Rodičovský příspěvek, mateřská dovolená, porodné atp.

kosarovapavla
15. led 2014

Zdravím,
stále nemám úplně jasno ohledně financí, o které bych si mohla zažádat..
Porodné činí 13 000 Kč - nárok na něj má ten, kdo v posledním, uzavřeném čtvrtletí nepřesáhne příjem 18 500 Kč. Říkám to dobře? (Termín porodu mám 1.-7.3. tzn. že se v mém případě jedná o říjen,listopad a prosinec roku 2013 ano?) Kdy NEJDŘÍVE mohu o porodné zažádat?
Rodičovský příspěvek je 220 000 Kč. 18 měsíců - 4 roky, jaké musíme s přítelem splňovat podmínky abych nedostala nejnižší příspěvek a 4 roky ? Kdy o něj mohu zažádat abychom nebyli zbytečně ve finanční tísni? Předpokládám totiž , že určená instituce má nějaký čas na veškeré vyřízení.
Jak získám mateřskou dovolenou ? A o jaké další finanční injekce mohu zažádat a kdy ??
Mockrát Vám všem děkuji za rady a pomoc !!

dajda28
20. led 2014

koukám,že už se to tu umazává-pro upřesnění:mě je úplně jedno,co si kdo říká.Jen jsem sem dala ten článek<aby v tom bylo jasno a každá tady našla odpověď na to,co hledají.
Každopádně i tak vám všem přeju hodně zdraví,štěstí a bez ohledu na to,jaký je režim a doma-ať se každá máte podle svých představ.Hodně zdarů v životě 🙂

lostakova
20. led 2014

@petrajurinova @ratatooy Aha. Já osobně zaměstnaná jsem, jen se bojím, že prakticky už nebude možné, abych se do své práce vrátila. Nebudu mít hlídání, do práce dojíždím a pokud by mi malou nevzali do MŠ, nezbývalo by mi nejspíš nic jiného, než zůstat doma. Právě přemýšlím, jak dlouhá RD je proto v mém případě nejlepším řešením...

misabroj
20. led 2014

Ahoj holky prosim vás o radu.Do července 2013 jsem pobírala rodičovský příspěvek.
Od 1.8.jsem nastoupila zpět do zaměstnání, ale už od 28.1.jsem byla zpět doma s neschopenkou-rizikové těhotenství.
Tedˇ od 6.2.budu žádat o peněžitou pomoc v mateřství.
Chtěla jsem se zeptat, z čeho se mi ta peněžitá pomoc v mateřství bude vypočítávat, když jsem 3 roky pobírala jen rodič.příspěvek a srpen jsem neodpracovala celý.Děkuji moc za radu.Budu ráda, jestli s tím máte některá zkušenost🙂
Jinak můj pracovní poměr trvá, kdyby bylo potřeba tohle vědět.

ratatooy
20. led 2014

@lostakova nejlepším řešením je asi pak jit znovu na md 😀 😀 😀

ratatooy
20. led 2014

@misabroj pokud nastoupíš na md v ochrane lhutě 270dní počítáno od nastoupení na neschopenku po nastoupení na md tak se ti počítá opet z platu

lostakova
20. led 2014

@ratatooy V tuhle chvíli nemám zdání, jestli budeme uvažovat o druhém dítěti a hlavně z první zkušenosti vím, že to, že já si něco "naplánuju", nemá vliv na skutečný chod věcí. 😉 Ještě jednou ale po lopatě prosím - 270 dní od kdy?

lostakova
20. led 2014

@ratatooy Jo aha, 270 dní nebylo na mě 😀 tak nic 🙂

blahova_andrea
20. led 2014

@lostakova takže ještě máš spoustu času si to promyslet. a taky svou volbu potom můžeš každé tři měsíce podle potřeb měnit 😉 mě se třeba syn narodil v prosinci a bylo jasné, že do školky by šel až následující září a proto jsem si rd dala dlouhou, protože nehrozilo po jeho 3. narozeninách mít hlídání a chodit do práce. kdyby se zadařilo, zkrátit se to dá vždycky 😀 no nakonec to příroda vyřešila po svém. čekáme nečekaně druhé a to v srpnu, což mi tyto starosti odkládá a také je větší šance, že druhé dítko už mi pak do školky vezmou a navíc hned v září po těch narozkách a já budu moct do práce. ale toto přišlo prostě časem samo, v načasování v jakém jsi ty, by mě toto ani nenapadlo, takže se tím zatím asi fakt nijak extra netrap.

lostakova
20. led 2014

@blahova_andrea Já vím, že se v tom hůř orientuju, tak jsem si chtěla dát čas, abych to pobrala a pak se o tom rozhodovala. Já si právě říkala, že bych vybrala tu varantu na 4 roky a pokud by se změnila situace, tak bych ji zkrátila. Je ale fakt, že těch peněz by takhle měsíčně nebylo moc...

blahova_andrea
20. led 2014

@lostakova no já to ani nepočítala přesně, já si dala nějakou orientační částku, tipuju, že tak do 3,5 let s tím, že si to pak dopočítám a dořeším podle situace až to bude aktuální.

lostakova
20. led 2014

@blahova_andrea Aha, takže já si nemusím vybrat přesně tři nebo čtyři roky, ale můžu si vybrat měsíční částku, kterou chci dostávat a oni mi podle toho určí délku RD? Pochopila jsem to dobře?

