Smlouva na dobu určitou a těhotenství

lucisuska
29. črc 2014

Potřebovala bych poradit. Jsem těhotná (9 tt) a pracuji jako učitelka na zš, takže mám teď dovolenou. Do práce se vrátím ve 13 tt, kdy bych chtěla taky těhotenství oznámit (budu mít už po 1.screeningu). Pracovní smlouvu mám na dobu určitou, ale ne do určitého data. Ve smlouvě mám uvedeno, že trvá po dobu mateřské a rodičovské dovolené paní X. Znamená to, že v den, kdy se tato paní vrátí do práce, já zřejmě okamžitě končím? Proto se chci zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou v případě, že by se ředitel domluvil s paní na rodičáku, aby se třeba na den vrátila do práce. V době nástupu do práce budu ve 13 tt, na mateřskou bych měla nastupovat někdy v polovině ledna, TP mám 6.3. Pořád nevím, co dělat. Jestli to oznámit hned ve 13 tt nebo třeba ještě počkat? Moc děkuji za rady 🙂

uztotakbude
29. črc 2014

Dle mne mateřskou nevyplácí zaměstnavatel, ale sociálka, takže nevím proč by to ředitel dělal. Mu o nic nejde.

lucisuska
autor
29. črc 2014

@uztotakbude díky...🙂 já právě nevím, jak to chodí, proto jsem se raději zeptala, moc se v tom ještě neorientuju 🙂

matous24
29. črc 2014

No když ti skončí smlouva, jsi 180 dni v ochranné lhute. Ta se počítá do dne, kdy jsi nastoupila na mateřskou. Když v ni už nebudes, Nemůžeš si zvolit délku řidičáku, automaticky budes brána jako nezaměstnaná a rodičovský příspěvek si budes vybírat po dobu 4 let...

matous24
29. črc 2014

*rodičáku 🙂

xpila
29. črc 2014

@lucisuska Je to tak, jak píšeš - smlouva ti skončí dnem, kdy ona nastoupí zpět do práce. Takže vlastně ani nevíš, kdy to přesně bude, víš jen maximální dobu, po kterou bude na rodičáku.
Takže záleží na tom, jaké máš s ředitelem vztahy (bohužel) - paní se opravdu může vrátit do práce (byť na den) a tobě tím skončí smlouva. Na mateřskou bys tedy měla nárok pouze tehdy, pokud bys na ní nastoupila v ochranné lhůtě (max. 180 dní, pokud pracovní poměr trval kratší dobu, tak pouze tak dlouho, jak trval pracovní poměr). Takže si to spočítej a podle toho teprve oznam těhotenství...

@uztotakbude Sice nevyplácí, ale to na situaci nic nemění. Kolikrát si tam radši vezme netěhotnou...

lucisuska
autor
29. črc 2014

@xpila děkuji za odpověď. 🙂 Teď jsem to narychlo počítala. Pokud bych mu to oznámila 25. srpna a on se zachoval jakkoliv a já nastoupila 12.1. na mateřskou, tak je to nějakých cca 140 dní, čímž se do té ochranné lhůty vejdu. Budu tam pracovat 2.rok a předtím jsem už rok ještě pracovala jinde, takže si myslím, že můžu počítat s dobou 180 dní. Není to teda 180 dní do porodu, ale do nástupu na mateřskou?

xpila
29. črc 2014

@lucisuska Ano, do nástupu na mateřskou.

lucisuska
autor
29. črc 2014

@xpila Super, tak moc děkuji za uklidnění...🙂 Pokud tomu rozumíš, můžu se zeptat ještě na jednu věc? Myslíš, že budu mít nárok na dovolenou za rok 2015, když nastoupím v lednu na mateřskou, kterou budu brát tak do července nebo do srpna? Nebo bych na dovolenou měla nárok jen v případě, že bych chodila do práce? Krátí se nějak? Děkuji 🙂

xpila
29. črc 2014

@lucisuska Záleží na tom, jestli v té době budeš ještě zaměstnaná Pokud ano, tak budeš mít nárok na dovolenou, pokud ne, tak bys ji pak ani neměla u koho čerpat (kdo by ti ji zaplatil). Takže takto to je ve velmi teoretické rovině 🙂

lucisuska
autor
29. črc 2014

@xpila I přesto moc děkuji...🙂

kytka12
29. črc 2014

@lucisuska Vyptala bych se na to personalisty nebo právníka... Pokud máte s ředitelem dobré vztahy je lepší mu to říct hned na začátku - kvůli hledání náhrady za tebe v půlce školního roku. Pokud nemáte dobré vztahy, chvíli počkej a vyptej se na všechno lidí, kteří rozumí pracovnímu právu, aspoň Tě pak nevyšachuje zbytečně brzo. To je můj názor. Hodně štěstí!

zuhra
29. črc 2014

Holky, mám dotaz. Mám nastoupit do prace, kde fix je 10 000 a něco odměna. Nevim, zda odměnu přiznávají, ale asi ano. Z čeho je mateřská? Z celku nebo fixu? Diky moc

uztotakbude
29. črc 2014

@matous24 Není pravda. V případě, že manžel bude účasten na pojištění (tedy zaměstnán déle jak 270 dní), může si normálně vybrat délku rodičáku jakou chce.

kytka12
29. črc 2014

@zuhra Ahoj, myslím si, že mateřská je jen z fixu hrubého platu. Odměny jsou nenároková složka platu, ale 100% ti to řeknout na pracáku nebo na dávkách, kde s tím denně pracují.

matous24
29. črc 2014

@uztotakbude Samozřejmě, ale manžel, ne přítel...

j.a.n.i
29. črc 2014

@kytka12 Mateřská se vždy počítá ze skutečného hrubého platu, nikoho nezajímá, které jeho část byla nároková a která ne, sociální (a potažmo jeho část - nemocenské) se platí z celku.

@zuhra Z celku, pokud je celý přiznaný.

zuhra
30. črc 2014

Diky moc všem, zavolám tedy na UP

xpila
30. črc 2014

@zuhra Počítá se z toho, co máš přiznáno na výplatní pásce. Je jedno, jestli to je fix nebo nenárokové odměny, to nikoho nezajímá.

zuuzaa86
30. črc 2014

Ahoj, ja to mela taky tak, jsem ucitelka na ZS se smlouvou koncici k posledimu zari (porod mam v pulce zari). Jde o to, abys byla zamestnana v den odchodu na materskou, nebo byla v tzv ochranne lhute (to je myslim 180 dni), take musis mit odpracovano neco pres 200 dni a byt tedy platcem nemocenske po tuto dobu rok pred nastupem na materskou, coz asi splnujes, takze se neboj. a jak to bude pak s ukoncenim tve pracovni smlouvy, to uz je pak na dohode s reditelem. A materskou i rodicovskou vyplaci socialka.