Výpověď ve zkušební době, mám nárok na PPM?

cvrcek8517
11. zář 2017

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou a co by bylo "nejlepší" udělat v mé situaci.
Dne 6.6.2016 jsem úspěšně ukončila studium na VOŠ, dne 25.7.2016. jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání. měla jsem zde dvě pracovní neschopnosti, jedna přibližně 13 dní a další asi 16 dní. V tomto zaměstnání jsem dne 30.5.2017 podala výpověď a začala mi běžet dvouměsíční výpovědní doba do 31.7.2017 Od 1.8.2017 jsem nastoupila do druhého zaměstnání, ovšem zde jsem zjistila těhotenství ve 4 měsíci. Chtěla jsem být "férová" a proto jsem to v novém zaměstnání neskrývala a sdělila tu novinu. Po několika dnech mi bylo řečeno nejvyšším vedením, že se jim samozřejmě logicky nevyplatí, mě zaučovat, když jim to pak nevrátím.
Nyní do 31.10. jsem zaměstnaná, tím dnem mi končí zkušební doba a smlouva nebude z jejich strany prodloužena. Termín porodu mám mezi 12-17.2.2017
Ano asi je to "blbý" dotaz, ale chci se zeptat, zda budu mít nárok na PPM a pokud ano, je lepší po ukončení pracovního poměru jít na podporu na ÚP a nebo se prostě "hodit" marod.Pokud se "hodím" marod, tak případně kdy nejpozději a zda tam bude i poté nárok na PPM. případně pokud bych se evidovala na ÚP bude se mi PPM vypočítávat z podpory?

ejmate
11. zář 2017

Já teda nejsem odborník, ale tady je článek z ČSSZ ;)

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

sabcav
11. zář 2017

měla jsem to podobně ... pracák je hloupost, před ukončením pracovního poměru doporučuji jít na neschopenku (rizikové) , která ti pak automaticky pokračuje i po skončení pracovního poměru, lístky na peníze, papíry na mateřskou dáváš normálně do účtárny do té poslední práce, pak se na tebe vztahuje ochranná lhůta, která je max. 180 dnů, do kdy musíš od ukončení pracovního poměru nastoupit na mateřskou, na tu se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu , pokud jsi pracovala v posledním zaměstnání méně než 180 pracovních dní, kolik dní máš odpracováno - papírově, nezáleží, že ten konec vlastně už budeš na neschopence, tolik dní budeš v té ochranné lhůtě, tzn. když počítám od srpna do října, to je nějakých 90 dní, a od listopadu do začátku roku, kdy nastoupíš na mateřskou (půlka února - 6 týdnů = začátek roku) , je to 60 dní, takže to v pohodě stíháš ... na mateřskou nárok máš ...splnila jsi podmínky mít za poslední 2 roky odpracováno alespoň 180 dní a vlezeš se do té ochranné lhůty taky 🙂

j.a.n.i
11. zář 2017

@sabcav Ta ochranná lhůta běží úplně stejně bez ohledu na to, zda bude na PN nebo na pracáku, takže se obecně nedá říct, že by byl pracák hloupost, pokud má člověk nárok na podporu, tak má peníze podobné a není omezen vycházkami a nenutí doktora k podvodu, když mu je kulový.

lucinkadedic
6. lis 2020

Dobrý den,
chci se zeptat.....29.10.2020 mi skončila rodičovská.Nastoupila sem do práce 1.10. a mám tříměsíční zkušební dobu.Jenže dneska sem byla na gyndě a jsem v 9.týdnu těhotensví,ikdyž neplánovaně....budu mít nárok na nějakou podporu,kdyby mi zaměstnavatel nedal smlouvu? předtím sem pracovala na HPP od 1.8. 2019 do 15.4.2020 a stále měla rodičovskou.Nevím co mám dělat,zda to zaměstnavateli říct a vzít neschopenku nebo jít po zkušebce na pracák?