Rodičák navazuje na další rodičák bez PPM. Jde to?

martina1317
14. srp 2019

Byla jsem OSVC, platila jsem si dobrovolne nemocenske poj, cerpala jsem PPM, ted jsem na rodicaku. (Zrejme) cekame druhe mimco na druben 2020. Zivnost mam pozastavenou a zalohy na nem.poj.neplatim - tim padem na PPM narok nemam. Rodicak pri maximalni mesicni castce, co muzu pobirat, vyberu do 1/2020 (balik 220tisi). Pokud ho navysi (o 80tis na 300tis), tak by mi vystacil az do porodu a nemusela bych resit PPM. Moje otazka je, jestli to lze? Prvni rodicak navazat hned na druhy? Jinak me stat necha 6 tydnu bez prijmu? Psala jsem dotaz na cssz, ale bez odezvy. . .

gopina
14. srp 2019

Nevim jak je to u osvc, ale me skoncila smlouva v prubehu tehotenstvi tedy na prvni dite jsem mela materskou, potom rodicak, a na druhe, jsem plynule presla na druhy rodicak, protoze na materskou jsem uz nemela narok. Hadam, ze u vas by to melo byt stejne. Bez penez urcite nebudete.

olga_
14. srp 2019

Jde to. Pokud nevznikne nárok na PPM, čerpáš vždy rodnou RP.

gruyerre
14. srp 2019

@martina1317 budeš čerpat nový rodicak ode dne porodu. Takže jo, jde to.

malenka3
14. srp 2019

Ano, druhý rodičák nastoupíš po porodu. Stát tě klidně nechá 6 týdnů bez příjmu - jsi OSVČ a dobrovolně si se rozhodla si neplatit pojištění, takže to tak bude.
Jinak pozor na ten rodičák - jestli máš do ledna 2020,může se stát, že poslední částku ti sloučí do prosincové, v lednu už nebudeš nic pobírat, takže případné prodloužení to neprojde, pokud to navýšení schválí. Takže radím, natáhni si to až do dubna, ať o to případné navýšení nepřijdeš.

martina1317
autor
15. srp 2019

@malenka3 tak si ale tak rikam, kdo to kde nahlasi a zjisti, ze jsem tehotna? Ze zrovna ted je 6 tydnu do porodu? Prece nikdo? U doktorky kdyz reknu, ze nemam narok na ppm, tak mi nebude vystavovat ten papir, tim padem se nikam nehlasim. . . Doberu si rodicak na prvni a akorad pak nahlasim narozeni druheho ditete a tim padem mi zanika narok na prvni rodicak a vznika narok na druhy. . .ale. . .jista si nejsem ze. . .

malenka3
15. srp 2019

@martina1317 ano, pokud nebudeš uplatňovat nárok na PPM, tak to takhle udělat můžeš a nikdo nic nezjistí, protože se to nikam nehlásí.

rosetatto
15. srp 2019

Vždy musíš mít od OSSZ potvrzené zda vzniká nebo nevzniká nárok na PPM

martina1317
autor
16. srp 2019

@rosetatto a jak to prosim funguje ? Kdy a jak to musim udelat?