Prosím o pomoc - mateřská dovolená na manžela?

zdedy
14. led 2014

Ahoj, prosím o radu. Do března jsem byla zaměstnaná, ale z důvodu reorganizace zrušili mé pracovní místo. Otěhotněla jsem a další práci jsem nezískala. Nyní jsem v 36 týdnu těhotenství, takže už se to blíží. Mám dotaz, jelikož nemám nárok na mateřskou dovolenou , protože jsem registrovaná na úřadu práce, tak mě napadlo, zda by manžel mohl nastoupit na mateřskou dovolenou on a vypočítalo by se to z jeho mzdy. Já bych zůstala doma a starala se o děti a jestli je vůbec nějaká možnost to takto vyřešit s tím, že manžel by určitě do práce musel chodit, jen kdyby šlo třeba o nějakou minimální dobu, tak si třeba vzal dovolenou. Když volám na ČSSZ, tak mi říkají, že manžel do zaměstnání nesmí chodit a předání do péče je od 6 týdne po narození miminka.
Jsem nyní bezradná, prosím, jestli někdo řešil takovou situaci ať mi napíše jestli se s tím dá něco dělat.
Děkuji

romcovaklarka
14. led 2014

@zdedy Manžel nemůže nastoupit na MD, ale pokud splňuje podmínky pro nárok na mateřskou, může si v práci nechat potvrdit příjmy (na zvláštním formuláři) a podle jejich výše si budeš moct zvolit rodičák v takové výši, jako bys měla tu jeho mateřskou. Neboli mateřskou nedostaneš tak jako tak, ale budeš mít rodičák hned od porodu a nebudeš muset mít ten nejnižší. Já to tak při druhém dítěti měla/mám, řešila jsem to na pracáku, ale jsem OSVČ, tak nevím, zda to tak mají všichni anebo musíš někam jinam.

dorinek
14. led 2014

@zdedy - jak píše výše, manžel ať na mateřskou nechodí, nic tím nezískáte, ty stejně budeš zadarmo doma. Jestli je manžel zaměstnaný a před porodem má odpracováno alespoň 270 dní (resp. zaplaceno zdravotní a soc min. 270 dní), tak si v práci nechá vyjet potvrzení o zaměstnanosti a výši příjmu (papír vám na to dají na sociálce), to pak donesete zpět na sociálku, tam mu vypočítají denní vyměřovací základ a ty si budeš moci zvolit délku rodičovské dovolené. Budeš hned od porodu pobírat rodičovský příspěvek. Budeš vycházet z 220 000,- Buď si je rozpočítáš na 36 měs. nebo na 48 měs.

minina
14. led 2014

Manžel skutečně nemůže jít na mateřskou, ale může pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Není pravda, že byste rovnou dostali rodičák. V 6 týdnech dítěte uzavřete dohodu, že manžel přebírá dítě do péče a z jeho příjmu se vypočítá PPM. Na smlouvu, na kterou pobírá PPM, nemůže pracovat. Pokud tedy chce, pracovat může, ale na jinou smlouvu, klidně i u téhož zaměstnavatele, ale musí se jednat o jinou činnost. Na sociálce s tím nemají moc zkušeností, ale jde to.
Rodičák přes manžela můžete volit pochopitelně taky, ale není pravda, že PPM manžel dostat nemůže.