Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

luckaz.
10. únor 2010

Maminky, pročítám informace a snad jsem to pochopila správně...v současné době jsem na rodičáku s tím, že včera jsem dostala od lékaře formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství -na mateřskou jsem dle něj nastoupila už 5.2. tzn. musím co nejrychleji oznámit na OSSZ v místě bydliště, že ruším rodičák a nastupuji mateřskou?(na to si musím vyzvednout formulář, nebo stačí volnou formou?a nebude vadit ta časová prodleva?) A dále - formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství zašlu svému zaměstnavateli a ten vyřídí vše potřebné, co se týká mateřské?Pokuď by mateřská byla nižší než 7600 Kč, můžu žádat o dorovnání -jak mi mateřská bude vycházet mi sdělí zaměstnavatel? Myslím, že by to neměla být nižší částka, ale na mateřské jsem byla v roce 2007 a to se asi všechno počítalo jinak, než teď....A po skončení mateřské pak opět musím zvolit variantu rodičovské dovolené a požádat zaměstnavatele ještě o proplacení nějaké části dovolené? Děkuji moc za info 🙂 , jsem z toho opravdu zmatená 😉 🙂

misicka85
autor
10. únor 2010

J.A.N.I. - díky, už se mi na to ptala známá na sociálce, tak je to tak že sice na socku zanesu od narození pcka papír na Rodičovský příspěvek,ale že je to jen kvůli tomu doplatku,takže na mateřské budu normálně těch 28týdnů a pak přejdu na rodičovskou....

LUCI - papír co ti dal gynDr zaneseš do zaměstnání.
Na sociálce si vyzvedneš papír (nebo si ho stáhni z netu) - HLÁŠENÍ ZMĚN - ten musíš vyplnit z toho důvodu že k 4.2. ukončuješ pobírání rodičovského příspěvku z důvodu čerpání PPM
a dále papír POTVRZENÍ O NÁROKU NA DÁVKY OVLIVŇUJÍCÍ NÁROK A VÝŠI RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU - ten vyplníš a pošleš na OSSZ kde má hlášené sídlo tvůj zaměstnavatel (to ti řeknou v práci jak tam půjdeš s tím lístkem od gynDr kde přesně to máš poslat). Na té OSSZ ti ten papír potvrdí,napíšou jak velkou PPM budeš pobírat a pošlou ti to zpátky. Až ti to příje a uvidíš že budeš mít méně jak těch 7600Kč tak si vyplníš ŽÁDOST O RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVĚK a po porodu jak třeba půjdeš žádat o porodné tak jim to odevzdáš i s tím papírem z OSSZ a oni ti začnou posílat těch 7600Kč.
Až ti bude končit mateřká tak požádáš zaměstnavatele o čerpání dovolené a na sociálce odevzdáš papír ŽÁDOST O ROZHODNUTÍ O VOLBĚ NÁROKU NA RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVĚK - tam si volíš jestli chceš RP na 2 nebo 3 roky.

Doufám že jsem to napsala dobře,když tak mě nějaká povolanější osoba snad poopraví 😝

misicka85
autor
10. únor 2010

všechny ty fomuláře si můžeš čisté vytisknout tady:

http://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome;jse...

luckaz.
11. únor 2010

Misicko, takže ten formulář Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodič. příspěvku potřebuju vyplnit taky i přes to, že bych třeba nežádala o vyrovnání? Já mám personalistku v Praze, ta mi jenom řekla, ať ji pošlu Žádost o peněž. pomoc v mateřství...Díky moc za info!!! 🙂

misicka85
autor
11. únor 2010

Jo ten budeš potřebovat v každém případě a pokud má tvoje firma sídlo v Praze tak ho vyplněný budeš posílat na OSSZ do Prahy a tam ti potvrdí kolik té mateřské budeš dostávat a buď si o dorovnání požádáš nebo ne, to stejně můžeš udělat až po porodu...

luckaz.
15. únor 2010

maminky, tak dneska jsem byla na sociálce s tím, že jsem si vytiskla formulář Hlášení změn (abych zrušila rodičovský příspěvek, jelikož jsem od 5.2. na MD) a paní si ho ode mě nevzala s tím, že tento formulář ji nezajímá ?!, že ona potřebuje formulář Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodič. příspěvku.Ten budu zítra posílat na OSSZ - personalistka mi poslala adresu, patřím pod Prahu 8. Takže rodičák mi nezrušila a mateřšká mi běží-ona v tom nevidí problém, prý když tak vrátím přeplatek, co mi vznikl - mě se to ale moc nezná...tak teď opravdu nevím, co mám dělat.

