Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

adellaide03
28. bře 2012

@j.a.n.i Jo o této možnosti vím. Děkuju. Říkala jsem si, že třeba je ještě jiná možnost. Ale nevadí. Určitě to není moc výhodné takže to nechám tak.

j.a.n.i
28. bře 2012

@adellaide03 Přesně tak, zajímavé je to pouze v případě, že potřebují být nějakou dobu doma oba dva...

svija
10. kvě 2012

Ahoj,
taky se v těch paragrafech topím. Mě to vyšlo celkem hezky. 12.5. mi končí rodičovská dovolená na první dítě (synovi budou ten den 3 roky) a od pondělka 14.5. nastupuju na MD s druhým dítětem (7 týdnů před porodem). Akorát teď řeším, jestli je v pořádku, že mi teď v květnu přišel ještě celý rodičák 7600,-. Nevím jestli to je za duben nebo za květen a jestli bych neměla dostat jen nějakou část toho RP, když za druhou půlku už budou prachy z MD. Nevíte o tom někdo něco? Abych pak nemusela něco vracet...

j.a.n.i
10. kvě 2012

@svija Rodičák co ti přišel je za duben, ale teď bys měla nahlásit že nastupuješ na MD a doložit výši mateřské, máš nárok již jen doplatek rodičáku. A ten doplatek se nepočítá podle počtu dní, ale rodičák ti sníží o to, co dostaneš za květen PPM.

svija
10. kvě 2012

@j.a.n.i - díky, nakonec jsem se k téhle variantě dohrabala taky, ale je super to mít ověřený od někoho, kdo se v tom vyzná 🙂 . No příjemný to není, že mi to takhle sníží, ale jelikož jsem myslela, že to jsou peníze už za květen a ne za duben, tak vlastně v reálu dostanu víc, než jsem myslela...

judith.von
14. kvě 2012

ahoj, chtela bych poradit. Mám syna, kterému budou 26. 8. a jsme na tříleté RD. Chápu to dobře , že do 26.8. budu pobírat rodičovský příspěvek?
Další věc je, že čekáme druhé miminko, termín máme 25.8., takže budu přecházet na další rodičovskou. Během MD mi ale skončil pracovní poměr a tak nemám zaměstnavatele. Kdy začnu brát rodičovský příspěvek na druhé dítě? Az po jeho narození? A jaká varianta mě čeká? Mám se jit nahlasit na pracak v období mezi skončením RD na první ditě a druhým porodem? Diky moc

j.a.n.i
15. kvě 2012

@judith.von No, pokud jsou ty datumy správně, tak nevím na jaké období by ses chtěla hlásit na UP? Jinak pokud partner pracuje a má odpracovaných 270 dní za poslední 2 roky, tak budeš moc výši rodičáku volit a začínáš ho brát od porodu.

vvvecna
17. kvě 2012

můžu mít dotaz
7.9. budou synovi 3 roky,rodičovskou jsem měla na 3 roky,něž se kluk narodil tak jsem byla asi 4měsíce na pracáku a potom mateřská,tedka čekám 2 dítě a termín mám až v prosinci,rodičák mi končí narozeninami syna a potom bych se měla zase hnedka nahlásit na pracák že ano a chtěla jsem se zeptat jestli budu mít mateřskou i na druhé dítě nebo jestli tam rovnou nastoupím na rodičák až se narodí
jak je to?
DĚKUJU

j.a.n.i
17. kvě 2012

@vvvecna Budeš mít rovnou rodičák od porodu a jestli budeš moct volit jeho výši, to záleží jestli partner splní podmínky pro vznik nároku na PPM.

vvvecna
18. kvě 2012

@j.a.n.i a jaké jsou podmínky?,asi i záleží jaký má příjem co-ten má vysoký,moc děkuju

j.a.n.i
18. kvě 2012

@vvvecna Na výši příjmu až zas tolik nezávisí, musí mít odpracováno 270 dní za poslední 2 roky a ke dni narození dítka být zaměstnaný. Pokud by byl OSVČ, tak si musí těch 270 dní platit nemocenské a zas být ke dni narození účasten nemocenského.

