Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

j.a.n.i
30. led 2012

@deyana Můžeš požádat klidně už v únoru, sečti přesně, kolik už si dostala a pak vymyslíme nejvhodnější částku.

deyana
30. led 2012

@j.a.n.i děkuju za pomoc 🙂

takže jsem doposud vybrala RP (včetně ledna 2012) 177 920.- Kč, takže zbývá 42 080.- Kč.

Pokud bych šla na PPM dejme tomu toho 13.6., tak bych ukončovala RP 12.6. ? nebo 31.5. ? A kdyby 31.5., co pojištění? a když mi RP skončí v červnu, tak tedy částku 42 080.- rozpočítám do 5 měsíců (vč.června). To se nevyplatí.
Ale když odejdu na PPM dejme tomu těch 8týdnů před porodem, tak by to bylo 31.5., což by asi vyšlo na peníze líp, protože by se RP rozpočítal mezi 4 měsíce (únor-květen) a dostala bych ho celý? plus pak za ten jeden den třeba PPM? Nevím jak mi s tím budou hýbat, toto je TP podle MS, ale ono se to počítá podle UTZ, což zatím přesně nevím, ale chtěla bych vědět, jak to bude když by to bylo cca stejné datum.

j.a.n.i
30. led 2012

@deyana Počkej, včetně ledna to myslíš jak? Započítala si tu částku co v lednu přišla nebo i tu za leden, tj. tu co přijde v únoru?

deyana
30. led 2012

@j.a.n.i jo tak jen tu co přišla v lednu. Takže vlastně mi ještě přijde za leden, že jo? tak to pak bude jinak

silente
6. únor 2012

Holčinky, potřebuji odbornou radu.
Kamarádka dostala k 30.1.2011 výpověď z pracovního poměru.
04.05.2011 nastoupila na rizikové.
Rodila 17.10.2011.

MD jí nedali, protože neměla odpracovaných 270 dní - to je ok, jasný.
Teď jí zamítli porodné .... a ona nechápe proč. Napsali jí, že měla příjem vyšší než těch limitních 10.752 Kč. Ale to se počítá z kvartálu před porodem, ne?
Po té výpovědi nikde nepracovala.
Jak se může bránit?

j.a.n.i
6. únor 2012

@silente Nějak nechápu jak mohla 4.5 nastoupit na rizikové, pokud ji pracovní poměr skončil ke konci března (nebo ledna?) Nicméně pokud byla na neschopence, tak ta se jako příjem počítá, pokud byla na UP, tak podpora nevím.

silente
6. únor 2012

@j.a.n.i - no tahám z ní další podrobnosti ... mi tam furt něco nehraje .... prý jí za duben poslal zaměstnavatel i nějaké peníze ... jsem z toho jelen ☹ Ale ráda bych jí pomohla no ....

wien
7. únor 2012

ahojte, som lenivá dočítavať diskusiu od začiatku 😝
potrebujem poradiť. robím v čr, momentálne beriem ešte materskú, ale od 8.2. by som mala brať už len rodičovský príspevok.
rozmýšľame ešte o jednom dieťatku, ktoré plánujeme mať ešte počas trvania rodičáku. momentálne mi vychádza materská priemer okolo 1000 kč na deň a na tento rok 1,5 dňa dovolenky. je dobré si dovolenku teraz ešte vybrať alebo radšej nechať? nezníži mi to potom ten denný priemer? mohla by som potom ďalšiu materskú dostávať v podobnej výške ako teraz alebo bude nižšia?
ďakujem.

lundenburg
8. únor 2012

Ahoj, moc prosím o rychlou radu, jestli je nutné jít na OSSZ požádat o přechod z PPM na rodičovskou dovolenou nebo zda stačí,když jsem to nahlásila v práci a oni už to zařídí? Myslela jsem, že to první a vypadá to, že druhá verze je správně.

