Porodné 2011. Jak se počítá?

karmenta
10. črc 2010

porodné bude nově jen na první dítě a pouze pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima -------- můžete mi někdo říct jak si to vypočítat? Počítá se plat můj nebo i mého manžela?
Těch 13tis je tak na kočárek a základní výbavičku, proč to nenechají aspoň pro všechny prvorodičky? Zase na to dosáhne jen naše slavná menšina?? Tento systém mě už opravdu nebaví. Člověk je potrestaný za to že šel do práce. Nemám ani průměrný plat ale už téměř 3roky odvádím daně, můj manžel už 14let. Asi se přihlásíme na pracák a budeme se mít líp.

j.a.n.i
12. srp 2010

Nojo, ale tím, že to bude (pokud to tedy takto projde, zatím je to jen návrh) jen na první dítě, tak v té době jsou rodina jen ti 2 dospělí a to dítě co se narodí, tak je to cca 17000,- a ještě se to určitě bude počítat rok zpět, takže na to zas dosáhnou jen ti co nepracují, protože 2 pracující budou mít v 95% (možná 99%) rozhodně víc. A to je přesně to, co mi na tom štve.

karmenta
autor
12. srp 2010

@holesov přesně tak jak píše jani apod, pokud čekáš druhé a další dítě můžeš mít příjem třeba oba nula a nic nedostaneš. Dostaneš pouze na první dítě. A to jen za podmínky toho výpočtu. Takže pokud to projde tak máš tak jak tak smůlu ☹

lucisa
12. srp 2010

Jen mírně odbočím, jak jste psali o tom nevýhodném systému, kdy stát trestá "pracující" a nahrává povalečům.....

Přítel mojí tety celý život pracoval nepracoval, věčně byl na nemocenské, v každé práci vydržel pár měsíců a šup na pracák. Teď byl pár let jen na pracáku a semtam si vydělal něco načerno bokem. Momentálně je ve věku, kdy si mohl zažádat o předčasný důchod. Doteď díky nepracování pobíral jen nějaké životní minimum kolem 2 tis., ale důchod mu vypočítávali z průměrné republikové mzdy (protože z jeho prům. mzdy neměli co počítat), na kterou 80 % obyvatel ani nedosáhne, takže dostává na předčasném důchodu (i když jej má ještě krácený díky tomu předčasnému) nějakých 12 tis. Kč.
Byl z toho v šoku, že dostával tolik a je na koni, že nemakat se vyplatí. Kdyby pracoval a vydělával by bratru nějakých 10 tis., má důchod o něco málo vyšší, než je životní minimum, ale protože nepracoval, je na tom líp!!!

A na takové lidi by se měl stát zaměřit, protože je to bordel!!!!
😠 😠 😠 😠

karmenta
autor
13. srp 2010

@lucisa týýýýýýýýýýý jo..

vycu
13. srp 2010

@lucisa Takhle se ale důchody nevypočítávají.

Toto byl klasický hoax

reakce MPSV tady
http://www.mpsv.cz/cs/8806

lucisa
13. srp 2010

@vycu asi tě zklamu, tenhle případ jsem si z prstu nevycucala, ani neobšlehla z mailu, tohle je opravdu reálná skutečnost. Proto jsem to tady hodila, neskutečně mě to nadzvedlo ze židle, když nám to doma teta řekla, že mu tolik spočítali.

