Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

tygrous
20. led 2011

@vojtisek2007 Ale jak se to stat dozvi? Od zamestnavatele? Nebo to mam nekde hlasit? Na pojistovne...? Na UP...?

vojtisek2007
20. led 2011

nehlásíš nikde ni, když máš zaměstnavatele, tak to tam stejně každý měsíc hlásí on...

tygrous
20. led 2011

@vojtisek2007 Aha, tak to je super. Dik moc😉

stipa
20. led 2011

Měla bych tu na vás jeden dotaz - mám RD na 3 roky, synovi bude 14.měs. kdybych stihla otěhotnět než bych šla zpět do práce, tak mi práci budou držet další roky? A budu si moci vybrat opět 3letou RD? A výpočet mateřské bude stjený jako než jsem šla na MD?
Kdybych nestihla otěhotnět - vrátím se do práce a pak by to vyšlo.... bude se mi vypočítávat mateřská z toho co jsem nadělala, že? Tedy nově. A RD si opět budu moci vybrat jak budu chtít?
Jinak mám teď ŽL jako na VP - kdybych stihla otěhotnět před 3rokem naž bych šla do práce, musím hlásit tuto info zaměstnavateli?
A co sociální a zdravotní poj. - platil by za mě stále zaměstnavatel nebo já - zálohy atd...

stipa
26. led 2011

@vojtisek2007 Měla bych tu na vás jeden dotaz - mám RD na 3 roky, synovi bude 14.měs. kdybych stihla otěhotnět než bych šla zpět do práce, tak mi práci budou držet další roky? A budu si moci vybrat opět 3letou RD? A výpočet mateřské bude stjený jako než jsem šla na MD?
Kdybych nestihla otěhotnět - vrátím se do práce a pak by to vyšlo.... bude se mi vypočítávat mateřská z toho co jsem nadělala, že? Tedy nově. A RD si opět budu moci vybrat jak budu chtít?
Jinak mám teď ŽL jako na VP - kdybych stihla otěhotnět před 3rokem naž bych šla do práce, musím hlásit tuto info zaměstnavateli?
A co sociální a zdravotní poj. - platil by za mě stále zaměstnavatel nebo já - zálohy atd...

vojtisek2007
26. led 2011

@stipa ano, když nastoupíš do tří let věku dítěte na další mateřskou (rodičovsku) bude ti zaměstnavatel zase držet místo další tři roky a výška mateřské bude minimálně stejná jako ta první. Když otěhotnět nestihneš a mezitím se budeš muset vrátit do práce,tak se ti další mateřská bude počítat z toho, co odpracuješ a znovu si budeš moct vybrat délku RD, to že máš živnostenský list zaměstnavateli hlásit nemusíš a sociální a zdravotní ti strhávají z platu, když pracuješ, když nepracuješ, tak ne a jako osvč platíš zálohy podle toho, jestli máš ŽL jako hlavní nebo jako vedlejší.

stipa
27. led 2011

@vojtisek2007 děkuji za odpo a ještě jedem dotaz. Mateřská se počítá až v den narození dítěte nebo se musím vrátit do práce v tu dobu kdy mi mateřská začala? Tj, 6 týdnu před porodem? POdle mě těch 6 týdnů před .... se ukončí i mateřská a byl by nástup do práce, že. (Šla jsem v cca před půlkou října na MD a syn se narodil v půlce listopadu)

stapet
27. led 2011

@stipa Ahoj, nevím, jestli jsem správně pochopila otázku. Ale když jsi teď na RD a čerpáš rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte, tak do práce budeš nastupovat den po 3. narozeninách. Tedy pokud bys nebyla už na další mateřské nebo nebyla těhotná (a nešla na neschopenku).

stipa
27. led 2011

@stapet jo, tak to jsem chtěla vědět, díky. 🙂

renny.enny
9. dub 2011

ahoj holky, prosím mám prosbičku, v prosinci mi končí rodičovská dovolená, jsem znovu těhotná a druhé miminko se narodí ještě před tím než mi skončí, mám právo na volbu? děkuji za info 🙂

vojtisek2007
9. dub 2011

@renny.enny záleží na tom, jestli máš stále zaměstnavatele, pokud ano, tak znovu 6-8týdnů před porodem půjdeš na PPM a pak si budeš na rodičáku volit roky, pokud zaměstanavatele už nemáš, budeš rovnou ode dne porodu pobírat rodičák v té 4leté verzi....

