Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

sven
4. zář 2012

@ebsian - já to měla taky tak s prvním dítkem - po skončení mateřské jsem si zažádala o dovču a de facto jsem "čerpala" dovču zároveň se začátkem rodičáku - prostě se to krylo, takže jsem dostala vlastně jakoby dvoje peníze v ten měsíc. Jestli je to teď jinak, netuším.

ebsian
4. zář 2012

@sven No právě, tchýně tvrdí, že takto už to nelze dělat, že to musím vybrat..ale na mzdovce o tom mluvila jasně..Donést rodní list a dle toho mi pak proplatí dovču..

lucik...
4. zář 2012

@ebsian podle mě je tchýně mimo... Oni tu dovču jakoby "neproplatí" ale ty jí prostě čerpáš... Dřív než ti skončí MD tak v práci zažádáš o čerpání řádné dovolené, tak aby ti bezprostředně navazovala na konec MD a je to.

j.a.n.i
4. zář 2012

@ebsian Ale s tou dovolenou to není špatná zpráva, dostaneš souběžně jak rodičák, tak peníze za dovolenou 🙂 klidně můžeš pobírat rodičák během čerpání dovolené.

Dovolená za rok 2012 se ti bude krátit o 2/12 a na dovolenou za rok 2013 máš nárok na celou 🙂 takže vlastně to, že dovolenou čerpáš se pozná podle toho, že peníze nepřijdou najednou, ale ve 2 výplatních termínech.

S tím nástupem je to na tobě, na krácení dovolené to (pokud umím počítat) nemá vliv, takže jde vlastně o to, zda raději volnost o 2 týdny dříve, nebo raději o těch 14 dní neschopenky více peněz.

j.a.n.i
4. zář 2012

@lucik... A kolik máte dovolené za rok?

j.a.n.i
4. zář 2012

@lucik... Já bych řekla, že tchýně mimo není, dovolená se čerpá, spíš mi přijde mimo ta účetní...

ebsian
4. zář 2012

@j.a.n.i Můžu mít ještě dotaz proč přijde dovolená ve 2 výplatních termínech ? Já myslela, že jen prostě jednorázově..Množství dovči odpovídá tak jednomu měsíci v práci.. 🙂 A ta dovča za rok 2013, tu mi ale zaplatí až další rok? Tomu moc nerozumím..

lucik...
4. zář 2012

@j.a.n.i 25 dní za rok
No ale to bylo takhle vždycky, že se dovolená po mateřské čerpala, ne? Já to pochopila tak že, ta tchýně to myslela tak, jako že už peníze za dovolenou nedostane

lucik...
4. zář 2012

@ebsian všechny peníze dostaneš až příští rok, protože máš TP 19.12. tudíž na mateřskou nastoupíš někdy říjen/listopad a skončíš duben/květen a až pak budeš tu dovolenou čerpat..

@j.a.n.i a letos, jak je ten rodičák jednotná částka, tak není lepší začít rodičák pobírat až po čerpání dovolené? Jako že se o nějakou stovku navýší ten rodičák, tím že ho začnu pobírat dýl... Jde to?

j.a.n.i
4. zář 2012

@ebsian Protože je potřeba rovnou čerpat i dovolenou za rok 2013, jednak by se ti jednak krátila a jednak v průběhu RD ji čerpat nemůžeš, takže bys ji příští rok nedostala, ale až po návratu zpět do práce. Takže to bude déle než měsíc.

j.a.n.i
4. zář 2012

@lucik... Já to pochopila tak, že tchýně tvrdí čerpat a účetní proplatit 🙂 proto se lišíme...

Jo, jde to, není nikde řečeno, že o rodičák musíš pořádat hned po mateřský.

iveta107
18. zář 2012

Ahoj, brzy mám nastupovat na mateřskou dovolenou a musím ukončit rodičovskou dovolenou.Na sociálce jsem dostala papír: Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku a mám s tím skočit na sociálku pod kterou spadá zaměstnavatel, a potřebovala bych vědět jestli tam mě všechno vyplní?Já jen abych tam nejezdila zbytečně.

ivkaj
18. zář 2012

@iveta107 já jsem to řešila s UP kde jsem o rodičák žádala (musíš totiž zažádat o ukončení RD) tam jsem zašla s tím potvrzeným papírem a bylo hotovo.

iveta107
18. zář 2012

Já jen jestli na tom úřadě to půjde vyřídit nebo to nejprve musí vypsat zaměstnavatel?Ono se tam vyplňuje Výše peněžité pomoci v mateřství a Denní vyměřovací základ peněžité pomoci v mateřství, a to právě netuším kde mě vyplní?

j.a.n.i
19. zář 2012

@iveta107 Na OSSZ, která ti vyplácela mateřskou 🙂

iveta107
19. zář 2012

@j.a.n.i díky, já to tam mám trochu z ruky tak nechci jezdit zbytečně

j.a.n.i
19. zář 2012

@iveta107 Tak jim zkus zavolat, mnohdy to jde vyřídit i poštou 😉

ocelotka
20. zář 2012

@j.a.n.i Zrovna to taky řeším, prosím je to takto správně? : mám nastoupit na PPM 1.10., papír na PPM už je u zaměstnavatele, ten to pak pošle na OSSZ. Já v říjnu zajdu na OSSZ v místě kdy sídlí zaměstnavatel (?) nebo je to jedno? a tam si vyzvednu papír "Potvrzení o nároku dávky......" a to pak dám kam? Na OSSZ kde sídlí zaměstnavatel, nebo na UP? A ještě dotázek - moje mateřská bude jen 6900,- - mám nárok na nějaký doplatek do výše RP? Moc děkuji, jsem na tyto věci tele 😖 .

