Rodičovský příspěvek, mateřská dovolená, porodné atp.

kosarovapavla
15. led 2014

Zdravím,
stále nemám úplně jasno ohledně financí, o které bych si mohla zažádat..
Porodné činí 13 000 Kč - nárok na něj má ten, kdo v posledním, uzavřeném čtvrtletí nepřesáhne příjem 18 500 Kč. Říkám to dobře? (Termín porodu mám 1.-7.3. tzn. že se v mém případě jedná o říjen,listopad a prosinec roku 2013 ano?) Kdy NEJDŘÍVE mohu o porodné zažádat?
Rodičovský příspěvek je 220 000 Kč. 18 měsíců - 4 roky, jaké musíme s přítelem splňovat podmínky abych nedostala nejnižší příspěvek a 4 roky ? Kdy o něj mohu zažádat abychom nebyli zbytečně ve finanční tísni? Předpokládám totiž , že určená instituce má nějaký čas na veškeré vyřízení.
Jak získám mateřskou dovolenou ? A o jaké další finanční injekce mohu zažádat a kdy ??
Mockrát Vám všem děkuji za rady a pomoc !!

j.a.n.i
19. únor 2014

@pe.martina Převzít, důkladně se podívat co podepisuješ, pokud by chtěli to převzetí podepsat - aby se ti nesnažili podstrčit dohodu... a případně to pro jistotu podepsat pouze někam třeba na první stranu Převzala: xy
A tedy tedy nastupuješ zpět do práce nebo jak? Pokud si na RD, tak tam rozhodně nemusíš chodit, když ti chtějí něco předat, takať se snaží oni.

pe.martina
20. únor 2014

@j.a.n.i Ofiko mi RD končí 27.2.s Dr. mám domluveno, že mi hned od pátku 28.2. napíše neschopenku. Takže už se v práci pro tu "výpověď -nevýpověď" ani stavovat nebudu a odnesu jim tam hned neschopenku. Radila jsem se ještě s právičkou a ta mi potvrdila, že pokud nemám v prac. smlouvě vysloveně napsáno, že jsem referent obchod. odd. pro určitý úsek výroby, tak se mě ani netýká zrušení té části výroby a nemůžou mi z tohohle důvodu dát výpověď. Tzn. že mám nárok jak na mateřskou, tak i na to aby si mě tam po dobu RD evidovali stále jako zaměstnance. Pouze v případě, že by zanikla komplet celá firma, tak výpověď + nárok na odstupné. Jsem ráda, že to takhle dopadlo. Je hnus co všechno zkusí zaměstnavatel aby se zbavil maminy po RD nebo i takhle v těhotenství ☹

j.a.n.i
20. únor 2014

@pe.martina Hele preventivně tam pošli s neschopenkou někoho jiného, ať se ti nemohou snažit tu výpověď podstrkovat 😀

tehulka83
3. zář 2014

ahoj holky prosím o radu, kamarádka bude žádat o rodičovský příspěvek přes pracák ,co k tomu všechno potřebuje a kdy se o něj žada? A ještě jedna věc chce žádat o rodičovský příspěvek přes otce dítěte ale tomu končí prac zkusební doba a novou smlouvu dostane až měsíc před porodem ..jde to i přes to?A když je vedena uřadu práce tak jak je to s penězi? Bude dal vedena a pobírat nějaké dávky pře nastupem na rodičovskou nebo bude na nemocenske?

michaelaela
9. zář 2014

Ahoj holky,tak jestli jsem se tady správně dočetla nárok na porodné nemám pokud můj příjem a příjem mého přítele přesáhne nějakých18tisíc korun,je to tak? A ještě mám jeden dotaz kde tohle všechno vyřídím na úřadech v místě trvalého bydliště nebo tam kde opravdu bydlím,jen pro upřesnění bydlím na Praze4,ale trvalé bydliště mám u rodičů v Neratovicích.Moc děkuji za odpovědi.Míša

evulina77
9. zář 2014

@michaelaela přeně tak, tam kde máš trvalé bydliště...

michaelaela
9. zář 2014

A jak často se tam chodí,slyšela jsem,že o mateřskou nebo rodičovskou žádáš nějak opakovaně.Díky

j.a.n.i
10. zář 2014

@michaelaela papíry na mateřskou jdou přes zaměstnavatele a na žádost o rodičák mě stačila jedna návštěva.

