Práce na dobu určitou. Jak to bude s mateřskou?

janetoty
20. led 2013

Ahoj holky, ptám se za svou kamarádku. Má úvazek na dobu určitou do 30.6. a neví, jestli jí smlouvu prodlouží... Kdyby ne, tak by chtěli mimčo. Jak by to bylo s mateřskou? děkuji

buterfree
20. led 2013

Ahoj, na mateřskou má nárok, pokud za uplynulé dva roky měla 270 dní pojištění, takže i kdyby se jim to nepovedlo hned, splňuje ještě podmínky a ať si zavolá na sociálku, tam ji to řeknou přesně 🙂

janetoty
autor
20. led 2013

@buterfree díky moc 😉 , to má odpracováno určitě.

j.a.n.i
20. led 2013

@janetoty No, pozor na to, že tam je ještě druhá podmínka a to ta, že musí na mateřskou nastoupit do 180 dní od ukončení pracovního poměru, jinak na ni nemá nárok, takže je potřeba aby se jim to povedlo rychle nebo pak čekat zda prodlouží...

janetoty
autor
20. led 2013

@j.a.n.i děkuju a na mateřskou se nastupuje kdy prosím? a kdyby měla rizikové?

slunicko26
20. led 2013

na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem a vypisují u Dr.

j.a.n.i
20. led 2013

@janetoty jj, 6-8 týdnů před porodem a rizikové v nároku na mateřskou nic nemění.

terchal
28. bře 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat. Pracovní smlouvu mám do konce dubna. Momentálně jsem na neschopence a mateřská by mi měla začít ještě před ukončením pracovního poměru. Papír od doktorky ohledně nástupu na mateřskou odevzdám zaměstnavateli, ale mám se pak ještě někde nahlásit?Díky moc 😕

j.a.n.i
28. bře 2013

@terchal Hned ne, ale až ti skončí ta smlouva, tak je potřeba nahlásit na zdravotní pojišťovně, že si na mateřský, plus tam pak nahlásit přechod na rodičák.

terchal
31. bře 2013

@j.a.n.i děkuju moc 🙂 a na sociálku chodit nemusím?

j.a.n.i
31. bře 2013

@terchal Ne, tu to nezajímá... s OSSZ komunikují pouze zaměstnavatelé a OSVČ. Nebo tedy přesněji řečeno, budeš tam muset, ale jen pro potvrzení toho papíru o výši mateřské, který potřebuješ pro výběr rodičáku.

majkaaa100
15. srp 2013

Ahoj holky, mám dotaz, pracovní smlouva mi končí 31.srpna a momentálně jsem na nemocenské,termín porodu mám 6.1.2014. Nárok na mateřskou bych snad měla mít. Nevíte někdo co bude od září? Mám se někam hlásit?Díky moc 🙂

maki83
4. únor 2014

Ahoj holky.
od září.2012 - září 2013 jsem byla na dohodě (DPP i DPČ)
Od října 2013 - konce září 2014 mám smlouvu ( na dobu určitou)
jsem na začátku těhotenství, předpokládaný termín porodu mám 23.9.2014
Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na mateřskou, když jsem dělala rok na dohodu a jak to bude s rodičovskou když budu mít porod zhruba ve stejnou dobu jako konec prac. smlouvy?
Děkuji za odpovědi

j.a.n.i
4. únor 2014

@maki83 Nárok na mateřskou mít budeš a na volbu rodičáku taky.

miskacabova
5. únor 2014

Ahoj holky, mám dotaz nevím kam se obrátit. Ze všech stran poslouchám jak je mateřská nebo spíš rodičák na prd při práci na OSVČ. Je to opravdu tak špatné?Je lepší být zaměstnaná když plánuju miminko a jak dlouho musím být zaměstnaná abych měla nárok na mateřskou?

Míša