Proplacení dovolené, neodpracovala jsem letos ani den

joann
17. kvě 2018

Dobrý den,potřebuju prosím poradit,protože se v tom vůbec neorientuju 😊 od 1.1.2018 jsem na neschopence. Včera sem dostala u doktora papíry na vyřízení peněžité pomoci v mateřství a mám si jít do práce zažádat o proplacení dovolené. Mám na nějakou nárok když sem letos neodpravovala ani jeden den? 😊 moc děkuji za odpovědi

martaskaaa
17. kvě 2018

pokud jsi na neschopence, tak si myslím, že nárok nemáš. A nemáš třeba nějakou převedenou dovolenou ještě z loňského roku, kterou jsi nevyužila?

matejrada
17. kvě 2018

Ty marodis(jsi tehotna),jestli rozumim dobre.Nebo nastupujes na materskou?Pac materska (6 mesicu vyplaci zamestnavatel),a ta zacina 6tydnu pred poroden a pocita se do prijmu.Takze narok na dovolenou mas!!!!!

matejrada
17. kvě 2018

A dokonce si myslim,ze za cely rok.Ja take najizdim od zitra na materskou(6tydnu pred porodem) a budou mi vyplacet celou.A marodim od minuleho roku konce rijna 😉.A dovolena se plati az po tech 6ti mesicich,takze az najedes na rodicak 😉

martaskaaa
17. kvě 2018

@matejrada ale ona je od začátku roku na neschopence, s tou není nárok na dovolenou. Jen MD se počítá jakoby byla v práci a nárok pak na dovču je...takže po dobu, co byla od ledna na neschopnosti, tak za tu dobu nárok nemá, ale až nastoupí na MD, tak si myslím, že pár dní by ji to hodit mohlo... to bude ale nejlíp vědět účetní 🙂

j.a.n.i
17. kvě 2018

@martaskaaa No, pokd na MD nastupuje teď, tak bude mít nárok na celou dovolenou, protože tou MD "odpracuje" víc jak 60 dnů za rok a tou neschopenkou nezaměšká více jak 100 dní. Ale tedy jednak se neádá o proplacení, ale o čerpání a druhak až po MD, kor v tomto případě+.

joann
autor
17. kvě 2018

@j.a.n.i nastupuju od 18.6. Takže to uz narok nemam?

j.a.n.i
17. kvě 2018

@joann Tak se ti ta dovolená bude krátit, o 1/12, max o 2/12.

joann
autor
17. kvě 2018

V praci mi ucetni rekla ze nemam narok na zadnou tak uz sem z toho jelen 😀
@j.a.n.i

adusch12345
17. kvě 2018

Muzu se pripojit s dotazem? A vznika nárok na dovolenou i v případe přechodu z rodičovské na mateřskou?

matejrada
17. kvě 2018

Holky ted jsem byla na uctarne,od zitra nastupuji na MD a marodila jsem od koncerijna lonskeho roku a mam narok na celou dovolenou.To jest 20 dni.Takze bud v klidu,mas narok na celou dovolenou.Je jedno od kdy si marodila.Az dostanes papiry na ukonceni neschopenky,odneses to na uctarnu a tam se zeptej,vse ti povi.Takze juchuuuuu

matejrada
Autor odpověď smazal
Zobraz
matejrada
Autor odpověď smazal
Zobraz
matejrada
Autor odpověď smazal
Zobraz
priefi
17. kvě 2018

@joann budes mit narok za dobu, co budes na md + za rd v roce 2018. Dovolena bude kracena, pokud dpn byla delsi nez 100 pracovnicj dni o 1/12 a za kazdych dalsich 21 prac dni na dpn dalsi 1/12

martaskaaa
17. kvě 2018

@matejrada Z dřívejška si pamatuji, že dlouhodobou neschopností se dovolená krátila... nevim jaké jsou pravidla ted. Na dovolenou ti vzniká nárok v případě, že odpracuješ určitý pracovní fond. Vychází to asi 1,5 dne za měsíc. Logicky, proč by ti měl zaměstnavatel proplácet celých 20dní dovolené, když bys třeba celý rok byl na neschopence a neoddělal bys nic? tenkrát to tak v zákonu bylo, nyní se tím nezabývám, netuším... Tady je zkrátka podstatný to, že MD se počítá jakoby že jsi v práci, pokud tou MD splníš aspon 60dní (pracovních), tak máš nárok na celou dovolenou tech 20dní, to jakoby autorka dotazu splnuje, ale podle mě to bude mít pokrácené o ten půl rok, co byla na neschopnosti (takže bude mít dejme tomu jen 10-11dní) nevim z hlavy přesně. je to jak píše @priefi (já se neumim dobře vymáčknout) 😀

priefi
17. kvě 2018

@martaskaaa pocitat jsem to nepocitala, ale jen malinka oprava, pro dovolenou je treba 60 kalendarnich dni, nikoli pracovnich 😊 To kraceni z duvodu dpn je docela male, zacina se kratit az po tech 100 prac.dnech

lenoulinkaa
17. kvě 2018

@priefi 60 dní je pracovních

priefi
17. kvě 2018

@lenoulinkaa ja to v zakoniku chapu jako kalendarnich. Pokud se pletu, tak se omlouvam za chybnou opravu. Ale myslim, ze to je 60 kalendarnich dnu od vzniku prac.pomeru. Osobne si myslim, ze kdyby to byly prac.dny, tak to upresni i jako odpracovane smeny, tak jak to delaji vzdy, takze za me kalendarni 😉

viki999
17. kvě 2018

@matejrada Ale to víš že to může znamenat, že přijde o dovolenou. Konkrétně tak jak píše priefi, po 100 zameskanych smenach se krátí o 1/12.. kazdych dalsich zameskanych 21 je dalsi 1/12.. současně musí být splněna ta podmínka 60 odpracovanych dni, aby byl vůbec nárok..

Jinak bacha na to, dovolená se neproplaci, ale cerpa, tedy po MD nastoupis na dovolenou a až pak na RD!

lenoulinkaa
17. kvě 2018

@priefi tady je metodika na výpočet nároku při PPM. My teda jedeme podle té výhodnější. http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d...

j.a.n.i
17. kvě 2018

@priefi Ne, není, je tam odpracovat 60 dní, s tím, že pokud někdo pracuje na delší směny, tak se každý týden počítá jako 5 dní, z čeož naprosto jasně plyne, že se jedná o pracovní dny.

j.a.n.i
17. kvě 2018

@martaskaaa To krácení nebude o polovinu, ale jak už jsem tu psala já a @viki999 bude to o 1/12 v případě nástupu na MD toho 18.6.

j.a.n.i
17. kvě 2018

@priefi Taky to tam upřesněno je:

§ 212

(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

priefi
17. kvě 2018

@j.a.n.i aha, tak jsem to spatne pochopila 😉 dekuji za vyvedeni z omylu a @martaskaaa se omlouvam za mylnou informaci