j.a.n.i
9. únor 2012

@lundenburg Na OSSZ o přechod nežádáš, ti ti pouze ukončí PPM, ale o rodičovský příspěvek musíš požádat na sociálním odboru UP a doložit jim potvrzení od OSSZ o výši mateřské.
Zaměstnavatele tvůj rodičovský příspěvek vůbec nezajímá a nic ti k němu nezařizuje, u zaměstnavatele pouze žádáš o rodičovskou dovolenou, což je omluvené neplacené volno z práce.

wien
9. únor 2012

@j.a.n.i mohla by si mi prosím poradiť? ak nadpojím na rodičovskú dovolenku materskú, dostanem materskú v rovnakej výške ako som mala túto? ďakujem.

lundenburg
9. únor 2012

@j.a.n.i D9ky moc. Snad někde ještě vylovímto rozhodnutí o výši PPM.

j.a.n.i
9. únor 2012

@lundenburg To mám pocit, že je ti k ničemu, budou to chtít potvrzené na tom jejich formuláři "Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku"

lundenburg
15. únor 2012

Díky, už jsem byla na pracáku a dali mi dvě lejstra, z toho jedno co musím poslat do Brna - Potvrz...viz výše. Akorát jsem se ještě zapomněla zeptat, co se stane, když zažádám o pár dnů později. Myslím, že tam je lhůta do měsíce od skončení PPM. Doufám, že nepřijdu o měsíční dávku ☹ Nemáte s tím někdo asi zkušenost,že?

sarihy
15. únor 2012

@j.a.n.i Ahoj, mohla bys mi prosím pomoct ? Byla jsem na 3-leté RD s prvním dítětem, během té doby se mi narodilo druhé dítě (tzn. ještě před uplynutím těch tří let), takže jsem přešla na MD (28.2.-11.9.2011), nyní jsem opět na 3-leté MD. Po mateřské s prvním dítětem mi zaměstnavatel proplatil dovolenou, nyní jsem na radu kamarádek o proplacení dovolené žádala zase, ale naše paní účetní mi sdělila, že jsem nic neodpracovala, takže na ní nemám právo, že mi dovolenou nemá z čeho zaplatit, když byl můj příjem za loňský rok "0"...Ale všem ostatní kamarádkám, které též přecházely z RD na MD, dovolenou zaměstnavatelé proplatily...tak já to nechápu - mám na to teda právo nebo ne ? Já se o to nechci hádat za každou cenu, do té práce se chci vrátit, ale tak zase pokud na to mám právo...Existuje někde nějaký předpis, jak to je ? Omlouvám se, že otravuju !!

j.a.n.i
15. únor 2012

@lundenburg Žádat můžeš až 3 měsíce zpětně 🙂

j.a.n.i
15. únor 2012

@sarihy Nárok na dovolenou rozhodně máš, ale ptáš se bohužel pozdě... kdybys to řešila ještě za trvání MD, tak bys měla celých 20 nebo 25 dní (nevím kolik máte) a museli by ti ji nechat vyčerpat, ale takhle se ti bude krátit na 16,5 dne nebo na 21 dní. Ale problém je v tom, že si ji nemůžeš vybrat, když si na RD, takže by ses buď musela domluvit se zaměstnavatelem, že přerušíš RD (nezaměňovat s rodičovským příspěvkem), vyčerpáš dovolenou a zase nastoupíš na RD, ale s tím musí zaměstnavatel souhlasit, což nevím jestli bude. Nebo na tebe dovolená počká a můžeš si ji vyčerpat, až se po RD vrátíš zpět do práce.

sarihy
15. únor 2012

@j.a.n.i Děkuju za odpověď. Já se na to naší účetní ptala už v září, ale ona řikala, že je to blbost, tak jsem to nechala ze své blbosti být, ale pak když to jiné kamarádky dostaly vyplaceno, tak jsem se po tom začala pídit zase...no jsem holt pitomá...Každopádně moc děkuju !!

lundenburg
16. únor 2012

@j.a.n.i Tak to se mi ulevilo, díky moc.

