Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

vycu
4. srp 2011

Určitě se nikam nemusí osobně, pokud v zákoně o státní sociáloní podpoře není stanovena povinnost písemně na předepsaném formuláři, musí stačit písemně, samozřejmě poslat doporučeně.

venika86
15. srp 2011

Taky mám dotaz. Až se nám narodí druhé, tak malému bude rok a půl, takže bych měla mít nárok opět na mateřskou. Jenže zaměstnavatel už nepokračuje v podnikání. Firma jako taková v obchodním rejstříku pořád je, já vlasntě výpověď nedostala, takže se chci zeptat, zda to v něčem vadí. Mateřskou jsem měla vysokou, takže bych o ní nerada přišla. Děkuji za radu

vojtisek2007
15. srp 2011

@venika86 pokud jsi stále zaměstnaná, měla bys mít zase 6-8týdnů před porodem nárok na PPM v délce 28týdnů a pak možnost zvolit si rodičák - pokud tvůj zaměstnavatel skončil, zkrachoval, prostě zaniknul, tak ty seš vlastně bez zaměstnavatele - tudíž nemáš nárok na PPM a rovnou ode dne porodu dalšího díěte by jsi na něj pobírala rodičák (a na první dítě ho musíš buďto dnem nástupu na novou PPM nebo dnem porodu zastavit)

komver
16. srp 2011

Ahoj holky,prosím o radu.Kamarádka má 3 letého syna a 29. srpna má nastoupit znovu do své bývalé práce.Jenže zjistila,že je v 7 tt a ještě k tomu skončila v nemocnici s boreliozou.Podle dr. je naštěstí vše v pořádku,takže se ptám:Má říct svému zaměstnavateli,že je těhotná,nebo raději ne a nastoupit na neschopenku?A bude v tom potom nějaký rozdíl?Myslím když by jako byla aspoň chvíli zaměstnaná ( i když na neschopence),jak to bude mít s penězi na další dítě?Díky 😉

vojtisek2007
16. srp 2011

@komver nemusí mu říkat nic, místo nástupu do práce pošle neschopenku s datem od 29.8. a je to....počítat se jí bude neschopenka i mateřská z platu před první mateřskou.

komver
16. srp 2011

@vojtisek2007 díky za odpověď.A ještě se zeptám,kdyby do práce nenastoupila,tak by to bylo jak?Z čeho by se potom peníze na mateřskou vypočítávaly?A jak je to s volbou 3 leté nebo 4 leté varianty?

sabuse1
16. srp 2011

@venika86: řešila jsem úplně to samé - zaměstnavatel zkrachoval, je v obchodním rejstříku a já jsem pořád zaměstnaná - mateřská ti náleží, jen je třeba aby zaměstnavatel potvrdil opět papíry a vypsal tam ty částky co u předchozí mateřské - mě konkrétně to vyplnil insolvenční správce co teď firmu zastupuje, paní na sociálce mi radila ať mu to pošlu doporučeně a pokud by s tím byl problém zkusila by ho kontaktovat sama a v nejhorším případě by se ta částka dala dohledat na sociálce podle staré mateřské. Takže ani PPM ti podle zákona náleží pokud si žádnou výpověď nedostala, určitě se obrať na někoho z firmy pokud tam někdo je nebo se taky poraď na sociálce je škoda o ni přijít.

vojtisek2007
16. srp 2011

@komver teď ti moc nerozumím - jak nenastoupila - jako že by dala výpověď ?

venika86
16. srp 2011

@sabuse1 jééé, no tak to je super. Mám kontakt na účetní, která by mi to určitě vyřídila. Zjistila jsem, že firma vlasntě ještě funguje, ale do ledna už možná nebude a to si to budu vyřizovat. Tak to mám radost, jestli to výjde. Já měla mateřskou tak 3x vyšší jak rodičák, takže je to fakt dost peněz. Takže prostě stačí, když mi to jejich účetní vyplní, dá razítko a odešle??

