Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

j.a.n.i
10. dub 2010

tudíž 73800?

jajik25
10. dub 2010

když na tý poslední kalkulačce není psáno jestli máš zadat průměrný příjem nebo příjem za celý tři měsíce,nebo už sem fakt tak blbá 😒 kdo se v tom má krucinál už vyznat!!!!!!!! 😠

j.a.n.i
11. dub 2010

No, já to chápu jako příjem za celé čtvrtletí, hlavně tedy protože nárok na sociální příplatek je do 2,0 násobku životního minima a nárok na přídavky na dítě jsou do 2,4 násobku. Tudíž pokud nevyjdou přídavky na dítě, tak nemůže vyjít ani sociální příspěvek, krom případu, kdy ti z roku na rok klesly příjmy, neb příspěvek na dítě se počítá z cca rok starých příjmů kdežto sociální příplatek ze čtvrt roku starých. Jinak s tím, kdo se v tom má vyznat souhlasím.
Ale tady mi to přijde celkem přehledné, koukni na to, i když asi zjistíš, že nebudete mít nárok na nic ☹
http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/soc_priplatek

jajik25
11. dub 2010

no tak podle toho nemáme nárok vůbec na nic,což mě vůbec nepřekvapuje,v dnešní době na příspěvky nedosáhne pomalu nikdo hlavně že nám pořád berou peníze jako třeba mateřskou,např. mě vzaly měsíčně zhruba 4 tisíce,hulváti!!!!!

mili1pu
11. dub 2010

ahoj vojtíšku koukám že tomu trochu rozumíš. prosim tě poslala jsem od gindy papír na tu mateřskou, přišlo mi nazpátek vyrozumění že podporu mi nepřiznávají,nebyla jsem zaměstnána jen jsem marodila v ochraný lhůtě.na sociálce mi řekli proč mi ukončoval dr. neschopenku že mi to mohlo souviset s porodem,to ale nikdo nevěděl že mi to nepřiznaj.tak ať mi ginda vystavý zpětně neschopenku,tak mi napsal neschopenku znovu novou ode dne ukončení.pak jsem na socku zašla znovu s tím že jí mam napsanou a jak mam napsat ten papír ohledně na navázáni té předešlé,protože to může jen do tří dnů a to už nebylo, a tam mi zas řekli že žádat o zpětné navázání nemusí,když už mi vypsal novou neschopenku.tak jsem to minulý štvrtek poslala a čekám co bude jestli přijde vyrozumění nebo tam mam volat nebo počkat s tim že to oni udělají automaticky a přijdou mi peníze.snad to s toho pochopíš,ale já nevím jak to přesně funguje,nevím jestli mám tý sociálce věřit.dopoledne tam byla jiná a odpoledne mě obsluhovala jiná.pokud mi to špatně dopadne tak si nebudu moct vybrat jak budu dlouho na rodičovské a rovnou mi dají 4roky stoho21mesíců budu brát 7600 a pak zbytek 3800, a já chci na 3roky.neznáš to trošku jo a to mam za 14 dní už rodit doufám že to do té doby vyřeším

vojtisek2007
11. dub 2010

mili1pu -jestli jsem to dobře pochopila, jde sociálce o to, že bys asi měla nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem - ne na mateřskou - ta nemocenská v souvislosti s porodem (nevím jak přesně se to jmenuje...ale tak nějak) se nastupuje 6týdnů před porodem a čerpá se do 6ti týdnů po porodu, pak přejdeš na rodičák, kde máš možnost volby, třeba ty tři roky....tak jsem to pochopila já, jinak nevím, proč by po tobě sociálka chtěla znovu neschopenku, a jenom by ti mateřskou zamítla s tím, že nemáš nárok a máš si ode dne porodu zažádat o rodičák v té 4leté verzi...takhle mi připadá, že sice nemáš nárok na mateřskou, ale máš nárok na nemoc.v souvislosti s porodem - a to stačí aby sis pak mohla vybrat ty roky na tom rodičáku...doufám, že je to srozumitelný, kdyžtak ještě piš 😉

