Převod PPM na otce a zpět na matku - zůstane vyšší?

michellev
9. pro 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo zkušenost s převodem mateřské na otce a pak zpět? Někde jsem četla, že když má otec vyšší příjmy, než matka a je třeba jen týden na mateřské a pak ji ukončí a opět nastoupí na mateřskou matka, tak jí zůstane výše mateřské, která byla vypočítaná podle mzdy otce a nevrací se její původní (tedy nižší). Máte s tím někdo zkušenost? Děkuji moc za reakce! 🙂

littlemousecz
9. pro 2013

PPM se počítá vždycky podle vyměřovacího základu toho, kdo o ni žádá, takže výše se změní. Otec může pobírat PPM a zároveň chodit do práce s tím, že o dítě pečuje matka, ale nesmí to být to zaměstnání, ze kterého žádal o PPM. Otec může na mateřskou dovolenou nastoupit nejdřív po šestinedělí na minimální dobu 7 dní.
U rodičovskýho příspěvku nemusí ani otec na rodičovskou dovolenou nastoupit ani pobírat příspěvek, stačí vyplnit do žádosti jeho příjem a doložit a bude se to počítat z jeho platu (maximální výše je 11500 a nesmí to být víc než 70% průměrnýho příjmu).
PS: je to bez záruky, zjišťovala jsem to už loni, tak nevím, jestli to ještě platí (a jestli mi na sociálce řekli pravdu 😀, spoustu věcí, co mi tam řekli, bylo úplně jinak)

michellev
autor
9. pro 2013

Jaj. 🙂 No asi zajdu radeji na socialku, protoze z toho nejsem moc moudra. :D Rodicak ten je v pohode, to mame jasny, ale s tim PPM teda netusim. :D Kazdopadne diky! 🙂

j.a.n.i
9. pro 2013

@michellev Máš špatné informace, vypočtená výše PPm platí vždy jen pro toho, z čího platu byla vypočítána.

jajulin
9. pro 2013

@michellev plete se tady dohromady několik různých věcí. Tohle bylo téma aktuální před dvěma a více roky, kdy byly jiné podmínky pro čerpání rodičáku než dnes. Tehdy, pokud matka neměla zaměstnání nebo měla hodně nízký příjem, byla nucena čerpat rodičák do 4 let věku dítěte. Pokud to chtěla zrychlit, musela dosáhnout na určitou výši denního vyměřovacího základu, na jehož základě se vypočítávala mateřská. A když nárok na mateřskou neměla (nebo na nízkou), tak se mateřská na 1 den převedla na otce. Otci se vypočítal ten vyměřovací základ a na základě toho mohl zažádat o rychlejší čerpání rodičáku. Rodičák se pak opět převedl na ženu a ta pokračovala v jeho pobírání ve variantě, kterou zvolil otec 🙂. Celý tento byrokraticky šílený postup jsme před víc než dvěma roky absolvovali, teď je to trochu jiné. Otec už nemusí na mateřskou fakticky nastoupit, stačí jen doložit příjem. Ale vždycky platilo a platí, že mateřskou pobírá jen ten, kdo má na ni nárok. Celý ten proces, který jsem tady popisovala, byl jen nutným stupněm k tomu, aby se dosáhlo na rychlejší čerpání rodičovského příspěvku. Takže ve výsledku nejde o mateřskou, ale o rodičák 🙂.

j.a.n.i
9. pro 2013

@jajulin Ale ten dotaz myslím opravdu směřuje k mateřské, spousta lidí si totiž naivně myslím, že otec nastoupí na týden na PPM, vypočte se z jeho platu a pak nastoupí do práce a tu PPM bude pobírat po zbylou dobu žena v té samé výši, což je blbost.

jajulin
9. pro 2013

@j.a.n.i ano, ano, fáma o tom, že otec si vyřídí PPM, kterou bude pak pobírat žena, je rozšířená. Já si myslím, že to právě vzniklo v dobách, kdy se to dělalo kvůli tomu rodičáku. Akorát díky tomu, že spousta lidí nevnímá rozdíl mezi PPM a RP, tak se místo "přehození RP" začalo šířít, že se "přehodí PPM" 🙂. Teď teda vůbec nevím, jestli jsem to napsala pochopitelně, ale snad si rozumíme 🙂.

michellev
autor
10. pro 2013

@jajulin přesně tak, myslím, že díky tomu, že ne všichni mají jasno v pojmech PPM a RP se to stalo. každopádně děkuji za osvětlení věci ;)