Podám výpověď, budu na ÚP, ale chceme další dítě. Co MD?

ficekova
6. dub 2014

Ahoj holky. Mám 2 děti a ani jedno nám teď nevemou do školky. Jiné možnosti hlídání nemáme. Vrátit do práce se nemůžu - mám velice specifickou práci na druhé straně státu a je časově hodně vyčerpávající. Když jsem šla na mateřskou, nepočítala jsem s návratem. Možnosti nové práce mám ve svém oboru dostatečné. Chceme s manželem třetí dítě. Už se o něj nějakou dobu snažíme - půl roku.
Rodičák mi končí v říjnu - pokud otěhotním do té doby půjdu na nemocenskou. Co ale když neotěhotním. Počítám s podáním výpovědi a že bych šla na nějakou dobu na pracák. Jak je to s nárokem na mateřskou? Co pak rodičák?
Předem Vás prosím - neodsuzujte mně, mateřskou jsem měla maximální, takže nejsem sociální případ. Pouze se ptám na možnosti.
Situace, že by manžel zustal doma s dětma nehrozí, to nechci.
Děkuji

pear
6. dub 2014

@ficekova Na mateřskou by si měla nárok, pokud bysi stihla pracovat (nebo být na neschopence) 270 dnů (registrace na úřadu práce se do toho nezapočítává). Pokud by si toto nesplnila, tak ti bude rovnou přiznán rodičák, u kterého si můžeš vybrat délku, pokud tvůj manžel splňuje podmínky (odvádí pojištění, pracuje déle než ...).
Takhle si to vysvětluji já, zřejmě mě někdo opraví/doplní.

vilibalda
14. dub 2014

@ficekova Pokud po skončení rodičovské dovolené podáš výpověď a nenastoupíš do 180 dnů na mateřskou, na mateřskou mít nárok nebudeš. Jedině, že bys před další mateřskou stihla někde do práce nastoupit. Pokud po výpovědi budeš jen na úřadu práce a otěhotníš až pak, ode dne porodu budeš mít nárok na rodičovský příspěvek. nejsem si jistá, zda si budeš moci volit délku, ale pokud bude mít manžel teoretický nárok na mateřskou, volbu rodičáku můžeš udělat díky němu.

tarra27
14. dub 2014

@ficekova a nemohla by jsi to vyřešit neplaceným volnem v zaměstaní?