Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

j.a.n.i
26. dub 2013

@veruska007 pokud ti MD začíná v průběhu měsíce, tak to tak jednoduché není... nestačí na UP ukázat papír na MD, ale musíš na OSSZ, tam si nechat potvrdit papír o výši mateřské a tenhle papír odnést na UP.

ffiinnkkaa
26. dub 2013

@j.a.n.i Mě teď napadlo, jestli ještě pamatuješ jak jsi mi radila...já zanesu papír zaměstnavateli, ale ten dá stejný podklad pro výpočet mateřské vlastně, že jo? Nebo ho nebudou dávam vůbec? Mě jde o to, že kdyby se musel ten podlad dávat znovu, tak tam na to OSSZ nemůžu jít dříve než mi to tam odnese zaměstnavatel, že? Snad pochopíš co tím myslím 😀

veruska007
26. dub 2013

@j.a.n.i I když přestupuju z RD na MD? Výši mateřské budu mít přeci stejnou...? Já jsem se na to právě ptala na ÚP a tam mi řekli, že jim jen stačí ohlásit, od kdy nastupuji na mateřskou... tak teď teda nevím 😖

j.a.n.i
26. dub 2013

@ffiinnkkaa Jojo, je to tak, OSSZ ti nedá papír, dokud nedostane vše od zaměstnavatele a nezpracuje to, takže většinou až poté, co ti vyplatí první mateřskou.

j.a.n.i
26. dub 2013

@veruska007 Stejnou ji mít nemusíš a co vím, tak ten papír vždy chtějí.

vilibalda
26. dub 2013

@veruska007 Šla jsem z rodičáku na mateřskou a druhou mateřskou jsem měla nižší (kvůli změně zaměstnavatele). Jinak u nás v Brně jsem šla nahlásit, že jdu na mateřskou, paní se zaptala, jestli chci rodičák pozastavit nebo zatím nechat běžet, že bych pak musela peníze vrátit (což může být pro některé maminky fajn, že nezůstanou bez peněz než se vyřidí mateřská). Nechala jsem si rodičák pozastavit a dokonce po mně ani nechtěli potvrzený formulář z MSSZ, paní stačilo, když jsem jí poslala naskenované rozhodnutí o výši PPM mailem, až jsem tento dokument dostala. Na základě toho mailu mi doplatili ten rodičák zpětně.

ebsian
26. dub 2013

Já mám otázku: Do jaké doby znovu porodit druhé dítě tak, abych měla nárok znovu na mateřskou? Děkuji. 😉
@j.a.n.i

karminka
26. dub 2013

@ebsian - zrovna jsem před pár dny volala na OSSZ, aby mi poradili...myslela jsem, že bych musela navázet můj 3-letý rodičák, ale řekli mi, že je zákon od r.2009, že pokud nastoupíš na MD do 4 let věku prvního dítěte, počítá se ti vždycky ta vyšší mateřská (když v mém případě já bych nastoupila ve 3 letech mého syna do zaměstnání), jestli mi rozumíš

holky, kamarádka by potřebovala poradit, napsala mi její dotaz, kdybyste byly tak hodné 🙂

Ahoj, v práci jsem nahlásila RD do 2 let věku dítěte. 2 roky budou synovi v červenci a pobírání příspěvku jsem si prodloužila do října (od listopadu mám tedy nastoupit do práce). Když pak v listopadu budu tedy znovu těhotná (např v 5. měsíci), můžu nastoupit na nemocenskou? I první těhotenství jsem měla rizikové.. Nebo budu doma zadarmo? Děkuji

sygy
27. dub 2013

@j.a.n.i Já bych měla nastupovat na MD 3.6, vztahuje se to i na me, to vetsi papirovani, nebo staci jen odevzdat papir o MD zamestnavateli a socialce nahlasit ukonceni RD ??? 😅 Moc dekuji za odpoved 😉

j.a.n.i
27. dub 2013

@karminka No, tak pokud v práci nahlásila RD do 2 let, tak by měla v červenci nastoupit, ne?

j.a.n.i
27. dub 2013

@sygy No, platí, ale tím, že je u tebe jisté, že už z rodičáku nic nedostaneš, tak to můžeš na vlastní žádost ukončit k 31.5. a tím pádem bez toho papíru.

