Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

mismar
24. črc 2010

@vojtisek2007
chtěla bych se zeptat, když jsem s prvním dítětem na 2-letém rodičáku, mohu si i u druhého dítěte zvolit 2-letou variantu? díky

j.a.n.i
25. črc 2010

@mismar Pokud ti trvá pracovní poměr a nezmění mezitím podmínky, tak jo.

mismar
26. črc 2010

@j.a.n.i Díky moc, to jsem moc ráda 🙂

mayla
27. črc 2010

Už jsem se ptala jinde, ale tady asi patří můj příspěvek...

Ahoj, chtěla bych se zeptat, snad některá budete vědět.

8.8. mi končí mateřská, jsem OSVČ, živnost mi stále běží, chtěla bych ji ukončit. Budu mít dvouletou variantu rodičáku. Jak to bude pak s případnou další mateřskou? kdyby mi vyšlo tak nějak navazovat? Budou mi počítat mateřskou tu druhou zpětně od doby co jsem pracovala posledně?

děkuji za info, snad jsem to napsala srozumiotelně...

j.a.n.i
27. črc 2010

@mayla Pokud ukončíš živnost, tak na další mateřskou nebudeš mít nárok a šla bys rovnou od porodu na RP na 4 roky. Takže pokud plánuješ druhé détko, tak musíš nechat ŽL aktivní, z titulu pobírání RP se ti bude brát jako vedlejší, tudíž nemusíš platit minimální zálohy (pokud máš zálohy dle výdělku v minulém roce, tak je nutno jejich snížení nebo zrušení dohodnout na ČSSZ) a musíš si platit zálohy na nemocenské. Jde to spočítat i tak, že ŽL třeba na rok přerušíš a pak zas obnovíš, ale to chce víc hlídání, aby ti vyšlo těch 270 dní v posledních 2 letech a 180 v posledním roce.

janinkaves
4. srp 2010

Ahojte holky můžete mi poradit prosím ? 17.7 (sobota) mi skončila rodičovská dovolená na syna, čekáme druhé dítko ale plynule mi to nevyjde a do práce nastoupit nemůžu, tak mi na sociálce řekli že si mám zařídit od 18.7. neschopenku abych neztratila nárok na mateřskou dovolenou a pak mohla být zase tři roky s prcekm doma ale dr. mi napsala neschopenku až od 19.7(pondělí), dnes ale přišla účetní ze sociálky s tím že neschopenka měla být už od 16.7 (pátek) že mi tam teď létají dva mrtvé dny, takže to účetní vyřešila tím že jsem jako napsala 10.7. žádost zaměstnavateli o prodloužení rodičovské dovolené do 16.7.2011 a ze zaměstnání mi 15.7. žádost odsouhlasili. Že to prý účetní takhle potřebuje ty dva dny pokrýt a že to má jen pro svoje interní složky, já mám ale strach že když jsem teď jako na mimořádné prodloužené rodičovské dovolené že mi nebudou vyplaceny peníze z neschopenky, proč být taky neschpná když jsem na prodlouženém rodičáku ! Nebo to s tím nemá nic společného a prodloužení rodičáku od zaměstnavatele je jen jeho problém a kdyby mi ho schválil tak za mě ten rok odvádí zdravotní a sociální a já budu jinak zadarmo doma s prvním synem ještě ten rok ? Ale protože jsem od toho pondělka přinesla neschopenku tak za mě zaplatí jen ty mrtvé dva dny na prodloužené rodičovské a od toho prvního neschopného pondělka se ten rodičák ruší, takže prvních čtrnáct dní mi proplatí zaměstnavatel a pak ty zbývající čtyři měsíce do mateřské stát ? Takže se nemůže stát že přijdu o peníze s tím že jsem na prodlouženém rodičáku tak nemám na neschopenku nárok ? Mě to pořád nějak nejde pochopit proč to tak udělala proč prostě jsem jako na ty dva dny nenastoupila a od toho pondělka pak nezůstala neschopná ?!

