Mám po státnicích nárok na mateřskou?

broucinek17
6. čer 2017

Ahojte 🙂
Snad ma nekdo zkusenost... uspesne jsem odstatnicovala (dnes 6.6) a rada bych vedela, zda se mi doba studia pocita k onem 270 odpracovanym dnum nutnym k naroku na materskou. Termin mam v polovine srpna, takze pri nastupu na materskou 6 tydnu pred terminem (zacatek cervence) bych mela odpracovany na hpp pouze mesic (nastoupila jsem 1.6) ale v drivejsich prispevcich a dokonce i v novinach jsem cetla, ze se uspesne studium da zapocitat do tech 270 dni, pokud zena alespon neco odpracuje... prikladam fotku z novin, jsou aktualni, ale i presto mam pocit, ze s tim budou problemy...

anetka9
6. čer 2017

No já přesně nevím jak to je, ale mám dojem, že jsou třeba dvě podmínky, jedna je doba pojištění a tam se ti studium započítá a druhá je určitej počet dní nutnost odvádět nemocenské pojištění a to si musíš spočítat, jeslti ti to vyjde od toho 1.6 do nástupu na mateřskou🙂 Ale kdyžtak mě někdo opravte, pokud se v tom vyznáte🙂

anetka9
6. čer 2017

Aby měla studentka nárok na „mateřskou“, musí již během studia, nebo po jeho skončení (před porodem) pracovat (nebo obecněji být účastníkem nemocenského pojištění). Doba studia sama o sobě nezakládá účast na nemocenském pojištění. Pokud je studium před porodem úspěšně dokončeno, pak může být doba studia zahrnuta do oněch 270 dní. K nároku na PPM je pak ale nutné, aby byla studentka účastníkem nemocenské pojištění, tedy zaměstnána nebo v ochranné době.

Takže pokud si zaměstnaná, tak by to mělo být v pohodě🙂

broucinek17
autor
6. čer 2017

@anetka9 Super, moc děkuju 🙂 Zaměstnaná budu, tak snad to klapne, mám občas pocit, že se v tom ani samotné úřednice nevyznají.

anetka9
6. čer 2017

@broucinek17 Jojo to je pravda:D🙂 akorát jsem nepřišla na to, z čeho se ti pak vypočítá ta mateřská...jelikož normálně se počítá z průměrnýho platu za posledních 12 měsíců..ale jak to je třeba v tvém případě, to nemám tušení:D

broucinek17
autor
6. čer 2017

@anetka9 tak to taky nevím, možná jen z toho jednoho měsíce.. no na začátku července budu vědět víc 🙂

anetka9
6. čer 2017

@broucinek17 Kdyžtak jeslti by ses pak prosím podělila o info, jeslti si vzpomeneš🙂 Jinak vlastně gratulace ke státnicím🙂

broucinek17
autor
6. čer 2017

@anetka9 děkuju 🙂🙂 a urcite sem pak napisu, i kdyz to bude asi mesto od mesta jina zkusenost. Ja prace cetla zazitky jine pani, ktera na tom byla podobne jako ja a musela jit na dany urad 3x, aby ji potreti dali za pravdu, ze narok skutecne ma...

anetka9
6. čer 2017

@broucinek17 Juj...tak to přeju hodně trpělivosti teda:(:D

normalnimatka
6. čer 2017

to není žádnej fígl... prostě když jsi zaměstnaná, tak ta doba studia se bere jako "intenzivní příprava na povolání" či co a jde to. no, gůgli🙂

slovakovalucie
6. čer 2017

Ahoj, nevím jak je to teď, ale před čtyřmi roky jsem také státnicovala v září a v lednu nastoupila na PPM, od října jsme byla zaměstnaná a dostala jsem PPM, na ČSSZ mi řekli, že pokud jsem ukončila úspěšně studium na VŠ tak je tam 9 měs. ochran. lhůta, ve které pokud budu i jen jeden měsíc zaměstnaná tak budu mít náro na PPM a vypočítává se to z toho měsíce či měsíců co jsi zaměstnaná.

broucinek17
autor
8. srp 2017

@anetka9 Tak přináším dobré zprávy, opravdu je to jak píše @slovakovalucie . Po úspěšném ukončení studia stačí být zaměstnaná na HPP minimálně jeden měsíc a vzniká nárok na mateřskou 🙂

keerka
8. srp 2017

@broucinek17 A nevíš, jak je to s dobou studia? Když jsem třeba o rok natahovala? Jinak gratuluju a díky za podnětnou diskuzi!

xpila
8. srp 2017

@slovakovalucie Žádná ochranná lhůta 9 měsíců neexistuje. Jen ta doba studia se počítá do doby účasti na nemocenské pojištění.

@broucinek17 Ono to je přímo v zákoně, takže na tom není moc co vymýšlet 😉

anetka9
8. srp 2017

@broucinek17 Ahojda, jeeee tak to je dobrý!🙂 díky za informaci🙂 Akorát když se to vypočítává z toho měsíce, tak to chce nastoupit někam na chviličku, ale za co nejvyšší mzdu, aby se to pak nevypočítalo z pár tisícovek:D

anetka9
8. srp 2017

@xpila Takže nestačí po škole jen jeden dva měsíce pracovat?

xpila
8. srp 2017

@anetka9 Stačí, vždyť nikde nepíšu, že ne 😉

broucinek17
autor
8. srp 2017

@keerka Uff, to vůbec netuším, já studovala 3 roky vkuse, takže jsem se nezajímala o to, jak by to probíhalo, kdybych prodlužovala :(

anetka9
8. srp 2017

@broucinek17 A ještě když si to zjišťovala🙂 Stačí když na ten měsíc nastoupím třeba už ve 3.měsíci, jakože na začátku a až po dalších 6 půjdu na mateřskou? Nemusí tam být nějaká doba mezi tím měsícem a odchodem na mateřskou?🙂

keerka
8. srp 2017

@xpila Ahoj, prosím tě, kde přesně to je? Zákon, ustanovení? Si to načtu.. 🙂 A mockrát díky za všechny odpovědi!

xpila
8. srp 2017

@anetka9 To nestačí. Pro nárok na PPM je totiž ještě druhá podmínka, tj. být k dátu nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je max. 180 dní po skončení zaměstnanání, ale zároveň max. tolik dní, kolik trvalo zaměstnání. Takže kdybys byla zaměstnaná měsíc, tak ochranná lhůta bude jen měsíc a do té doby na mateřskou nastoupit nestihneš.

@keerka Odstavec 4) http://business.center.cz/business/pravo/zakony... 😉

keerka
8. srp 2017

@xpila Díky, díky! Kdybych se mohla revanšovat něčím insolvenčním, stačí říct 🙂

anetka9
8. srp 2017

@xpila Aha..sakra!:D tak to pak chce hodně počítat...díky🙂

xpila
8. srp 2017

@keerka To snad není potřeba, díky 😉 😀

@anetka9 Jasně, prostě jsou tyhle dva základní podmínky.

anetka9
8. srp 2017

@xpila Já se můžu revanžovat max. trestem nebo občanem jaktakš:D