Přechod z RD na MD. Co musim vyřídit?

misicka85
1. únor 2010

Ahojky,
potřebovala bych poradit,co všechno musím vyřidit a hlavně kdy a co všechno k tomu potřebuju,než budu přecházet z rodičáku na mateřskou. Nerada bych něco prošvihla a taky se mi nechce lítat s různýma papírama všude možně,tak abych si to ujasnila a vyřídila všechno nejlépe během 1 dne 😉
Na mateřskou bych měla nastupovat asi 1.4.2010, koncem února si chci zajít na sociálku vyzvednout všechny papíry (porodné,rodičovská,...) tak abych už je měla doma a nemusím po porodu nic shánět.
Na ten přechod z RD na MD je taky nějaký papír? A jak dlouho předem to mám jít na sociálku nahlásit?
A ještě mě zajímá to doplacení do zákonné výše mateřské,protože po tom snížení mi vychází PPM něco kolem 6tis,tak kdo mi to doplatí do těch 7600Kč a kde se o to žádá??? Děkuj moooc 😉

j.a.n.i
29. říj 2013

@bambulkaivanka Pokud nastupuješ od 1.11., tak stačí napsat na ten univerzální formulář žádosti o změnu (nebo klidně na čistý papír), že žádáš o ukončení vyplácení rodičáku k 31.10.2013 a vzít ti to prostě musí, kdyžtak bych si nechala na podatelně orazítkovat převzetí a dále se s paní nebavila.
A jinak do práce se dodávají RL dětí, z nich je jasné, že jsou dvě. Jinak papír ze sona jim pravděpodobně stačit nebude, protože to, že čekáš dvojčata ještě neznamená, že se v pořádku narodí (bráno čistě teoreticky).

bambulkaivanka
29. říj 2013

@j.a.n.i Jsi moc hodná, děkuji 🙂 S těmi RL mě to nenapadlo. U prvního si to už moc nepamatuji co jsem vlastně po porodu zasílala, ale u dvojčat je to přeci jen jinačí, asi víc papírování. Díky, už jsem klidnější 🙂q

ivda
29. říj 2013

@bambulkaivanka No tak koukám, že každá úřednice, každý úřad je jiný. 😲 A já měla teda obr štěstí.

bambulkaivanka
29. říj 2013

@ivda Já jsem to právě při nástupu na MD u prvního dítka měla jako ty. Donesla jsem papír o nástupu na MD do práce, ještě jsem dostala mraky dárečků od firmy a dál se nestarala, ale teď je vše jinak. Asi opravdu záleží na úřednici a je dost možné, že mi třeba z práce napíšou, že ten papír o Potvrzení o nároku na dávky tam nakonec mají a zašlou ho vyplněný sami 🙂

ivda
29. říj 2013

@bambulkaivanka Já jsem to takto měla u všech tří, i když mi teď při přechodu z RD na MD právě na Trojské i na ÚP říkali něco jiného. Podle Trojské jsem měla lítat od čerta k ďáblu, v práci mi řekli, že ne, že to zařídí sami a musím jen ten papír z Trojské - ten vydají až poté, co ti vyplatí první MD - odnést na úp. Naštěstí mi poradili jakousi prostupnost a tím si to prý Trojská s úp předají mezi sebou. A nikam jsem nemusela. 😉

rozum
4. lis 2013

Holky vím, že to tady popisujete, ale já jsem pako...můžete mě prosím napsat, spešl k mému případu, co vše mám udělat, když jsme na rodičáku a v + - koncem ledna bych měla nastoupit na mateřskou. vím, že mě dají papír na gyndě a ten bych měla odnést do práce. Pak asi, jak u prvního, až se prcek narodí, tak jít na sociálku a tam vypsat kolik chci dostávat rodičák....a ještě něco. Popř, pokud víte, jak se co jmenuje, tak mě to napište, a já se to pokusím stáhnout z netu. Moc děkuji

adraj
7. pro 2013

AHOJ,MÁM DOTAZ.MÁM TED MALÉ DÍTĚ BUDE MU 5MĚSÍCU TAK SE CHCI ZEPTAT KDY MÁM JÍT ŽÁDAT O RD NEJPOZDĚJI,A JAK SE TO VYPOČÍTÁVÁ KDYŽ TED BERU 5800KČ A CHTĚLA BYCH TO NA 4.ROKY.DĚKUI ZA ODPOVĚD.

