Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

jihajiha
13. čer 2012

@j.a.n.i můžu mít taky dotaz? Teď žádám o PPM - nástup 1.7.2012. teď jsem na rodičáku, který by končil v srpnu. V žádosti o PPM je uvedeno - "naposledy jsem osobně vykonávala zaměstnání dne....???" Co tam mám napsat za den? Na první mateřskou jsem nastupovala 30.6.2009. A ten papír dát zaměstnavateli?

j.a.n.i
13. čer 2012

@jihajiha Jelikož nejsi osoba dobrovolně účastná nemocenského pojištění (zaměstnanci jsou povinně), tak to nevyplňuješ.

mmarkytka
14. čer 2012

@j.a.n.i Jani a ostatní, které se vyznají, prosím o radu.
Jsem na rodičovské dovolené do 3 let dítěte, příspěvek jsem měla dvouletý (skončil mi v únoru). Takže nyní nepobírám žádné peníze. Čekáme druhý přírůstek, nástup na PPM mám v rozmezí 27.5. - 10.6. 2012.
Je nějaké datum výhodnější - aby mi nekrátili rodičák (PPM se nekrátí, že)? Podle mých počtů mi vychází, že PPM mi bude končit během prosince (9.-23.12., jestli dobře počítám).
Dotaz č. 2: v poradně jsem byla dnes, minule mi MUDr. zapomněla dát Žádost o PPM, až dnes. Není problém, že ji vyplňuji až po časovém období, které mám k nástupu PPM určené (tj. 10.6. už bylo....)
Děkuji za radu!

j.a.n.i
14. čer 2012

@mmarkytka Je to úplně jedno, jelikož celková částka rodičáku je stejná, takže je fuk o kolik se ti ten první pokrátí.
Vcelku nevadí, akorát možná dostaneš penízky o maličko později, ale nemělo by to být výrazné.

tygrous
2. črc 2012

@j.a.n.i Ahojky, prosim te, mam pred sebou formular Potvrzeni o dennim vymerovacim zakladu ovliv. vysi RP a je tam kolonka vydelecna cinnost a kdyz zaskrtnu zamestnanec, tak se ma dolozit Priloha k zadosti o PPM, kterou ma potvrdit zamestnavatel. Ale ten formular Priloha nemuzu nikde najit...a ani si nevybavuju, ze bych to pri minule MD vyplnovala...mam pocit, ze jsem tehdy jen dosla na socialku a odesla od nich s potvrzenym papirem k vyrizeni RP...tak jsem ted z toho zmatena...
A jeste jeden dotaz - kdyz mi MD konci 12.9. a napisu si, ze chci pobirat RP ve vysi 11500,- od zari, tak mi to oni sami za to zari automaticky propocitaji a daji jen ten rozdil po odecteni PPM za zari? Diky moc😉

j.a.n.i
8. črc 2012

@tygrous Tu přílohu má vaše účetní, ona ji vyplňuje a rovnou posílá na OSSZ... nicméně koukáš do špatného formuláře, ty by sis měla nechat vyplnit "Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" a tu přílohu už znovu napotřebuješ na OSSZ už ji mají.
Jojo, přesně tak.

tygrous
10. črc 2012

@j.a.n.i Jéé, aha, tak to jdu teda hledat jiný formulář. Díky moc!!

vvvecna
13. črc 2012

@j.a.n.i můžu mít taky dotaz?

7.9. mi končí 3letý rodičák na syna a tedka jsem podruhé těhotná,termín mám až 16.12.,mám nárok na mateřskou před porodem nebo ne a druhá otázka kam se mám do porodu přihlásit,na pracák nebo je lepší na nemocenskou
mockrát děkuju 🙂

j.a.n.i
13. črc 2012

@vvvecna No, obojí závisí na tom, zda ti trvá pracovní poměr nebo ne.

vvvecna
13. črc 2012

@j.a.n.i netrvá,,kvůli špatným vycházkám jsem odešla z práce na pracák a tak jsem byla asi 2-3 měsíce a potom mateřská-u prvního syna a ted nevím co mám dělat

vvvecna
16. črc 2012

@j.a.n.i jde mi o to,že manže tvrdí,že pro mě bude nejlepší aby mě dr napsal rizikáč potom a na mateřskou šla 8 tt před porodem,mám na to vůbec nárok,komu bych vlastně ale dala kontrolku,když nemám zaměstnavatele a budu si moc zase vybrat 3 letý rodičák

nikolas87
20. črc 2012

Ahojky Holky, jsem poprvé těhotná a 19.8 nastupuji na MD , TP mam 14.10 . Tak nějak jsem pročítala vase diskuze ale jelikoz budu prvorodička tak se v tom moc neorientuji co bych mela zaridit, kam dojit ,zkratky atd.Koukala jsem že vojtisek2007 tomu rozumi a umi to krasne popsat nemohla by jsi mi to vysvětlit tak nějak od začátku? 😀 Děkuji moc. Stále ještě chodím do práce.
A jeste kolik vubec ted dela materska na kdyz clovek jde na 2 a nebo 3 roky? Neorientuji se v tom. Děkuji za ochotu a vysvětlení

j.a.n.i
21. črc 2012

@vvvecna No, jelikož nemáš zaměstnání, tak nemáš ani nárok na nemocenskou, ani pak na mateřskou a hned od porodu budeš brát rodičák. Jestli si budeš moct vybrat 3 letý závisí na tom, zda manželovi vznikne nárok na mateřskou, pokud ano, tak vybírat můžeš, jinak ne a dostaneš ten 4 letý.

