Příspěvek na dítě. Měla bych nárok?

alikscha
12. dub 2022

Ahojky, máte prosím zkušenost, jak se počítají příjmy u OSVČ, který má paušál 80%? Chci zažádat o příspěvek na dítě , jelikož jsem bez práce a starám se o syna, který má podezření na autismus. Měla jsem rodičák na 4 roky, abych se mu mohla věnovat, co nejdéle. Máme speciální školku, ale je téměř pořád nemocný, takže je doma a já s ním. Zkoušela jsem si rok najít práci, ale bohužel mi nikdo nechce umožnit zkrácený úvazek(můžu max 6 hodin) , a to ani v bývalé práci, kde by mě normálně vzali jen na plný. Manžel má nejvíce práce na podzim a zimu, teď na jaře a v létě sice práci má, ale je jí méně , takže si bere noční brigády. Pokud bychom žádali o příspěvek, tak se bude počítat jeho příjem, ale nevím, jak to přesně zapsat do formuláře. Někdo mi říkal, že jsme snad nárok měli i při mém rodičáku, ale nikdy jsme o nic nežadali krom porodného.Kdyby situace dovolila a syn byl zdravý, chodím do práce a tohle ani neřeším. Vím že je, to pár stovek, ale zase pokud máme nárok, proč se o to připravit, když jde vše NAHORU? Před jeho narozením sem pracovala 8 let. Bohužel nemáme nárok ani na příspěvky na péči, protože lékař nechce uzavírat diagnózu, dokud si nebude 100% jistý, syn je atypický.

j.a.n.i
12. dub 2022

Polovinu prumerne mzdy.

alikscha
autor
12. dub 2022

@j.a.n.i děkuji a počítá se průměrná za letošní nebo loňský rok? Musím dokládat i jeho daňové přiznání, nebo stačí jen výpis z živnostenského rejstříku a příjmy z brigády?Protože pokud by to třeba bylo za letošní rok, tak polovina průměrné mzdy je 20 tis Kč, na brigádě mívá různě, ale max 7 tis Kč, takže bychom se měli do toho příspěvku vejít.

alikscha
autor
12. dub 2022

@j.a.n.i aha, tak ješte jinak, našla jsem, že konkrétně u OSVČ je průměrná měsíční mzda za rok 2021 35 441 Kč, takže z toho ta polovina?

j.a.n.i
12. dub 2022

@alikscha Jojo, z toho by mela byt polovina, plus tedy to dp nejspis bude potreba taky, ze si nevydelal vic, to by se pak braly realne prijmy. Ale tedy podle me byla ta peumerna mzda
37 020 Kč.

rnika
13. dub 2022

Já bych možná zkusila spíš příspěvek na péči, jestli už máte obehana nejaka vyšetření a podloženo to papírové.

roni2017
14. dub 2022

Zkuste se obrátit na Ranou péči, poradí vám se vším ohledně syna.

alikscha
autor
19. dub 2022

@rnika zatím ještě čekáme na konkrétní diagnózu