Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

hojda
17. říj 2011
hojda
17. říj 2011

@bublenudle Podle mě je to asi 30 tisíc.

Zkus kalkulačku:

http://kalkulacky.idnes.cz/cr_vypocet-penezite-...

jannicka85
18. říj 2011

@hojda i kdybych otěhotněla a porodila dřív, než první dítko bude mít 3 roky? děkuji

bublenudle
18. říj 2011

@hojda děkuji ti moc,pěkný den 🙂

hojda
18. říj 2011

@jannicka85 To určitě.

jannicka85
18. říj 2011

@hojda děkuji. a můžu se ještě zeptat, nemáš nějaký odkaz, kde by to bylo napsané? 🙂

hojda
18. říj 2011
jannicka85
19. říj 2011

@hojda děkuji.

klara.t
30. říj 2011

Ahoj, prosím o radu @j.a.n.i. nebo vás ostatní holky.
1) 1.1.2012 mi bude končit rodičovská s dcerou, ale už jsem těhotná znovu a porodím ještě před jejím koncem. Teď 26.10. jsem byla na gyndě a hned od dalšího dne mi sestra napsala začátek mateřské s druhou dcerou. Jenže jsem to nestihla dát do práce. Nebude to vadit? Odnesla bych jim to tam zítra. Napsala mi to 8 týdnů před porodem. Takže už na ní vlastně jsem, ale v práci to ještě neví. Zítra jdu také k tomu dni rušit rodičovský příspěvek.
2)Druhý dotaz je jestli je pro mě výhodné jít 6 nebo 8 týdnů před porodem? Ted je to asi jedno ne?
3) Pak se také neustále přu se sestrou...ona tvrdí, že na MD se jde bud 6 nebo 8 týdnů před porodem, já myslím, že je jedno v jaký den v tomto intervalu. Prostě maximálně 8t a minimálně 6t před porodem, ale klidně 7t před porodem ne?
4) To nejdůležitější proč píšu je, že už nevím, jak mám formulovat dopis zaměstanvateli, že jdu na mateřskou. Nebo se nic nepíše, jen se mu předá ten papír a dopis se píše až před rodičovskou?
5) Budu mít nárok na proplacení dovolené letos nebo příští rok? Na MD jsem tedy od 27.10. 2011. Myslím, že za letošek ne, pže nemám těch 60 pracovních dní odpracováno (na mateřské) že? Nebo mám nárok alespon na část? Myslím že ne. Ale příští rok bych nárok na dovču mít měla ne? na tu bych šla po MD.

Díky moc.

stetinka
30. říj 2011

Ahoj,potřebovala bych poradit.Jsem na rodičovské dovolené a malýmu bude 9měsíců,ted jsem zjistila ze jsem znovu tehotná,což bude mazec ale na potrat nejdu.Jde mi o to,že mi skončil pracovní poměr před nástupem na mateřskou u 1.dítěte ale byla jsem v ochrané lhůtě tak jsem mateřskou dostala,dostanu ji i ted? Dál mě zajímá,jestli si budu moc od nového roku nově moci zvolit trvání rodič.dovolené nebo budu automaticky na 4 leté?A naposledy:ted čerpám 3letou,tedy 7600kč,můžu si od nového roku přejít na nové vyplácení a zvolit si 2letou dokud se druhé nenarodí?tedy brát cca 6 měsíců 11500kč?snad jsem to nenapsala zmateně.Moc děkuji za odpověď

j.a.n.i
30. říj 2011

@klara.t
1. Žes to do práce nedala vadit nebude, zítra stačí.
2. Jedno to není, 27.10. je úplně blbé datum. Jinak nejvhodnější termín se odvíjí od výše mateřské, ale obecně se dá říct, že s tou plánovanou změnou rodičáku co je ve sněmovně je nejlepší jít 6 týdnů před TP.
3. Kdykoliv v tomhle intervalu a sestra ti do toho nemá co kecat. Termín nástupu na MD určuješ ty.
4. Nic se nepíše, jen mu dáš ten papír. Dopis až při žádosti o dovolenou a rodičovskou dovolenou.
5. Letos budeš mít nárok na 2 nebo 4 dny, nechce se mi počítat kolik je do konce roku pracovních dní a svátků připadajících na pracovní dny. Příští rok budeš mít nárok na celou.

