Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

quitko
7. pro 2011

@j.a.n.i Děkuji, pomalu se začínám orientovat. Zvládám spoustu věcí, ale formuláře a úřady mezi ně nepatří... Krom toho, s prvním jsem měla trvalé bydliště v UL, tak jsem věděla, kam jít. S druhým mě čeká lítání po Praze :( Jsme sama na sebe zvědavá...

ellinda
13. pro 2011

Ahoj holky,prosím také o radu.18.10 2011 mi zanikl nárok na PPM a jsem na rodičáku.Až teď 13.prosince mi přišel řodičák 7600 kč.Naivně jsem si myslela,že mi přijde víc ještě od toho 18.10 do 31.10.Ale vypadá to,že na to nárok nemám,že zřejmě až od toho listopadu,je to tak?Snad jsem to napsala srozumitelně,díky 🙂

inkana
13. pro 2011

@ellinda Ahoj, já si byla minulý týden zařizovat rodičák a paní mi říkala, že pokud je mateřská za ten měsíc vyšší než tečh 7600Kč, tak se vyplácí rodičák až od dalšího měsíce. Takže jestli Ti za říjen přišla mateřská 7600kč a vyšší, tak rodičák dostaneš až za listopad, takže teď v prosinci. Žádné jiné peníze Ti dle mě nepošlou. Ale taky nevim všechno 😉

ellinda
13. pro 2011

Aha,no tak to mám smolíčka a já se těšila 🙂 Moc děkuji za rychlou odpověď 🙂

j.a.n.i
13. pro 2011

@ellinda Jojo, je to tak, pokud je PPM za část měsíce vyšší než rodičák, tak už rodičák za ten měsíc nedostaneš.

jannicka85
19. pro 2011

ahojte holky, chtěla jsem se zeptat, nevíte jak to bude, když mám smlouvu na dobu neurčitou, ale jen po dobu trvání projektu, např. do přštího června a v té době bych chtěla nastoupit na mateřskou a nebo už byla na mateřské.. jak to bude s vyplácením mateřské? jestli mám nárok a popř. když bych už byla na mateřské zda se mi bude nadále vyplácet a nebo ne? moc děkuji

j.a.n.i
19. pro 2011

@jannicka85 Nemáš smlouvu na dobu neurčitou, pokud je jen po dobu trvání projektu. Nicméně, po ukončení smlouvy máš ještě ochranou lhůtu 180 dní (nebo méně, pokud by ta smlouva byla kratší), během které když nastoupíš na PPM, tak na ni nárok máš.

jannicka85
20. pro 2011

@j.a.n.i děkuji 🙂

svataterezicka
20. pro 2011

Prosím o radu: musim vyridit na socialce zruseni rodicaku z duvodu nastoupeni na materskou. Volala jsem jim hned jak jsem mela formular o nastupu PPM, aby mi zastavili cerpani rodicaku, ze nastupuji 14.11. na materskou. Cekala jsem az mi poslou oznameni - z duvodu ze mi to poslali na starou adresu mi to doslo teprve minuly tyden.. Domluvila jsem se tedy na socce ze jim to poslu postou.. Jenze mi neposlali co jim mam poslat - pry kopii OP, Potvrzeni o naroku na davky (nahrady) ovlivnujci narok a vysi rodicovskeho prispevku, a jeste neco? Hlaseni zmen? Jaky formular? Samozrejme dneska uz tam nejsou (dopoledne mi nesel net) abych si tam zavolala... osobne tam nemuzu pac nemam hlidani ...

j.a.n.i
20. pro 2011

@svataterezicka Asi už nic 🙂

svataterezicka
20. pro 2011

@j.a.n.i No snad uz nic, ale radsi tam zavolam.. 🙂 ach jo..

svataterezicka
21. pro 2011

tak jeste bylo treba podepsat hlaseni zmen.. ovsem to se pry musi podepsat na miste.. nevim proc mi teda slibovali ze to poslou postou (nic neposlali).. at zijou urednici..

j.a.n.i
21. pro 2011

@svataterezicka Proč by se to muselo podepisovat na místě, co je to za blbost.

svataterezicka
22. pro 2011

@j.a.n.i Nevim kazdopadne jsem zbytecne prisla o vyplatni termin, kdyz jsem cekala az mi to poslou postou jak slibili.. takze az v lednu..

iluss
5. led 2012

@j.a.n.i Ahoj Jani, chtěla jsem se tě zeptat a poradit se, jak vyplnit formulář Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši RP. Dneska jsem byla na sociálce zrušit rodičák na Lucinku, tak jsem tam vyplnila formulář Hlášení změn a paní mi dala ještě tento formulář Potvrzení o nároku na dávky, že ho mám vyplnit a poslat na sociálku v Praze 8 a až mi ho pošlou potvrzený zpátky, tak jí ho tam mám odnést spolu s rodným listem druhého mimča.

Co všechno tam tedy vyplňuji?
A - to určitě ano
B - to se týká až toho druhého dítka, takže když se ještě nenarodilo, tak nevyplňuji?
C - zaškrtnu, že vznikl nárok na PPM a termín od 8.1.2012 (to nastupuji na materškou) do 21.7.2012.
(počítám ten konec správně? Je to těch 28 týdnů? A když nastupuji PPM v neděli, tak konec je v sobotu?)

