Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

sikulik
2. říj 2012

@j.a.n.i tak teď tady v tom pátrám na netu a dočetla jsem se, že částku lze zvýšit max. na 11.500,- měsíčně, ale musí být doložen denní vyměřovací základ manžela, a pokud by činil více než 70% 30násobku částky 7.600,- Kč tak to lze zvýšit, pokud by byl nižší, tak to nelze zvyšovat. Našla jsem to správně? Teda to je složitý a promiň, že ti píšu jeden vzkaz za druhým 🙂, snad mě chápeš a předem děkuju 🙂

j.a.n.i
2. říj 2012

@sikulik Pokud si měla svůj dostatečně vysoký, tak manželův dokládat nemusíš, tj. pokud si měla PPM alespoň 11500,- 🙂 A zvýšila bych to na 11500,- co je doma, to se počítá 😉

sikulik
5. říj 2012

@j.a.n.i už to mám zvýšené, díky moc za info, paní na sociálce byla na mě moc příjemná, což bych ani ve snu nečekala 🙂

jannicka85
6. říj 2012

ahojte holky chtěla jsem se zeptat, moje dítko má 2 roky a 4 měs., v květnu 2013 bude mít 3 ročky, teď jsem asi těhotná (ještě to není potvrzeno od doktroa), původně jsem si myslela, že i když porodím 2 dítko do 4 let věku prvního dítko, že budu mít nárok na stejnou mateřskou jako u prvního dítka.. Včera jsem však byla s kamarádkou, ale ta mi řekla, že to tak není, že 2 dítko musím porodit do 3 let věku 1 dítka, že když porodím později, tak že nebudu mít nárok na stejnou mateřskou a taky něco mluvila o stropě na mateřskou 11 tis. Tak holky prosím jak to tedy je? moc děkuji

sven
28. led 2013

@j.a.n.i - ahoj, mám prosbu s dotazem. V roce 2010 (3.5.2010) jsem nastoupila na mateřskou s 1. synem (nar. 21.6.2010), po mateřské jsem čerpala zbytek dovolené a nastoupila na rodičák (výplatu jsem měla stanovenou zrychlenou - 2 roky), v práci jsem si nahlásila rodičovské volno na 3 roky. V roce 2012 (v době trvání rodičovského volna v práci) jsem otěhotněla a na mateřskou jsem nastoupila 13.9.2012, 2.syn se narodil 4.11.2012. A chci se zeptat, zda mám též nárok na dovolenou mezi mateřskou a rodičákem, jako to bylo s 1. synem. A pokud ano, tak jestli na celou či na nějaký podíl. Díky moc za informaci! Pokud by bylo třeba ještě doplnit pro úplnost nějaké informace, doplním.

j.a.n.i
28. led 2013

@sven Máš nárok na krácenou dovolenou za rok 2012 a na celou za rok 2013. To krácení za rok 2012 tipuju na 5/12, ale nepočítala jsem to, jestli to chceš přesně, tak spočítej pracovní dny od začátku roku do 12.9.

sven
28. led 2013

@j.a.n.i - tak od 1.1.2012 do 12.9. 2012 (včetně) je to 178 pracovních dní + 5 svátků.

j.a.n.i
28. led 2013

@sven Tak v tom případě to krácení dovolené bude pouze o 4/12 🙂 takže pokud máte 20 dní, tak za rok 2012 13 dní, pokud máte 25 dní, tak budeš mít 16,5 dne.

sven
29. led 2013

@j.a.n.i díky moc! Doufám, že mzdovka dojde ke stejnému číslu 🙂

Ten rok 2012 se vypočítává podle tohoto?
"Za prvních sto pracovních dnů pracovní neschopnosti se krátí celkový nárok na dovolenou o jednu dvanáctinu. A za každých dalších 21 zameškaných pracovních dnů se nárok zkrátí o další dvanáctinu"

a jak je to s tím rokem 2013 - jak to, že mám nárok na celou dovču, to se nijak nekrátí, když na mateřské budu "jen" do 28.3.2013 (těch 28 týdnů - od 13.9.2012)?

j.a.n.i
29. led 2013

@sven
Jojo, podle toho.

