Rodičovská a další přídavky z Německa - poradíte?

hma
5. kvě 2015

Ahoj maminky, moc vás prosím o radu - jsem v situaci, kdy budu zřejmě muset žádat o rodičovskou v Německu (já jsem nezaměstnaná, manžel pracuje a odvádí veškeré pojištění a daně v Německu, oba máme trvalý pobyt zde v ČR, manžel každý den dojíždí). Na sociálce mi řekli, ať rovnou žádám v Německu, že tady mi nárok na rodičák nevznikne. Pročetla jsem už pár diskusí, našla si nějaké obecné informace o systému německých přídavků, ale mám v tom zmatek a nevím, "co a jak". Mám jako nezaměstnaná nárok na Elterngeld z Německa (případně na další přídavky - chceme požádat i o Kindergeld a pak i o Betreuungsgeld, ale nevím, jak postupovat) a jak a kdy o ně žádat? Žádám já nebo manžel? A kam se vyplněné formuláře posílají, na Familienkasse nebo jinam? Máte některá podobnou zkušenost a mohly byste mi prosím poradit, jak jste při vyřizování žádostí postupovaly (kdo co potvrzuje, na jakém formuláři, kam jít nejdřív a kam potom atd.)? Budu vám opravdu vděčná za všechny informace! Děkuju předem 🙂

markell
26. srp 2018

Trvalé bydliště a nejen to, bydlíme i zde v ČR. Přítel denně dojíždí do DE za prací. V pátek mi opět sdělili, že zde v ČR nemám na rodičovskou nárok 😣.....prý si musim požádat v DE ..... A zdravotní i sociální prý bude za mne také platit DE ( AOK) v tom případě....se ČR od všeho distancuje a nic platit nebude.......nechápu to 😢

barchen
26. srp 2018

@markell Sociální neřeš, to se za matky na RD neplatí, počítá se to jako náhradní doba do důchodu a řeší se to až před důchodem. Jaké zdravotní pojištění máte jako rodina? Otec předpokládám AOK německé, ty a první dítě máte české nebo německé? Záleží od více faktorů, můžeš ale také nemusíš mít nárok v ČR, chce to trochu víc informací. A ještě jedna věc, podle příspěvku na předešlé straně ti byla ukončená prac. smlouva v průběhu RD. Ta smlouva byla v ČR? Co si udělala pak? Nahlásila si se na zdravotku jako matka pečující o dítě do věku XY let? Nebo jaký máš v současné době status?

chris_n
27. srp 2018

@markell jako nepracují, bez pracovniho pomeru opravdu nemas jrn tak na neco narok. Na druhou stranu nejste manželé a to by si mela asi poradne na urade zopakovat. Protozr AOK te nepojisti k priteli, jedine k manzelovi.

Z meho pohledu by si mela byt pojistena dale v CR (nahlasena jako matka pecujici o dite) a dostanes ten nejnizsi rodicak. Pokud si u vas na socialce nepochodila, obratila bych se na o instanci vyssi (krajsou). Pripadne se zeptala na nejvyšší prazsky.

To co ti rekli, to plati, ale u manzelu. Polud by jste byli manzele, tak musi bxt opravdu vse v DE a do CR byt prepojisteni pres S1...

meerschweinchen
30. srp 2018

Mně někdy přijde že co úředník, to jiný názor, protože ta pravidla jsou tak vágní, že v případě že něco není přesně podle nějaký škatulky se to dá vyložit více způsoby ☹
Mně skončil v ČR prac. poměr v době mateřské, do toho jsme se stěhovali a ačkoli bylo celkem jasné, kam budu patřit, úřad práce mi nakázal vyplnit ten dotazník ohledně toho kde je moje těžiště zájmů. Je tam spoustu otázek na bydliště, kde má dítě doktora atd. a oni pak podle toho určí, která země se o to má postarat. U tebe to má být CZ. Pokud nepochodíš, zkus se na ten dotazník zeptat na ÚP a s tím pak argumentovat.

lucii13
23. zář 2018

Ahoj, taky bych se rada zeptala. Pracuji v DE jako pokojska v breznu to byl rok, na zkráceny uvazek (4 hod), smlouva na dobu urcitou, vzdy do konce roku a pak ji proslouzila. Pojisteni v DE v CR (pendler). Bydlim v CR, tak ze dojizdim. Pobiram na 3 deti kindergeld. Bohuzel jsem zjistila tehotenstvi (4). Tak bych se rada zeptala zda budu mit nárok na mateřskou a rodicak a kde, zda v DE nebo v CR. I kdyz mi smlouva konci ke konci roku. Dekuji

joly22
10. kvě 2019

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda někdo máte zkušenost s Elterngeld a jeho zdaněním?

