Rodičovský příspěvek, mateřská dovolená, porodné atp.

kosarovapavla
15. led 2014

Zdravím,
stále nemám úplně jasno ohledně financí, o které bych si mohla zažádat..
Porodné činí 13 000 Kč - nárok na něj má ten, kdo v posledním, uzavřeném čtvrtletí nepřesáhne příjem 18 500 Kč. Říkám to dobře? (Termín porodu mám 1.-7.3. tzn. že se v mém případě jedná o říjen,listopad a prosinec roku 2013 ano?) Kdy NEJDŘÍVE mohu o porodné zažádat?
Rodičovský příspěvek je 220 000 Kč. 18 měsíců - 4 roky, jaké musíme s přítelem splňovat podmínky abych nedostala nejnižší příspěvek a 4 roky ? Kdy o něj mohu zažádat abychom nebyli zbytečně ve finanční tísni? Předpokládám totiž , že určená instituce má nějaký čas na veškeré vyřízení.
Jak získám mateřskou dovolenou ? A o jaké další finanční injekce mohu zažádat a kdy ??
Mockrát Vám všem děkuji za rady a pomoc !!

j.a.n.i
26. kvě 2015

@maxinkaa Pokud už ti teď netrvá ten pracovní poměr, tak bys dostala od porodu rodičák a těch 8-6 týdnů před nic.

lani1
22. čer 2015

Pokud to chapu dobre materska je 28tydnu,pokud nenastoupim presne 6tydnu pred porodem,tak je to 22tydnu od porodu..jak je ale mozne,ze kdyz muze nastoupit otec od 7.tydne ma take materskou 22tydnu? Pritel ma nastoupit po sestinedeli, ja beru o narozeni rodicak a ten se pak stopne, ale v praci po nem chtej nejaky papir,kdy jsem nastoupila na materskou,aby spocitali,jak dlouho na materske bude on, ale nevime, co chteji, kdyz na materske nejsem..

j.a.n.i
22. čer 2015

@lani1 Nejspíš papír, že na mateřský nejsi... jinak tedy nevím co chtějí v práci počítat, protože on může být doma jak dlouho chce a peníze a dobu jejich vyplácení počítá OSSZ, pokud tedy není nějaký speciální zaměstnanec typu policie, armáda, tam to může být jinak.
A jinak pokud tys na mateřské nebyla, tak otec může být těch 22 týdnů, pokud bys nějakou dobu byla ty, tak se to krátí, ale z hlavy neumím jak.

maxinkaa
22. čer 2015

Právě jsem se dozvěděla, že můj zaměstnavatel končí a má práce bude mít zaměstnavatele nového. Náleží mi odstupné? A ke kterému dni se má dát výpověď? V zákoníku práce je, že pokud by byla výpoveď ke dni, kdy končí RD, náleží mi na pracáku jen minimální výše podpory. Takže když dáme výpověď o den později( dcera má 3 roky 24.8. a my bychom napsali výpově´d na 25.8.) dostanu podporu?
Děkuji

maxinkaa
22. čer 2015

Jinak pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou a před mateřskou jsem tam pracovala 2roky. Mám nárok na odstupné, když zaměstnavatel je živnostník? řekl mi, že na odstupné nemá 😒

lani1
22. čer 2015

jen mi je divny,ze na netu se pise, ze od porodu ma zenska narok na 22 tydnu a chlap pritom taky a ten pritom muze nastoupit az od 7. po porodu..Taky nechapu, co chteji,zas nejaky vymysl na personalnim

j.a.n.i
22. čer 2015

@lani1 A co je ti na tom divný?

lani1
22. čer 2015

ze se tam neodecte tech 6 tydnu,kdy je na matersky zenska..22-6 pro chlapa

michaelacizmarova
19. črc 2015

Ahojte holky.. prosím vás chci se zeptat, hrozně v tom tápu a sem z toho nesvá. Od ledna 2015 jsem zaměstnaná, v lednu 2016 mám termín porodu, a nevím zda budu mít nárok na mateřskou jestli stihnu mít oddělaných 270 hodin a jestli se to počítá i s nemocenské a jak je to když dělám dvanáctky. A jestli přinejhorším se dá udělat že by mi muj gynekolok prodloužil do konce prosince nemocenskou a zkratil mateřskou abych měla aspoň ten rok, jestli to tak vůbec jde nebo je prostě daných 6 až 8 týdnu a jestli mateřskou může mít můj přítel nebo se dá na něj dt jen rodičák. . Děkuji

loc
27. říj 2015

Ahoj, nechce se mi kvůli mému dotazu zbytečně zakládat nové téma, tak se zkusím zeptat tady... Pobírám teď RP, poslední platba má přijít v dubnu, to mám zároveň termín porodu s druhým. Mám na tu poslední dávku nárok nebo ji musím vrátit? Protože RP na druhé budu stejně dostávat až od května, když podám žádost v dubnu? Děkuji 🙂

