Potvrzení o přiznání mateřské dostanu kde?

melme
20. dub 2014

Ahoj. Chci se zeptat...Od 10.3. jsem na MD, u doktora jsem dostala papír -"žádost o peněžitou pomoc v mateřství", nebo tak nějak. To jsem odevzdala v práci, kde mi řekli, že už vše zařídí. Nicméně mi to nedalo a zeptala jsem se na pojišťovně, zda nemám nějakou ohlašovací povinnost a napsali mi, že zaměstavatel změnu neohlásil a já mám dodat "Potvrzení o přiznání mateřské". To dostanu kde? Musím na sociálku? Nebo mi příjde poštou, nebo jak je to? A ještě jedna věc. Končí mi teď 30.4.2014 smlouva a prodloužená mi nebude. Na pojišťovnu bych prý opět měla donést nějaké potvrzení o ukončení prac. poměru. Kontaktovali Vás z personálního sami, nebo jste si to musely zařídit? Moc díky, za odpověď.

madrilena
20. dub 2014

oznamovací povinnost má jednoznačně zaměstnavatel, je otázka, jestli máš nějaké potvrzení, že jsi mu žádost předala; možná bych zkusila kontaktovat zaměstnavatele a zeptala bych se, jak to vypadá s vyřízením Tvé žádosti; dostala jsi už mateřskou za březen? Pak je ještě další varianta zavolat si na ČSSZ, jak to s žádostí vypadá, z toho můžeš odovodit, jestli to zaměstnavateli někde leží nebo se tím už zabýval

@melme

blahova_andrea
20. dub 2014

papír o přiznání mateřské ti dojde poštou domů. bude tam od kdy a v jaké výši. je pravda, že oznamovací povinnosti má zaměstnavatel, ale na spoustu se spoléhat nedá a není od věci, když půjdeš někdy kolem pojišťovny, tak jim to tam donést ukázat sama 😉 jinak nic o ukončení pracovního poměru nečekej. tobě normálně vyprší pracovní smlouva na dobu určitou, takže žádné další papírování se konat nebude. pokud po tobě budou chtít něco ohledně ukončení PP, tak jim musí stačit pracovní smlouva, kde je konec PP jasně daný 😉 já byla kdysi na MD ukázat rodný list malého, ale nahlášený už tam byl, jen se zeptali jak dlouho chci být rámcově doma (aby to měli v pc a věděli, že jsem hrazená státem. stejně je to jedno, když to můžeš každé tři měsíce měnit 😀) a dostali jsme nějaký balíček.

melme
autor
21. dub 2014

Moc díky. No já se ještě jako pitomec ptám na gyndě, kde všude to mám nahlásit a gynekolog mi řekne, že jen v práci. V práci se ptám, jestli už opravdu nikam nemusím a oni mi řeknou, že nemusím. Pak mi to nedá, napíšu maila na pojišťovnu a dozvím se takový věci. Mateřskou za březen už jsem dostala, papír zatím žádný nepřišel. Do práce stejně budu muset-mám 5 dní dovolené a chci je proplatit, tak se tam rovnou i poptám jak to je. Moc Vám děkuju 🙂
@madrilena
@blahova_andrea

blahova_andrea
22. dub 2014

@melme dovolená se neproplácí, ale čerpá 😉 je to slovíčkaření, ale dost zásadní. na konci MD si napiš do práce písemnou žádost o čerpání dovolené a ta ti bude proplacena. dovolená se čerpá mezi MD a RD 😉

melme
autor
22. dub 2014

@blahova_andrea Slovíčkaření...🙂 No já jsem s úřady všeobecně dost na štíru...Ale dnes jsem si kvůli tomu zbytku dovolené volala do práce a prý mi ji proplatí a nemusím jim nic psát tak jsem teda zvědavá.🙂

blahova_andrea
22. dub 2014

@melme už se i stalo, že si maminka zažádala o proplacení dovolené a bylo jí to zamítnuto, že dovolená se ve firmě prostě neproplácí. správně měla znít žádost o čerpání dovolené a bylo by to ok. holt někdo si občas potřebuje asi něco dokazovat a hojit se na druhých ☹ mě teda tehdy nikdo nic neřekl a žádost jsem si nepodala žádnou a dovolená mi tam visí dodnes. budu si ji vybírat až teď u druhého dítka, ale to už mi bude krácená 😠

xpila
22. dub 2014

@blahova_andrea Jelikož @melme končí pracovní poměr a dovolenou si do konce dubna nevybere, tak jí bude proplacena 😉

blahova_andrea
22. dub 2014

@xpila no vidíš...to mi nedošlo. to je jiný případ. bude proplacena automaticky. máš pravdu.

melme
autor
22. dub 2014

@xpila @blahova_andrea Vy mě dáváte 🙂 Já bych nemohla dělat někde na úřadě 🙂

xpila
22. dub 2014

@blahova_andrea @melme Občas je to hodně o těch slovíčkách, hrozně záleží na zaměstnavateli, jak je vstřícný a jaké jsou s ním vztahy. Třeba v bývalé práci jsme automaticky při konci mateřské všechny obesílali s počtem dní dovolené, předvyplněnou dovolenkou a vzorem žádosti o čerpání RD, takže se ani nemohlo stát, že by si někdo tu dovolenou nevyčerpal, nebo nevěděl co a jak 😉

lucyanek
6. kvě 2014

Mám dotaz - za jak dlouho od toho, co jste daly zaměstnavateli žádost o PPM, vám "papír" o přiznání mateřské došel? Já jsem na mateřské od 5.4.2014... to už by i ty naše "rychlé" úřady mohli zvládnout, když je to už měsíc... 😅 😅