j.a.n.i
4. srp 2010

@janinkaves Já se spíš bojím, že to na tebe ušili, aby ti nemuseli platit neschopenku, protože prvních 14 dní platí zaměstnavatel. Takže v lepším případě ti nezaplatí jen těch 14 dní, ale na sociálku to nenahlásí a ta ti neschopenku bude platit, ale pokud to nahlásí i na sociálku, tak nebudeš mít na neschopenku nárok vůbec, ale až pak na mateřskou.
Protože jinak to bylo správně při konci RD v sobotu stačí neschopenka od pondělí, pokud pracuješ od pondělí do pátku.

prcekpet
4. srp 2010

janinkaves - zkus si zavolat na !inspektorat prace", ted jsem si vyrizovala znovu materskou a na UP odbor soc. veci (ci jak se to jmenuje) me poslali na MSSZ a z tama rekli, ze jsem moc slozita a ze nemam na nic narok a pak kdyz jsem si zavolala na inspektorat, pani vyslechla muj pribeh, vzala si muj telefon a do 2 hodin jsem dostala odpoved od jejich pravnika a poradila jak to mam udelat. Cele to obihani po uradech (jen UP a MSSZ=sidlici ve stejne budove!!!!) trvalo 3,5 hodiny, co jsem tam stravila a nic nevyridila a to prosim pocitam i cestu domu, ktera trvala 10min tam a 10min zpet!!! ☹
Na ten inspektorat stacil jen 5minutovy telefonat a vysledek MAM NAROK NA MATERSKOU!!!! Zalezi na koho narazis a bohuzel ma zkusenost je takova, ze ti mladi urednici na socialce misto, aby Ti pomohli delaji, ze to davaji ze sve kapsy a delaji u toho fakt ofuky 😠

edita_h
5. srp 2010

Ahoj,
prosím o radu. Na první mateřskou jsem nastoupila po škole a jelikož jsem byla v půlroční ochranné lhůtě, měla jsem-přestože v té době už bývalá studentka- na mateřskou nárok. To také znamenalo, že jsem nemusela jít na 4 letou rodičovskou dovolenou,ale jak jsem si i vybrala na 3 letou. S přítelem jsme chtěli mít dvě děti zhruba dva roky od sebe a já si zjistila,že nejlepší by pro mě bylo se po první RD zaměstnat,abych měla při druhém miminku opět právo na meteřskou a tím i na výběr délky RD ...ovšem člověk míní .. 🙂

Teď jsem tedy na meteřské s téměř dvouletým synem a čekáme na konci října další miminko...nárok na mateřskou tedy nemám-to znamená,že po porodu nastupuji 4 letou RD.
Na co se chci zeptat - četla jsem,že je možnost,aby si o RD zažádal přítel (který může doložit,že by měl na mateřskou nárok-tudíž by měl nárok i na 3 letou variantu) a po měsíci by se ta RD převedla na mě..jestli jsem to dobře pochopila. Teoreticky by to tedy možná takhle šlo,ale jistá si tím nejsem,protože si neumím do detailů představit,jak by se to mělo provést(pokud to jde) a co by to znamenalo pro mě na meteřské a hlavně pro zaměstnání mého přítele?

Na úřadě by mě s tím nejspíš hnali 😖 tak jsem doufala,že tady mi někdo poradí,jestli se to takhle dá udělat a jak by to v mém případě vypadalo.

janinkaves
5. srp 2010

Holky děkuji za odpovědi, já jsem právě zaměstnaná u náší rodiné firmy, takže bouda to nebude, jen jsem měla strach abych měla nárok na neschopné peníze, protože to účetní dělala poprvé a právě včera strávila na OSSZ dvě hodiny než jí dokázali vůbec říct co s tím má dělat a tohle jí tam nakonec řekli a právě to má od nich že neschopenka měla být už od pátku a ne až od pondělka ale mě právě před par měsícema řekli že neschopenka má být až od pondělka, tak právě jsem měla strach že úřednice z OSSZ zas neví o co jde a namluvili účetní blbost a já pak přijdu o peníze. Tak jsi mě j.a.n.i. uklidnila že na tu neschopenku budu mít nárok (účetní mi říkala to samé a že tu prodouženou RD má jen do šanonu), fakt nevím co by jsme dělali kdybych zůstala tři měsíce bez koruny. Mějte se krásně a ještě jednou děkuju J.

