Rodičovská dovolená a homeoffice. Můžou mě vyhodit?

ellenie
6. bře 2013

Ahoj všem. Potrebuju poradit 🙂 1.2.2012 jsem pri RD zacala pracovat z domu pro sveho zamestnavatele. S nadrizenou jsem se domluvila, ze budu pracovat z domova, a ze budu dojizdet jenom na porady, ktere byly jednou za mesic. Vse probihalo v klidu a poradku az do podzimu, kdy se proste zmenila situace a sefova naridila porady kazdy tyden. Jelikoz jsem na malou sama / manzel dela do vecera/ a bohuzel penizky na nejakou chuvu nebo soukrome denni jesle nejsou, byl to pro me problem. Snazila jsem ze zacatku malou brat na porady sebou, ale jelikoz roste a nevysedi mi v kocarku, je to uz problem mit ji v kancelari. Obcas mi ji tam hlidala kolegyne, ale tu jsem vic zatezovat nechtela, aby pak nemela problemy se svym nadrizenym, ze nepracuje ale hlida dite. Takze kdyz uz jsem malou brat do prace nechtela /uz jenom proto, ze ma nastaveny rezim a spi mi prave v dobe, kdy je porada/, snazil se manzel nejak z prace odejit driv a pohlidat ji, jenomze to neslo porad. Zacatkem roku jsem si se sefou sedla a rekla jsem ji, ze proste nemuzu porad kazdy tyden dojizdet na porady, ze muzu tak kazdy druhy tyden nebo pres skype. Domluvili jsme se teda, ze budu chodit jednou za 2 tydny. Zmena nastala tenhle tyden. V pondeli jsem se chystala na poradu, kdyz mi manzel zavolal, ze nemuze za malou, protoze ve firme nastali nejake velke potize. Volala jsem sefove, a rekla ji, co je za problem, ze bohuzel vynimecne nemuzu prijet. Na co mi odpovedela, ze podle smernice, musim chodit na porady kazdy tyden a ze musim prijit. Tak mi nezbylo, nez vzit malou, ktera byla nevrla, protoze nesla spat, a sla do prace. Sefova mi po porade podstrcila do ruky smernici at ji podepisu a odesla. Precetla jsem si ji a s necim jsem tam nesohlasila a chtela jsem si s ni o tom promluvit. A pak to zacalo. Zacala mi rikat, ze jestli nepodepisu, muze mi naridit, ze zacnu pracovat z kancelare, ze kdyz nemam kam dat malou, tak jsem do prace nemela chodit, ze pokud budu vyskakovat, tak vlastne muzu o praci prijit. Chtela jsem se s ni nejak rozumne domluvit, ale ona proste mlela jenom to svoje. Proste jsem v koncech. Kdyz me obrala o stravenky a 5 dnu dovolene navic, tak jsem byla ticho, rikala jsem si, bud rada, ze muzes delat, ale kdyz nastalo tohle nevim co dal.Setkala jste se nektera s necim takovym? Muze me jenom tak vyhodit nebo naridit abych pracovala z kancelare? Homeoffice neni prave chranen paragrafmy, jde jenom o dobrou vuli zamestnavatele, coz vim. Ale prijde mi, ze nejak zapominaj, ze sme na RD a nemuzeme pracovat jako bezny zamestanec. Prijde mi, ze u meho pripadu uz jde o sikanu, jelikoz jsme meli s sefou parkrat vymenu nazoru / proste si nedam skakat po hlave/

ellenie
autor
7. bře 2013

@broucek2 Ja si taky myslim, ze to nebude mit dlouheho trvani uz jen z toho duvodu, ze mi primo rekla do oci, ze jestli nepodepisu novou smernici a budu vymyslet s poradama, tak prijdu o misto nebo mi naridi abych delala z kancelare. Ja tomu davam par mesicu, a pak dostanu vyhazov. Uz jedna pani, ktera taky delala na HO dostala vypoved pro nadbytecnosti, dalsi 3 lidi taky dostali vypovedi, duvod uz bohuzel nevim, takze mi prijde, ze se zbavuje nechtenych lidi, protoze prave slo o lidi, ktere s ni nekdy nesdileli rovnakej nazor a rekli si svuj nazor. A ted zacla prijimat hodne muzu na nase oddeleni, je jich tam uz skoro vic, nez nas holek 🙂

tajemna30
7. bře 2013

@boban já to vidím úplně stejně, a je to dokonce 1x za 14 dnů ....

ellenie
autor
7. bře 2013

@tajemna30 jde o dojizdeni kazdy tyden, ne 2x do mesice...

