Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

ffiinnkkaa
10. čer 2013

@j.a.n.i Tak to dopadlo dobře, RP má řádně ukončený. Pro paní na pracáku to sice byly velké počty, dokonce mi řekla, že budu dlužit 4 Kč, ale když jsem si to spočítala já, budou dlužit oni mě (v uvozovkách..teda) ale jinak děkuji za rady.
A ještě jsem se chtěla zeptat..sice je to 14 kč..ale o to mi vypočetli vyšší vyměřovací základ než minule..je to možné? Resp. jak te to možné když navazuji?

j.a.n.i
10. čer 2013

@ffiinnkkaa Možnosti jsou dvě...
1) I když navazuješ, tak ta doba před první mateřskou, ze které se počítá nemusí být totožná, je to dáno pravidly, jak se při určení téhle doby postupuje.
2) Pokud si měla celkem velký plat, tak se vyměřovací základ redukuje a tyhle redukční hranice se každý rok mění.

ffiinnkkaa
10. čer 2013

@j.a.n.i No tak to vidím spíš na tu první možnost..já se jen lekla, jestli mi to zase nevypočítali špatně a pak to nebudou chtít vracet..tak děkuji

evelp
7. črc 2013

holky, nějak nemám sílu dočítat celé forum- jak to tedy je- jak se přechází z RD na MD? já doufám, že na ní budu mít nárok, protože firma, ve které jsem byla zaměstnaná je momentálně v konkurzu, ale oficiální výpoved stále nemam a doufám, že ji ještě chvilku nedostanu, na sociálci mi řekli, že to musí být ve lhůtě 180 před nástupen na MD, což už je u mě jen pár dní..tak to snad vydrží 😀

nechala jsem si i zvýšit momentální RD na maximum, abych stihla vyčerpat co nejvíc, je to tak dobře? co mám tedy potom vyřídit?

j.a.n.i
7. črc 2013

@evelp Tak jestli to máš do 180 dní chvilku, tak můžeš být v klidu, protože ta výpověď má 2 měsíční výpovědní lhůtu... ale hlavně si pak nech potvrdit tu příohu k žádosti o PPM, dokud v té firmě ještě někdo funguje, ať to pak složitě nehoníš...

slaboska
19. črc 2013

ahojky holky,mam dotaz.k 30.6,jsem ukončila na neschopenku a 8tt před porodem jsem nastoupila na mateřskou.na gyndě jsem dostala papir,ktery jsem předala učetni.zajimalo by mě kdy tedka dostanu penize?tedka mi přišla jěště neschopenka,ale kdy dostanu penize za červenec.děkuji za odpovědi

j.a.n.i
20. črc 2013

@slaboska V srpnu.

ivda
8. srp 2013

Ahoj holky, prosím, poradíte mi taky ohledně přechodu z RD na MD? Gynekoložka mi dala žádost o PPM, tu jsem odnesla do práce, kde mi tvrdili, že vše vyřizují oni. Jenže - prý měli odeslat taky nějaký formulář, který mi má OSSZ potvrdit a já jej pak dodám na ÚP. Koukala jsem se na netu a našla tento formulář je to on?, nebo ho musím skutečně vyzvednout na ÚP? A musí tento formulář jít přes zaměstnavatele, nebo ho na OSSZ mohu odnést já přímo?Díky.

ivda
8. srp 2013

https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....
Odkaz na ten formulář, co jsem našla na netu.

j.a.n.i
8. srp 2013

@ivda Ano, je potřeba formulář o výši mateřské (odkaz nefunguje), ale tohle nezařizuje zaměstnavatel, to si musíš zařídit ty, takže přímo na OSSZ a je lepší až po výplatě první mateřské.