vojtisek2007
15. únor 2010

lucka - nedělj nic, už jsem se s tím setkala i v jiný diskuzi, že bez toho papíru Potvzení o nároku.....nezruší první rodičák...když to tak chtějí, tak pak budeš muset vracet....bohužel....až se ti vrátí z ossz to potvrzení, tak to potom zrušíš, a pozor - ossz na praze 8 to je kapitola sama pro sebe - je tu v paragrafech i spešl téma o ní.... 😠 ☹ 😠 ☹

luckaz.
16. únor 2010

Vojtíšku, už jsem si to o OSSZ Praha 8 přelouskala a nestačím se divit 😕 😒 , to bude asi zážitek. TAk já k tomu formuláři přiložím průvod. dopis, že žádám o okamžité vyplnění z důvodu pozastavení rodič, příspěvku (nástup na MD)?A ta žádost se neposílá nikomu konkrétnímu? Personalistka mi napsala jenom obecnou adresu PSSZ odd.nemoc. dávek? Děkuji moc 🙂 😉

vojtisek2007
16. únor 2010

ne, nikomu konkrétnímu to posílat nemusíš, ale když si tam nejdřív zavoláš, měli by tě spojit přímo s tím, kdo by to vyřizoval, myslím,že je to rozdělené podle rodných čísel, tam by ses třeba pak s tou dotyčnou úřednicí mohla líp domluvit 😉

luckaz.
16. únor 2010

Vojtíšku, díky moc 😉 😉 , zkusím to!

j.a.n.i
16. únor 2010

lucko, případně pokud jsi z prahy nebo jen kousek od ní, tak bych to možná zkusila i osobně...

janasekh
22. únor 2010

Vojtíšku, chtěla jsem se zeptat, když jsem měla v roce 2008 PPM cca 11 tis.Kč po dobu těch 28 týdnů,tak budu dostávat teď v roce 2010 taky tu stejnou částku nebo se mi sníží díky tomu snížení mateřské, které od r.2010 zavedli?

janasekh
22. únor 2010

Jo a ještě by mě zajímalo, zda si můžu zvolit délku rodičáku, u prvního mám dvouletý, končí mi 1.7.2010 a na mateřskou bych měla jít 8.7.2010, pokud to teda dobře počítám. Takže teď bych mohla mít nárok taky na dvouletou variantu?

janasekh
22. únor 2010

opravuji se, pokud mám termín 2.10.2010, tak by to vyšlo na 7.8.2010

j.a.n.i
22. únor 2010

janasekh - výpočet mateřské se měnil 2x, takže kdo ví, napiš jaký si měla před první mateřskou průměrně plat, z toho se to dá spočítat, ale spíše myslím, že pokud to nezvednou, tak nárok na dvouletý rodičák mít nebudeš, i když kdo ví, protože ti MD bude končit až v roce 2011 a to by měl být výpočet zase jiný... a do toho volby... takže jisté není nic a s ničím se nedá počítat.

misicka85
autor
30. bře 2010

VOJTIŠKU, JANI - kamarádka nastupuje 2.4. na PPM, byla tedy v práci zanést papír od dr. a na sociálku s tím papírem o výši mateřské a ukončit rodičák. A tam jí řekli že jí můžou ukončit rodičák až bude mít potvrzené papíry od sociálky s tou výší mateřské,že to bude trvat tak měsíc než jí to pošlou a ať ten rodičák příjde teda ukončit pak... 😕 😕 To je nějaké divné ne???

jajik25
30. bře 2010

misicka85 - není to divné,možný to je protože já když nastupovala na mateřskou z rodičáku tak jsem rodičák ukončila dřív a díky tomu že nebyly vyřízené papíry na mateřskou jsem jeden měsíc nedostala nic ale potom mi to zpětně doplatily.Paní mě na to měla upozornit ale nic mi tehdy neřekla.

misicka85
autor
30. bře 2010

JAJIK - aha, no ale stejně jí řeknu ať mi ho ukončí,rozhodně nemíním někde týden před termínem lítat po úřadech. Kdo ví jak dlouho jim to bude trvat než mi ty papíry pošlou (já nastupuju na PPM 4.4.) 😝

vojtisek2007
30. bře 2010

misicka - teď jde o to, jestli ti ten první rodičák bez toho potvrzení z OSSZ vůbec ukončí, rodičák končíš z důvodu nástupu na PPM, ale ještě nemáš na to žádný doklad z OSSZ a už se mi tady na koníkovi stalo, že holky psaly, že jim prostě ten první rodičák neukončili a fakt museli čekat až jim přijde to potvrzení.....mě ho třeba tady u nás ukončili normálně, a potvrzení z OSSZ jsem tam dávala až se žádostí i nový rodičák....je to jak kde, tak se to chce poptat.