A když jsem si přečetla tvůj odkaz, nevidím na tom nic, co by se bilo s mým případem. Je jasné, že za komunistů makat musel, dělal i nějakou dobu po revoluci. To, že jsem ve svém příspěvku psala, že celý život nemakal, bylo samozřejmě trochu nadneseně, nejvíc se flákal posledních možná 10 let, akorát mě to přijde jako celá věčnost.
A opravdu těch posledních pár let pobíral jen nějaké minimální dávky a důchod má okolo 12 tis. Já se o to nikdy nezajímala, já mám důchod ještě daleko, ale mí rodiče se k hranici stále blíží a stále ji prodlužují, tak proto jsou naštvaní, že oni dělají a kdo ví, kolik budou mít a jestli se ho vůbec dožijí......

j.a.n.i
13. srp 2010

@lucisa Ale podstatné je, že je blbost, že se to vypočítává z průměrné mzdy. Druhá věc je ta, že výše mzdy není pro výpočet důchodu až zas tak podstatná a už vůbec ne ta poslední, díky přepočtovým koeficientům to výrazněji ovlivňuje plat někdy z devadesátých let a druhé co to ovlivní je počet započítaných let... a to se počítají i ty, kdy bere podporu. Takže není pravda, že kdyby pracoval, tak má důchod jen o něco málo vyšší než životní minimum, měl by to plus mínus stejný. Naopak na výpočtu prodělají lidé s vysokými příjmy, odvedou nejvíce a dostanou jen o malinko víc než ti ostatní... teď dokonce ústavní soud uznal, že je to diskriminace lidí s nadprůměrnými příjmy.

Vlivem vysoké redukce vyměřovacího základu jsou v Česku ve výši penze značně menší rozdíly než ve výši mezd. Vyšší příjem před odchodem do důchodu znamená vyšší pokles životní úrovně. Výpočtový základ pro výpočet penze je v Česku ze zákona velmi redukován. Z osobního vyměřovacího základu nad 27 tisíc Kč se do výpočtového základu počítá již pouze 10 %. V praxi to znamená, že výsledný důchod občana, který po celý svůj život pobíral mzdu na úrovni průměrné mzdy je menší než výsledný důchod občana, který po celý svůj život pobíral mzdu ve výši dvojnásobku průměrné mzdy, pouze o cca. 2 tisíce korun. Zatímco tedy u podprůměrných mezd (poloviny průměrné mzdy) činí v Česku výsledná penze až 90 % dosahovaného příjmu před odchodem do důchodu, tak u nadprůměrných mezd (ve výši dvou a půl násobku průměrné mzdy) činí výsledná penze již pouze 30 %.

lucisa
13. srp 2010

@j.a.n.i já se nehádám, jen jsem napsala, co nám, resp. našim řekla teta. Je možné, že to blbě pochopila ona a já přiznávám, že tomu nerozumím, jen když to takhle podala, tak mě to naštvalo 😔
A navíc musím zkonstatovat, že jsem si tvůj druhý odstavec musela přečíst 2x, abych pochopila, jak to vlastně je 😕 A to si ještě nejsem jistá....

Ale i tak mi to přijde jako bordel, že se posledních několik let flákal a pobírá stejně jako ten, co do posledního dne dělal... +- 😖

j.a.n.i
13. srp 2010

@lucisa Jojo, o to se taky nehádám... i když zas pokud měl někdo předtím vysoké příjmy, tak proč by se neflákal... on k tomu totiž tenhle důchodový systém tak trochu nabádá...
A ten odstavec nevyl můj, bylo to právě k tomu rozhodnutí ústavního soudu...

vercaberca
13. srp 2010

už mi to nedá nenapsat. dočetla jsem jenom do str. 6.
nejdřív o mě: první porodné jsem si vyžádala a bylo to jako hezký dáreček, druhé porodné pro mě bude jako výhra v loterii.
nicméně se zrušením porodného také souhlasím. je to jenom jednorázová dávka. plínky a jídlo budete kupovat i po vyčerpání porodného a taky na to budete muset někde vzít.
to, že dostanou porodné sociálně slabé rodiny je v pořádku. všechny se na mateřské musíme uskromnit a ti rodiče, co nedosáhnou na 2,4 násobek životního minima jsou opravdu chudáci. nikdy bych jim toto nezáviděla.