mili1pu
11. dub 2010

no to jsi to pochopila přímo bravůrně,takže když jsem jim poslala novou neschopenku tak by to melo teda automaticky naběhnout samo.lékař jí ukončil 17.3. a od toho dne mi ji znova vystavil ale až 1.4. byla odeslána protože jsem se vše dozvěděla den předem.tak snad v tomhle nebude problém.právě nevypisoval žádnou žádost na zpětné navázání a rovnou jí vystavil.jsem z berouna ale jelikož jsem mela zaměstnavatele v praze tak vše odesílám na prahu tak doufám že to uznají a nebo pošlou papír ohledně toho navázání, ten mi ukázali u nás na socce ale ty si prý sociálka vystavuje sama 😒 🙂

vojtisek2007
11. dub 2010

to že je odeslána dýl, by neměl být problém, nevím, jak s tím navázáním,tolik tomu zase nerozumím, ale každopádně by ti ze socky měli poslat aspoň nějakej doklad o přiznání té nemoc. související s porodem, si myslím, ikdyž vlastně při mateřský taky nic neposílají...no jesti patříš pod Prahu 8, tak tam mi přijde že nic nejde jak má -je tu na to samostatné téma....každopádně bych třeba ještě pár dnů počkala, třeba do středy a pak si tam zavolala, tam tě podle RČ spojí přímo s tou úřednicí, která tě má nastarost a ta ti řekne, jak to vypadá....

mili1pu
11. dub 2010

vojtíšek- jsi šikulka moc ti děkuji,pomohla jsi mi počkam pak tam dištak cinknu. málo kdo tomu trošku rozumí a poradí, opravdu díky, máš chytrou hlavičku 😀 😀 😎 🙂

janitchka
11. dub 2010

holky omlouvám se že sem lezu,ale neví někdo jak a co si mohu při rozvodovém řízení nárokovat jako náhradu bydlení když manžel zůstal v domě,který koupil před svatbou a splácí ho a já tam mám trvalý bydliště?

misicka85
autor
5. kvě 2010

Uff, tak papír na mateřskou mi teď na OSSZ vypsali,takže jsem hned zašla i zastavit rodičák, no stihla jsem to tak tak 😀 Takže můžu v klidu rodit 😀

Vojtišku - chci se zeptat - PPM mi vypočítali na 221Kč/den, takže si mám po porodu žádat o ten doplatek. 18.5. ale má být zasedání vlády kde se má rozhodnout o tom navrácení mateřské na loňskou úroveň, kdyby to náhodou zvedli,tak se mi ta mateřská zvedne automaticky??? takže asi bude nejlepší počkat do toho 18.5. co ti poslanci vymyslí že?

j.a.n.i
5. kvě 2010

jojo, pokud to veto přehlasují, tak se mateřská zase automaticky zvedne - toť teorie, jak to bude vypadat v praxi, to nikdo neví, protože tím, že se má vracet i zpětně v tom vznikne neskutečný bordel, který si snad ani nechci představovat, kor když mám v srpnu nastoupit na mateřskou...

vojtisek2007
5. kvě 2010

misicka - ten doplatek do 7600 ti budou dávat až od porodu, před porodem ne, ale každopádně si pro sichr zažádej,nic tím nezkazíš 😉

misicka85
autor
7. kvě 2010

Díky holky, no tak počkám do toho 18. a uvidíme jak to dopadne a když tak bych pak hned šla žádat,to víte že jim ty prašule nenechám 😝

