Přechod z HPP na OSVČ - mateřská a rodičovská

rijen2018
18. zář 2017

Dobry den,jsem tu nova. Prosim o radu. Jsem ted jiz rok a pul klasicky zamestnana na HPP a chtela bych odejit a zkusit OSVČ. Jak je to s narokem na rodičovskou a mateřskou, když člověk začíná podnikat? dekuju moc,vubec tomu nerozumim

hlasimse
18. zář 2017

Taky tomu moc nerozumím, ale myslím, že je nutné si platit aspoň minimální nemocenskou. Pak buď si vzít mateřskou, což se nějak počítá z minulých měsíců, anebo rodičovskou, což jsou nějaké peníze najednou... Pokud tomu někdo rozumí jinak, prosím opravte mě! 🙂

j.a.n.i
18. zář 2017

@rijen2018 No, pokud si jako OSVČ budeš platit nemocenské, tak nárok mít budeš, ale obecně díky tomu, že OSVČ platí výrazně menší odvody než zaměstnanec, tak i tak mateřská bývá výrazně menší.
Co se týk rodičáku, tak tam je to stejné jak u zaměstnance, pokud máš nárok na mateřskou, můžeš volit rodičák a maximální výše rodičáku, co lze volit, je tolik kolik máš PPM (nebo tedy 11500,- pokud ji máš vyšší).

rijen2018
autor
18. zář 2017

holky,vy mi dáváte...asi budu muset navštívit nějakého odborníka ,zda se mi vůbec přechod na OSVČ vyplatí.. vůbec se v tom nevyznám. Ale i tak děkuju

eileenk
18. zář 2017

@rijen2018 Pokud plánuješ dítě v dohledné době a máš jakž-takž slušně placenou práci, nechala bych OSVČ až na později....sama jsem začala podnikat na mateřské když bylo dceři 4měs a nemohu si to vynachválit - většinou neplatíš zálohy SOC. ani ZDRAV. (jsi na MD, tudíž příjem z podnikání je "vedlejší příjem" a dokud nepřesáhne čistého určitou výši, jsem od odvodů osvobozena). Nyní po dvou a něco letech stále nemohu říci, že bych si vydělávala tolik, kolik bych si představovala - rozjezd je prostě těžký, tudíž kdybych už dříve měla zálohy platit, dávno jsem zpátky někde zaměstnananá...

eileenk
18. zář 2017

@rijen2018 ...na PPM jsem šla ještě ze zaměstnání, takže k tomu detaily nevím, ale obávám se, by sis musela platit sakra vysoké dobrovolné nemocenské pojištění (něco jiného než povinné Zdravotní), abys měla tu mateřskou k něčemu.

beetlejuice1666
18. zář 2017

@rijen2018 vse se bude odvijet od vyse tveho vydelku. Na materskoz budes mit narok, pokud si budes 270 dnu pred zacatkem pobirani platit dobrovolne nemocenske. To se ti vypocita z prehledu pro cssz, ktere odevzdas pristi rok. Kdybys chtela zacit platit uz letos, tak budes platit tusim 115 korun mesicne (nejnizsi mozna), protoze nemas prehled za rok 2016. Z toho dostanes ppm cca tri a pul tisice. Na rodicak narok mas ze zakona, ale jeho vyse a delka zalezi opet na tom, jaky jsi mela vydelek v lonskem roce. Opet se vypocitava z prehledu. Nezapomen, ze musis kazdy mesic platit minimalni zalohy (i kdyz budes na rodicaku). Takze si spocitej, zda se ti prechod vyplati. Pokud by sis mela vydelat deset tisic mesicne, das cca 3900 na odvody. Dan z prijmu budes mit nulovou. Osvc ma smysl tehdy, mas li dostatek klientu/zakazniku a vis, ze vyfakturujes vic. Urcite to nema smysl, pokud chces pracovat pro toho sameho zamestnavatele, ale na zivnostak, to se spis okrades. Teda pokud si nenastrelis pausal treba ctyricet tisic mesicne na fakturu.