veruska007
27. dub 2013

@j.a.n.i
@vilibalda

Díky za informace... tak já si tam teda ještě jednou zavolám.
Před dvěma lety jsem právě jen donesla do zaměstnání papír o MD a úřady si to všechno mezi sebou pořešily samy, nikam jsem nemusela a taky jsem přecházela přímo z RD. Teď jsem psala mail na ÚP a psali mi, že jim to stačí taky tak.. chjo chjo. To zas bude pobíhání po úřadech...

veruska007
27. dub 2013

Tohle mi poslali nedávno z ÚP:

Dobrý den, Vzhledem k tomu, že Vám stále trvá pracovní poměr, budete mít nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, tak jako u předchozích čerpaných peněžitých pomocích v mateřství. Opět Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterou Vám vystaví 6týdnů před předpokládaným dnem porodu lékař, odevzdáte svému zaměstnavateli a tuto skutečnost nahlásíte na Úřadu práce, kde pobíráte rodičovský příspěvek.
S pozdravem
ved. odd. výplat dávek NP

j.a.n.i
27. dub 2013

@veruska007 Já to řešila nedávno a papír taky chtěli (ale třeba máte u vás nějaké pokrokové)... akorát já tedy věděla, že budu mít PPM vyšší, takže jsem nechala stopnout rodičák už ke konci předchozího měsíce a na papír se vybodla, ten jsem jim nesla až při žádosti od další rodičák.

karminka
27. dub 2013

@j.a.n.i - no, původně nahlásila že bude doma na 2 roky, ale tím že se nyní snaží otěhotnět, tak si to prodloužila až do října (tj. nástup do práce v listopadu), aby měla delší čas na otěhotnění ...v práci ji v pohodě vyšli vstříc, vyplácení příspěvku si tedy také upravila ... jí jde o to, jestli kdyby do té doby otěhotněla a třeba v tom listopadu, kdy mě měla teoreticky nastoupit do zaměstnání a byla třeba v 5.měsíci, jestli má nárok na nemocenskou nebo bude doma zadarmo, jestli mi rozumíš... každý jí říká něco jiného ☹

j.a.n.i
27. dub 2013

@karminka Pokud to v práci prodloužila pouze do listopadu, tak ano. A ještě tedy nejlépe písemně, aby měla něco v ruce.

karminka
27. dub 2013

@j.a.n.i - jojo, v ruce to má, že má nástup v listopadu. a kdyby to prodloužila do kdy, tak by už nárok neměla? Jinak děkuju moc 🙂

j.a.n.i
28. dub 2013

@karminka No, nemá nárok, než uběhne doba na kterou to prodloužila 🙂

karminka
28. dub 2013

@j.a.n.i - jj, to mi je jasné, že nemá nárok do toho příp. října když čerpá RD, jí jde od toho listopadu do nástupu na MD

pajuska87
29. dub 2013

Holky vím, že to tu bylo 1000x obemílané,ale mě teď udělala mzdovka nějaký zmatek v hlavě. Jsem na rodič.dovolené a 30.4 se dovím termín nástupu na MD (s 2.dítkem). Na úřadu mi řekli, že až dostanu papír od lékaře kde se dovím termín nástupu na MD tak stačí zavolat a oni mi ho stopnou. Pak mi dala paní ještě formulář http://www.amyka.cz/upload/files/Praktická... , s tím mám dojít na OSSZ a pak jí ho rovnou zanést. Když jsem psala mzdovce ať se mi koukne na oddíl E) tak mi paní účetní na to odepsala toto: tento formulář Vám potvrdí pouze OSSZ. Moc ale nerozumím, k čemu ho potřebujete, když Vám ode dne nástupu na MD bude vyplácena právě peněžitá pomoc v mateřství, nikoli rodičovský příspěvek Jakmile dostanete od lékaře vyplněnou Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, vyplňte si na ní požadované údaje a zašlete tiskopis slečně ..., ona mi ho poté přepošle. Já ho pak s přílohou (ze které OSSZ stanoví výši Vaší mateřské) zašlu na OSSZ, aby Vám mateřskou začali vyplácet. Tak já tedy opravdu už nevím :(

pajuska87
29. dub 2013

Tak už jsem to vyřešila 🙂, konečně. Ten formulář odevzdám na ÚP až budu vědět výši PPM, což je prý cca po 1. výplatě mateřské. Jen nevím, příjde mi nějaký papír o tom a nebo opravdu stačí jen zajít na OSSZ a tam mi to vyplní. Díky

j.a.n.i
29. dub 2013

@pajuska87 Co mám zkušenost s pražskými, tak ty žádný papír neposílají, musíš tam dojít.