24bodlinka
11. pro 2013

@vojtisek2007
ahojky vypada to ze o techto vecech hodne vis chci poradit prosim te
od 7/2013 sem bez prace a sem na ÚP nemam ani podpory z pracaku ani od socky prispevek na bydleni ani na zivobyti
mame najemni smlouvu psanou na mne a mladej vydela do tech 10 000kč ale to je tak na najem a zustava nam 1000 kč na jidlo na celej mesic 😒
v lednu mam termin porodu a dr.mi dal papir na zadost o materskou
na socce mi pani rekla ze na nu nebudu mit narok tak nevim komu ten papir dat zda pracaku kde sem nahlasena nebo na socku kde ted bydlime v najmu?
tak na co mam ted narok mesic pred porodem?
nemam ani na na to abych koupila na malou co je potreba uz sem z toho zoufala a na urade mi porad tvrdi to same dokola ZE CHLAP VYDELA VIC NEZ JE ZIVOTNI MINIMUM PRO DVA LIDI 😖 nejsme manzele.
ale z ceho mam zit a platit ucty?
sem tehotna od cervence bez prace a bez podppory a nemam narok ani na zadnej prispevek 😔
prosim o radu
diky moc

nela89
3. srp 2015

@vojtisek2007 Moc bych tě chtěla poprosit o radu..
Byla jsem doma na RD s dcerou.. Jsem těhotná a od 13.7. jsem si stopla RD protože od 14.7. jsem na nové MD.. Papír od dr na mateřskou jsem zanesla do práce(mám smlouvu na dobu neurčitou) a ti mi ho poslali na OSSZ kde jsem ještě doložila fialový papír ´´Potvrzení o nároku (náhrady) na dávky ... ´´ ,teď čekám,až mi ho pošlou zpátky domů a ja jej ponesu na ÚP aby mi kdyžtak mohli dorovnat RD.
Chci se zeptat: 1. Vyplatí mi část MD ( od toho 14.7. do konce měsíce) teď v srpnu??
2. Když jsem měla RD 11 000kč,dorovnají mi něco?? tohle dorovnání mi není jasné vůbec :D
3. Mezi tím jsem ještě měnila adresu trvalého pobytu,má to na vše nějaký vliv?? Stěhovala jsem se jen do vedlejší vesnice,spadám pod stejný úřad(jak ossz tak úp) Jen jestli hraje roli ta adresa..
4. Budu čerpat dovolenou ze zaměstnání i teď u druhého dítka,když mi to navazuje?? 🙂
MOOC DĚKUJI ZA VYSVĚTLENÍ

nela89
10. srp 2015

Holky potřebuji radu... Byla jsem na RD,jsem podruhé těhotná a od 14.7. jsem na nové MD. Z ossz mi vyplatí mateřskou od 14.7. do konce měsíce července teď v srpnu. Pak by mi měli z ÚP doplatit doplatek.. Zajímalo by mě jestli mi to doplatí do částky starého RD(což by bylo tak že ted za tech 18 dní dostanu cca 3500kč a úp mi doplatí do částky 11000kč které jsem pobírala) nebo do částky mateřské(což by bylo těch 3500kč za teď a doplatek do 7600kč )?? moc děkuji za radu 🙂

vilibalda
10. srp 2015

@nela89 Měli by to doplatit do těch 11 tis. a pokud neporodíš v srpnu, ale až v září, opět Ti dorovnají do 11 tis. Samozřejmě za předpokladu, že sis ještě nevyčerpala těch 220 tis. na první dítě.

