Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

j.a.n.i
25. zář 2011

@tygrous Jojo, budeš mít celých 20 dní... a proč by si to zjišťovala, když nikdo neprotestuje a oni ještě ušetří...

tygrous
25. zář 2011

@j.a.n.i Super, díky😉 No mě docela dost dělaly problém, až jsem jim poslala přesně zkopčený paragraf, tak uznaly, že mám pravdu😅

verbalinka
25. zář 2011

@blandik ahoj, mám to podobné - konec RD 11/2011 a porod 3/2012. Protože mám rizikové (a stejně by se zaměstnavateli nevyplatilo mě na cca 2 měsíce brát zpět), jdu na neschopenku. Peníze se počítají z platu před první MD, nárok na MD samozřejmě budeš mít. Ale pokud bys měla mít teď vyšší plat, tak by se možná vyplatilo do práce nastoupit. Ale jak jsi psala, učit se novou práci a za pár měsíců zase odejít, nejspíš nemá smysl. A gratuluju 😉

blandik
26. zář 2011

@verbalinka - děkuji. Mimi se bohužel neudrželo a potratila jsem. Takže nastupuji do práce za dva týdny. Přeji ti pohodově těhotenství :o)

verbalinka
26. zář 2011

@blandik to je mi moc lito ☹ tak at se v praci dari 😉

blueapple
30. zář 2011

ahoj holky, když se z rodičovské s prvním dítětem přejde v jejím průběhu a před jejím koncem (nap.ř několik měsíců) na mateřskou s druhým dítětem, ty "nevyplacené měsíce rodičovského příspěvku" tzv. propadnou státu nebo je nějaká šance, jak je dostat ? Díky za názory a zkušenosti.
p.s. Kolega v práci mi tvrdí, že ano, že stačí zažádat na ČSSZ.

vycu
30. zář 2011

Bere se vždy jenom jedna dávka a to na nejmladší dítě v rodině, takže nástupem na PPM musíš nahlásit na ÚP, že jí pobíráš a oni zastaví vyplácení RP.

blueapple
30. zář 2011

@vycu díky, tak jsem to i udělala, jen jsem se o tom bavila v práci s kolegy, "posteskla" jsem si, že vlastně ty druhé peníze "propadnou" a kolega přišel s tím, že když zažádá manžel, tak to nějak jde, ale mně se to moc nezdá, rodičák je přece příspěvek za celodenní péči o dítě a když já jsem na MD s druhým dítětem, on chodí do práce, tak ho brát nemůže...

vojtisek2007
30. zář 2011

@blueapple rodičák může brát i manžel ikdyž chodí do práce, ale zase jenom na nejmladší dítě v rodině, takže tím by jste si nepomohli, bohužel ty nevyplacené měsíce propadnou státu.....☹ikdyž se staráte a živíte dva (do tří let) , pobírat můžeš jen na toho mladšího

blueapple
30. zář 2011

@vojtisek2007 díky moc, myslela jsem si to ! 🙂

whiskey
5. říj 2011

ahojky, potřebovala bych taky poradit. Mám termín porodu 8.12 a nástup na mateřskou 13. října - tj 8 týdnů před termínem porodu. Teď jsem ale zjistila, že kdybych měla odpracováno 60 pracovních dnů do konce roku, měla bych od zaměstnavatele nárok na celou dovolenou i za letošní rok. Nevíte někdo, jestli se jako pracovní den počítá i svátek, který připadne na všední den? Jelikož jsem spočítala, že by mi stačilo usmlouvat u sestřičky nástup na mateřskou o 3 dny (pokud by se počítal ten svátek) a nárok by mi zřejmě vznikl. Moc děkuji

verbalinka
5. říj 2011

@whiskey moc to nechápu - ty jsi předtím pracovala nebo byla na neschopence? Nebo jsi v práci krátce? Datum nástupu na MD si můžeš určit sama. Já si termín vybrala sama, ani se mě dr neptal a datum jsem si vyplnila sama. Jen tam musí být to rozmezí 8-6 týdnů před datem porodu. Tak by neměl být problém 😉

whiskey
5. říj 2011

@verbalinka no já jsem teď na rodičáku s dcerkou, a čekáme v prosinci druhé mimčo. A právě že datum nástupu mi vychází na 13. 10 (tedy 8 ýtdnů před) ale kdybych nastoupila toho desátého tak si myslím, že mám nárok na dovču za tenhle rok od zaměstanavatele. Jen nevím jestli se právě ten svátek počítá jako pracovní den nebo ne

verbalinka
5. říj 2011

@whiskey jo, takhle to myslis 🙂 pocita se kazdy den - proste na tydny (napr. od pondeli do dalsiho pondeli...). Jedina moznost je posunout termin porodu o ty 3 dny, to snad nebude velky problem. Pokud mas jen termin dle MS, tak ti daji jeste termin dle UTZ o 3 dny driv 😉

verbalinka
5. říj 2011

@whiskey ta tehu demence 😀 Ty myslis, jestli se do tech 60 dni pocitaji i svatky? To bohuzel nevim, ale myslim, ze ne. Sorry, nejak mi to nemysli 🙂

j.a.n.i
6. říj 2011

@whiskey Já myslím, že pokud svátek připadá na pracovní den, tak se jako odpracovaný počítá, pokud připadá na víkend, tak ne. To za předpokladu, že pracujete normálně od pondělí do pátku, jak je to u směnného provozu to netuším.

