Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

zabulik
10. lis 2011

@j.a.n.i díky chápu to tak,že bych měla nárok kdyby to krátili o 4,5+23dní?chtějí my to krátit o pulku ☹ a proplatit jen za tento rok 13dní,a nevíš jestli se ten SS počítá do pracovních dní?A není v tom nějaký problém,že jsem vubec letos nepracovala?

ladybugie
10. lis 2011

Ahojky, taky se mě týká tahle problematika. Chtěla bych se jen ujistit, že to chápu správně.
Jsem na 3letém rodičáku s dcerou. V únoru se mi narodí dvojčátka. To bude mít dcera dva roky. Takže v lednu půjdu požádat o změnu tříleté na dvouletou aspoň na ten jeden měsíc. Pak nastoupím na mateřskou, která se mi počítá z platu, jaký jsem měla před prvním těhu (byla jsem a stále jsem zaměstnaná). Poslezé po uplynutí těch 37 týdnů mateřské (kvůli dvojčátkům je delší) zažádám o tříletý rodičák. Zároveň budu mít ale nárok na čerpání řádné dovolené za rok 2011. Je to tak? A další věc: držím mi zaměstnavatel místo, když budu doma de facto od roku 2010 (nástup na první mateřskou) do února 2015 (konec rodičáku s dvojčaty)? Díky za radu 😉

j.a.n.i
11. lis 2011

@zabulik Na krácení o půlku nemají 100% nárok. Jinak myslím, že SS se nepočítá jako zameškaný, protože když nepracuje nikdo, tak ho nemůžeš zmeškat, ale 100% to nevím. Takže pokud budou krátit o ty 2 dny, tak bych to asi neřešila, ale pokud budou chtít krátit víc, tak se braň. Jo a zkontroluj, zda si fakt žádala o čerpání v návaznosti na konec MD a zda máš potvrzené převzetí, aby se třeba necukali na tom, že nic nedostali nebo že si žádala o proplacení a na to nemáš nárok.

j.a.n.i
11. lis 2011

@zabulik Jo a není to tak, že si letos nepracovala, celá doba na MD se počítá jako odpracovaná 😉

j.a.n.i
11. lis 2011

@ladybugie Pokud máš v únoru termín a máš nárok na mateřskou, tak na ni nastupuješ 6-8 týdnů předem, takže je dost dobře možné, že vůbec nemá smysl ten rodičák měnit. kdy máš TP? Zbytek máš správně, až na to, že se jedná o dovolenou za rok 2012 🙂

zabulik
11. lis 2011

@j.a.n.i no právě já jim chtěla poslat dopor.dopis,ale šla jsem nejdřív za učetní a ta na mě vybafla to krácení o pulku tak rychle zjištuji co a jak,mám to napsané takto žádám vás ve smyslu par.217 odst.5 zákoníku práce o poskytnutrí dosud nevybrané dovolené,tak aby navazovala bezprostředně po skončení mateřské dovolené tj.v termínu od 3.12.2011-13.1.2012 a pak žádám dál o poskytnutí rodičáku,ještě by my to mohli krátit za prosinec taky o 2dny je to tak?jseš moje záchrana moooc děkuji

j.a.n.i
11. lis 2011

@zabulik Máš to napsané dobře, akorát pak žádáš o rodičovskou dovolenou 😉 A za prosinec ti to o další 2 dny krátit nesmějí, to řeší paragraf 223. A z něj i podle mě vyplývá, že se tam ten svátek nepočítá, protože si na něj neměla "směnu".
O rodičák žádáš hned od 1.12. a to na sociálním odboru při UP, ten můžeš pobírat současně s čerpáním dovolené

ladybugie
11. lis 2011

@j.a.n.i termín porodu mám 29.2.2012 a 2.3.2012, takže vůbec nemusím běhat a vyřizovat změnu rodičáku?