michaelaela
11. zář 2014

@j.a.n.i super,tak to vypadá,že to nebude až tak složitý. Děkuju za odpověd

ver.kkk
22. led 2015

Ahoj, měla bych dotázek, mám RP do 2,5 let mého syna(28.1.2013), což vyprší letos v srpnu, chtěla bych se zeptat zda mohu zažádat o prodloužení do 3 let, a zda je možné že se zbývající částka peněz rozloží ne do 7 zbývajících měsíců ale do 11 až do konce roku 2015, doufám, že jsem to napsala rozumitelně, děkuji moc za poradu🙂

rousss
26. led 2015

Ahoj holky,chtěla jsem se zeptat když otěhotním a nemám odpracovaných 270 dní tak mám nárok na rodičovský příspěvek a můj přítel pracuje a uvedeme každý jiné trvalé bydliště, nežijeme ve společné domácnosti, tak budu mít nárok na porodné i když vydělává cirka 20 000 kc měsíčně nebo ne?A budu mít volbu rodičovského příspěvku třeba na tři roky při takovém přítelovo výdělku?

arrowka
28. led 2015

@rousss U porodného se posuzuje příjem matky a otce dítěte, trvalé bydliště v tom nehraje roli. Rozhodný příjem pro posouzení nároku na porodné se nedávno zvyšoval a 2,7 násobek životního minima je 20 817, takže byste se měli vejít. Výši rodičovského příspěvku můžeš volit přes partnera, podstatné je, aby měl odpracováno 270 dní za poslední dva roky a ke dni narození dítěte byl stále zaměstnaný.

be.rus.ka
28. led 2015

@ver.kkk Ahoj, zrovna před týdnem jsem se na to byla ptát. Mám to plánované do 2 let věku dítěte a nakonec to chci z dubna prodloužit do konce srpna. Jde to, peníze si můžeš nechat rozpočítat nebo nemusíš. Od státu máš nárok být s dítětem doma do 3 let, a je jen na tobě jak dlouho ty peníze budeš čerpat. Takže i kdyby jsi už nic nečerpala, máš nárok být doma. Jen mi paní řekla, že se musím domluvit se zaměstnavatelem pokud mi podrží místo a raději si pak jen zavolat na pojišťovnu, aby to bylo opravdu vyřízeno i tam.
Snad to z toho pochopíš, je to psané dost narychlo 🙂

rousss
30. led 2015

Ahoj holky,a jak je to v případě že budeme manželé a otěhotním a nebudu mít odpracováno těch 270 dní jak musí být? Je to stejné nebo je v tom nějaký rozdíl když jsme manželé a když spolu jen žijeme? dostanu ten rodičovský příspěvek nebo na něj nemám nárok když manžel vydělává?
děkuji za odpovědi

jitavrtule
30. led 2015

@rousss nejde o to, zda jste manželé, jde o "rodiče díěte". Takže i kdybyste nebyli oddaní, pokud je tvůj partner zapsaný v rodném listě a ty nesplňuješ podmínku oněch 270 dní (resp. musíš mít odpracováno souhrnně 270 dní za poslední dva roky plus být v pracovním poměru NEBO v ochranné lhůtě po ukončení pracovního poměru) , ale on ano, můžeš si délku čerpání rodičáku nastavit přes něj. Částka je pro všechny stejná, maximálně 220 tisíc, ale pokud bys nesplňovala těch 270 dni atd., automaticky bys měla nárok pouze na 4 letou variantu a danou výši příspěvku. Výdělek v rodině roli při čerpání rodičovského příspěvku nehraje, dokonce si můžeš klidně během rodičovské přivydělávat.