Takže spočítej "pracovní" dny do konce roku, za každých 21 dní máš nárok na 1/12 dovolené. A nástup na MD bych asi přepsala na 1.11., nebo možná na 6 týdnů před TP, pokud by ti to nedalo tu druhou dvanáctinu dovolené a máš nízkou mateřskou. Kolik ti vychází? Klidně IP, pokud to nechceš psát veřejně.

j.a.n.i
30. říj 2011

@stetinka Pokud si měla ty nebo má manžel/přítel dostatečně vysoký plat tak tu 2 letou budeš most zvolit. Ale hlavně pokud si měla mateřskou, tak okamžitě zvol 3 letou, proč bys měla brát do konce roku jen 3800,- když můžeš brát 7600,-.

stetinka
30. říj 2011

ahoj,nějak jsem se do toho zamotala,já mám ted tříletou variantu a beru 7600kč,měla jsem i docela slušnou mateřskou přes 13tisíc, a právě jsem chtěla vědět jestli si ted budu moci než porodím druhé dítko změnit na to první 2letou verzi,tudíž že by mi cca 6měsíců vpláceli místo 7600kč 11400kč

j.a.n.i
30. říj 2011

@stetinka Jojo, budeš moct zvolit 11500,- což je to maximum. 🙂 A pokud jsem to správně pochopila, tak budeš moct volit i u druhého dítka, ale za to neručím.

klara.t
31. říj 2011

@j.a.n.i. díky moc, poslal jsem ti IP

darling007
2. lis 2011

Holky, prosím o rady, kdo se v tom vyznáte...
Jsem na rodičovské dovolené s dvojčátky, teď 18. 11. 2011 jim budou dva roky. Mám rodičák na 4 roky. Od manžela jsme odešli na jaře, absolutně nefungoval. Rozvádíme se. Včera jsem zjistila, že jsem znova těhotná. Jak se to řeší v tomhle případě s rodičákem, mateřskou atd??? děkuji.

j.a.n.i
2. lis 2011

@darling007 Základní otázka je, zda ti trvá pracovní poměr.

anieanne
2. lis 2011

Ahoj.
Jsem na tříletém RD, a v květnu čekáme druhé dítě. Musím to v práci nějak hlásit, nebo stačí tam před nástupem na MD jen odnést ten papír ? A ještě jsem se chtěla zeptat - nevíte, jak je to s tou novou RD, kdy se může volit délka i během čerpání ? Dnes jsem se byla ptát na sociálce, a paní koukala, jak když to slyší poprvé ode mě...

darling007
2. lis 2011

@j.a.n.i Ano, můj pracovní poměr díkybohu stále trvá...

j.a.n.i
2. lis 2011

@darling007 Tak v tom případě budeš mít opět nárok na mateřskou a pak budeš moct volit znovu délku rodičáku. Jo a pokud projde ta novela o výběru rodičáku, tak to hned v lednu zvyš na maximum co bude moct, ať z něj vyčerpáš co nejvíc.

j.a.n.i
2. lis 2011

@anieanne Nemusíš, stačí odnést jen ten papír. Novela o nové volbě rodičáku je aktuálně v parlamentu a opozice ji obstrukcemi zdržuje... ale měla by projít a platit.

darling007
3. lis 2011

@j.a.n.i Takže myslíš, že pokud mám teď rodičák s dvouletými dvojčátky na čtyři roky (a beru tím pádem 3800 Kč), tak to mám v lednu změnit na tříletou variantu, abych brala 7600? To takhle jde?
A až se miminko narodí, tak si třeba zvolím tříletou variantu s tím třetím dítětem?
Nebo to možná chápu špatně, nezlob se, ale nevím, jak ty novely a vlastně pořádně ani ty staré zákony přesně zní... Děkuju.

