Rodičovský příspěvek. Jak to je a čím se bránit?

verpap
22. zář 2021

Dobry den,
Potrebovala bych poradit, dnes me prekvapili neprijemne na socialce pani. Mam chlapce 3 leteho a do srpna jsem mela rodicak na nej. V srpnu se mi narodila druha dcera 27.8. Zjistovala jsem si na socialce info k rodicaku v červenci, pani mi rekla, ze pockam nez se narodi mala a pak se za ni zastavim s papirem vzniku davky na materskou (rodicovskou). To jsem udelala 6. 9. A rovnou jsem nahlasila malou. Pani mi tvrdila ze je vse v poradku
Dnes jsem jela dodatdodany list a pani mi rika, ze maji problem se mnou. 10. 9 mi vyplatili 12.500 zbytek ridicaku za maleho a za malou zatim nic. Dnes pani rikala, ze tech 12.500 musim vratit, ze mi nepatri. Rodicak za malou jsem zatim nedostala zadny. Kdyz jsem se zeptala na duvod vraceni rodicaku tak mi nebyla schopna odpovedet, a chtela vinu stale svest na me. Ze jsem se neinformovala, nedodala apod. .mate nekdo zkusenost prosim jak to je, a čím se pripadne bránit?
Moc dekuju! :-*

adel_si
22. zář 2021

@verpap Máš nárok na peněžitou podporu v mateřství - mateřskou? Nebo budeš pobírat hned rodičovský příspěvek?

nat
22. zář 2021

@verpap a na syna byl narok az do srpna to jako ze se narodil v srpnu nebo jsi dostala davku za cervenec v srpnu.???
Pokud dobre ctu vyplatily ti davku na syna v září a to ma potom pani na úřadě pravdu a musíš davku vratit.Protoze nelze brat davky soucasne na obě deti

adel_si
22. zář 2021

@nat RP se vždy vyplácí za měsíc zpětně. V srpnu už se narodila dcera, takže v srpnu vzniknul nárok na vyplacení RP na dceru,protoze se stala nejmladším dítětem v domácnosti.

nat
22. zář 2021

@adel_si
@adel_si ano take to tam píšu,ze se vyplaci zpetne.Jen pani neuvadi zda ma narok na RP jeste v zari za srpen a nebo za cervenec v srpnu,ten dotaz je dost zmatecny

adel_si
22. zář 2021

@nat psala jsem reakci před tvou úpravou 🙂 je zmatený, proto jsem psala doplňující otázku, jestli má paní nárok na mateřskou nebo ne.. Pak se bude dát kloudne odpovědět.

verpap
autor
22. zář 2021

Moc Vam dekuji za odpovedi! 🙂 sama jsem z toho zmatena, vubec jsem tomu dnes nerozumnela...
Rodicak na 3 leteho mi mel prijit v zari naposledy( za srpen), takze kdyz se v srpnu narodila mala, tak ten posledni narok za srpen zaniknul? Pani totiz na socialce mi rekla uplne jinou informaci. Na dceru mam rovnou rodicak, nemam narok na materskou...

verpap
autor
22. zář 2021

V tom pripade nechapu, proc mi pani v cervenci a zari tvrdila, ze nic resit nemusim a dostanu oba (doplatek) tak jak ted schvalili +rodicak na malou...

marcicek84
22. zář 2021

@verpap ja myslim,ze mas narok i na doplatek i na ten rodicak,mozna jen staci napsat zadost i ten doplatek? Ale to by ti tam meli rict a nebo nemuzes zadat o rodicak na dalsi dite az od zari,misto od srpna s tim by se to vyresilo?

verpap
autor
22. zář 2021

No prave mi tam neporadili vubec, v zari mi stejne za malou nic neprislo, krome te vyplaty za starsiho...byla jsem dneska tak v soku, ze jsem nemela co rict...

talinka1990
22. zář 2021

Na prvorozenou dceru jsem mela nastaveny RP do konce roku. Druhorozena se narodila v srpnu. Na materskou narok nemam. Manzel si musel v praci vyridit papir s potvrzenim, ze je mu vyplacena mesicni vyplata. Zajit s tim na socialku, kde mu vymeri denni vymerovaci zaklad a s tim jit na urad prace. Tam to poslou na nejake schvaleni. A jak se to schvali, muze pracak poslat zbytek RP na prvorozenou i vznikly RP na druhorozenou. Rodicak na druhorozenou jsem taky jeste nedostala. Cekame na schvaleni a nasledne vyplaceni. Takhle to bylo zdeleno nam.

alilali
23. zář 2021

@verpap Kolik si na RP vybrala? Pokud míň než těch 300 tis, tak máš nárok na doplaceni do této částky i přesto, že se ti narodilo druhé dítě. Je to zákon schválený od konce července.

veruuu_kubesovic
23. zář 2021

@verpap pokud se dcera narodila 27.8. nenáleží ti RP za srpen na staršího syna, ale už by měl být RP za mladší dceru...

veruuu_kubesovic
23. zář 2021

Jinak teď se to nějak měnilo, že doplatek na staršího syna už "nepropadne" státu, ale prý jde vyplatit jak však? To netuším, to bych se ptala na sociálce...

adel_si
23. zář 2021

@veruuu_kubesovic tam je ale teď problém, že oni sice vyplatí zbytek RP, ale reálně byl špatně vyplaceny. Takže se musí papírově a ucetne zapocist RP vyplaceny na syna vs. RP vyplaceny na dceru. A až pak půjde vyplatit zbytek nedocerpaneho RP na syna. O peníze paní nepřijde, ale ÚP musí nejdříve vyřešit několik papírových formalit 🙂

andelka
23. zář 2021

@veruuu_kubesovic ano, rodičům dětí narozených po 28.7.2021 ÚP vyplatí jednorázově zbývající část rp. Jednorázová výplata proběhne poté, co rodič oznámí ÚP, že do rodiny se narodilo další dítě. Podmínkou je, že alespoň jeden z rodičů pracuje.
Takže o peníze
@verpap nepřijdeš,jen se musí všechno jinak papírově vyřešit a doložit. Všechno dostaneš zpětně.

juliemichal
23. zář 2021

@talinka1990 píšu zp.