prcekpet
5. srp 2010

edita_h = zavolej si na Inspektorat prace, ja si myslim, ze narok na materskou mas, protoze v okamziku otehotneni v ochranne lhute se automaticky u dalsiho tehotenstvi ochranna lhuta protahuje (drive nez skonci rodicovska), muj pripad je podobny, ja nebyla studentka, ale propustili nas pro nadbytecnost a ja v ochranne lhute otehotnela. 😉 a pani z inspektoratu prace to konzultovala s pravniky a oni rekli, ma narok......stejneho nazoru je i nas rodinny pravnik 🙂 jedina podminka tusim je, ze pred skoncenim rodicaku, musis byt min. 6 tydnu pred porodem, pokud porodis driv, tak jedine dobre pro Tebe.... 🙂

j.a.n.i
6. srp 2010

@prcekpet Tohle není pravda, pokud je pracovní poměr ukončen v těhotenství, tak je ochranná lhůta 180 dní a nijak se neprotahuje. Jiná věc je pokud otěhotníš v průběhu výpovědní doby a výpověď byla pro nadbytečnost, tam se pak přerušuje běh výpovědi a si tudíž stále zaměstnaná.

j.a.n.i
6. srp 2010

@edita_h Přes přítele to udělat jde, jen pozor na to, že musí alespoň na nějaký den na mateřskou opravdu nastoupit, už nestačí pouze to, že by nárok na mateřskou měl, těch pár dní, co bude na PPM, tak nesmí pracovat, ale jde to načasovat třeba na víkend. Přiznám se, že se mi nechce psát celý postup jak to udělat, pohledej buď tady, nebo na www.aperio.cz na obou místech ten postup byl už několikrát popisován. Na aperiu najdeš i vzor na smlouvy o převzetí dítěte do péče, kterou musíte s přítelem před jeho nástupem na PPM podepsat.
Jinak to máš zjištěno správně a ty nárok na PPM nemáš. Jo a tahle výměna není nic proti ničemu, je to zákonná možnost, akorát jim to na sociálce přidělává práci...

edita_h
6. srp 2010

No,tak to ještě není vše ztraceno ! Děkuji za rady a odkazy, jdu si to hned nastudovat 🙂

prcekpet
6. srp 2010

j.a.n.i. - ted jsem tomu Tvemu prispevku neporozumnela. Pracovni pomer nelze ukoncit pokud jses tehotna! Teda lze pouze dohodou, ale to zadna zena prece neudela....

j.a.n.i
6. srp 2010

@prcekpet K ukončení pracovního poměru v těhotenství dojít může ve 4 případech.
1. Smlouva na dobu určitou, ta skončí k danému datu bez ohledu na těhotenství - nejčastější případ.
2. Zvlášť hrubé porušení pracovní kázně - nepravděpodobné, je to problematické pro zaměstnavatele.
3. Zrušení nebo stěhování celého zaměstnavatele.
4. Rušení nebo stěhování části zaměstnavatele.
Takže když se to vezme kolem a kolem, tak těhotenství chrání skoro jen před výpovědí pro nadbytečnost.

peta3
27. zář 2010

@j.a.n.i - mám dotaz - pokud by během poměru na dobu určitou otěhotněla a šla na neschopenku - kdy skončí pracovní poměr?
Kamarádka dostala hloupě smlouvu jen do prosince (ačkoliv je učitelka, takže logicky by ji měla dostat do června) a bylo jí řečeno, že se ředitelka jistí právě aby neotěhotněla...kamarádka se pomalu o otěhotnění snaží, pokud otěhotní, v prosinci jí smlouva končí, leda by těhotenství zamlčela, což by taky neměla...bylo by řešením, jít na neschopenku? Moc díky za odpověď. A že říďa postupuje protizákonně nám je jasný, ale kdo jí to dokáže, když jí to řekla mezi 4 očima?

j.a.n.i
27. zář 2010

@peta3 Nebylo, smlouva na dobu určitou skončí ke sjednanému datu bez ohledu na to, jestli bude nebo nebude na neschopence.