sabuse1
16. srp 2011

@venika86: přesně tak, stejný postup jako u první mateřské, pokud tam je ochotná účetní tak v tom máš navíc velké plus🙂

komver
16. srp 2011

@vojtisek2007 ne že by dala výpověď,ale řekla by zaměstnavateli,že je těhotná.Myslím,že v tom případě by ji zpátky asi nevzali,je tam teď vlastně jiná paní,která tam byla po dobu její první mateřské jako záskok.V tom případě by možná skončila na ÚP.Právě proto mě zajímá,jestli to má zaměstnavateli říct a tím pravděpodobně přijít o práci,nebo raději mlčet a jít na naschopenku.Jestli to potom bude mít nějaký vliv na výši peněz,které bude dostávat?

venika86
16. srp 2011

@sabuse1 No tak to je super!! Jsem ráda, že jsi mi napsala, byla jsem smířená s tím, že to nedostanu 🙂

vojtisek2007
16. srp 2011

@komver tak pokud se bojí, že by kvůli těhu mohla přijít o práci a tím pádem třeba i o mateřskou ☹ a možnost volit délku rodičáku - tak ať nic neříká (není to povinné) a toho 29 místo nástupu do práce pošle jen neschopenku, do další mateřské domarodí a je to nejjednodušší - pokud neschopenku dostane.

aalca
17. srp 2011

Maminky prosím o radu. Pobírám rodičovský příspěvek /3roky/ a mám 18ti měsíční holčičku, teď jsem těhotná a čekáme druhou holčičku 33+6 a nevím jak je to s žádostí o mateřskou, zda musím na sociálku nebo vystavuje lékař. Na další kontrolu ke gynekoložce jdu až za 3 týdny, nebude už pozdě? Mám v tom teď zmatek, prosím poradíte mi? Děkuji Alča

vojtisek2007
17. srp 2011

@aalca pokud máš stále zaměstnavatele - budeš mít znovu nárok na mateřskou - která se nastupuje 6-8týdnů před porodem a žádost ti dá tvůj gynekolog, ty si jí doplníš a pošleš do práce...jestli jsi už 33t tak by ti už jí měla tvoje dr. dát,ale klidně můžeš počkat až za ty tři týdny...jak chceš.

aalca
17. srp 2011

@vojtisek2007 děkuji za odpověď, já jsem právě první holčičku rodila o měsíc dříve,takže chci mít raději vše vyřízené včas,abych pak nebyla ještě více ve stresu. Zaměstnavatele mám pořád stejného. děkuji

komver
17. srp 2011

@vojtisek2007 díky moc za odpovědi,v pátek za ní pojedu do nemocnice,tak jí to všechno řeknu 😉

vojtisek2007
18. srp 2011

@komver sice pokud je těhotná, tak jí propustit zaměstnavatel nemůže - ale tak může zrušit její místo, dát jí dva odstupné platy a bude bez zaměstnavatele a taktak by stihla ochrannou lhůtu pro nástup na mateřskou - pokud ví, že neschopenku dostane, tak ať místo nástupu 29. srpna do práce pošle s tímhle datem (nebo i dřívějším) neschopenku a je to...bude mít klid

sarusenka777
18. srp 2011

vojtisku2007 prosim tě, můžu mít taky otázku? do 28.2.2012 jsem na RD s první dcerou,teď jsem těhotná,termín mam začátkem března a jde mi o to, že můj zaměstnavatel ruší pobočku u nás ve městě,kde jsem jako zaměstannec se smlouvou na dobu neurčitou a ve smlouvě mám přímo místo výkonu práce a stěhuje jí cca 200km jinam,všem stávajícím zaměstnancům vyplácí dle kolektivní smlouvy 7 odstupných platů,mě jde teď o to jak se mam zachovat,kdyby mě kontaktovali.Co kdyby mi nabídli výpo s tím odsupným? potom bych ale neměla nárok na další mateřskou,co? Kdy tedy můžu nejdřív výpo podepsat,abych měla mateřskou i na druhé? až po skončení druhého rodičáku? moc děkuju za radu 😉 🙂

j.a.n.i
18. srp 2011

@sarusenka777 No, ono moc není co řešit, jak se zachovat, pokud ti výpověď pošlou, tak ji prostě pošlou, když se ruší nebo stěhuje pobočka, tak to mohou udělat i když si na RD a výpověď se nijak nepodepisuje, stačí aby ti ji doručili. Ale nárok na další mateřskou mít budeš, je tam ochranná lhůta 180 dní do nástupu na PPM a to ti vyjde už od teď.