jannicka85
2. kvě 2013

@j.a.n.i
a holky.. chtěla jsem se zeptat, dneska jsem začala řešit přechod z rodičovské na mteřskou a mám teda z toho dost hlavu v pýru.. v Úterý jsem zanesla do práce prapír s žádostí o mateřskou, ti řekli že to pošlou na sociální správu. Dneska jsem volala na patřičný pracák co vše potřebuji abych mohla nahlásit ukončení rodičáku a novou mateřskou a začal kolotoč. Tak mi bylo řečeno že bez papíru ze sociální správy mi nic neukončí, že to jen můžu pozastavit. Tak jsem volala na sociální správu, kdy ten papír dostanu a tam mi bylo sděleno, že až mi přijde mateřská, tak si proto mám přijet. Tak jsem volala zpátky na pracák, že co mám dělat že to dostanu až tak pozdě a paní mi řekla, že to můžu přerušit, ale že se může stát že budu bez peněz třeba a to nechat souběžně jít a pak vrátit peníze. Co je lepší? díky

j.a.n.i
2. kvě 2013

@jannicka85 No, záleží na tom kolik ti to má dělat a jak moc potřebuješ peníze... třeba já to pozastavila a papír o výši mateřské jsem jim dodala až na konci, při přechodu na RD, přece tam nebudu lítat 2x, ale já věděla, že už stejně žádný rodičák nedostanu, protože mám vysokou mateřskou.

jannicka85
2. kvě 2013

@j.a.n.i no teď jsem brala 7600 a moje první mateřská byla okolo 14 tis. já co právě pořád nechápu je to, zda bych vracela jen za ten jeden den, tj. 30 dubna, kdy mám rodičák i nástup na mateřskou a nebo zda to budu vracet i za teďkom celý květen. v květnu bych měla ještě dostat rodičák za duben že a tu mateřskou až v červnu a nebo už část v květnu? No právě taky se mi tam nechce lítat dvakrát, ale zase nechci být jak dlouho bez peněz. Dost se teď v tom plácám co bude lepší no ☹

j.a.n.i
2. kvě 2013

@jannicka85 Vracela bys přesně tolik, kolik dostaneš za ten 1 den mateřskou a v tomhle případě bych raději vracela, něž být měsíc bez peněz a pak t dostat dodatečně.

jannicka85
2. kvě 2013

@j.a.n.i dobře, moc děkuji 😉

sygy
29. kvě 2013

@j.a.n.i Tak jsem si dnes byla vyřídit vše potřebné, a jsem z toho jelen 😅 U zaměstnavatele jsem odevzdala žádost o PPM, a nechala jsem si jí jeste okopirovat, jeste že tak, na uřade bych to nemela cim dokazat. ALE ... dostala jsem na uřade fialovej papir, kterej si mám nechat potvrdit na OSSZ, a bud mi ho potvrdi hned a nebo poslou zpet na uřad. Na OSSZ mi rekli, že mi ho zatim potvrdit nemohou, jelikož nastupuji až 3.6, tak a co ted ? Fialovej papir jsem jim tam nechala, ze az ho budou moct potvrdit, udelaji to a poslou zpet na uřad. Je to ale vse co mam vyřidit, nebo jeste neco ? Až se miminko narodi mám to oznamit na uřade ? Nejak mi nejde do hlavy, ze jsem nic nepodepsala, a zadnej doklad o tom, ze jsem to rusila nemam ???? 😕 Takže ted mam cekat, jestli prijdou nebo neprijdou penize a jestli poslou nebo neposlou rozhodnuti o ukonceni RD ????? Mam z toho hlavu jak patraci balon 😀 Budu ráda za kazdou reakci, a odpoved, DIKY 🙂

j.a.n.i
29. kvě 2013

@sygy V klidu je to správně 🙂 oni k ukončení RD potřebujou ten fialový papír, ale OSSZ ho není schopna potvrdit, dokud to vše nemá spočítané a zadané v PC, což z mé zkušenosti bývá někdy kolem toho, co mateřskou posílají, takže se nelekej, že ti stále nich nepřichází, očekávala bych to nejdříve začátkem července.
Jinak už nic nevyřizuješ a já ani nehlásila narození dítka, udělal to za mě zaměstnavatel.

sygy
29. kvě 2013

@j.a.n.i Moc děkuju za odpoved, jsem rada, že to mam vyřízené, a nebudu už muset na nic myslet 🙂