mayaso
18. zář 2017

Jsem OSVČ, porod příští rok v březnu. Nemocenské si neplatím - tudíž nemám nárok na mateřskou, nicméně pokud bych začala, tak nárok mám, ale ta výše mateřské mi za to stát nebude, to si více vydělám při práci, co dělám 🙂 Stačí mít zaplacené 3 zálohy na nemocenské jako osvč, abyste měla nárok na mateřskou, ale vysoké to opravdu nebude. Na porodné vůbec nemyslím 🙂 a co se rodičáku týče, pokud si neplatíte nemocenské, máte rodičák automaticky na 4 roky, nicméně jde to řešit přes partnera, kdy on donese jakýsi papír z práce (zatím neřeším, co konkrétně to je) a na základě toho si můžete rozmyslet délku a tedy i výši rodičáku. Budu to řešit stejně, s tím, že plánuji rodičák na 19 měsíců při 11500 Kč měsíčně 🙂
A na úřadě práce mi sdělili info, že od roku 2018 bude pro OSVČ (tuším) automaticky výška RD 7500 Kč což odpovídá 3 letům, pokud se nemýlím, takže pokud by Vám to stačilo, nemusíte de facto nic řešit 🙂

rijen2018
autor
18. zář 2017

dekuju moc za rady,mate recht,nebudu to uz hrotit a necham podnikani na pitom.

j.a.n.i
18. zář 2017

@mayaso Po 3platbách rozhodně nárok na mateřskou nemáš, po 3 měsících ti vzniká nárok na nemocenskou, pro mateřskou musíš mít 270 dnů za podlení 2 roky a 180 dnů za poslední rok.

mayaso
18. zář 2017

@j.a.n.i já za to ruku dávat do ohně nebudu, ale je to info, co mi sdělili na úřadech 🙂 Bohužel vím, že tam každý říká něco jiného, proto to neřeším vůbec a budu to řešit skrz partnera 🙂 I tak děkuju za upozornění 🙂

dominikaromanova
18. zář 2017

@mayaso,
bohužel s Tebou musím také nesouhlasit, a jestli Ti toto tvrdila úřednice měla by si přečíst zákon.

@rijen2018,
tak předně je nutné říci, že OSVČ nemá nikdy nárok na mateřskou dovolenou. To vyplývá už z logiky věci, kdy mateřská dovolená je termín definovaný zákoníkem práce, jako dovolená určená pro zaměstnance v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě. OSVČ není zaměstnancem, nemá zaměstnavatele, a nemá tedy nárok na (žádnou) dovolenou.

Něco jiného je ovšem nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). To je dávka placená na základě nemocenského pojištění. Pokud si OSVČ platí dostatečně dlouhou dobu nemocenské pojištění, které není ze zákona povinné, pak má nárok i na tuto dávku stejně, jako zaměstnanci (za které platí nemocenské pojištění zaměstnavatel v rámci běžných odvodů), ale pouze tehdy, pokud v době jejího čerpání (PPM) osobně nevykonává činnost.

Nemocenské pojištění si pak OSVČ musí platit nejméně po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a současně nejméně po dobu 180 dní v posledním roce (v roce před zahájení PPM). Minimální výše nemocenského pojištění je v roce 2017 ve výši 115 Kč měsíčně.

Co se týče rodičovské u OSVČ – Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která je pro všechny stejná. Resp. stejná je celková výše dávky, což je i v roce 2017 částka 220 000 Kč.
Může se lišit jen to, kolik dostáváte každý měsíc. Maximální výše rodičovského příspěvku je aktuálně 11500 Kč měsíčně. Naopak minimální „rodičovská“ je prvních 9 měsíců 7600 Kč a následně do 4 roků dítěte 3800 Kč měsíčně.

mayaso
18. zář 2017

@dominikaromanova děkuji beru na vědomí 🙂)

kristinapauknerova
1. bře 2023

Ahoj, moc doporučuju koupit E-book "Manuál mámy OSVČ - Získejte co nejvýhodnější mateřskou a rodičovskou", který obsahuje naprosto všechny informace ohledně čerpání mateřské a rodičáku pro OSVČ na jednom místě a ušetří vám to spoustu času a nervů. Je to popsáno fakt polopaticky a přehledně. Najdete tam kdy, kde, jak, proč a kolik žádat. Jsou tam interaktivní prokliky přímo na žádosti a objasňuje to fakt všechno okolo podpor u OSVČ. Jsou tam také pěkně popsané dopady na podnikání a alternativní možnosti výdělků v období pobírání mateřské a rodičovské včetně různých možností efektivního nastavení. Odkaz na ebook najdete na webu v sekci Finance v mateřství:https://www.krcmarova-dane.cz/