boban
7. bře 2013

@tajemna30 já to opravdu nechápu..byla bych ráda za takovou možnost co bych měla a zbytku bych se musela přizpůsobit..kdyby šlo o více dní a hlavně hodin!! tak to pochopím..ale takhle mě to příjde totálně ujeté 😅 😀

boban
7. bře 2013

@ellenie dobře..každý týden na 15cti minutovou poradu??? to je jako problém???? 😕 😕

ellenie
autor
7. bře 2013

@boban Prosim Vas, min vykricniku a otazniku pro priste 🙂 a kdybyste byla na mem miste a sedela na tech poradach, ktere vubec nemaji nic spolecneho s poradama, tak pak muzem dal diskutovat 🙂

ellenie
autor
7. bře 2013

@boban Tak treba ta posledna porada trvala 1,5 hodiny...

boban
7. bře 2013

@ellenie proč míň??? 😕 😕 pro mě je váš dotaz naprosto nepochopitelný..nechci se tady hádat nebo vyvolávat hádky...ale prostě to nechápu.. 😝
Můj názor na to je, že pokud se rozhodnu začít na RD pracovat, tak že se budu muset taky zaměstnavateli přizpůsobit..šla jste snad pracovat z dobré vůle ne?? nikdo vás nenutil!! já taky chodím pracovat..sice jen na brigády, ale chodím..ale rozhodně si nemůžu určovat pravidla jaké se hodí mě! Ano maximálně mi výjdou vstříc, že nemusím přijít na 6, ale že stačí na 7 😀 pak jsem vklidu a vím, že staršího syna si můžu odvézt do školky 😉

broucek2
7. bře 2013

@ellenie třeba dostala úkol snížit stavy a vy se jí hodíte, protože se vás díky těmto věcem nejjednodušeji zbaví. Neméte poblíž práce třeba dětské centrum, kam by se na cca 1h dalo dítě dát, hrálo by si s dětmi, bylo pod dohledem učitelek a vy byste v klidu byla na poradě?

evaviki
7. bře 2013

@ellenie k otazke neporadim, ale co sa tyka skolky, tak sa mylis.. ja tiez nie som obcanom CR.. Maly ma oboje obcanstvi. Ale aj keby nemal, tak staci dolozit prechodny pobyt a najomnu zmluvu, skolky to obvykle bez problemov uznavaju a ak nie, tak by mali, staci podat staznost.. Kazdopadne podla cestiny zijes v CR dlho, takze prechodny pobyt snad mas, mozes dolozit, ze tvoje stredisko zaujmov je tu a nie na Slovensku.. A mala sa narodila kde? Lebo ak v CR, tak by bolo fajn, keby si jej vybavila aj ceske obcianstvo..

boban
7. bře 2013

@ellenie dobře..1,5hodiny..ale je to 1x za týden!!! 😅

yumy
7. bře 2013

@ellenie Já souhlasím s tím, co bylo napsáno.....nechápu, proč je takový problém sehnat si každý týden na tři hodiny hlídání - pokud nemám babičku, sousedku nebo kamarádku, zaplatím si chůvu - stojí stovku na hodinu, to jsou tři stovky týdně a za to by mi ta práce stála. Šéfová je podle mě fér, dovolila ti jezdit jednou za 14 dní a ani to nezvládáš a cítíš se ukřivděná....promiň, ale jak jsi napsala HO je na vůli zaměstnavatele a já bych byla šťastná že mi dává takovéhle možnosti a jednou za 14 dní bych si to rozhodně zařídila.....tím spíš, jestli porada trvá 15minut, my máme poradu každý týden na tak 3-4 hodiny, a i to bych si zařídila, protože možnost práce by mi za to stála.

tajemna30
7. bře 2013

@ellenie přeji Vám at se to vyřeší dle Vašich představ 😉 ale za mě nejde chtít vše - mít práci na doma, nikam nejezdit, dítě aby každý den spalo ve stejnou dobu, dobrý výdělek, nedat dítě ani jednou v týdnu na hlídání na půl dne ......pokud zaměstnavatel tvá na vaší účasti na poradách, at jsou dle Vás opravdu "o ničem" nezbývá než se přizpůsobit pokud v té práci chcete být ..... tedy pokud se opravdu se šéfovou nedomluvíte

boban
7. bře 2013

@yumy přesně tak 😉

ellenie
autor
7. bře 2013

@evaviki ahoj, prechodny pobyt nemam, a mala sa narodila na SK, ma slovenske obcianstvo. Ja som si prave zistovala poziadavky na prijatie do skolky, pretoze som si to uz sondovala, kedze mala bude mat buduci rok uz 3 roky, a prave medzi poziadavkami hned prvy bod: 1. Trvalý pobyt dítěte v MČ Praha.