j.a.n.i
20. zář 2012

@ocelotka No, začnu od konce... teoreticky si o doplatek požádat můžeš, ale už si čerpáš těch 220 000,- takže je otázkou zda se to vyplatí... a pokud si žádat nebudeš, tak ten papír z OSSZ potřebuješ až před koncem PPM, až půjdeš vyřizovat rodičák.

ocelotka
21. zář 2012

@j.a.n.i aha aha, díky - no já jsem před prvním dítětem byla nezaměstnaná a neměla jsem nárok na PPM, teď jsem během RP pracovala na zkrácený úvazek, takže nárok mám - i když jen na tak nízkou. Tak nevím jestli když jdu na PPM poprvé jestli to stejně na té OSSZ nenahlásit? A RP se musí rušit osobně na ÚP? Díky moc

j.a.n.i
23. zář 2012

@ocelotka No, osobně to být nemusí, jde to tam i poslat poštou.

sikulik
1. říj 2012

@j.a.n.i ahojky, promiň, už to zde asi někde padlo, ale nestačím vše přečíst, tak mám několik aktuálních dotazů.
Jsem na tříleté RD ještě "postaru", měsíčně dostávám 7.600,- Kč, a RD by mi měla končit 30.4.2013. Jsem znovu těhotná, termín porodu mám 31.1.2013. Jsem stále zaměstnaná, na dobu neurčitou.
1.) kdy jsem povinna poprvé někde něco hlásit o dalším těhotenství? Pochopila jsem správně, že až dostanu od gynekologa papír, že nastupuju na PPM, tak předám na mzdovce u nás v práci a oni to za mě vyřídí?
2.) kdy hlásit na UP, že nastupuju na PPM a končím RD? A jaký formulář/áře?
3.) Budu mít nárok opět na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte po dobu 6 měsíců a potom nárok na proplacení dovolené (máme 25dní/rok)?
4.) mám ještě nějakou povinnost, kterou jsem zapomněla?

Mockrát děkuji předem za zodpovězení 🙂

j.a.n.i
1. říj 2012

@sikulik
1) Nejsi, stačí dodat papír do práce. Maximálně pokud je za tebe zástup, tak bych jim to řekla dřív, ať se podle toho zařídí, nicméně povinnost to není.
2) Ten měsíc co budeš na PPM nastupovat, formulář nevím asi obecné hlášení změny.
3) Ano, dovolená se akorát neproplácí, ale čerpá.
4) Ne, ale možná by stálo spočítat, jestli by se ti nevyplatilo přejít na nový rodičák a zvýšit ho.

sikulik
1. říj 2012

@j.a.n.i moc ti děkuju za odpovědi, nemám se kde informovat. O tom novém rodičáku jsem přemýšlela, ale já jsem nastupovala na RD (září/říjen 2010), když ještě nebylo určeno těch 220.000,- Kč, a stále dál beru 7.600,- měsíčně. Takže kdybych končila normálně jak jsem měla, asi bych poslední necelé tři měsíce už nedostala nic, pokud to dobře chápu. A vůbec nevím, jak a kde se žádá o nový rodičák a jeho zvýšení. Na další PPM bych měla nastupovat cca v polovině prosince. Dokdy je nutno zvýšení vyřídit?

murynka
1. říj 2012

dobrý podvečer 🙂

také mám dotaz :2,11.2012 za měsíc mi končí RD na které jsem byla 3 roky...jsem opět těhotná tu dobu budu 24tt takže na MD nárok ještě nebudu mít ale DR mi snad napíše riziko a cchi se optat nemocenská se bude počítat z platu co jsme měla před nástupem na MD s malou???
a p té mateřské s druhým se bude počítat jak?
a mám nárok na čerpání dovolené???a kolik dní nevíte?moc děkuji za odpovědi!!!

j.a.n.i
1. říj 2012

@sikulik Žádá se tam, kde si žádala o rodičák a vyřídit zvýšení co nejdřív, neb to nejde zpětně, takže pokud to vyřídíš teď v říjnu, tak bys tu vyšší částku dostala za říjen a za listopad a za prosinec by se ti to taky dopočítávalo do té vyšší sumy.
A pokud budu počítat, že si první rodičák dostala už za září 2010, tak mi vychází, že by se ti to vyplatit mělo.

j.a.n.i
1. říj 2012

@murynka Ano, bude se ti to počítat z platu před první mateřskou a nárok na dovolenou za rok 2012 nemáš, ale za 2013 bys měla mít celou.

murynka
1. říj 2012

@j.a.n.i děkuji

sikulik
2. říj 2012

@j.a.n.i moc ti děkuju, já se v těhle věcech opravdu nevyznám, ale zkusím to

sikulik
2. říj 2012

@j.a.n.i ještě, promiň, o kolik to mám zvýšit? Jak to mám spočítat? Jsem sice VŠ, ale tohle je pro mě opravdu španělská vesnice 🙂. Předpokládám, že si mám přesně spočítat, kolik už jsem dostala, odečíst od 220.000,- a ten zbytek podělit 3 (říjen, listopad, prosinec)? A na prosinec si mám nechat nižší sumu nebo to nechat zhruba stejně, ten dopočet jako u října a listopadu?
Jo a i když to vyřídím až v říjnu, dostanu to i za ten říjen už zvýšené?