A dále už tam nic nevyplňuji? Datum a podpis tam dá ta ženská ze socilálky, že jo, to tam já vypisovat nic takového nebudu?

Předem díky za odpověď. Jsem na formuláře trošku levá a nerada bych to nějak pokopala.

j.a.n.i
5. led 2012

@iluss Jojo.
A vyplníš
B necháš prázdné
C ano nárok na PPM, data máš správně a nic jiného vyplnit nemůžeš, protože to ani nevíš 🙂
A dál nic 😉

iluss
6. led 2012

@j.a.n.i Díky moc, jsi zlatá! 🙂

sarusenka777
16. led 2012

ja.n.i. prosim tě,můžeš mi ještě poradit? byla jsem rušit rodičák na první, vyplnila jsem ten formulář se změnou a dostala jsem formulář Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši RP,na úřadu mi paní řekla,ať si to nechám potvrdit v práci a druhý den jí to přinesu,což už vím, že není pravda,četla jsem výše, že to mam poslat na sociálku.Mam to prosím tě poslat hned nebo čekat až se malej narodí? to mi totiž radili v práci...A ještě jedna věc, když jsem bez zaměstnavatele,ale mateřskou sithnu v ochranné lhůtě - nastupuje teď 19.1.2012 ( výpo mam k 30.9.2011)mam z práce ještě nárok na dovolenou? a je prosím tě pravda, že se rodičák ruší k poslednímu v předchozím měsíci? jsem z paní na úřadu mimo,věděla méně než já 😖 moc děkuju 🙂

j.a.n.i
16. led 2012

@sarusenka777 Jojo, v ochranné lhůtě ještě jsi, ale na dovolenou už nárok nemáš, protože už ti netrvá pracovní poměr.No, s tím rodičákem to může být pravda a nemusí, pokud máš vysokou mateřskou a za 19.1. - 31.1. dostaneš víc než je rodičák, pak to opravdu rušíš k 31.12., ale pokud máš PPM menší a za tu část měsíce nedosáhne výše rodičáku, tak máš nárok na doplatek.
S tou sociálkou, teď ti to myslím ještě nepotvrdí, musí to nejdřív spočítat, ale někdy začátkem února už by to měli zvládnout.

sarusenka777
17. led 2012

j.a.n.i díky moc za info 😉

tygrous
18. led 2012

Ahoj, sice to sem nepatri uplne presne podle nazvu tematu, ale souvisi to s tim😉
Jak je to ted s rodicovskym prsipevkem, kdyz pak prechazim z PPM na RP a je to treba v pulce mesice - bude se zas rodicak dopocitavat do te max castky 11500,- podle PPM za tu cast mesice nebo vlastne do jake castky (do te, co si asi zvolim na cerpani, ze?)
Ja prave ted resim, jestli jit na materskou 8 tydnu pred TP a pak by mi kocila presne 31.8. a RP by byl od 1.9. a zadne dopocitavani by tam nebylo...nebo jit az 6 tydnu pred TP, ale to pak zas materska bude koncit asi 12.9.... co je vyhodnejsi? (ted jsem na neschopence)

j.a.n.i
18. led 2012

@tygrous Dopočítávalo by se do částky, kterou si zvolíš. A výhodnější je jít 6 týdnů před TP.

tygrous
19. led 2012

@j.a.n.i Díky😉 Tech 6 tydnu je vyhodnejsi jen proto, ze cerpam o 14 dni dele neschopenku nebo i jeste z jineho duvodu?

j.a.n.i
19. led 2012

@tygrous Jojo, proto.

deyana
30. led 2012

@j.a.n.i ahoj prosím můžeš mi poradit? měla bych jít na PPM 13.6. (bude to pom.částí 7470Kč). Do toho 12.6. budu pobírat RP, vyplatí mi ho za červen celý? těch 7600? nebo už nic, nebo nějakou pom.část? A kdybych šla třeba o týden dřív (kdyby posunuli termín, nebo bych šla 7týdnů před porodem), tak bych dostala pom.částí PPM víc peněz, a k tomu ještě RP? díky

j.a.n.i
30. led 2012

@deyana Pokud dostaneš PPM 7470,- tak za červen už z rodičáku dostaneš pouze 130,-, pokud by si šla ještě dříve, tak už rodičák nedostaneš vůbec.

deyana
30. led 2012

@j.a.n.i aha, tak se to dorovná do těch 7600, aspoň že teda ne do těch nově 7100 rodičáku. díky moc

deyana
30. led 2012

@j.a.n.i a ještě teda když mám RP do srpna (malá je 10.8.), a na MD půjdu dejme tomu tedy už od 1.6., tak když si zkrátím dobu pobírání RP, tak by mi měli teda poslední tři měsíce aspoň dávat víc.. ?

j.a.n.i
30. led 2012

@deyana No, to si musíš propočítat, zda se ti to vyplatí, sečti kolik už si dostala a kolik zbývá do 220 000,- a pak můžeš požádat o přechod na novou variantu. Tipuji, že to výhodnější bude, ale nevím o kolik.

deyana
30. led 2012

@j.a.n.i jj děkuju, spočítala jsem si že cca o 1000.- měsíčně.. takže bych šla 8týdnů před porodem a žádala asi od března (pokud to jde, protože pak by to šlo až od dubna, jako čtvrtletně).. no musím mrknout na výpisy a spočítat to přesně, díky 😉