peta3
27. zář 2010

@j.a.n.i - jsem si to myslela ☹ , tak díky, kamarádka s tím počítá, ale mimčo chce. A práce jinde bohužel není ☹

j.a.n.i
28. zář 2010

@peta3 Já bych na jejím místě o těhu neříkala... není to povinnost a když se říďa chová takhle, tak bych neměla zbytečné ohledy ani já. Teď máme konec září, pokud se teprve snaží, tak i kdyby se povedlo hned, tak bude tak ve druhém měsíci a to se stejně ještě cizím moc neříká...

peta3
30. zář 2010

@j.a.n.i - ona jí to říct nechce, to spíš já si říkala, že je to důležitá informace, kterou by měl zaměstnavatel vědět ...aby jí pak nedělala nějaké problémy, že to zamlčela...ale pak jsme se shodly, že by to vlastně vůbec nemusela vědět, takže jí to určitě neřekne. Díky za názor a radu 🙂

j.a.n.i
30. zář 2010

@peta3 Zaměstnavateli do toho nic není, pokud člověk nedělá práci, která by byla těhotným zakázaná 🙂 Takže kdy se to oznámí nebo ne záleží spíše na vztazích ve firmě a na tom jak obtížné bude sehnat zástup.

peta3
19. pro 2010

Ahoj, jdu s dalším dotazem...opět se to týká naší úžasné ředitelky...řekla mi, že zaměstnavatel už nemusí držet místo po dobu 3 let - že teď už jen půl roku a pak mám prostě smolíka...ale všichni mi říkají, že je to nesmysl...ona mi řekla, že je to nějaká úprava či doplnění zákona z roku 2006. Můžu se zeptat, jak to tedy dle zákoníku práce momentálně je? Vím, že pozici mi držet nemusí, ale myslela jsem, že místo jo, pokud tedy z organizačních důvodů místo nezanikne případně zaměstnavatel nezkrachuje (což ve školství přeci jen tak nehrozí). Moc děkuji za odpověď.

a pak ješt dotaz kvůli kamarádce - pokud tedy bude bez práce, slyšela jsem, že nemá nárok na mateřskou a nastupuje automaticky na 4 letý rodičák..je to pravda? Dá se to nějak obejít...
Moc děkuji za rady

peta3
19. pro 2010

tak odpověď pro kamarádku jsem tu trochu našla, takže jen ten dotaz ohledně držení místa po dobu rodičáku. Moc moc díky

j.a.n.i
19. pro 2010

@peta3 Je to tak, že po tom půl roce ti musí vrátit tu samou pozici, po 3 letech tě už jen musí zaměstnat podle tvé pracovní smlouvy, takže záleží jak přesně tam máš pozici uvedenou. Ale je možné, že po 3 letech nastoupíš a vzápětí dostaneš výpověď pro nadbytečnost, to zákon nezakazuje. Dokonce i pokud tvoje místo zanikne v průběhu RD, tak výpověď můžeš dostat až po to co nastoupíš zpět do práce, pokud by zanikal celý zaměstnavatel, tak můžeš výpověď dostat i během RD.

kaci91
19. led 2011

Ahoj,mám taky dotaz a odpověď jsem tu nenašla.Jsem na rodičovské dovolené a zaměstnaná na dobu neurčitou(na plný úvazek)takže na tři roky.Teď se chystám na čtvrt úvazek na chvíli do práce k tomu samému zaměstnavateli a pak bych chtěla další mimčo a rovnou navázat na rodičovskou.Z čeho se mi pak bude vypočítávat mateřská?Z platu před první mateřskou nebo z toho čtvrt úvazku?Díky moc za odpověď

j.a.n.i
19. led 2011

@kaci91 Do 4 let věku prvního dítka z toho, který bude vyšší, takže z platu před první mateřskou.

kaci91
19. led 2011

Díky moc za radu!

tygrous
20. led 2011

Ahojky, chtela bych se zeptat, jak to je placenim zdravotniho a socialniho pojisteni, kdyz mam pobirani RP na 2 roky (chci pak navazat druhou materskou) a kdyby se stalo, ze nestihnu otehotnet nebo bude do porodu daleko a ja bych si prodlouzila RD u zamestnavalete na tri roky, tak kdo plati to pojisteni ten rok, kdy ja uz nebudu pobirat RP?

vojtisek2007
20. led 2011

@tygrous pořád za tebe pojištění odvádí stát....