dadousek2
9. srp 2013

Ahoj maminky, chci se zeptat, kdy se přechází z PPM na mateřskou? a co potřebuji? moc díky 🙂 a hezký den všem

j.a.n.i
9. srp 2013

@dadousek2 Z PPM na mateřskou se nepřechází, PPM je mateřská 🙂 ale pokud myslíš, kdy se přechází na rodičovskou, tak cca kolem 5 měsíců věku dítka, záleží, kdy si na mateřskou nastoupila a kdy se dítko opravdu narodilo.

dadousek2
9. srp 2013

to jsem potřebovala vědět. malej je 6.6 🙂 a co budu potřebovat? určo jít na sociálku kam spadáme a co mít sebou?

j.a.n.i
9. srp 2013

@dadousek2 Potřebuješ žádost o rodičák (pozor, podepisuje ji i otec), RL dítka, OP obou rodičů a potvrzení od výši mateřské potvrzenou od OSSZ.

dadousek2
9. srp 2013

děkuji si poklad 🙂

ivda
20. srp 2013

@j.a.n.i Děkuji. Ale u nás to vše asi vážně řeší zaměstnavatel. Protože jsem odnesla do práce žádost o ppm a na OSSZ to vše prý dodají oni, já až od OSSZ dostanu to potvrzení, tak ho jen předám na ÚP.

j.a.n.i
20. srp 2013

@ivda
Ale to je žádost o PPM, ta se vždy dává přes zaměstnavatele... ale dál záleží pod jakou spadáš OSSZ... třeba pražské ti to potvrzení sami nepošlou, musíš si ho sehnat, předvyplnit a buď tam s ním dojít nebo poslat a oni tam jen doplní tu výši... ale jsou snad prý i OSSZ, které ho pošlou automaticky, ale rozhodně to není pravidlo.

ivda
20. srp 2013

@j.a.n.i Právě že ten formulář - to potvrzení - tam prý tady taky dodává zaměstnavatel. Prý jim tam odeslali mojí žádost, podklady pro výpočet PPM a taky formulář, který oni mi mají poslat zpět abych ho předala na ÚP.
Ten mi vystaví až po výplatě první PPM. A prý mi ho pošlou. Spadám ( resp. zaměstnavatel spadá) pod Trojskou v Praze.
Ale jelikož každý říká něco jiného, jsem zvědavá, jak to dopadne. 😲

hancanelca
14. říj 2013

ahojí, prosím vás potřebovala bych poradit 🙂 jsem v 5 měsíci těhotenství, termín mám 18.2. 2014 ! nyní pobírám rodičovský příspěvek na dceru které bude 15.2. 2014 3 roky. chci se zeptat jak to bude, jestli nastoupím na mateřskou před porodem která je 6 týdnu nebo až se narodí druhé mimčo tak rovnou nastoupím na rodičovsky příspěvek,a jestli si budu mooc volit variantu chtěla bych zase na 3 roky.podotykám že když jsem nastupovala s první dcerou na mateřskou před porodem která byla ( 4.1. 2011) tak mi v prosinci ( 31.12.2010 ) skončila pracovní smlouva tudíž nejsem v pracovním poměru.tak by mě zajímalo jak to teď s přestupem z mateřské na mateřskou dekuji ( SNAD JSEM TO NAPSALA TAK ŽE TO CHÁPETE 🙂 DEKUJI 🙂

j.a.n.i
14. říj 2013

@hancanelca Nárok na mateřskou nemáš, tedy od porodu budeš brát rodičák na druhé dítko a můžeš volit až do 7600,-

hancanelca
14. říj 2013

tudíž az porodim zanikne mi rodicak na první dceru a zacnu pobirat na druhé ditko? 🙂

j.a.n.i
15. říj 2013

@hancanelca Jo, přesně tak.

