Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

vojtisek2007
1. únor 2010

Misicka - ode dne nástupu na mateřskou - tedy asi od toho 1.4.2010 musíš zastavit rodičák na první dítě - formulář se jmenuje - hlášení změn - je to obecný formulář, kde volně napíšeš, že zastavuješ rod.příspěvek na dítě.....k datu 1.4.2010 z důvodu nastoupení PPM, protom si vyzvedneš tiskopis který se jmenuje - Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspvěku - ten si vyplníš a odešleš (to si můžeš poslat hned jak mateřskou nastoupíš, těch 6-8týdnů před porodem, protože než ti vyplněný tiskopis vrátí, tak to chvíli trvá...) na příslušnou OSSZ kam patří tvůj zaměstnavatel a oni ti tam potvrdí, kolik tu mateřskou budeš mít, pak si vyzvedneš tiskopis na rodičovský příspěvek - ten si vyplníš, žádat ho budeš od data narození miminka (kvůli tomu doplatku)´, přiložíš k tomu to Potvzení z OSSZ, a rodný list mimča - stačí to tam poslat, nemusíš tam ani chodit, jina všechny formuláře jsou taky na www.mpsv.cz - státní sociální podpora

misicka85
autor
1. únor 2010

Děkuju moc,jsi zlato!!!!

lucinecka
3. únor 2010

Holky a když budu mít mateřskou nižší než rodičák, který mám 11400Kč dorovnají mi to i do téhle částky?

A ten tiskopis Potvrzení o nároku na dávky... si vyzvednu kde? To je ten papír co mi dají na gyndě?

misicka85
autor
3. únor 2010

Luci - ten tiskopis ti dají normálně na sociálce,už jsem si ho vyzvedla...

lucinecka
3. únor 2010

A nedá se stáhnout někde na netu? hledala jsem a nenašla. Já právě myslela že ten papír co mi dají na gyndě že nastupuju na mateřskou donesu na OSSZ ale vypadá že teda ne, že musím ten tiskopis jestli tomu dobře rozumím?

A ještě mi to není jasný s tím doplatkem mateřský na výši rodičáku, na to je taky nějakej spešl formulář?

lucinecka
3. únor 2010

A nejmenuje se ten tiskopis o tom potvrzení o nároku na dávky Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek?

misicka85
autor
3. únor 2010

Jak máš formulář Rodičovský příspěvek tak k němu musí být ještě další 2 - Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek (tam si volíš RD na 2 nebo 3r.) a Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši roičovského příspěvku (to je ten co budeš posílat na OSSZ kvůli výši PPM)
Ten papír co ti dají na gyndě odneseš do zaměstnání myslím....

lucinecka
3. únor 2010

Ajo, díky, zkusím to pohledat 🙂

misicka85
autor
3. únor 2010
misicka85
autor
3. únor 2010

VOJTISKU
takže v tom tiskopise Žádost o rodičovský příspěvek, jak je ten bod E: Žádám o přiznání dávky ode dne... mám napsat jaké datum? Datum kdy se mimčo narodí (když teda žádám o ten doplatek do 7600Kč) a nebo normálně až datum kdy budu nastupovat na RD (těch 22týdnů po porodu)??

lucinecka
3. únor 2010

Jj, díky už jsem našla 🙂

ještě mi není jasná poslední věc ohledně toho dorovnání mateřské, jak psala Vojtíšek že si musím vyplnit tiskopis na rodičák a žádat ho od data narození mimča kvůli doplatku? Myslela jsem že o rodičák můžu žádat mnohem později než po narození.

misicka85
autor
3. únor 2010

No já o něj asi budu žádat dřív protože mi vychází PPM nižší než je zákonná mateřská (těch 7600Kč) tak aby mi to dorovnali,aspoň tak jsem to pochopila. Ty pokud máš PPM vyšší než těch 7600Kč tak budeš o RP žádat až ti skončí mateřská...

lucinecka
3. únor 2010

Aha, takže když mám rodičák 11400Kč tak už mi mateřskou, ikdyž bude nižší než ten můj současný rodičák, nikdo dorovnávat nebude, je to tak?

misicka85
autor
3. únor 2010

tak to fakt netuším jak je to u té 2leté varianty,jestli to dorovnají nebo ne 😖

lucinecka
3. únor 2010

I tak moc díky, třeba bude vědět Vojtíšek nebo někdo další 🙂

vojtisek2007
3. únor 2010

holky dorovnává se mateřská (PPM, kterou pobíráte 6-8týdnů před porodem a trvá 28týdnů) pokud některé mamče vyjde nižší než 7.600, těch 6-8týdnů před porodem bohužel ne, ale ode dne porodu se zažádá i o rodičák a tam budou ten rozdíl doplácet....

luci - ty už rodičák máš, nemají ti co dorovnávat 😀, až budeš mít novou mateřskou a bude míň než 7600 tak ti jí taky dorovnávat budou

lucinecka
3. únor 2010

Vojtíšku, díky 😉

A ještě poslední nesrovnalosti 🙂 Na OSSZ odešle můj zaměstnavetel papír od dr a já tam musím poslat teda ten tiskopis Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspvěku a jen ten musím pak potvrzený vyzvednout a odnést na úřad práce - sociálku nebo i ten papír od dr?