blahova_andrea
20. led 2014

@lostakova jj, pochopila jsi to dobře, dneska už si nevybíráš přesnou délku, ale do žádosti o rodičovský příspěvek napíšeš částku, kterou chceš pobírat a podle toho ti vyjdou ty měsíce. třeba, když budeš chtít mít 10 000,- tak je budeš pobírat 22 měsíců 😉 každé tři měsíce si to můžeš měnit, já to teď dělala, když jsem zjistila, že jsem těhotná, abych stihla vybrat co nejvíce. ten příspěvek teď je fakt nejjednodušší věc, co člověka čeká. mnohem horší je to s těma školkama a domluvit se v práci, ale tak zvládli to nějak všichni, zvládneme taky 😉

lostakova
20. led 2014

@blahova_andrea Moc děkuju za vysvětlení 🙂

misabroj
20. led 2014

ratatooy-to jsem bohužel nepochopila🙂 Jak jako v ochrané lhůtě, když jsem v podstatě šla na neschopenku již v prvním měsící, co jsem nastoupila zpět do zaměstnání???Neodpracovala jsem ani jeden celý měsíc a v podstatě jsem šla hned po vyčerpání rodičovského příspěvku marodit.A tedˇvlastně půjdu na mateřskou, tak z čeho mi jí budou vypočítávat???Budou se tedy vracet zpět do období, kdy jsem před nástupem na první mateřskou pracovala???Já tomuhle opravdu vůbec nerozumim!!!🙂 Tak se omlouvám...

blahova_andrea
20. led 2014

@lostakova není zač 😉

blahova_andrea
20. led 2014

@misabroj já budu navazovat na rodičák rovnou mateřskou, nepůjdu do práce vůbec a pochopila jsem to tak, že v tom případě se mi bude počítat mateřská z původního platu. pak jsem tu někde zahlídla, že když nastoupíš aspoň na jeden den do práce, tak se ti nějak přepočítá ten denní vyměřovací základ a počítá se to už jinak, z toho nového výdělku, tudíž asi nic moc, když jsi pak šla hned na PN, ale nechci ti kecat, snad poradí někdo povolanější.

j.a.n.i
20. led 2014

@ratatooy @petrajurinova Není to tak úplně pravda, není podstatní, jestli člověk pracoval před mateřskou, ale jestli po konci RD nastoupí do práce nebo ne, pokud nenastoupí, tak i kdby před mateřskou pracoval 10 let, tak bude mít stejně tu malou podporu, pokud nastoupí (třeba jen na krátko) tak se mu bude počítat z platu za tu bodu v práci po RD. Akorát v tohle případě je potřeba se na UP nahlásit do 3 dnů od skončení pracovního poměru.

j.a.n.i
20. led 2014

@blahova_andrea Do 4 let věku předchozího dítka by se ti porovnal aktuální plat s tím před první mateřskou a počítala by se z toho vyššího... Jinak řečeno, nástupem do práce si člověk může jen polepšit.

j.a.n.i
20. led 2014

@misabroj Záleží, který plat byl bvyšší 🙂

blahova_andrea
20. led 2014

@j.a.n.i díky za info. a ty myslíš, že když žena nastoupí na pár dní do práce, tak si tím polepší? že má po tom nástupu víc než z čeho se jí to počítalo minule? já si to tedy u nás v práci moc nemyslím. leda teda díky tomu, že jsem nepracovala až do konce, ale byla pak už na PN. předpokládám totiž, že ženy nastupují do práce za původních podmínek, ne-li horších ☹

misabroj
20. led 2014

Aha, já co jsem si teda jen tak volala na sociálku, tak tam mi zase jedna paní řekla, že pokud nemám odpracovaný celý měsíc, tak že se půjde zpětně, ale nevim.Zkušenost s tím nemám.Nicméně mi tedˇ stačí ta almužna na nemocenské...Tak se jen modlim, aby ta mateřská byla aspoň trochu lepší.....Aspoň že ten rodičovský příspěvek je daný.Nicméně mě pořád běží pracovní smlouva na dobu neurčitou, takže si myslim, že i tohle v tom hraje roli, ne???Jestli záleží, který plat byl vyšší, tak vyšší plat jsem rozhodně měla v období, než jsem šla na mateřskou s prvním dítětem, tedˇ jsem za ten necelý odpracovaný měsíc měla jen almužnu, jelikož jsem chodila i jen na pár hodin, jelikož mi nevzali malou do školky, tak jsem se jí musela podřídit a hlavně směnám manželovi, abychom se o ní prostřídali a jelikož to bylo nezvládnutelné, byla jsem ráda, že jsem zjistila, že jsem těhotná.-) Ale ted´ řešim ty peníze, no......

j.a.n.i
20. led 2014

@blahova_andrea Tak jak kde, třeba tam kde jsou tabulkové platy a někdo byl 6 let doma, tak se mezitím ty tabulky zvedat mohly.

j.a.n.i
20. led 2014

@misabroj Tak v tom případě se ti to bude počítat z platu před mateřskou 🙂 Jinak ona tam i nějaká podmínka počtu odpracovaných dní je, ale přiznám se, že si z hlavy nepamatuju zda je to 7 dní nebo 30 dní, resp. existují obě, ale každá se váže k něčemu jinému.

blahova_andrea
20. led 2014

@j.a.n.i aha, to mě nenapadlo. tak aspoň nějaká výhoda těch tabulek, pro ty se jich to týká 🙂

misabroj
20. led 2014

No nechám se "mile" překvapit....., děkuji za rady🙂

petrajurinova
20. led 2014

@j.a.n.i aha, tak díky za upřesnění.

jajda2011
20. led 2014

Můžu se zeptat jestli ta částka 18500,- je čistého nebo hrubého? Děkuji

blahova_andrea
20. led 2014

@jajda2011 čistého. když sečtete v čistém vaše dva příjmy, tak to nesmíte přesáhnout

jajda2011
20. led 2014

@blahova_andrea Děkuji 🙂

ratatooy
21. led 2014

@j.a.n.i to jo ale myslim se řešilo že po RD do práce nepujde ale stačilo by jit jn na jeden den to je fakt