j.a.n.i
3. lis 2011

@darling007 No, pokud si měla plat nad 16500,-, tak můžeš zvolit i vyšší částku než 7600,-, maximum je 11500,- muselo by se tedy spočítat, zda ti tam tolik zbývá nebo ne, ale na to bych potřebovala od kdy přesně ten rodičák bereš a kolik si dostala v tom přechodném měsíci, když si přecházela z PPM.

svataterezicka
8. lis 2011

Ahoj holky prosim o radu.. mam papir z gyndy na PPM, chci to poslat zamestnavateli.. akorat nevim co vyplnit jak se ptaji, kdy jsem naposledy vykonavala sam.cinnost (zamestnani).. to tam mam napsat ten den kdy jsem sla na prvni materskou (pred skoro tremi roky)?

klara.t
8. lis 2011

@svataterezicka já tam nic nevyplňovala, to vyplnil za mě zaměstnavatel. Já jen vyplnila název zaměstnavatele a podepsala se, nic víc myslím.

map07
8. lis 2011

Holky prosím prosím o radu: na prvního syna jsem měla 2letou rodičovskou, skončila v březnu 2011, od té doby jsem s ním doma bez rodičovské, teď tedy od státu nemám žádný příspěvek, v práci mám nahlášené 3roky. Druhé dítě se má narodit koncem ledna, což je před uplynutím těch 3let domluvených v práci (to je v březnu 2012). Mateřskou na druhé dítě mám tedy 8týdnů před porodem, tj.28.11.2011. A teď : co všechno mám udělat, abych na nic nezapoměla? 😅 Od dr.dostanu papír, který mám zaslat do práce a něco k tomu napsat? Musím taky na sociálku nebo tak něco ještě před porodem? Nějak se v tom ztrácím, každá tu máme situaci trošku jinou, tak abych vyplnila správné papíry a odevzdala je na správná místa🙂 Moc děkuji za info!!!

j.a.n.i
8. lis 2011

@map07 Ten papír od dr. dáš do práce, oni mateřskou vyřídí oni, jinak před porodem nic. Pak až ti bude končit mateřská, tak si nezapomeň v práci požádat o čerpání dovolené, budeš mít nárok na 2 dny za rok 2011 a celou dovolenou za rok 2012.

map07
9. lis 2011

@j.a.n.i. moooc děkuji za info, takže teď jde jen o to poslat papír, který dostanu od Dr.našemu personálnímu do práce a před porodem už nic. No tak to jsem ráda. A moc jsi mě potěšila s tou dovolenou. Já právě nevěděla, jak to bude, když teď nejsem vlastně na rodičovské - tedy co se týká státu, ikdyž u zaměstnavatele mám nahlášené 3roky. Tak to je super, to se bude hodit🙂

zabulik
10. lis 2011

@j.a.n.i Ahojky prosím moc o radu loni 1.11.jsem začala marodit /rizikové těh./a neschopenka my byla ukončena 21.5.kdy jsem nastoupila na mateřskou,od 3.12 mám nastoupit na rodičák,v práci jsem zažádala o proplacení dovolené, z roku 2010 my zbyli 4,5dny a za rok 2011 bych měla jinak nárok 25dní,zaměstnavatel my chce krátit dovolenou za tento rok,prý jsem marodila 100dní,ale do 21.5.je to 99dní pracovních dní,jestli dobře počítám+1den SS Velikonoční pondělí,prosím o radu kolik my vlastně má zaměstnavatel proplatit dnu dovolené?A musí my jí proplatit podle mě ano podle par.217 ods.5 zákoníku práce.Moc děkuji 🙂

j.a.n.i
10. lis 2011

@zabulik Pracovní dny se mi přepočítavat nechtějí, nicméně pokud je těch pracovních opravdu 99, tak ke krácení dojít nesmí. Pokud by jich bylo 100, tak se to krátí o 1/12, tj. o 2 dny. Jo a nežádáš o proplacení, ale o ČERPÁNÍ a udělala bych to písemně, ať to máš podložené.