gagisa
15. dub 2011

Chtěla bych se zeptat 12. 3. 2011 jsem nastoupila na MD po rodičovské. Už mi přišla i nová mateřská vyplácená od 12. 3 a čekala jsem i doplatek rodičáku do toho 12. 3 a nic. To už se nedoplácí??? 😒

vojtisek2007
15. dub 2011

@gagisa pokud jsi měla rodičák vybraný 7600 a mateřská od 12 - 31.3. udělala víc než 7600, tak už žádný rodičák nedostaneš ☹

luczinek
3. kvě 2011

Ahoj,měla bych dotaz-vůbec se v tom nevyznám...Mám syna,11.7.2011 mu budou 3 roky,rodičák mám na 3 roky.Čekáme druhé mimi,TP 4.7.2011.Na MD nastupuju 23.5.2011.Ale nárok na MD už nemám,protože mi skončila prac.smlouva k 31.12.2007,malý se narodil 2008.Když teda nastoupím na MD,tak nebudu dostávat žádné peníze?Anebo mi bude chodit pořád rodičák na toho staršího,a až se druhé narodí,tak pak začne chodit místo toho rodičák na toho menšího a ten nástup na MD je jen tak??

vojtisek2007
3. kvě 2011

@luczinek když nemáš nárok na mateřskou, tak na ní nebudeš ani nastupovat !!!, do porodu budeš pořád pobírat rodičák na L a ode dne porodu na nové mimi - jen sama musíš rodičák na L zastavit a zažádat o rodičák na L, sami si to tam nepřehodí 😉

luczinek
3. kvě 2011

@vojtisek2007 žejo?Já se na to totiž už byla ptát-asi tak před čtvrt rokem-na sociálce,tam mi to takhle nějak řekli,že až se druhé narodí,tak až pak přijít,a sestra u mé gynekoložky mi pořád tvrdí,že půjdu na MD 23.5.,že mi vypíše papíry,se kterými mám zajít na sociálku a tak...

vojtisek2007
3. kvě 2011

@luczinek no páč sestra u gyn neví, že na mateřskou nárok nemáš - jestli to víš 100%, že nárok není, tak jí to řekni, že žádný papíry na mateřskou nechceš, že na ní nemáš nárok....nebo takhle vzít si je můžeš, dát na ossz taky,a odtud ti jenom pošlou zamítnutní - ale je to fakt zbytečný....

teď koukám že v tom příspěvku předtím jsem to trochu zkopala - do porodu budeš brát rodičák na L a od porodu na nové mimi - musíš si sama nahlásit stop rodičáku na L a novou žádost pro nové mimi sami si to nepřehodí - ne jak jsem tam napsala: .... jen sama musíš rodičák na L zastavit a zažádat o rodičák na L - už nevím co píšu ☹ ☹ ☹

j.a.n.i
3. kvě 2011

@luczinek Jen doplním, možná si raději ten papír na mateřskou nech u dr. vypsat, protože na některém UP při žádosti o rodičák chtějí to zamítnutí mateřské z ČSSZ, tak abys pak zbytečně nelítala a nelovila ho dodatečně. Je lepší, když se ti bude doma zbytečně válet než ho pak potřebovat a nemít. Je to takový místní folklor, někde ho chtějí a jinde stačí tvoje prohlášení, že nárok nemáš.

luczinek
3. kvě 2011

@j.a.n.i UP jako úřad práce?Tam ani vedená nejsem,jak jsem poprvé otěhotněla,tak jsem šla rovnou na nemocenskou,byla jsem na rizikovém pracovišti.Na nemocenské jsem vlastně byla až do porodu,pak rodičák a na tom jsem doteď.Takže teď akorát přestup z jednoho na druhý.@vojtisek2007 Já to sestře říkala,že nárok fakt nemám a že myslím,že na mateřskou v tom případě ani nepůjdu a ona že prý jo 😕

j.a.n.i
3. kvě 2011

@luczinek O rodičák se žádá na odboru státní sociální podpory při úřadu práce, či jak se to správně jmenuje... a žádají tam všichni, bez ohledu na to jestli byli na UP vedeni nebo ne, nemá to s tím odborem co hledá práci nic společného, ale oba patří pod UP jako takový. A sestřička v tom má bordel... to neřeš 🙂

luczinek
4. kvě 2011

@j.a.n.i jo aha...No na tom odboru státní soc.podpory jsem se právě už byla ptát,takže vím ,že se teda sestřička kapku plete 😅
Děkuju Vám moc za rady 😉

vojtisek2007
4. kvě 2011

@luczinek no každopádně jak píše jani - papír od sestřičky si vezmi, pošli si ho na OSSZ a oni ti pošlou, že ti mateřskou zamítají, až budeš žádal o nový rodičák na nově narozené miminko, možná tam budou chtít doložit ten papír, že opravdu na mateřskou nárok nemáš.....jinak žádost o peněžitou pomoc v mateřství co dostaneš na gyn se posílá na OSSZ - okresní správa sociálního zabezpečení a o rodičák se žádá na úřadu práce - odboru státní sociální podpory 🙂

mirisek81
4. kvě 2011

Ahoj holky, prosím o radu. Moje sestra má holčičku narozenou 11.5.2008. Rodičovskou dovolenou má na 3 roky. Ted je opět těhotná s druhým mimčem, které se má narodit v říjnu tohoto roku. Před prvním miminkem pracovala jako OSVČ. Jaké má ted možnosti než se jí narodí druhé mimi?? Obnovit živnost kvúli těhotenství se ji asi nevyplatí, práci určitě nenajde. Nabízí se asi pouze nástup na úřad práce. Dostane nějaké životní minimum, nebo ji budou platit pouze soc. a zdravotní dávky??? Děkuji za každou radu.