iluzionistkaa
11. lis 2011

Ahoj holky, tak bych Vás chtěla poprosit o radu. 13.6.2010 se nám narodila dcera. Zvolila jsem si 3 letou variantu RP, jelikož jsem předtím pobírala PPM( v průběhu PPM mi skončil hlav.prac.poměr). Ted v unoru (termín mám 17.2. a 21.2.) čekáme druhy. A já bych se chtěla zeptat. Je možný, že bych si od ledna změnila tu délku rod. na 2 roky?Ale s tím, že by si manžel zažádal o PPM na druhé mimčo a pobíral PPM on a přitom chodil do práce(četla jsem, že může chodit do práce a dělat i ve stejné firmě, ale musí mít v prac.smlouvě změnu pracovní pozice a že by se měla napsat nějaká dohoda mezi rodičema)? A až by končilo PPM manželovi, tak by to přepsal na mě a já že bych pak pobírala rodičák na druhé?Moc díky za rady 😉

andy82
11. lis 2011

to nejde, nemůžete mít najednou rodičák i mateřskou, pobírá se jen příspěvek na nejmladší dítě

j.a.n.i
11. lis 2011

@ladybugie Tak s tímhle termínem porodu bys na změně na dvouletý něco asi vydělala, kolik, to záleží na tom, jak vysokou budeš mít mateřskou.

iluzionistkaa
11. lis 2011

To, že se pobírá příspěvek jen na nejmladší dítě to vím, ale když bych já měla furt papírově (ten rodičák) na sebe první dceru a manžel druhé mimčo, tka to taky nejde?

mataharyy
11. lis 2011

@iluzionistkaa To platí stát, ty rozhodně nebudou platit dvakrát 😉 Leda v případě že by jste byli rozvedený a posuzovlo by se to jako dvě samostatné rodiny...
Ještě mě napadá při PPM nemůžeš pracovat (teda pokud se teď někdy něco nezměnilo), to můžeš až při RP...

iluzionistkaa
11. lis 2011

A když to teda nejde, tak to budu po narození druhého dítěte pobírat na 3 roky 6100,--?(když nemám nárok na PPM)?A myslíte, že se vyplatí si dojít hned v lednu změnit ten RP na první dceru na 2 roky?Alespon do té doby než bych začla pobírat RP na druhé?A jak by se mi to počítalo, když porodím v unoru?Myslím jakou částku bych měla asi tak dostat?

j.a.n.i
11. lis 2011

@iluzionistkaa Je dáno, že příspěvek lze pobírat jen na nejmladší dítě v rodině, takže to nejde ani kdybyste to měli každý na sebe.

mataharyy
11. lis 2011

@iluzionistkaa Tak tuším po novém roce už nemusíš brát 6100,-, ale můžeš s tím manipulovat a asi ano můžeš na tom něco naškrabat, otazné je jak se to bude počítat u těch co už RP berou, jestli se dosud vybraná částka odečte od toho stropu, či co... Ještě jsem to blíž nezkoumala, teda neměla jsem kde 🙂

j.a.n.i
11. lis 2011

@iluzionistkaa Jojo, změnit to můžeš, ale je otázkou zda ti to bude na ten 1 měsíc stát za to.

iluzionistkaa
11. lis 2011

Já bych s tím asi nerada hýbala...Pak si myslím, že by to prostě chybělo...🙂...Max kdybych čekala 1.,ale když čekáme 2. a víme, že 3. nechceme tak bych byla ráda na ty 3 roky. Aby mi pak vůbec nekam prcka na 2 letech vzali do školky. Tak já bych tu změnu měla max na 2 měsíce...To si myslím, že bych se do té částky 220 000,-- na 100% vešla.

iluzionistkaa
11. lis 2011

Tak já si myslim, že by to i stálo za to...místo 7600,-- mít nějakých 11400,--. To už je trošku rozdíl.

j.a.n.i
11. lis 2011

@iluzionistkaa Tak rozdíl to je, na druhou stranu nepíšeš kdy máš v únoru termín, bude to chvilku před porodem, pro úřady to bude nové, takže se dá očekávat zmatek a zpoždění při vyplácení u těch, kdo to budou měnit. Plus tedy na tu volbu musíš mít ty nebo partner dostatečně vysoký příjem (myšleno v té době, kdy se to první dítko narodilo). Nicméně i na ten měsíc to můžeš změnit 🙂
Pokud se mimčo narodí v průběhu února, tak celý únor už jedeš podle nového rodičáku.