A když na mateřskou nastoupím 1.3. tak rodičák ukončuju k 1.3. nebo už 28.2.?

misicka85
autor
3. únor 2010

LUCI - já myslím že jak ti OSSZ ten formulář vyplní tak ti ho poštou pošlou zpátky, protože ty ho musíš poslat na OSSZ v místě,kde má zaměstnavatel hlášené sídlo.. Aspoň tak to má kámoška - do práce chodila tady v Ostravě ale zaměstnavatel má hlavní sídlo v Praze takže ten papír bude posílat tam a oni jí ho potvrzený zas pošlou zpátky...

lucinecka
3. únor 2010

Tak kdyby to poslali zpátky tím líp že bych pro to nemusela 🙂 A stačí jim tam ten formulář taky poslat poštou? Nebo tam musím zajít osobně ho odevzdat?

misicka85
autor
3. únor 2010

VOJTIŠKU
ještě jeden dotaz 😀 prý za mateřskou zase budu mít nárok od zaměstnavatele na dovolenou. Kolik té dovči je -celá (měli jsme 25dní) a nebo se nějak bude krátit??

misicka85
autor
3. únor 2010

LUCI - určitě stačí poštou, zvlášť pokud to posíláš do jiného města.

lucinecka
3. únor 2010

Misicko my teda dáváme Vojtíškovi s těma dotazama zabrat, co? 😀

misicka85
autor
3. únor 2010

No chuděra z nás musí být na nervy už 😝 😝

lucinecka
3. únor 2010

To věřím 😔 Toho papírování je ale tolik, kdo se v tom má vyznat 😅

misicka85
autor
3. únor 2010

No navíc mám pocit že ani některé ty ženské na té sociálce ani neví co mají dělat 😝 ještě že Vojtíšek tomu tak rozumí a pěkně to vysvětlí 🙂

lucinecka
3. únor 2010

To jo, patří jí velký dík 😵 😵 😵

vojtisek2007
3. únor 2010

holky - papír od gyn (neboli žádost o mateřskou) odevzáte v práci - nejdřví si tam vyplnte to co máte vy...něco málo toho je, z práce vám to pošlou na OSSZ kam patří (váš zaměsntavatel) a ještě k tomu přiloží takový přehledy....ten tiskopis Potvrzení o nároku na dávky.....stačí vyplnit a poslat poštou taky zase na tu OSSZ kam patří váš zaměstnavatel, pošlou to vyplněná zpátky na vaši adresu, nemusíte tam s tím chodit ani si to vyzvedávat, ten tiskopis si tam pošlete hned jak nastoupíte na mateřskou, tedy těch 6-8týdnů před porodem, protože jim třeba 3měsíce trvá, než to pošlou zpět, napište k tomu průvodní dopis, že žádáte o urychlené vyplnění, že to potřebujete k doložení k žádosti o rodičovský přísvpěvek,pak by jste to do týdne měli mít vyplněné zpět....ale jina se s tím dost courají, a např. pražská oSSZ na praze 8, tam jsou přímo na odstřel 😠 jak s tiskopisama tak s vyplácením mateřských a nemocenských....

a dovolená za dobu mateřské vzniká, bude samozřejmě pokrácená, myslím že na půl bys měla nárok....o proplacení si zažádej u svého zaměstnavatele hned po skončení PPM

a když mateřskou nastupuješ k 1.3. tak rodičák ukončuješ k 28.2

tak kdyby ještě něco, tak pište,pište, pište
😀 😀 😀

lucinecka
3. únor 2010

Vojtíšku díky moc, jsi poklad, konečně v tom mám jasno 🙂

misicka85
autor
10. únor 2010

VOJTISKU - prosím tě,kamarádce teď přišel papír,taky jí vypočítali že PPM má nižší než těch 7600Kč takže jí s jejím souhlasem ukončují mateřskou a převádí ji rovnou na rodičovskou. Chci se teda zeptat,jak je to pak z dovolenou ze zaměstnání,mám na ni nárok,když vlastně budu od porodu de facto na rodičovské??? Nebo budu mít nárok na dovču jen za těch 6 týdnů co budu na PPM před porodem?

j.a.n.i
10. únor 2010

misicka85 - to je nějaké divné, není to spíše tak, že jí budou doplácet do výše rodičáku? Nehledě na to, že dle ZP nesmí být mateřská kratší než 14 týdnů. Podle mě budeš normálně těch 28 týdnů na mateřské, akorát hned po porodu požádáš o rodičák a oni ti budou doplácet ten zbytek k mateřské.