misicka85
autor
1. dub 2010

VOJTIŠKU - díky, no uvidíme v pondělí,dneska jsem byla u gynDr pro papíry na mateřskou a v pondělí s tím sjedu do práce a na socku tak jsem zvědavá co se dozvím.... 😝

luckaa
1. dub 2010

Ahoj,potřebovala bych taky radu,letos v červnu přesně 27.6. mi končí mateřská,respektive tříletá dovolená.A začátkem prosince čekáme miminko,zajímalo by mě jak to bude.Zaměstnání nemám,takže se musím 28.6. nahlásit na úřad práce,kde mi dají nějaku podporu v nezaměstnanosti a jak to pak budu mít s mateřskou a rodičovsku,jestli na to vůbec budu mít nárok a v jaké výši?Děkuji moc za odpověď

vojtisek2007
1. dub 2010

luckaa - no moc dobré zprávy pro tebe nemám, jelikož nemáš zaměstnavatele, tudíž ti nevznikne nárok na mateřskou....do porodu budeš tedy v evidenci úp a od porodu budeš dostávat rodičák v té čtyřleté verzi - bohužel nemáš ani možnost výběru let....takže do 21měsíců dítěte 7600 a pak 3800 do jeho čtyř let

luckaa
1. dub 2010

Vojtisek mooooooc děkuju,jen jsem chtěla vědět,jak to bude,protože jsem hledala odpověď všude možně a nikde jsem konkrétní odpověď nenašla,až tady spása ve Tvé podobě 🙂 Ještě jednou moc děkuju

luckaa
1. dub 2010

Ještě jeden dotaz,proč si už nebudu moc vybrat mezi tříletou a čtyřletou?Vždyť na peníze to vyjde stejně?

vojtisek2007
1. dub 2010

protože nemáš nárok na mateřskou, tak si nemůžeš vybírat, dostaneš automaticky tu čtyřletou verzi...vybírat si můžou maminky, které měli nárok na mateřskou, bohužel je to tak...nevim proč to tak je 😝

luckaa
1. dub 2010

Aha,tak děkuju opravdu moc 🙂

mona01
5. dub 2010

Nevíte,jak je to,když nemám zaměstnavatele,ukončím rodičovskou a před porodem nastoupím na up,budu mít nějaké minimum, ale něco by mi měla doplatit sociálka,ne? abych měla alespoň to životní minimum,že? nevíte,kolik čistého to dělá? děkuji

nissanek
6. dub 2010

holky, procetla jsem diskuzi ale muj problem jste jeste neresily, takze muzete poradit (vojisku 😅 )? Socialka mi tvrdi, ze jsem nenahlasila preruseni rodicaku, kdyz jsem sla na materskou a ze mam teda preplatek, ktery chteji vrati. Ja si to nemyslim, protoze 18.9.2009 jsem skoncila rodicak (kristynka mela 2 roky a ja jsem mela dvoulety rodicak) a za dva dny, tj 20.9. 2009 jsem nastoupila na materskou 8 tydnu pred planovanym porodem Julci. Takze se platby vubec nekryly, presto tvrdi, ze jsem mela nahlasit nastup na PPM a vratit chteji plabu rodicaku za zari!? maj pravdu? diky

vojtisek2007
6. dub 2010

nissanek - takže v jednom měsíci jsi pobírala mateřskou i rodičák, jestli to chápu dobře - byť se ty dvě platby "minuly" o pár dnů, nejde to, když jsi 20.září nastoupila na mateřskou a za těch 10dnů na mateřské jsi dostala od sociálky peníze (ne celou mateřskou ale tu částku na den x 10) tak o to, co ti vyplatili na mateřský, ti automaticky pokrátí rodičák....je to na hlavu postavený, ale bohužel je to tak.... příklad : jestli jsi za těch 10 dnů na mateřský dostala třeba 3800,- tak o tu částku dostaneš míň na rodičáku - takže jestli ti ho za září proplatili v celé výši 11.400 budou chtít po tobě vrátit vlastně tu část, co jsi dostala od sociálky....je to smutné ale je to tak 😠

johnatanka
8. dub 2010

vojtíšek - ahooj, ty si otevři svoje forum a poradnu 😀 , díííky za tebe chytrá hlavičko 😵
Chtěla bych tě taky poprosit o radu: (už jednou jsem tu somrovala 😉 ), takže dne 2.5 mi končí rodičák, mám smlouvu u zaměstnavatele na dobu neurč., avšak moji pobočku zrušili, takže je už pouze sídlo firmy v Praze, čili bych dostala výpověď. Ale jsem 12tt, od zítra jsem si nechala napsat neschopenku, takže tu pošlu do Phy, aby si to vyřídili se sociálkou, pže je to firma do 25 zaměstnanců a můj dotaz: mám někde nahlašovat něco ? Sociálka zde (o ukončení rodičáku), nebo zdravotní pojišťovna, pže pracuji na vedlejšák na ŽL? Pak můžu při neschopence normálně fakturovat? A za ty 2 dny v květnu nepředpokládám, že bych nějaký rodičák dostala, že? A jelikož stihnu odrodit do 180dnů po porodu (mám to 165), tak mám nárok na mateřskou od zaměstnavate, myslím si to tak dobře? Díky, díky, díky, díky, díky a ještě jednou díky MOC 😵