simvoh
10. kvě 2010

Ahoj, pročítala jsem tady příspěvky a stejně z toho nejsem moc moudrá, tak se zkusím zeptat znovu a snad mi některá z vás bude umět odpovědět...Jsem na tříleté rodičovské dovolené, další dítko jsme chtěli buď stihnout do těch 3let nebo bych šla do práce a další mimčo bychom měli až později. Jenže život se rozhodl jinak...Zjistila jsem, že se nám neplánovaně zadařilo a čekáme druhého prcka už teď 😀 🙂 Narodit by se měl v lednu 2011, a to našemu prvnímu synovi budou skoro 2roky....Co mě tedy zajímá, jestli budu mít nárok na PPM (pěněžitou pomoc v mateřství) jako u prvního dítěte, tj. v době 6týdnů před porodem až do 28.týdne věku dítětě a jestli ta částka bude opět vypočítávána z příjmu, který jsem měla v práci před 1.dítětem. Jinak jsem pracovala na smlouvu na dobu neurčitou....Už je mi jasné, že hlavně budu muset zrušit pobírání rodičáku na první dítě, ale ráda bych právě věděla, jestli přejdu plynule na druhý rodičák nebo budu dostávat mateřskou, přece jen jsem ji měla vyšší než rodičák. Moc děkuji za odpovědi 😉 Vím, že jste tady tyto věci řešily několikrát, ale vůbec se v tom nevyznám jak to je, tak se raději ptám na můj konkrétní případ. Děkuji moc 😵

vojtisek2007
10. kvě 2010

simvoh -- jestli máš stále zaměstnavatele, tak budeš mít znovu nárok na mateřskou (PPM), která se ti bude počítat zase z toho platu před první mateřskou - jestli jsi tedy na rodičáku nepracovala....takže vlastně někdy těch 6-8týdnů před porodem zrušíš rodičák a nastoupíš PPM, která bude těch 28týdnů a pak znovu další rodičák....kdyby jsi zaměstnavatele neměla, nemáš na PPM nárok a dnem porou by se jenom přehlásit rodičák ze staršího dítka na to mladší...

simvoh
10. kvě 2010

Vojtisek - moc děkuji za odpověď 😉 Pracovala jsem na smlouvu na dobu neurčitou, výpoVěď mi zatím nedali ani já ne, takže bych zaměstnavatele mít měla 🙂 tak snad nárok na PPM mít budu....pak se ještě zeptám v práci abych se ujistila....ještě jednou díky...

vojtisek2007
10. kvě 2010

simvoh - jestli máš ve smlouvě na dobru neurčitou, tak se ani ptát nemusíš, výpověď ti jako těhotná a mateřské dát nemohli, dokonce nové těhottenství v prác i nemusíš hlásit, jen až ti gyn. vystaví žádost o PPM tak si jí dovyplň a stačí odevzdat v práci...

prcekpet
30. kvě 2010

vojtisek2007 - koukam, ze tuto diskuzi jsem nasla prave vcas 😀 i ja mam na Tebe jednu "jobovku" jsem temer stejny pripad jako simvoh, ale je tu bohuzel to hrozne ALE....smlouvu jsem mela na dobu neurcitou, v praci jsme dostali vypoved - zruseni mista bez nahrady. Ve vypovedni / ochranne lhute jsem otehotnela, zustala na PN az do materske. Tu mi zamestnavatel proplatil. Druhe dite jsme chteli stihnout do 3let veku naseho prvniho prcka. Priroda to zaridila trosinku jinak a ja porodim, kdyz bude mit maly 2 roky a cca 1 mesic. Rodicak mam 3lety. Znamena to, ze si mam stahnout formular na "zmeny", kde ukoncim rodicak 1den pred nastupem na druhou materskou a poslu to zamestnavateli spolecne s papirem od gynekologa? Jsem z toho trosku jelen a tech papiru je fakt dost.
Predem dekuji za Tvoji radu! 😀 😀 nebo kdyby tu byl nekdo se "stejnym pribehem jako ja" tak prosim poradte, co udelat, diky 😀

vojtisek2007
31. kvě 2010

prcekpet - máš IP 😉

tigr211
15. čer 2010

a nevíte někdo jak je to s mateřskou při souběhu zaměstnání?tzn, mám smlouvu kde mám znova nárok na mateřskou a navíc nově částečný uvazek kde ten nárok je taky.díky

vojtisek2007
15. čer 2010

tak budeš žádat o mateřskou z obou úvazků 🙂

kosarka
1. črc 2010

Ahoj holky, nevím jestli sem ještě některá chodíte a dokážete mi poradit, ale zkusím napsat svůj dotaz. Mám takovýto problém. Jsem na RD až do února 2011. Jenže teď jsem zjistila, že jsem těhotná (cca 5 týden). Při prvním těhu jsem byla na rizikovém. Má otázka zní. Kdybych ukončila 3 letou variantu tím, že by malá od září začala chodit denně do školky a já nastoupila na rizikové těhotenství z jaké částky by se mi počítalo to rizikové těhu???Jde školkou ukončit 3 letá varianta a nastoupit na nemocenskou?Co by bylo pro mě výhodnější?Dokážete mi někdo poradit????Děkuji moc předem všem. 😉