Protože "odpracuješ" více jak 60 pracovních dní a dle zákoníku práce, "dovolená vyčerpaná v návaznosti na MD není možné s ohledem na budou RD krátit" nebo tak nějak, paragraf něco kolem 217 🙂

sven
29. led 2013

@j.a.n.i - díky moc 🙂. Jestli se těch 60 dní počítá od začátku roku, tak teda mám "z prdky kliku", protože mi to dělá asi 61 dní do konce MD 🙂.

j.a.n.i
29. led 2013

@sven Jojo, od začátku roku, tak ona by se k tomu přičítala ještě ta dovolená za rok 2012, takže rezervu máš 🙂

sven
30. led 2013

@j.a.n.i - díky moc, jsi zlato!

pajula
12. únor 2013

@j.a.n.i - chci se jen zeptat.
chápu to dobře,že si můžu nechat proplatit dovolenou a při tom čerpet už RD?
MD mi končí 29.4.,pak hned 30.4 mi začíná RD a kdy si mám zažádat o proplacení dovolené nebo k jakému datumu?
A co když to zaměstnavetel neproplatí,co dál?
Děkuji moc

j.a.n.i
13. únor 2013

@pajula Ne, nechápeš to dobře, nemůžeš žádat o proplacení dovolené (to nelze) ale o její čerpání, a začneš ji čerpat od toho 30.4. a až ji vyčerpáš, tak nastupuješ u zaměstnavatele na RD.
To, že budeš od 1.5. pobírat rodičovský příspěvek s tím nemá nic společného.

pajula
13. únor 2013

@j.a.n.i
tak ještě jednou,od 30.4. budu čerpat dovolenou tj.třeba 20 dní a pak až nastupuji na RD což bude třeba 19.5.?
A když jsme měli v práci 25 dní za rok,tak mi dají celých 25 dní nebo pouze za tu dobu od ledna-dubna,dle toho jak píšeš pár příspěvku výše,tak odpracováno budu mít víc než 60dní (to jsem ani nevěděla,že se MD započítává jako práce)?děkuji

j.a.n.i
13. únor 2013

@pajula Jo, přesně tak a dovolenou za rok 2013 budeš mít celou.

soniq
7. bře 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat a informovat....Byla jsem na rodičovské dovolené s prvním synem která mi má končit 23.3.2013, ale mezitím jsem otěhotněla a nástup na peněžitou pomoc v mateřství jsem nastoupila 5.2.2013. Ted v březnu mi přišla ještě celá částka rodičáku...Muselo se to někde hlásit, že přestupuji z rodičáku na mateřskou? a kam zajít a jak vyřídit. Popřípadě, budu mít problém s tím, že jsem to nenahlásila jestli se to mělo hlásit, je mi jasné že rodičák za únor budu muset vracet když jsu na mateřské (mateřskou za únor jsem ještě nedostala). Myslela jsem, že se to automaticky odhlásí.
Děkuji

j.a.n.i
7. bře 2013

@soniq Měla si to dojít nahlásit, problém z toho mít nebudeš, jen víc zařizování.

janinka1090
7. bře 2013

@pajula Ahoj, mne koncila MD 29.11.2012 a od 30.11.2012 mi začala RD a zároveň jsem zacala cerpat i dovolenou z prace. Takze jsem to nemela tak, ze by mi skoncila MD, pak jsem cerpala dovolenou a pak nastoupila na RD. Pri rodicovske uz zase muzes pracovat pro zamestnavatele, ktery ti potvrzoval MD, takze tim padem od nej muzes cerpat i dovolenou. O cerpani dovolene jsem si zadala nekdy v pulce listopadu. Myslim, ze pokud mas narok na dovolenou, ze by ti ji zamestnavatel proplatit mel, ale nevim, me to v praci rekl reditel sam, at se domluvim se mzdovou.