kisasonka
8. bře 2012

ahojte chcem sa opytat,momentalne som na rodicovskej dovolenke so synom a coskoro mam na stupovat na matersku dovolenku,a potrebujem vediet ze ak nastupim na matersku 26.3. zda mi vyplatia cely rodicovsky prispevok za marec (mam 2rocnu variantu) a 5dni z materskej,alebo ci sa mi bude rodicovsky kratit,alebo ci najjednoduchsie bude nastupit od 1.4.

j.a.n.i
8. bře 2012

@kisasonka Pokud se ptáš na česká pravidla, tak je nejjednodušší nastoupit od 1.4. pokud tedy toho 26.3. není tem nejpozdější termín, kdy nastoupit můžeš.

kisasonka
8. bře 2012

@j.a.n.i ahoj ano tykaju sa ma ceske pravidla,termin mam 6.5. a prave neviem ci 1.4. nebude uz neskoro,vzdy som na MD nastupovala 8tyzdnov pred terminom porodu.

j.a.n.i
8. bře 2012

@kisasonka Můžeš nejpozději 6 týdnů před, takže bys měla nastoupit dokonce 25.3., takže dostaneš mateřskou za těch 7 dní a pak rodičák ve výši rozdílu mezi celým rodičákem a tou mateřskou.

kisasonka
27. bře 2012

@j.a.n.i ahoj mam na teba este otazocku🙂 na MD ma teda vypisal od 25.3.2012,termin porodu mam 6.5.2012 a dneska to akurat dorazilo k mojmu zamestnavatelovi do Prahy na personalne oddelenie.Pani co to ma na starosti mi hovorila ze to odoslu bud to teraz v piatok 30.3. aleb najneskor to pojde na socialni spravu na Prahu 8 v pondelok.
Niekde som citala ze do 8dni od nastupu na MD mam volat( oznamit) prechod z rodicaku na matersku dovolenku.Mam tam zavolat zajtra a nahlasit to na Urade prace pro Prahu 10,alebo ako sa postupuje?Je potreba vyplnit nejake tlacivo?alebo nieco ine?dakujem

j.a.n.i
27. bře 2012

@kisasonka Raději bych jim to oznámila písemně, abys to měla podložené... oni tedy stejně budou prudit, že k tomu nezbytně nutně potřebují potvrzení od PSSZ o výši mateřské, ale to z nich vypadne nejdříve někdy v dubnu... jo a musíš o něj požádat.

kisasonka
27. bře 2012

@j.a.n.i o co si mam poziadat?o potvrdenie o vyske materskej?moja mzdova z prace uz mala problem ze som jej poslala nastup na matersku na slovenskom formulary,ale asi tazko jej poslem na ceskom ked som na Slovensku a navstevujem gynekologa ktory je tiez na SVK🙂 no co uz.
Takze mam pisomne oznamit na Urad prace ze som nastupila na MD a od PSSZ si vyziadat potvrdenie o vyske materskej?

j.a.n.i
27. bře 2012

@kisasonka Jojo, přesně se to jmenuje "Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" a mají tu na UP, akorát je otázkou zda nebudeš mít s rodičákem problém kvůli bydlišti... ty teď žiješ kde? A partner pracuje kde?

adellaide03
27. bře 2012

Ahoj mám dotaz. Když jsem otěhotněla poprve měla jsem poměr na dobu určitou. Smlouva mi nebyla prodloužena to je jasný. Ale náron na mateřskou dovolenou jsem měla. Teď čekám druhé mimi a je mi jasné, že teď bych nárok na mateřskou neměla takže zřejmě z jednoho rodičáku bych přešla na rodičák druhý. Ale tak jsem se zamyslela jestli třeba není možné nechat mateřskou na partnera - otce druhého dítěte.

j.a.n.i
27. bře 2012

@adellaide03 No, možné to je, ale on by musel skutečně být doma, takže to není moc finančně výhodné.

kisasonka
28. bře 2012

@j.a.n.i ja zijem na SVK s rodinou,partner je vedeny na UP (nepobera ziadne davky) a preto je mi cely RP vyplacany ceskou stranou.Este sa opytam keby som nastup na matersku nahlasila neskor nez do tych 8dni tak sa stane co?budem musiet samozrejme vratit cast penazi na UP a su aj ine postihy?