denisacek91
4. čer 2019

holky já jsem na tohle asi kopyto, teď budu nastupovat pod německou firmu, ale zůstávám já se synem a přítelm (neni otec) bydlet v čechách. Po půl roce (po zkušební době) bychom se chtěli snažit o prcka dalsího. Jak to tedy funguje s mateřskou dovolenou, pokud budu zaměstnána po zkušební době v německu? Kindergeld jsem pochopila, že při podepsání smlouvy o něj mohu začádat hned na prvního syna a na druhé dítě hned po narození? děkuji

editakubickova
21. lis 2019

@xvitk101 Ahoj, mohla by si mi prosím poradit. Mám podobnou situaci a nevím jak to řešit. Žijeme s přítelem v DE (přestěhovali jsme se za nim do DE po porodu) máme syna 4 měsíce, narodil se v ČR má české pojištění jako já. Pracovní smlouva mi zanikla v prosinci ale před zánikem jsem byla na neschopence ( v ochrané lhůtě ) pak jsem přešla na mateřskou. V prosinci mi bude končit mateřská a nevím zda si žádat v DE o rodičák nebo v ČR. v DE nemám nic jen meldung. Tak mám vyplněné papírky žádosti o rodičák v ČR a nevím jestli mi to třeba nezamítnou. Na víc dojíždíme se synem do ČR k lékaři a plánujeme mu změnit pojištění na německé a docházet tady to už mám pořešené ale nevím zda pak nebude problém s českými úřady když bude mít neměcké pojištění a třeba i já aby mi ten rodičák pak nestopli. Budu vděčná za jakékoliv rady.

pigpeppa
6. pro 2019

@editakubickova Ahoj, podle mezinárodního práva EU má přednostní povinnost postarat se o dítě ten stát, kde dítě žije. Trochu se musím v tvém dotazu zorientovat, ale chápu to tak, že žijete všichni v DE, ale ty a dítě máte české pojištění a české lékaře, ale i tohle se změní. Pak by ta povinnost vyplácet RP měla přejít na Německo. Ale možná kecám a někdo mi to vysvětlí, nicméně takhle tomu rozumím já, jak jsem teď projížděla všechny tyhle zákony. :D

rebe
6. pro 2019

@editakubickova Podmínkou pro pobírání rodičovské v ČR je bydliště v ČR, tedy místo, kde skutečně bydlíš. Pokud tedy bydlíte v Německu, bude tam chodit k doktorům a i tam bude pojištěný, tak nárok na rodičovsku v ČR nemáš, musíš si požádat v Německu.

lenkaconkova
16. led 2020

Dobrý. Den chtěla Boch se zeptat kamarádka. Porodila v Německu. Viridis si přídavky na dítě. A pak mnela. Problém s pritelem a odešla. Do české republiky má Este nárok na přídavky z Německa. LdS US bidli v Čechach

jancula007
31. bře 2020

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Po škole jsem hned nastoupila do práce do Německa, kde jsem už skoro 3 roky zaměstnaná. Manžel začal pracovat také v Německu a to tento měsíc. Od začátku roku zde i bydlíme (v Sasku). Čekáme první miminko (momentálně jsem 27tt) a já začínám pomalu zjišťovat, co kde zařídit a jde mi z toho hlava kolem. Rodit budu v Čechách a o vše budu žádat asi tady v Německu, jako je Mutterschaftsgelg, Elterngeld a Kindergeld. Chci se ale zeptat, jestli neexistuje nějaká agentura, která to za vás zařídí, případně co je vše k jednotlivým dokumentům potřeba doložit? a kam vše zaslat? Chtěla jsem vše obejít osobně a na vše se zeptat, ale aktuální situace mi to bohužel nedovolí. Na emaily mi navíc nikdo neodpovídá a telefony nikdo nezvedá. Manžel by chtěl také zažádat o Elternzeit, chtěl by být s námi měsíc doma při narození miminka a pak měsíc doma, až bude miminku jeden rok. Omlouvám se, jestli zde už podobný dotaz je, ale začínám být zoufalá a chtěla bych mít vše zařízené v klidu a předstihu. Moc vám děkuji

berynka
31. bře 2020

@jancula007 bylo něco v Klatovech pomocsnemeckymiurady.cz,nebo tak nějak 🤷🏻‍♀️

weronika1708
30. čer 2020

Dobrý den potřebuji si vyběhat mateřskou v Německu máte prosím někdo zkušenost kde sehnat online formulář