Detaily najdeš tady:
https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsk...

rousss
3. bře 2015

Ahoj holky, chci se zeptat jak je nárok na mateřskou po odpracovaných 270dní tak to musí být odpracovaný v celku 270dní nebo třeba např může být 100dní a pak mesíc na UP a pak zase 170dní v práci?
a to se bere jen uvazek na 8hodin?nebo to se bere v uvahu i zkrácený třebas na 6hodin uvazek?
dekuji za odpovědi a ujasnění

j.a.n.i
3. bře 2015

@rousss Může to být i přerušené a může to být i na zkrácený úvazek.

rousss
1. dub 2015

Ahoj holky, chci se zeptat jak je nárok na mateřskou po odpracovaných 270 dní tak to se počítají v měsíci jen ty pracovní dny? Takže některý měsíc má 20 někdy 22 nebo i 23 pracovních dnů nebo jak se to počítá? Takže např když jsem těd nastoupila od 1.dubna do práce a mám pracovní smlouvu tak kdy budu mít odpracovaných tich 270 dní? A to už mohu otěhotnět v průběhu zaměstnání a také se to bude počítat když skončím a půjdu na mateřskou a budu mít těch 270 dní nebo jak je to?
děkuji za odpovědi

j.a.n.i
2. dub 2015

@rousss POčítají se kalendářní dny trvání pracovního poměru.

jitavrtule
2. dub 2015

@rousss pokud máš smlouvu od 1. dubna, vychází to bajvoko na odpracovaných 270 dní někdy na konci prosince 2015.
Otěhotnět v průběhu zaměstnání samozřejmě můžeš, jen ti to musí vyjít tak, abys měla těch 270 dní odpracovaných DO dne nástupu na mateřskou (nastupuje se běžně 6-8 týdnů před termínem porodu).
Jinak píšu "odpracovaných" ale reálně to znamená "dny, kdy ti trvá pracovní poměr" - můžeš být i na neschopence, dokud máš platnou smlouvu, je to z hlediska nároku na PPM brané jako kdybys pracovala.

rousss
2. dub 2015

Děkuji za odpovědi, no já mám smlouvu na dobu určitou od 1.4.2015 do 15.1.2018.
Takže např kdybych otěhotněla v červenec nebo srpen tak mi to do prosince vyjde než půjdu na mateřskou? Takže třeba mohu jít už v říjnu na neschopenku když mi bude trvat pracovní poměr jak píšete?
Takže se počítá normálně třeba za duben 30 dnů jako odpracovaných?

klarka21792
2. kvě 2015

Holky prosím,

jedna z kritérií pro čerpání matřské je, že musíte odpracovat 270 v posledních dvou letech.

Tím myšleno součtem za oba dva roky nebo každý rok zvlášť?

Děkuji za odpověď.

Klárka

scruffy
2. kvě 2015

@klarka21792 Celkově za oba dva roky dohromady.

klarka21792
2. kvě 2015

Děkuji moc 🙂
@scruffy

klarka21792
2. kvě 2015

@scruffy A musíš být tedy při odchodu na mateřskou zaměstnaná?

scruffy
2. kvě 2015

Nemusíš, ale od konečného dne posledního zaměstnání do nástupu na mateřskou nesmí uplynout více než 180 dnů.

lani1
4. kvě 2015

Prosím o radu. Dostala jse už papír od doktora, že mám nárok na mateřskou, ale jsem OSVČ a ještě chci pracovat. Mám tento papír odnést už teď na sociálku anebo až opravdu budu chtít být doma? Doktor ani sestřička nevěděli, jak to u OSVČ chodí a já předpokládám, že když mi tam datum 27.5. napsali jen tužkou, tak je vlastně asi na mě, odkdy budu chtít nastoupit na mateřskou a to tam pak doplním. Podotýkám, že nemám nárok na mateřskou, ale na nemocenskou v souvislosti s mateřskou.

j.a.n.i
5. kvě 2015

@lani1 Nojo, ale jestli nemáš nárok na mateřskou, tak je ti tenhle papír na nic... až budeš chtít nastoupit na tu nemocenskou v souvislosti s porodem, tak ti doktor musí vypsat klasickou neschopenku.

lani1
5. kvě 2015

Aha, tak to nevím. bohužel ani sestra ani doktor taky nevěděli. Tak já se zaběhnu zeptat na sociálku, ale zní to logicky no. Díky

maxinkaa
26. kvě 2015

Holky, chápu to dobře, že teď mi v srpnu končí rodičák, předtím jsem normálně 5let pracovala. Pokud bych třeba v zimě otěhotněla a neměla odpracováno 270dní, dostanu hned po porodu rodičák na 4roky 7600kč a žádnou mateřskou? A těch 6-8týdnů před porodem se vyplácí teda co?
Děkuji