rousss
27. říj 2015

Ahoj holky,chtěla bych se zeptat zda i v roce 2016 bude platit že nárok na mateřskou bude mít ten kdo bude mít odpracováno 270dní a chci se zeptat zda se počítán do těch 270dní třeba i když jsem byla na nemocenské a nebo se mi ty dny na nemocenské nepočítají? Pracuji těd od dubna.
děkuji za informace

jitavrtule
27. říj 2015

@rousss ohledně podmínek nároku na PPM by v roce 2016 žádné změny být neměly, měnit se bude jen výše redukčních hranic, ty se upravují každý rok podle průměrného platu. Takže ano, 270 dní za poslední 2 roky. Co se týče toho pojmu "odpracováno", ono to zavádí, nejde o to, zda reálně sedíš v práci a pracuješ, ale jde o trvání pracovního poměru. Takže pokud jsi zaměstnaná, máš platnou pracovní smlouvu a jsi doma na nemocenské, nárok na PPM ti vzniká, protože ty dny se i tak počítají jako "odpracované".
Naopak, pokud budeš mít smlouvu na dobu určitou, půjdeš na nemocenskou a během ní ti smlouva skončí, pak i když budeš stále na nemocenské, už nejsi zaměstnaná a běží ti už jen ochranná lhůta.
Snad to píšu srozumitelně. Holky si tu občas pletou pojmy s dojmy a mají pocit, že být na neschopence se automaticky rovná být zaměstnaná a tak to není. Jediné na čem záleží je pracovní smlouva a do kdy je platná. Po celou dobu platnosti smlouvy se ti dny započítávají do nároku na PPM, protože zaměstnavatel za tebe odvádí nemocenské pojištění.

jitavrtule
27. říj 2015

@loc RP se vyplácí vždy zpětně za uplynulý měsíc, tak pokud by ti poslední dávka současného RP měla přijít v dubnu, bude to za březen a až v dubnu porodíš (a vznikne ti nárok ode dne porodu), nemělo by se ti to překrývat - za duben bys pak měla dávku dostat v květnu.

jitavrtule
27. říj 2015

@michaelacizmarova koukám, že to je příspěvek z července, tak nevím jak moc to je ještě aktuální. Ale odpovím, třeba to pomůže někomu dalšímu, kdo by se chtěl ptát na totéž 🙂
- pokud jsi zaměstnaná od ledna 2015 do ledna 2016, pak bys to teoreticky mohla stihnout. Být tebou dojdu si k vám za mzdovou účetní, ať ti to přesně spočítá, kolik dní (směn) budeš mít odpracováno v době nástupu na mateřskou. Pamatuj, že nastoupit můžeš 8-6 týdnů před porodem, takže do té doby musíš mít "odpracováno" - čti být zaměstnaná s platnou pracovní smlouvou - těch 270 dní, nepočítá se to do dne porodu.
- "jestli se to počítá i s nemocenské" - ano, pokud jsi na neschopence, ale jsi stále zaměstnaná, pak se tyto dny do nároku na PPM započítávají.

-"jestli přinejhorším se dá udělat že by mi muj gynekolok prodloužil do konce prosince nemocenskou a zkratil mateřskou abych měla aspoň ten rok" - viz moje předchozí příspěvky, nemocenská neznamená že jsi zaměstnaná, záleží na platnosti smlouvy. gynekolog to nikterak neovlivní. Nástup na mateřskou se uvádí jako 8-6 týdnů před termínem porodu, nikdo ti nezabrání nastoupit i později (klidně můžeš pracovat až do porodu), ale pro nárok na PPM musíš mít nejpozději těch 6 týdnů před porodem "odpracováno" 270 dní. A po porodu můžeš čerpat PPM maximálně 22 týdnů (28 celkem, 6 před, 22 po), takže z toho hlediska se vyplatí nejpozději těch 6 týdnů před porodem začít čerpat PPM, abys vyčerpala maximum.
- přítel může jít i na mateřskou, nastoupit může ale nejdříve po šestinedělí (tj prvním 6 týdnů musíš být na mateřské ty), pak se musí sepsat smlouva o předání péče o dítě mezi jím a tebou a pak ty můžeš zpět do práce a on případně čerpat PPM. Znamená to ale, že on v tu dobu nemůže pracovat na tu pracovní smlouvu, na kterou je příspěvek na péči v mateřství vázán. Reálně je tahle varianta použitelná třeba v případě, že muž je zaměstnán někde a zároveň pracuje i jako osvč - pak by na pracovní smlouvu z práce mohl čerpat PPM a přitom si vydělávat dál jako osvč.