všechny se tady oháníte hypotékou - a to, že chtějí zrušit možnost odpočtů úroků z daní nikomu nevadí. pro většinu je to min. 13 tis ročně a OPAKOVANĚ několik let. to mě vadí trochu víc, ale taky s tím budeme muset žít. jo a když vám banka dá hypotéku, tak nějaký příjem mít taky musíte.

víc by mě vadilo snižování rodičovského příspěvku. to by bylo dlouhodobé a každoměsíční. z toho už by člověk žádnou korunku pro strejčka příhodu nedal (ani teď se to moc nedaří ). 😒

a jen tak okrajově. mandle mi zvedají obchodníci, kteří nenápadně rok co rok zdražují zboží s odůvodněním zvyšování nákladů - mzdy jdou ve firmách jenom o inflační procento (nula nula nic), elektrika a plyn téměř to stejné, dph bylo 21 pak 19 a teď 20% (takže taky prd změna), kamionová doprava také stále na těch stejných cenách, tel. poplatky by díky internetu taky měly klesat....

karmenta
autor
13. srp 2010

@vercaberca co se týče porodného tak já s tebou zase nesouhlasím, sama píšeš že si porodné vyzvedneš ale se zrušením potom souhlasíš. Já taky souhlasím s tím at se zruší na druhé dítě, protože já čekám první. Bohužel je to tak, co člověk už dostal tak najednou se zrušením souhlasí a nevadí mu. 😉

Jinak se zbytkem co jsi psala souhlasím a jen čekám kdy přijde i na snižování rodičovského příspěvku, doufám teda že se mýlím, ale aby to nebylo do roka a do dne ☹

vercaberca
13. srp 2010

karmenta, právě, že jsem si už první dítě odrodila, tak znova říkám, že porodné bylo jako příjemný dárek. jako všechny prvorodičky jsem byla natěšená jít kupovat postýlku, kočárek apod. a nějaké porodné na tom nic nemohlo změnit.

vždycky bude někdo ublížený. moje porodné bylo o 4 tis menší, než kdybych rodila o měsíc dřív. to je vlastně třetina tohoto a nenadávala jsem. už tehdy tady byly diskuze, jak je to hnusný, že dávají tak "málo". tak nebude nic a diskuze jsou úplně stejný. moje mateřská zase nižší, než kdybych rodila zase o něco později. a znova, kdybych rodila později, tak nemusím platit 6 tis na očkování pro malou, protože dneska už je zdarma.

a když už tak chceš tak stejný podmínky pro všechny, tak bychom mohly mít rodičák 3 roky za 3,5 tis jako měly holky před cca 6 lety (myslím) a porodné dostávaly max. 8 tis. tyhle holky by klidně porodný zahodily, kdyby 3 roky měly takový rodičák jako je dneska.

lucisa
13. srp 2010

@vercaberca jj, na první a druhou dceru bylo porodné 8 tis. a u první dcery jsem rodičák dostávala 2800 a po roce nám to s velkou slávou zvedli na 3800 kč. Poslední rok u druhé dcery jsem brala nynějších 7600 a myslela jsem si, jak se mám fajn 😉

weri1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rek
14. srp 2010

@weri1 Jak to myslíš já romy taky nemám rád ohledně tohoto ,ale mám 2 malé děti a už mě tam nahoře začínají pěkně srát jenom dělají ty zasrané škrty to je dobré ? Já nemám příjem jako otec rodiny ani 12000Kč a ještě živím tři hladové krky tak nevím kdo se asi má líp ? Romové udělají bordel a dostanou úplně všechno !!! A to , když odejdou rodiče co se u nás stalo a ještě máš platit pohřeb tak vám to přeji a zkuste si to žít , když to sečtete za nějakých 19000Kč a ještě s hypotékou na domek

rek
14. srp 2010

konečně by někdo mohl nadhodit , že je zle a takhle se nedá žít a zkusit to změnit , ale sám to asi neudělám 🙄

weri1
14. srp 2010

@rek já to myslím tak, jak to píšu. Buď všem nechat, nebo všem sebrat. A pro mě jste dost nezodpovědnej, když máte tak malej příjem, vezmete si hypotéku a ještě k tomu 2 malé děti. Já teď mám jedno, jsem za něj šťastná, ale do druhého nejdu, protože vím, že na to nemáme a na hypotéku bohužel taky ne. Jinak si myslím, že jste mě špatně pochopil.