sarusenka777
18. srp 2011

j.an.i. moc děkuju za radu 😉

blandik
20. srp 2011

Ahojte, chtěla jsem se zeptat. Jsem na RD a končí mi teď v 10/2011, zjistila jsem, že jsem těhotná s pravděpodobným termínem porodu až 4/2012. Jsem zaměstnaná, tedy mám pracovní smlouvu u svého zaměstnavatele na neurčito, s tím že se mám te'd s koncem RD, tedy 10/2011 vracet do práce. Nevím, co je pro mě lepší z hlediska financní na nové MD a RD v roce 2012 - zda stačí do pracovního poměru znova nastoupit nyní v 9/2011 a jít v zápěti na nemocenskou a z ní přejít na MD - jaká pak bude výše MD, z čeho se bude prád onen denní průměr? Nebo abych dostala vůbec nějakou MD, tak nemůžu jít na nemocenskou a musím "aktivně" pracovat?
Výpově'd si myslím v práci nedostanu pro nadbytečnost, ale docela pochybuji, že mě budou chtít zapojit do práce na pár měsíců, jelikož mám dělat zcela novou práci, kterou se budu teprve učit. Děkuji moc za radu předem.

blandik
20. srp 2011

Ještě jsem chtěla doplnit, že jsem rodičovský příspěvek pobírala do dvou let věku dítěte a na rodičovské dovolené jsem do tří let věku dítěte a v jeho třech letech 10/2011 mám tedy nastoupit zpět do zaměstnání.

kvetinka7
25. srp 2011

Ahoj holky, prosim o radu.. 20.9.mam nastoupit na materskou, ted jsem na RD.
S formularem s zadosti o materskou,ktery dostanu od sveho gynekologa, musim zajit za svym zamestnavatelem,ktery tam neco vyplnuje, podepisuje? nebo muzu rovnou zajit na spravu social.zabezpeceni?(a tam me maji nede v evidenci?)
Ta zadost o materskou musi byt podana na socialce pred 1.dnem MD nebo je tam nejaka lhuta,do ktere ji tam muzu dopravit?
Ptam se proto,ze mam zamestnavatele,ktery vecne neni k sehnani a neni ochotny k nicemu..

jankaander
25. srp 2011

tak já vím jen to,že odevzdat u zaměstnavatele a dál se o nic nestarám,jeho povinnost je řešit dál,ale musíš na pracák či co je u vás kde žádáš o RD a k tomu datu ho přerušit jelikož půjdeš na MD,tak jsem to četla i na netu

mkr
26. srp 2011

@blandik tak já jsem šla z RD přímo na neschopenku a teď jsem na MD, nenastoupila jsem ani na jeden den do práce, neschopenka i MD se ti počítá z platu před nástup na první MD, když si pracovala, záleží jestli by si šla s penězi v práci nahoru a nebo dolu

blandik
27. srp 2011

@mkr - děkuji moc.

tygrous
23. zář 2011

Ahojky, jdu na radu. 19.12.mi skonci 2-leta rodicovska dovolena a jsem domluvena s dr.,ze pak nastoupim na 2 mesice na neschopenku a zhruba v pulce unora 2012 nastoupim na materskou, ktera by mela skoncit koncem srpna. Jak to bude s radnou dovolenou za rok 2012? Budu mit narok na celych 20dni, ktere pak vycerpam hned po te materske, nez zas nastoupim na rodicovskou? Nebo diky te nemocenske se mi dovolena bude kratit? diky za odpoved😉

j.a.n.i
23. zář 2011

@tygrous Kvůli 2 měsícům nemocenské se ti krátit nebude, ta se krátí až od cca 5 měsíční neschopenky.

tygrous
24. zář 2011

@j.a.n.i Moc dík za odpověď. takže budu mít teda nárok na celých 20 dní, ju? Musím si to zjistit takhle sama, naše účetní mají v tomhle dost "maglajs", už minule mě chtěly ošidit😅 A to je nás ve firmě docela dost těhotných nebo mamin na MD, tak nevím, proč si to konečně pořádně nezjistí...