hancanelca
15. říj 2013

tak dekuji mooc za rady 🙂

bambulkaivanka
25. říj 2013

@ivda Koukám, že už je to určitě pasé, ale zrovna to taky řeším. Můj zaměstnavatel spadá pod Trojskou. V úterý jim budu do zaměstnání zasílat papír ohledně nástupu na PPM(mateřskou) a ruším k tomu datu rodičák, mě taky řekli, že veškeré podklady zašlou oni a já mám pouze dodat papír od gynekologa, tak doufám, že to tak platí stále 🙂

ivda
25. říj 2013

@bambulkaivanka Je to přesně tak. Alespoň u mě. Odevzdala jsem do práce papír od gynekoložky a z práce mi tam vše poslali. Z Trojské by pak mělo dojít potvrzení o výši PPM. To se má odnést na ÚP, kvůli rodičáku, aby věděli , zda ti ještě něco doplatí za měsíc, ve kterém jsi nastoupila na mateřskou. 😉

j.a.n.i
25. říj 2013

@ivda No, já tedy taky spadám pod Trojskou a rozhodně mi od nich to potvrzení nepřišlo, musela jsem si ho oběhávat sama... naštěstí tedy v Praze stačí zajít na libovolnou PSSZ, tak jsem byla jinde.

ivda
25. říj 2013

@j.a.n.i Tak to jsem asi měla štěstí. 😉 Já si volala i k nim a bylo mi řečeno, že pokud zaměstnavatel dodá všechny podklady, potvrzení od nich mi přijde poštou a já ho doručím na ÚP osobně, nebo si mám na ÚP požádat o jakousi prostupnost a oni toto potvrzení pošlou sami přímo na pracák. Jediný problém byl, že na Nám..republiky o žádné prostupnosti nemají ani páru, ale i to se vyřešilo a skutečně jediné, co jsem udělala bylo, že jsem do zaměstnání dodala potvrzení od lékařky a na tu prostupnost se informovala na úp. telefonicky. zbytek už zařídili oni. 🙂

bambulkaivanka
28. říj 2013

@ivda díky mockrát 🙂 Zítra jdu na gynekologii pro ten papír a rovnou ho zašlu do práce ať to tam mají. Jen nevím jestli si zaskočit rovnou na pracák a zrušit to a nebo počkat, jak ty píšeš, až dojdou papíry z pražské sociálky a pak tam zajít. co jsem si vybavila u prvního těhu tak mi nikdy žádné papíry nedošly, tedy došly do práce ne ke mě domů. Nejjednodušíí pro mě bude zítra na sociálku zavolat, abych se tam "nevalila" zbytečně 🙂. Ale mockrát díky 🙂 Pak podám info, zda papíry z práce poslaly komplet 🙂

ivda
28. říj 2013

@bambulkaivanka na úp si stačí zavolat, oni ti rd pozastaví od začátku měsíce, ve kterém nastoupíš md. a podle toho, kolik ti udělá md ti eventuelně pak do výše současného rd doplatí, pokud ti tu částku md nepřevýší.

bambulkaivanka
29. říj 2013

@ivda Díky, tak já nakonec nastupuji k 1.11. Volala jsem k nám na pracák, kde mi paní úřednice řekla právě o tom papíru "Potvrzení o nároku na dávky ( náhrady), že si ho mám vyzvednout a nechat potvrdit (posílám to s podklady naší účetní) a že mám na přepážce rovnou nahlásit, že k 1.11 nastupuji na MD, že bohužel po telefonu to nejde zrušit. Tak jsem si zašla na sociálku, kde jsem bohužel narazila na špatně naladěnou úřednici, která mi řekla, že dokud nebudu mít potvrzený ten papír o nároku... že mi nic pozastavovat nebude, i přes to, že jsem ji ukazovala, že mám papír o nástupu na MD u sebe. Ještě jsem se ji ptala jak je to v případě dvojčat, co mám dodat do práce za papír, když se u dvojek mateřská pobírá déle tak mi nebyla schopna odpovědět, takže jsem se vracela zpět na gynekologii a sestřička mi vytsikla papír ze sona, kde je jasně uvedeno, že čekám dvojčata, tak snad jim to bude stačit. 🙂