lenkavano
14. srp 2010

@weri1 já si taky myslím že má být bud a nebo.prostě všem vzít a nebo všem nechat.takhle to vlastně bude stále stejné.zase budou na tom líp vyžírkové a ti co si dělají děti pro přídavky aby měli na cigára...

lenkavano
14. srp 2010

@lucisa jak jsi psala o tom důchodu tak jsem taky v šoku.já měla stále za to ,že lidé co nepracují pak mají úplně minimální důchod jestli vůbec nějaký... 😕

rek
14. srp 2010

Bohužel já vám to řeknu tak , když jsem si bral hypotéku tak jsem měl příjem nějakých dvacet tisíc pak se narodilo první dítě a v pohodě jenomže firma krachla a co půl roku než jsem něco dalšího našel jenomže bohužel na tokový příjem jsem se nedostal a ještě je jedno nekouřím a nepiju nemám to zapotřebí potom by jsem byl nemožnej úplně

lucisa
14. srp 2010

@lenkavano to já si myslela taky, i když
@j.a.n.i mě trochu vyvedla z omylu, já ji věřím, ona tady často radí v téhle problematice, ale rozhodně vím stopro, že ten tetin přítel tu práci poslední roky flákal. Sám z toho byl v šoku, bo s tím nepočítal.

Ale prý se to počítá za mnohem delší období, tak on měl štěstí v tom, že ještě pár roků kolem revoluce makal, jinak nevím, co by bral.... 😝

rek
14. srp 2010

tady se dobře kecá když už má někdo čtyři děti. K čemu by mě bylo porodné až jich budu mít tolik mě se jedná o to že čekáme v únoru třetí a bez porodného a že jsem nezodpovědný tak to by jsem ani nevyslovoval narozdíl od romů , jestli to chce někdo rozebírat tak se může začít , ale beze mě . Je vidět kdo podniká a nebo je normální manualní dělník

rek
14. srp 2010

je to tu jak Pandrhola

weri1
14. srp 2010

@rek v takové situaci si pořizuješ třetí miminko? teeeda....klobouk dolů

weri1
14. srp 2010

v uvozovkách

dujinka
14. srp 2010

@weri1 přesně to mě napadlo :D

weri1
14. srp 2010

já nevím, manžel má vyšší příjem jak 12 tis, ale vím, že druhý bychom neutáhli a hlavně by mi to připadalo vůči dětem nefér. Abych pak byla nešťastná, že jim nemůžu dopřát to či ono a co až porostou? koníčky, záliby, škola atd.

rek
14. srp 2010

já jen chci upozornit , že by stát mohl šetřit někde úplně jinde . Kolik máme nezaměstnaných ? Kolik je v ČR romů ? Co dělají ? Žijí ze sociálních dávek a to když se Rom narodí má důchod . Mezi náma už ani ti lékaři nejsou na svých místech . Když řeknu že mě bolí hlava tak ve třiceti to můžu uhrát na invalidní důchod a co stát má peněz dost a dokonce znám také lidi bohužel je to tak. A co práce leží doma u televize to je dobré ??? 😝

weri1
14. srp 2010

já taky neřekla, že jsem pro zrušení porodného, čtěte moje příspěvky pečlivě, já řekla buď všem nebo nikomu. Ne zase jen někomu

rek
14. srp 2010

jasně to beru , ale mohlo by se šetřit úplně někde jinde a ne na mladých poctivých rodinách