mirisek81
4. kvě 2011

@vojtisek2007
Ahoj, prosím o radu. Moje sestra má holčičku narozenou 11.5.2008. Rodičovskou dovolenou má na 3 roky. Ted je opět těhotná s druhým mimčem, které se má narodit v říjnu tohoto roku. Před prvním miminkem pracovala jako OSVČ. Jaké má ted možnosti než se jí narodí druhé mimi?? Obnovit živnost kvúli těhotenství se ji asi nevyplatí, práci určitě nenajde. Nabízí se asi pouze nástup na úřad práce. Dostane nějaké životní minimum, nebo ji budou platit pouze soc. a zdravotní dávky??? Děkuji za radu.

vojtisek2007
4. kvě 2011

@mirisek81 ahoj, obnovit žinost by sice sestra stihla, ale stejně by nesplnila podmínky pro mateřskou - tzn 270dnů účasti na nemoc.pojištění za posl.dva roky , z toho 180dnů bezprostředně jako platící osvč před nástupem na PPM. Pokud jí nevadí, že bude ode dne porodu pobírat 4 letý rodičák, tak teď se půjde po třetích narozeninách dítěte zaevidovat na úp, kde by měla dostat i nějakou tu minimální podporu : 1. a 2. měsíc: 3 441 korun, 3. a 4. měsíc: 2 753 korun, zbytek podpůrčí doby: 2 524 korun. Délka podpůrčí doby by měla být 5měsíců a bude zřejmě tedy do porodu v evidenci úp a ještě 6týdnů po porodu - pak jí úp pošle papír, zda chce čerpat rodičovskou dovolenou, nebo zda chce setrvat v evidenci úřadu a dál hledat zaměstnání....
Pokud by 4letou variantu nechtěla a byla živnostník - stačí obnovit živnost tři měsíce před předpokládaným termínem porodu a zaplatit 3 zálohy - pak vznikne nárok na nemocenské v souvislosti s porodem, které se pobírá 6týdnů před a 6týdnů po porodu a matka má potom možnost volit si délku rodičáku - nemusí nutně platit půl roku zbytečně kvůli mateřské.....

mirisek81
4. kvě 2011

@vojtisek2007 moc děkuji za odpověd. Sestře vše vyřídím. Pročítala jsem si odpovědi na fóru a přišlo mi, že toho víš spoustu k dané tématice, proto jsem se obrátila přímo na tebe. Ještě jednou děkuji 🙂

b_o_b
1. čer 2011

Ahoj, jen dotaz ten tiskopis pro OSSZ , tam je kolonka i co vyplnuje zaměstnavatel.Tomu to musím také odnést?Nebo si to zařídí sami.dík

klara.t
4. srp 2011

Pokud se budu opakovat, omlouvám se. Nemám čas to číst celé.

Jsem na dvouleté RD s dcerou. Ta mi bude končit na konci roku. Malá je totiž narozená 1.1. (dobře se to počítá 🙂 )
Teď už jsem ve 20tt. Termín mám před Vánoci, takže bych měla stihnout porodit ještě před koncem RD. Vlastně budu muset ukončit RD dřív, protože půjdu někdy na začátku listopadu na MD. Teď nevím, co vše si vyřídit. Už jsem vyčetla, že sama budu muset někde ohlásit konec RD (nemohu pobírat MD a RD současně). Mám další otázky.
1) jak ukončím tu RD? je na to tiskopis? kam to mám poslat.
2) kdy a u koho mám žádat o novou MD? je na to taky tiskopis?
3) do kdy musím říct zaměstnavateli, že po RD nenastoupím, pže jsem opět těhotná?
4) nárok na MD budu mít, to vím, ve stejné nebo vyšší výši (pokud se měnily platy), ale bude mi tedy držet znovu místo?
5)mohu si zvolit nyní jinou délku RD? chtěla bych tentokrát na tříletou? lze to nebo musím znovu na dvouletou?
@j.a.n.i. prosím poraď. Díky

vycu
4. srp 2011

1) nevím
2) stejně jao u první, papíry ti dá dr. a ty je předáš zaměstnavateli, tím se řeší i bod 3
4) platí to samé jako u prvního dítěte
5) můžeš si vybrat

dagmarkaaa
4. srp 2011

@klara.t zavolej si na ÚP co ti rodičák vyplácí a zeptej se na to, někdy stačí poslat dopis ve kterém oznamuješ ke kterému datu nastupuješ na MD a tím pádem žádáš o ukončení RD. Každý ÚP to řeší jinak, někam musíš osobně, někdy formulář....