iluzionistkaa
11. lis 2011

Psala jsem, že mám 17.2. a 21.2.. No tak to se se na to asi vybodnu 🙂. Jen vím, že kdyby nedošlo ke změně, tak by se ten rodičák musel napsat na manžela a pak přepsat na mě. Ale ted je to tak, že musí být alespon jeden z rodičů nem.pojištěn,ne?(tědh posledních 270 dní). Manžel pracuje 7 let, tak tam by neměl být problém,,ne?

j.a.n.i
11. lis 2011

@iluzionistkaa Jojo v tom by neměl být problém 🙂 a s tou změnou na ten měsíc vidíš, jak to všechno bude a nebude, vybodnout se na to dá vždycky 😉

marky27
1. pro 2011

Ahoj holky, prosím zkušené o radu: 8.11.jsem ukončila dvouletý rodičák a nastoupila znovu na mateřskou. Dnes mi přišel ze správy soc. zabezpeční výměr mateřské v denní výši něco přes 600kč. Připadá mi to nějak moc, vzhledem k tomu, že první mateřskou jsem měla asi 334kč. Počítala jsem, že ji budu mít stejnou, když jsem od té doby v práci vlastně nebyla. Ta druhá mateřská se počítá z něčeho jiného než ta první? Jako jsem ráda, ale zase nechci potom peníze varcet, kdyby to špatně vypočetli......díky

erian
5. pro 2011

Ahoj holky, není to úplně k tématu, ale některé to budete vědět z praxe a taky sem chodí dost odbornic 🙂 tak se chci zeptat. Dítko má narozeniny 2.2., přijde mi poslední rodičovská v lednu nebo dostanu příspěvek i za únor? A kdyby přišla i za únor bude v plné výši, nebo krácená jen za ty dva dny???
Díky.

j.a.n.i
5. pro 2011

@erian Přijde ti i za únor a bude v plné výši 😉

erian
5. pro 2011

Jani, díky za pozitivní odpověď 🙂

quitko
6. pro 2011

Ahoj, také bych se ráda zeptala: ) Jsem na 3leté RD, která končí v květnu 2012. Na přelomu února a března by se mělo narodit druhé dítko.
Jestli tomu dobře rozumím, až mi vystaví Dr. papíry o mateřské (leden 2012), tak ten pošlu zaměstnavateli a ten zařídí sociálku. Jen nevím, jestli existuje speciální formulář na žádost o ukončení rodičáku a jestli ten mám zaslat na sociálku nebo zaměstnavateli. A kdy ho mám posílat? Současně se žádostí o MD nebo už dříve?
Výši MD se nechám překvapit, stejně tak RD... Nedovedu si představit, že budu lítat s 2 dětmi každé 3 měsíce na sociálku,abych měnila výši RD. Děkuji za objasnění a doplnění.

j.a.n.i
6. pro 2011

@quitko Nevím jestli na ukončení rodičáku existuje formulář, ale každopádně to dáváš tak odkud ti posílají rodičák, tj. odbor SSP při UP. A doručit by ho tam chtělo v průběhu ledna.
PPM bude podobně vysoká jako ta minulá a výšku rodičáku nemusíš každé 3 měsíce měnit, jedná se o možnost, nikoliv povinnost, můžeš si vybrat jednu výši a tu pobírat celou dobu.

quitko
6. pro 2011

@j.a.n.i Díky moc, takže na ukončení rodičáku stačí sepsat mnou "úřední" žádost? Já už ze sociálky, resp. ÚP formulář na žádost o MD mám. Jen se ztrácím, co, kdy, kde, kam. A zaměstnavateli se posílá co? Stačí kopie formuláře,který posílám na sociálku?
Ad výše rodičáku - vím, že to nemusím měnit každé 3 měsíce. Jsem zvědavá na praxi. Docela jsem ráda, že rodičák mě čeká až v srpnu, to už snad budou vychytané mouchy 🙂

j.a.n.i
6. pro 2011

@quitko Počkej, o mateřskou žádáš přes zaměstnavatele, ten to posílá na ČSSZ, ty na sociálku (nevím co myslíš sociálkou) neposíláš ohledně mateřské nic.