vojtisek2007
2. črc 2010

@kosarka jestliže máš v práci rodičovsku dovolenou do tří let věku dítěte, tzn. do toho února 2011, nemáš nárok na neschopenku, protože ti neuniká plat, to by ses musela domluvit se svým zaměstanavatelem, aby tě přijal zpátky do práce, pak bys mohla jít na PN, tím že dáš dítě do školky, ti sice rodičák seberou, ale neznamá to, že můžeš čerpat neschopenku. Proč si to chceš takhle komplikovat, když ti to vyjde krásně, že první rodičák ukončíš a plynule přejdeš na druhou mateřskou ????

kosarka
2. črc 2010

Děkuju Vojtíšku 🙂 Vím, že jsem to zvládla a vyjde mi to hezky, ale myslela jsem, jestli by se mi nemocenská nepočítala zase z platu z práce a nebyla bych na pár měsíců na tom finančně líp 😉 Asi je to hloupá úvaha, ale když nás všichni pořád ždímou, myslela jsem, jestli pro nás maminy taky nejsou někde lepší podmínky. Ale jestli je to takhle složité, tak přejdu z rodičáku na mateřskou a komplikovat si to nebudu. Děkuju moc za radu. 🙂 Si zlatíčko.

vojtisek2007
3. črc 2010

@kosarka nemocesnká by se ti počítala z platu před první mateřskou, jestli jsi při rodičáku nepracovala....ale jak už jsem psala, musel by tě tvůj zam.vzít "předčasně" do práce, ty bys musela opracovat např.měsíc a pak bys mohla jít na PN až do mateřské....jestli by se ti to finančně vyplatilo, můžeš to zkusit.

hpaja
24. črc 2010

Ahoj holky, měla bych na vás taky jeden dotaz... Mám rodičák na 2 roky (do konce prosince 2010) a koncem září bych měla porodit druhé dítko. Dr. mi už vypsal papír na mateřskou s tím, že pokud jsem měla vyšší mateřskou než teď rodičák, je pro mě výhodnější, když na MD nastoupím 8 týdnů před porodem, tj. 7.8.2010 a ne 6 týdnů před. Je to pravda? Z jiného "zdroje" jsem se ale doslechla, že v tom prvním měsíci, kdy budu přecházet z RD na MD mi sociálka vyplatí částku maximálně do výše rodičáku, tzn. 11400,- Kč 😕 Tak tedy nevím, to by se mi ten nástup o 2 týdny dřív moc nevyplatil... Snad jsem to napsala srozumitelně. Nevíte někdo, jak to přesně je? Díky moc 🙂

vojtisek2007
24. črc 2010

@hpaja je to tak, že v tom měsíci kdy se ti sběhně výplata jak rodičáku, tak PPM dostaneš PPM v plné výši třeba za 20dnů a když ti to udělá víc než těch 11.400 tak už žádnej rodičák nedostaneš, když ti PPM udělá např jen 8900,- tak do 11.400 ti doplatí rodičák...takže si spočteš lehce podle datumu kterej ti napsal na žádost o mateřkou jak je to pro tebe výhodný....a popřípadě se s ním domluvit na jiném datumu nástupu na PMM , můžeš si vybrat 6-8týdnů před porodem.

j.a.n.i
24. črc 2010

@hpaja Dokonce se ani domlouvat nemusíš, datum nástupu na mateřskou určuješ ty, takže si tam můžeš vyplnit co chceš 🙂 v tom rozmezí 6-8 týdnů.

hpaja
24. črc 2010

@vojtisek2007
@j.a.n.i holky moc děkuju, tak asi nastoupím těch 8 týdnů před, to mi ta MD vychází víc než teď rodičák 🙂