hojda
18. kvě 2012

Holky poradíte? Já už mám předchod z RD na MD za sebou, teď mě čeká ještě proplacení dovolené, tak by mě zajímalo z čeho mi to budou počítat? No a pak nástup na RD. Dostanu všechny papíry k tomu z práce, nebo mám něco honit sama? Díky díky moc všem za radu!

hojda
18. kvě 2012

@j.a.n.i
Holky poradíte? Já už mám předchod z RD na MD za sebou, teď mě čeká ještě proplacení dovolené, tak by mě zajímalo z čeho mi to budou počítat? No a pak nástup na RD. Dostanu všechny papíry k tomu z práce, nebo mám něco honit sama? Díky díky moc všem za radu!

j.a.n.i
20. kvě 2012

@hojda Dovolenou ti budou počítat z pravděpodobného platu, takže buď z toho, co máš uvedeno ve smlouvě, nebo co bere někdo z kolegů na stejné pozici. Jinak k nástupu na RD a vyřízení rodičáku nic nedostaneš, musíš to zařídit sama.

hojda
20. kvě 2012

@j.a.n.i Díky moc, tak snad to budou počítat podle smlouvy. A co všechno zase potřebuju pro ten rodičák, prý zase stejné povrzení od sociálky ten vyměrovací základ, jako jsem měla při nástupu na mateřskou??? Je to pravda? Stačí mi jen nějaký link, kde se to dočtu, ať nemusíš všechno pořád dokola vypisovat. A je nějaký termín, do kdy se to má vyřídit? Díky moc jsi zlato!

j.a.n.i
20. kvě 2012

@hojda To potvrzení podle mě podruhé dávat nemusíš, když už ho mají jednou doložené, takže žádost o rodičák, tu dát na UP. A v práci si požádat o čerpání dovolené (když napíšeš data od kdy do kdy si na MD a kolik máte dovolené, tak spočítám počet dní) a pak o rodičovskou dovolenou na jak dlouho chceš, max do 3 narozenin.

hojda
20. kvě 2012

@j.a.n.i Díky moc, taky mi to přišlo divné, na co by jim to bylo znovu.

j.a.n.i
21. kvě 2012

@hojda K ničemu, ale připrav se na to, že se některá úřednice může tvářit, že ho nezbytně nutně potřebuje, ale taky bych argumentovala, že to již mají doloženo a tečka.

iluss
29. kvě 2012

@j.a.n.i Ahoj, prosím tě mohla bys mi taky vypočítat, na kolik dní dovolené mám nárok? Mateřskou mám od 8.1. do 21.7., v práci máme 20 dní dovolené/rok.
Jinak já kápla na nějakou důkladnou úřednici, která po mě ten papír , jak o něm psala hojda, chce. Tak jsem ho musela nechat znovu vyplnit a potvrdit.
Moc díky!

j.a.n.i
29. kvě 2012

@iluss Na celých 20 dní, když si je vybereš hned po MD, takže od 22.7.

iluss
30. kvě 2012

@j.a.n.i Moc děkuju! 🙂
A rodičovskou pak vyplňuji ve formuláři žádosti o rodičák až po skončení té dovolené a nebo přímo hned po mateřské, tj. od toho 22.7.?

j.a.n.i
30. kvě 2012

@iluss Rodičák přímo po mateřské, nebo přesněji řečeno od 1.8. protože předpokládám, že za za mateřskou do toho 22.7. dostaneš víc, než je rodičák.