kammka
7. bře 2013

@pajula mně skončila MD 23.12.12, nárok na rodičák mám od 1.1.13, ale dovolená mi vycházela do 23.1.13... normálně mi ji proplatili, prostě jsem jen při oznámení narození dítěte zaměstnavateli, kdy jsem jim nesla okopírovat rodný list, zažádala o dovolenou, podepsala dovolenky a bylo to..takže teoreticky mi v únoru přišel rodičák i proplacená dovvolená, prakticky ovšem pouze dovoleená, protože jsem o rodičák žádala až během února

j.a.n.i
8. bře 2013

@janinka1090 Motáš pojmy rodičovská dovolená není to samé co rodičovský příspěvek. Při čerpání dovolené jde pobírat rodičovský příspěvek, to souhlasím, ale nemůžeš být současně s čerpáním dovolené na rodičovské dovolené. Ono je to i logické, dvě volna z práce najednou se technicky čerpají blbě 🙂

betka29
8. bře 2013

@soniq na Úřad práce, odkud ti chodí rodičák nahlásíš nástup na mateřskou a dodáš jim papíry z ČSSZ o výši peněžité pomoci v mateřství, rodičák za březen a možná i únor budeš muset vrátit jako přeplatek, souběžné pobírání dávky a mateřské není možné, celé to lze zařídit na dálku a bez tvé účasti, jen to probíhá jako správní řízení a papíry přijdou pak do vlastních rukou s modrým pruhem...ale musím říct, že s proplacením mateřské nespěchali /na MD jsem nastupovala 18. září a peníze za září jsem dostala až 31. října, takže kdybych na ÚP hlásila v srpnu, že znovu nastupuji na MD, tak jsem prakticky 2 měsíce bez peněz...

mataharyy
18. bře 2013

Ahoj, mohu technický dotaz, od 4.2.2013 jsem na MD, v práci jsem papíry odevzdávala už 17.1. protože mi k 31.1. ukončovali pracovní poměr, takže jsem to stihla v čas, na státní sociální podpoře jsem zrušila (také v čas) výplatu RP, no a teď tak koukám na účet a kde nic, tu nic... Netušíte po jak dlouhé době začínají vyplácet mateřskou, nebo zda mají také víc výplatních termínů a tedy do posledního v měsíci čas? Myslela jsem že když jsou to peníze již za únor, tak by kolem 15. března měli být už na účtě, ale... Tak teď nevím, či ještě čekat, nebo začít přesunovat finance, aby mi odešli splátky 😅 Díky moc

mataharyy
18. bře 2013

Ha, tak beru zpět, akorát mi pípli peníze 😀 tak jsou rychlí 🙂

veronikaka
2. dub 2013

@j.a.n.i Psala jsem i do IP, ale nějak se mi zpráva vrací. Měla bych na tebe obrovskou prosbu, již po několikáté.
V současné době jsem na mateřské s druhou holčičkou a budu žádat v práci o proplacení dovolené. Mohla bych Tě poprosit o kontrolu datumů.

1. dcera se mi narodila 27.9.2010, rodičák jsem měla požádanej na 2 roky. O kousek mi 2.MTD nenavazovala na první rodičák a požádala jsem si o prodloužení z 28.9.2012 do 1.10.2012.

2.10.2012 jsem nastoupila na mateřskou, malá se mi narodila 19.11.2012.

Mohla by si mi prosím překontrolovat konec mateřské 15.4.2013 a nebo 16.4. ???
A ještě jestli bych mohla poprosit o spočítání dovolený - nárok máme na 25 dnů -smlouvu mám na dobu neurčitou.

Budu už poněkolikáté velkým dlužníkem. Děkuju moc předem.

sygy
26. dub 2013

Ahoj holky, mám prosbičku, v červenci čekáme třetí miminko, na MD bych měla tedy nastupovat začátkem června, momentálně jsem ale na RD s druhou holčičkou. Poradíte mi prosím co vše si musím zařídit před nástupem na MD ? Předem moc děkuji 😉

veruska007
26. dub 2013

@sygy jsem na tom stejně. Nic, jen papír o MD hodit potom do práce a nahlásit na ÚP, od kdy přecházíš na mateřskou.

sygy
26. dub 2013

@veruska007 Děkuju 😉 Na uřádě to asi budu muset nahlasit driv nez v zamestnani, že ? 😅 Aby mi neco neposlali navíc, ne že bych se zlobila, ale je mi jasny, že by s tim pak byli problemy 😖 A v zamestnani nemusim rusit RD, staci jen prejit na MD ?

veruska007
26. dub 2013

@sygy Rodičák chodí zpětně, takže mám v plánu to hlásit ve stejnou dobu - dostanu papír s MD od gynekoložky a cestou do práce to ukážu na ÚP. V zaměstnání stačí donést papír o MD.