tygrous
6. říj 2011

Já mám ještě jeden možná blbý dotaz😅 Mám u zamětnavalete písemně zažádáno o 2-letou rodičovskou dovolenou, která mi končí letos 19.12. Pak plánuju zhruba na 2 měsíce být na neschopence, než nastoupím zase na mateřskou. A te´d mi jde o to, jestli v práci nebudou mít kecy, že bych neměla jít na neschopenku, ale prodloužit si RD, když je na ni nárok až 4 roky... od našich účetních se můžu dočkat čehokoliv😅

vycu
6. říj 2011

Kecy mít můžou, ale to je tak všechno 🙂 Končí ti RD, ty máš právo nastoupit do práce... jpokud dr. uzná, že nejsi práce schopná, tak na ni máš nárok a v práci s tím nic neudělají. A gratuluju k miminku 🙂

tygrous
6. říj 2011

@vycu Díky😉 Já jen, abych na ně byla připravená😀

luciferka29
7. říj 2011

@vojtisek2007 jsem na UP, jsem těhotná, chtěla bych vědět jak obejít tu 4letou variantu. Jak to vypadá v praxi?
Manžel pracuje a pobírá rodičák a jsem na UP nebo jak? díky

vojtisek2007
7. říj 2011

@luciferka29 nene, ty si ode dne porodu žádáš o rodičák , po skončení 6ti nedělí k poslednímu dni v měsíci rodičák ukončíš, od dalšího prvního si o rodičák zažádá manžel, ten měsíc, kdy čerpá rodičák, si na víkend v práci zažádá o mateřskou, dostane z ossz potvrzení o jeho mateřské, se kterým zvolí k rodičáku tři roky, pak k poslednímu dni v měsíci zase rodičák ukončí, a od prvního si rodičák napíšeš na sebe ty....během jeho čerpání rodičáku jsi pořád osoba pečující o dítě do tří/čtyř let věku, takže jsi normálně doma, žádný úřad práce nebo tak něco.....

luciferka29
8. říj 2011

@vojtisek2007 takže o tříletou variantu lze požádat hned po 6nedělí? a pak je od papírování pokoj 🙂

vojtisek2007
9. říj 2011

@luciferka29 ano, jakmile po šestinedělí proběhne manželova mateřská, tak si hned zažádáte o tříletý RP - jinak je čas do 9ti měsíců dítěte -provést volbu.

evulatko
13. říj 2011

ahojky holky, zajimalo by me, kdy ma clovek vlastne narok na materskou? Ja jsem na rodicovske dovolene a chteli bysme druhe mimco, zatim se nedari... Narok na druhou materskou mam pouze pokud porodim druhe dite do veku tri let prvniho, nebo jak to je? Mockrat dekuji🙂))

evulatko
13. říj 2011

jeste doplnuji, zamestnavatele stale mam. Mockrat dekuji🙂

j.a.n.i
14. říj 2011

@evulatko Nárok na mateřskou máš stále, dokud ti trvá pracovní poměr, kdy se dítko narodí je úplně fuk.

evulatko
14. říj 2011

@j.a.n.i, mockrat dekuji🙂

jannicka85
17. říj 2011

ahojte holky, mohla bych si taky nechat poradit? pořád v tom mám guláš a každý mi tvrdí něco jiného🙂 Teď jsem s prvním dítkem doma do jeho 3 let, tzn. květen 2013 a uvažujeme že bychom měli i druhé dítko, ale já bych ráda pobírala zase mateřskou, protože jsem ji u prvního dítka měla slušnou. Musím tedy otěhotnět tak, aby když první dítko bude mít tři roky tak já byla tak v 7 měsíci? Pochopila jsem to správně? že potom by mi vznikl zase nárok na mateřskou a nebo budu pořád pobírat penízky jak při 3-leté RD? a když otěhotním dříve, budu mít nárok na mateřskou a ne? moc děkuji.. už v tom mám fakt guláš díky

bublenudle
17. říj 2011

Ahojky,prosím chtěla bych se zeptat,jestli v roce 2012 bude nějaký strop na mateřskou???? kolik je maximálni mateřská??? děkuji mockrát za odpověd...každý tvrdí něco jiného 😝

hojda
17. říj 2011

@jannicka85 Na mateřskou prostě nastoupíš 6 nebo 8 týdnů před porodem a pokud bereš rodičák, tak se ti stopne. Mateřskou budeš mít stejnou jako u prvního dítěte i třeba pokud by ses vrátila do práce a vydělávala měné, tak po dobu dvou let se ti to počítá z toho předchozího vyššího příjmu.