sereza
27. říj 2015

@jitavrtule můžu se zeptat? když mám smlouvu na dobu neurčitou, půjdu od ledna na neschopenku a pak od dubna na mateřskou a RD, kdo za mě celou dobu platí zdravotní pojištění? díky

jitavrtule
27. říj 2015

@sereza až nastoupíš na mateřskou a pak na rodičák, tak stát. na neschopence se přiznám že nevím jistě, tak radši nebudu mystifikovat.

loc
27. říj 2015

@jitavrtule ok, díky moc, to jsem chtěla vědět 😉

sereza
27. říj 2015

@jitavrtule díky moc......šéfové jsou držgrešle.....tak abych věděla, děkuju 🙂

rousss
29. říj 2015

@jitavrtule Ahojky,děkuji takže když mám smlouvu od 1.4.2015 tak jestli dobře počítám tak koncem prosinec bYch ma mít těch 270 dní dopracováno a tak i nárok na mateřskou?takže když otěhotnět tak mu s být v pracovním poměru to jen také podmínka a ta mateřská se vypočítává z platů z těch 270 dnu vypracovaných nebo jak je to nebo jaká jsou proceta

j.a.n.i
29. říj 2015

@rousss Mateřská se počítá z posledních 12 měsíců v posledním zaměstnání, či z kratší doby, pokud to poslední zaměstnání bylo kratší a je to cca 70% hrubého platu, u vyšších platů pak méně než 70%.

rousss
29. říj 2015

@j.a.n.i děkuji moc za informace.Takže první podmínka pro mateřskou je odpracováno 270dní,druhá je že musím být ještě v pracovním poměru když otěhotní nebo v ochranné lhůtě a ta je jak dlouhá prosímtě

rousss
29. říj 2015

@j.a.n.i a když budu mít jednu práci která bude mít vyšší příjem a pak si najdu jinou a otěhotním při tý druhý s nižsím přijmem tak se mi mateřská bude počítat s jakého platu?

j.a.n.i
29. říj 2015

@rousss Z toho, ze které práce budeš na mateřskou odcházet, tedy z té druhé, pokud to bylo myšleno tak je budou po sobě a nikoliv současně. A jinak v pracovním poměru nemusíš otěhotnět, ale musíš v něm být k datu nástupu na mateřskou nebo v té ochranné lhůtě, která je stejně dlouhá jako to zaměstnání, které skončilo v těhotenství, maximálně ale 180 dní.

78marcela
31. říj 2015

@j.a.n.i ahoj, muzu se taky zeptat, pracovala jsem na dva zkracene uvazky na dobu urcitou na hlavni pracovni pomery a k tomu jsem osvc na vedlejsi cinnost. Oba pracovni pomery skoncily 30.6.2015, v srpnu jsem porodila. Mateřskou mam ze vsech tri zamestnani, jako osvcjsem si platila dobrovolne nemocenske pojištění. Behem rodicaku budu mit stale vedlejsi osvc. Kdyz jeste behem cerpqni rodicovskeho prispevku znovu otehotnim, z ceho se mi bude pocitat dalsi materska? Jen z toho vedlejsiho osvc?

j.a.n.i
31. říj 2015

@78marcela Pokud si při tom vedlejším budeš stále platit to dobrovolné nemocenské (můžeš ale jen to minimální), tak ano, ale bude minimální, pokud si ho platit nebudeš, tak mateřskou nebudeš mít žádnou a měla bys rovnou rodičák.

78marcela
31. říj 2015

@j.a.n.i ok, diky.

rousss
11. led 2016

Ahoj holky,chtěla bych se zeptat ta mateřská se počítá z pracovních dnů nebo je to normálně celý měsíc takže 30 nebo 31 dnů za měsíc? když jsem začala pracovat od 1.4.2015 a těd otěhotním tak budu nebo nebudu mít už nárok na mateřskou? jeslti dobře počítám tedy jeslti se počítají celý měsíce tak od dubna do prosince bych měla mít tich 270dní-děkuji za odpovědi ještě se v tom moc nevyznám

spajkina
16. únor 2016

Ahojte, chtěla bych se zeptat, zda se do porodného započítává i můj rodičovský příspěvek,nebo jen přítelův příjem? A druhá otázka..když mám termín v červenci-tak se počítá kalendářní čtvrtletí-duben,květen,červen? Moc děkuji za odpovědi . 😉

mischel1501
13. dub 2016

Dobrý den,měla bych dotaz. Jsem těhotná a premyslim jak to udělat s rodičovským prizpevkem. Studují a manžel je osv mám možnost změnit dobu pobírání že 4 let na 3 ?a jak děkuji za odpověď

j.a.n.i
14. dub 2016

@mischel1501 Podstatné je, zda jste manžel nebo ty splňovali podmínky pro volbu k datu narození dítěte, pokud ano, tak to zkrátit můžeš, jinak ne a zbytek rodičáku prostě propadne.