mataharyy
7. bře 2013

@ellenie No tak se na tebe vztahuje ta směrnice, pokud je napsaná takto, ty jsi jí podepsala a spadáš do skupiny "pracujících rodičů na rodičovské dovolené, kterým je umožněno pracovat výhradně z domu" tak se tě porada netýká, ovšem pokud se mezitím směrnice změnila a ty jsi nepodepsala nic v čem by bylo jasně dané že máš nějakou úlevu, tak máš smůlu 😉 To je práce, ne charita... Pokud nemáš nějakou páku, kterou by jsi zaměstnavatele měla v "hrsti", tak nevyřešíš nic a chtě nechtě se buď podřídíš, nebo odejdeš 😉
A k tomu hlídání, když ti na tom závisí práce, je vždy dobré mít zálohu, tedy např. nějaké centrum kde v případě že ti vybouchne hlídání máš možnost dítě umístit i bez předešlého nahlášení. V Praze je takových center několik, např slonikovo a mnoho dalších 😉

ellenie
autor
7. bře 2013

@broucek2 uz si hlidani zarizuji, jenom doufam, ze to vyjde, i kdyz jenom na kratku dobu. Jde o holcinu, ktera s nama kdysi bydlela v podnajmu, ted studuje medicinu, ale jelikoz se musi taky ucit, tak ji nechci moc zatezovat, hlavne ve zkouskovem obdobi 🙂

sedivka
7. bře 2013

@ellenie ja se tedy snazim podchytit hlidani uz ted, par mesicu pred nastupem. A ja potrebuju hlidani na dva cele dny. Jet jednou tydne do prace na tri hodiny a jinak byt doma je fakt super. Ale holt zalezi na pristupu

evaviki
7. bře 2013

@ellenie tak si chodte zariadit vsetci prechodny pobyt.. Potom mozes argumentovat skolke, ze trvaly i tak dostanete az po 5tich rokoch prechodneho, takze u vas by nemal platit argument trvaleho pobytu, ale prechodneho.. Nenechaj sa odbit, kludne napis aj na mestsku cast, pod ktoru skolka spada.. pripadne ju do skolky prihlas a ak vas nevezmu, tak podaj odvolanie s vysvetlenim, ze nemozes mat TP. Treba hladat sposob ako to ide.. 🙂

ellenie
autor
7. bře 2013

@evaviki vybavovanie prechodneho pobytu sa uz riesi 🙂 Manzel ho ma, ale ja som to stale odkladala 😀

mataharyy
7. bře 2013

@evaviki Pokud není jeden z rodičů Čech, tak dítě nemůže mít dvojí občanství 😉 Může mít českou národnost, že se tu narodí, ale ne občanství... Každopádně v rámci EU, už by ve většině případů mělo stačit doložení o centru zájmu (prac. smlouva, nájemní smlouva, potvrzení o navštěvování pediatra tady atp.) 😉

evaviki
7. bře 2013

@mataharyy som ale blba, ze? pomylila som si pojmy, vdaka za upozornenie.. Jasne, mala by iba narodnost.. Obcanstvi je u rodicov cudzincov mozne, iba ked ma alespon jeden z nich trvaly pobyt v CR. Inak nie..

mataharyy
7. bře 2013

@evaviki to nemá s blbostí nic společné, to je slovíčkaření, na to jsou úřady machři 😀

broucek2
7. bře 2013

@ellenie tak to je to nejhorší. Důležité věci jako pobyt bych řešila hned. Měnila jsem si kvůli tomu i trvalé bydliště od rodičů do Prahy, aby malá měla nárok na školku a měnila jsem to hned, jak se narodila, protože jsem nechtěla, aby pak někdo řekl, že to dělám účelově

maladama
7. bře 2013

@ellenie záleží na tom, co máš ve smlouvě. Pokud s tebou zaměstnavatel podepsal dodatek ke smlouvě o tom, že máš jako pracoviště domácí adresu, tak to jednostranně změnit nemůže ani ti nemůže nařídit, abys byla v kanceláři. Pokud máš home office "na dobré slovo", tak bohužel, zaměstnavatel může to dobré slovo odvolat.
Může se ti to nelíbit, můžeš být nespokojená (kdo by nebyl, strávit 3 hodiny na cestách kvůli patnácti minutám nedůležité porady), můžeš nabídnout, že se budeš porady účastnit přes telekonferenci nebo videokonferenci, ale to je tak asi všechno.

berenika39
7. bře 2013

@ellenie tak jo. máš pravdu, nejde to. šéfová je mrcha a ubližuje ti. nechat jednou za čas hlídat 18ti měsíční dítě je nemožné, to prostě nepřipadá v úvahu. vstát i s dítětem o hodinu dřív, oběd uvařit o hodinu dřív a uložit ji o hodinu dřív by bylo skutečně hodné hlášení na sociálku, to rozhodně ani nezkoušej. obzvlášt u tak velkého dítěte. to, že jsi z jiné země znamená u nás v česku totální nemožnost existovat, pohroma!
(tak přesně takhle může to, co píšeš, působit, nemusí, ale může).
kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody.

ellenie
autor
7. bře 2013

@maladama navrhovala jsem videokonferenci, ale nechtela...