Přechod z PPM na RP. Jak to je?

thezrzecka
27. čer 2022

Ahoj, počítám, zda se mi vyplatí jít na mateřskou 6 nebo 8 týdnů před porodem. Jak je to poté s přechodem na RP?

Pokud půjdu 8 týdnů, vychází mi konec PPM na 15.1.
Pokud půjdu 6 týdnů, vychází to na 29.1.

Jelikož jsem se dočetla, že se v jednom měsíci nemůže brát PPM i RP zároveň, znamená to tedy, že když by mi PPM skončila 15.1, dostanu peníze pouze za těch 15 dní a RP až od 1.2. a zbylé dny v lednu nedostanu nic? Takže se mi logicky více vyplatí pobírat PPM do 29.1 a přijdu jen o 2 dny?

Děkuji za vysvětlení.

lencaa11
27. čer 2022

@thezrzecka až budete podávat žádost na rodičak tak úřad si stáhne data o tom kolik vám v lednu vyplatilo mateřskou a podle toho dopočítání zbytek rodičáku do konce měsíce a od dalšího měsíce dostane celý rodičak

thezrzecka
autor
27. čer 2022

@lencaa11 ano, ale to je prý pouze pokud by mi ta mateřská vyšla méně, než rodičák, což určitě nevyjde..

eviicka
27. čer 2022

@thezrzecka no taky nezapomeň, že pokud půjdeš 6 týdnů, tak ti zase poběží teď v téhle době o 14 dní déle výplata🙂. Jinak objem peněz za MD i za RD by měl být pevně daný, takže tam o nic nepřijdeš.
Spíš je někdy potřeba vychytat detaily (počítání klasické dovolené, plat nebo nemocenská v 6.-8. týdnu...).

thezrzecka
autor
27. čer 2022

@eviicka jsem teď do nástupu na MD na neschopence, takže mi poběží pouze nemocenská.. počítáním klasické dovolené je myšleno co?

eviicka
27. čer 2022

@thezrzecka tak běž šest týdnů, protože budeš mít 14 dní ještě peníze ze socialky. Během čerpání MD vzniká nárok na dovolenou, která se čerpá po jejím ukončení, u tebe nástup nebude mít asi žádný vliv na výši proplacených peněz.

thezrzecka
autor
27. čer 2022

@eviicka dobře, děkuji moc za radu.

swan42
27. čer 2022

@thezrzecka PPM ti bude končit uplne stejne at pujdes 6 nebo 8 tydnu pred porodem 🤷

j.a.n.i
27. čer 2022

@swan42 No, úplně stejne ji koncit nebude, logicky, když pujde 6 tydnu pred tp, tak ji bude koncit od 2 tydny pozdeji nwz když pujde 8 rydnu pred tp.

thezrzecka
autor
27. čer 2022

@j.a.n.i ano, přesně tak, právě proto mne zajímá, jakým způsobem pak na to naváže výplata RP

j.a.n.i
27. čer 2022

@thezrzecka Tak zrovna to, jak navazuje RP je celkem fuk, nem ten je proste 300 000 a celkem jedno, jestli ti bude koncit o mesic driv nebo pozdeji.

swan42
27. čer 2022

@thezrzecka @j.a.n.i tvl ja jsem debil 🤦😂

kubesovaadelka
27. čer 2022

@thezrzecka ano, v daném měsíci můžeš pobírat jen jednu dávku, takže bych si to dala tak ať skončíš 29.1 s tím, že se ti ty dny do konce měsíce dají vyplnit dovolenou co máš nevybranou z práce. Nebo tak to máme u nás v zaměstnání, PPM mi končí 26.7. tak do toho 1.8. si budu vybírat dovolenou co jsem si nevybrala v práci takže bez příjmu nejsem. Zkus se na to zeptat v práci. Taky nejsem odborník, ale naše personální mi tohle takhle nějak vysvětlila

j.a.n.i
27. čer 2022

@kubesovaadelka Nene pravda, ze muzes pobirat jen jednu davku, pokud v prechodovem měsíci vyjde ppm nižší, nez rodicak, tak doplati castku do vyse rodicaku.

emamaira
27. čer 2022

Pokud jsi na nemocenské, tak se ti vyplatí jít 6 týdnů před. Budeš pobírat nemocenskou o dva týdny déle🙂

thezrzecka
autor
27. čer 2022

Děkuji všem za odpovědí!