jannicka85
6. srp 2012

ahojte holky, chtěla jsem se zeptat, právě mi volali z práce, že do listopadu zruší můj tým, a smlouvu mám do června 2013. Teď jsem na rodičovské dovolené, malý má něco přes dva ročky, během pár měsíců bychom chtěli zapracovat na druhém mimču, takže by mi to vyšlo, že když mi končí smlouva v červu, tak bych mohla nastupovat na mateřskou s druhým mimčem. takže jsem zase v ochranné lhůtě a mě nemůžou vyhodit z práce že? a taky jsem slyšela, že je tam ochranná lhůta něco okolo půl roku, takže by mi to mělo vyjít na to vyplácení mateřské, je to tak správně? moc děkuji Jana

jannicka85
29. srp 2012

@j.a.n.i ahoj Jani, můžu mít dotaz? vidím, že tady radíš holčínám a tak jsem se chtěla zeptat:
volal mii z práce, že do listopadu zruší můj tým, a smlouvu mám do června 2013. Teď jsem na rodičovské dovolené, malý má něco přes dva ročky, během pár měsíců bychom chtěli zapracovat na druhém mimču, takže by mi to vyšlo, že když mi končí smlouva v červu, tak bych mohla nastupovat na mateřskou s druhým mimčem. takže jsem zase v ochranné lhůtě a mě nemůžou vyhodit z práce že? a taky jsem slyšela, že je tam ochranná lhůta něco okolo půl roku, takže by mi to mělo vyjít na to vyplácení mateřské, je to tak správně? moc děkuji Jana

j.a.n.i
29. srp 2012

@jannicka85 Teď se v tom trochu ztrácím... během RD tě vyhodit nemohou, jen v případě že by se rušil nebo stěhoval celý zaměstnavatel, zrušení vašeho týmu to nesplňuje. Nicméně v tom červnu už ti ji v popsané situaci neprodlouží, ale pokud budeš v červnu alespoň ve 3. měsíci, tak ti ta ochranná lhůta vyjde a nárok na mateřskou mít budeš.

jannicka85
30. srp 2012

@j.a.n.i Né oni zrušili jen můj tým, takže to je ok teda. No tam se jedná o to, že naše firma má kontrakt jen do června 2013, takže pokud ho neprodlouží celé firmě, tak ani mi ne tím pádem. Já to trošku nechápu s tou ochranou lhůtou, já jsem myslela, že ta ochranná lhůta je těch 6 měsíců a že do té ochranné lhůty se musím vejít s těmi 6-ti měsíci mateřské abych ji dostala.. to stačí když budu těhotná a i přesto budu mít nárok na mateřskou?

j.a.n.i
30. srp 2012

@jannicka85 Do těch 6 měsíců musíš na tu mateřskou stihnout nastoupit... jinak i pokud firma další kontrakt dostane, tak ti stejně smlouvu prodloužit nemusí a pokud pro ně nejsi něčím nepostradatelná, tak tipuju, že ani neprodlouží, ale to se uvidí.

jannicka85
30. srp 2012

@j.a.n.i aha to jsem netušila, že stačí jen na tu mateřskou nastoupit.. to je super.. jen jsem se spíše chtěla ujistit že to je tak jak si myslím. Moc děkuji 😉

sven
2. zář 2012

@j.a.n.i Ahoj j.a.n.i. a další - můžete mi někdo pomoct? Přemýšlím v kterém termínu nastoupit na MD, aby to bylo co nejvýhodnější co se týče peněz. Jsem v pracovním poměru - u zaměstnavatele mám nahlášenou rodičovskou dovolenou na 3 roky. Na ÚP jsem měla pobírání rodičovského příspěvku na 2 roky, což bylo teď do června, kdy bylo staršímu synovi 2 roky. Teď jsem vlastně do mateřské doma "zadarmo". A jde mi o to, od kdy si napsat mateřskou - (je to těch 6-8 týdnů před TP, že?) TP mám 1.11. Tak nevím kdy zvolit nástup. Rodičák je teď nějak fixní částka a ta se rozpočítá prostě do 2, 3 či 4 let dítěte, že? (za prvního dítka to bylo jinak, teď jsem to nějak ještě pořádně nestudovala). A mateřská je těch 28 týdnů? Tím, že mám nahlášené volno v práci do třech let dítěte, tak teď tou novou mateřskou se to vlastně jakoby zruší, ne? A jak to pak bude s nárokem na dovolenou - a pokud ano, tak jak se to počítá, zda budu mít na něco nárok pak za letošek? Případně jestli taky myslet na to, aby příjem nepřekročil nějakou tu částku co se týče odpočtu vyživované manželky pro daňové přiznání za rok 2012 (jestli se nemýlím, tak tam se mateřská do příjmu započítává, rodičovský příspěvek pak již ne, že?) Díky za info.