nela89
10. srp 2015

Mám právě RD navýšený na 11tis. tak že posledních 11t. bych měla dostat teď v srpnu.. ale tim ze jsme nastoupila na md tak jsem si ho stopla.. takže za srpen uz ho dostat nemám,ale zajimalo me jestli když bych měla jeste 11t dostat za červenec tak jestli mi to dopatí do té částky RD nebo mi to propadne a doplatí mi to jen do výše mateřské 🙂 tak super,pokud to doplatí do výše rodičáku 🙂

vilibalda
10. srp 2015

@nela89 Pořád si myslím, že pokud neporodíš v srpnu, dorovnají Ti i srpen do 11 tis. Měla jsem termín v březnu, v lednu jsem nastupovala na mateřskou a dorovnali mi to do výše rodičáku. Dorovnali mi i únor, ale protože jsem porodila už v únoru, musela jsem to dorovnání za únor vrátit.

nela89
10. srp 2015

ale já v červenci vyčerpala celých 220t.. takže za srpen uz bych nedostala nic.. kdybych nebyla těhotná.. ne? Termín porodu mám 8.září, od 14.7. jsme na MD,ke 13.7. jsem stopovala rodičák,abych nemusela vracet..

j.a.n.i
10. srp 2015

@nela89 Do výše rodičáku, pokud tam tolik peněz máš, jinak zbytek do 220 000,-

lejla25
17. zář 2015

Ahoj maminky, potřebuji poradit od někoho, kdo byl ve stejné situaci nebo kdo aspoň ví odpověď jistě 🙂 Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám v práci nahlášenou do třech let věku dítěte (to bude v září 2016). Jelikož jsme plánovali druhé dítě brzy, vybírala jsem si RP těch 11500kč. Poslední peníze, nějaký zbytek, by mi měl přijít v listopadu (za říjen) tento rok. Začátkem prosince nastupuji na mateřskou. Tak, a teď potřebuji vědět, jestli po dobu, co mi skončí RP a než nastoupím na MD musím někde něco hlásit. Jde mi o to, aby za mě bylo placené zdravotní a sociální (nebo co se platí) a neměla jsem někde nějaký zle. Nárok na žádné peníze nemám, to vím, ale jde mi o to, jestli tohle bude poplacené. Děkuji za odpovědi

pejsanek
23. bře 2016

Ahoj holky, vypadá to, že mám problém. Najde se některá šikovná duše, která mi poradí?
Na první dceru jsem pobírala dvouletou variantu rodičáku. Jsem těhotná s termínem porodu 4. 5. Dcera oslavila dva roky 20. 3. Měla jsem vypočítané, že se mi rodičák a další mateřská budou krýt, takže nebude žádný problém.
Úřad práce mi poslal poslední rodičák ve výši téměř 18 tis (zbytek do 220000) v březnu. Minulý týden mi došel od nich dopis, že mi nárok na rodičovský příspěvek skončil 29. 2. Dost dobře nechápu, jak je to možné, když mi poslali více než 11500. Logicky by mi měl končit někdy v průběhu března až. Dostala jsem od doktorky papír na mateřskou od 23. 3. Není si jistá, jestli mi může napsat mateřskou 8 týdnů před porodem, když na ni nastupuju z rodičáku a ne z práce. A největší problém je teď, co s dobou do 23. 3., jak to pořešit. Do práce jsem nenastoupila, jsem s dcerou doma. Jak to pořešit, abych neztratila nárok na mateřskou a přitom neměla problém s těmi 23 dny (hlavně zdravotní a sociální pojištění).
Snad jsem to nenapsala moc zmateně a některá z vás mi poradí.... Předem děkuju

j.a.n.i
24. bře 2016

@pejsanek Jelikož se pojištění odvíjí od rodičovské dovolené a nikoliv od pobírání rodičáku, tak nemusíš vůbec nic řešit a v klidu nastup toho 23.3 na mateřskou.

pejsanek
24. bře 2016

@j.a.n.i moc děkuju za uklidnění 🙂