sven
4. čer 2012

@j.a.n.i a další holky, které v tom umějí chodit 🙂, prosím,
Jsem nyní s prckem na rodičáku - nahlásila jsem si ho na 2 roky, tj. peníze dostanu naposledy za červen a pak už nic. Nyní jsem znovu těhotná. V práci jsem si „volno“ vzala na 3 roky.
A teď mi jde o to, co vše musím zařídit, abych něco neprošvihla. Jestli se nemýlím, sociálce, resp. pracáku je to putna, prostě mi skončí vyplácení a tím to pro ně hasne. Na zdravotní pojišťovnu bych myslím měla napsat nějaký papír, že se starám o dítě mladší (ted nevím jestli 6let?) prostě že jsem doma s dítětem a tím pádem si nebudu muset platit zdrav. pojištění a bude ho za mě platit stát.
Uvažuju správně?
A co vlastně pak před porodem? Normálně to bude probíhat jako při prvním, tzn. ohlásit zaměsntavateli nástup na mateřskou (6–8týdnů před porodem) tím papírem od gynekologa a zaměstnavatel to vyřídí se sociálkou? A mateřská se mi bude počítat normálně z toho předešlého zaměstnání, tj. z platu před 1.dítětem? Nerada bych něco prošvihla, tak si to začínám zjišťovat. Díky moc za odpovědi!

j.a.n.i
4. čer 2012

@sven Ani na zdravotní pojišťovnu nic nehlásíš, ty si stále na rodičovské dovolené 🙂 to že už nebereš rodičák s tím nemá nic společného. Zbytek máš správně.

sven
4. čer 2012

@j.a.n.i - díky za odpověd. Takže se nemusím bát že se mi bude mateřská vypočítávat z jiného základu než se vypočítávala s 1. dítětem? Jo a jak je to u druhého - je tam taky pak nárok mezi mateřskou a rodičákem na náhradu (čerpání) dovči?

j.a.n.i
4. čer 2012

@sven Nemusíš a máš 🙂

jenny.kay
4. čer 2012

@j.a.n.i Prosím o radu ohledně RD a následné MD pro mou kamarádku. Teď je na RD s dcerou do 2 let jejího věku. Čeká druhé, které se narodí dřív, než ty 2 roky malé budou. Předtím pracovala jako záskok za RD na dobu určitou, takže se s ní v práci už po návratu z RD ani nepočítá. Bude mít u druhého taky nárok na mateřskou podle platu z předchozího zaměstnání? Ještě jsem se chtěla zeptat, jak to je, když někdo při RD pracuje pro svého původního zaměstnavatele na DPP. Tam se neplatí soc. a zdr. pojištění, takže by to výši následné MD nemělo ovlivnit. Jak by to ale bylo, kdyby se pracovalo na DPČ, nebo jiný druh smlouvy, kde se už odvody počítají. Bude pak výše mateřské počítaná z této nižší částky, nebo z částky původní? Díky moc!

j.a.n.i
4. čer 2012

@jenny.kay Tam záleží na tom, zda kamarádce ten pracovní poměr trvá nebo už ne a případně kdy skončil.
U DPČ záleží jak dlouho by trvala a na jak dlouho by byla uzavřená, obecně se to nedá jednoznačně říct, ale dá se dosáhnout i varianty, že z obojího.

jenny.kay
5. čer 2012

@j.a.n.i Děkuji mnohokrát. Já se jí zeptám, jak to má. Kdyby jí tam už pracovní poměr skončil, tak jak by to tedy bylo? Mám trochu obavy, že ho měla jen na rok na dobu určitou, ale nejsem si jistá. S tou DPČ se po tom začnu pídit, až to bude aktuální, zatím mám na DPP hodin snad dost 🙂 Ještě jednou děkuji, jsi zlatý člověk!

j.a.n.i
5. čer 2012

@jenny.kay No, pokud by jí už skončil, tak je tam ještě 180 dní ochranná lhůta, během které nárok na další mateřskou má, pak už ne, takže by šla rovnou od porodu na rodičák.