j.a.n.i
2. zář 2012

@sven Jojo, RD se nástupem na MD zruší, jinak kdy nastoupíš na MD je s tvým termínem asi celkem jedno, akorát pokud si měla vysokou mateřskou, tak pohlídej abys nepřekročila za rok 2012 těch 68 tis. Za rok 2013 to myslím překročíš, protože pokud dobře počítám tak při tomhle termínu bys měla mít nárok na cca 7/12 dovolené za rok 2012 a na celou za rok 2013.

sven
2. zář 2012

@j.a.n.i - díky moc za odpověď, jsi zlato! 🙂

sven
4. zář 2012

@j.a.n.i - ještě mám dotaz - co se týče nároku na mateřskou, rodičák - nevyznám se teď v tom a nerada bych něco prošvihla nebo se zbytečně připravila o nějaký peníz. V době termínu porodu nejspíš manžel bude bez pracovního poměru (chce měnit zaměstnání), tak se chci zeptat, zda to nějak vadí při výpočtu dávek. Já jsem stále v pracovním poměru (na rodičáku teď s prvním a zanedlouho tedy na mateřské s druhým prckem).

ebsian
4. zář 2012

@j.a.n.i Mám dotázek 😀 V práci mi navrhli řešit letošní celoroční dovču takto: Po ukončení MD s nástupem na rodičák mi ten 1. měsíc rodičáku vyplatí tu dovču bez možnosti čerpání- zároveň s penězi za rodičák..Tchýně mi tvrdí, že to už letos takto nejde a musím ji vybrat..Tuto variantu mi přímo řekla slěčna u nás na mzdovce, že s tím, jak se mi malá narodí pak donesu rodný list do práce a dle toho mi dovolenou proplatí, žádné čerpání předem se nebude konat.
Mám ještě dotaz, jestli to můžou nějak krátit, když jsem od 17.4. na neschopence? Díky moc
Jo a doufám, že tohle nemění fakt, že bych ráda nastoupila na mateřskou už 8. týdnů předem. To si rozhoduji já? Slyšela jsem, že lejstro na to dostanu u sestřičky na gyndě 🙂

j.a.n.i
4. zář 2012

@sven Pokud nechceš volit tak krátký rodičák, na který bys ty sama příjmově nedosáhla, tak to ničemu nevadí.

j.a.n.i
4. zář 2012

@ebsian Vaše účetní si evidentně plete RD a rodičák... rodičák budeš samozřejmě prát souběžně s penězi za dovolenou, ale dovolená se musí čerpat, protplacení je možné pouze při konci pracovního poměru.
A na MD nastupuješ kdy? Myslím na kdy ti vychází TP... a proč chceš jít 8 týdnů před?

ebsian
4. zář 2012

@j.a.n.i No tak to je teda pro mě špatná zpráva, tak jak to vysvětlovala, tak prostě řekla, že po skončení MD s pobíráním prvního měsíce rodičáku mi proplatí dovolenou, takže ten měsíc dostanu rodičák i peníze za dovču, no tak to teda by měla účetní vědět, je to firma cca 1200 zaměstnanců.. ☹
Tak já bych ráda nastoupila na tu mateřskou dřív, kvůli vycházkám, mám je doteď 4h a už jsem to měnit na 6h nechtěla, těšila jsem se na tu možnost nastoupit na MD co nejdřív před porodem..Jinak je mi to celkem jedno, šlo mi jen o tu volnost..
O ukončení poměru nemůže být ani řeč, mám smlouvu na dobu neurčitou a firma normálně běží..

ebsian
4. zář 2012

@j.a.n.i termín porodu je 19.12. 😉

ebsian
4. zář 2012

@j.a.n.i Já si ale hlavně vybrala špatnou diskuzi, já jsem na nemocenské teď a čekám první dítě, nepobírám teď rodičák, omlouvám se. 🙂 I tkak potřebuji radu, jak postupovat správně, když mám termín porodu 19.12. děkuji 😉

lucik...
4. zář 2012

Ahoj holky, chci se zeptat na jednu věc, 17.8.2012 jsem přešla z rodičovské dovolené na první dítě na mateřskou dovolenou... Stále mi trvá HPP stejně tak jako při prvním dítku.. Budu mít po skončení MD nárok na dovolenou? A kolik za letošek a kolik za rok 2013?