Stavíte domeček spíše svépomocí na mateřské dovolené?

maxinkaa
6. led 2013

Ahoj,nenašla jsem zatím podobnou diskuzi tak se chci zeptat, stavíte někdo domeček spíše svépomocí na mateřské dovolené?

sabisek
6. led 2013

My jsme akorat domecek dostaveli...Tesne tedy predmaterskou, tak nevim, jak moc poradim. Super z toho hlediska, ze si lidi muzes ohlidat sama, byt na stavbe kdy je potreba pro dodavky zbozi atd. Na druhou stranu je to hodne stresujici - nedoporucuji tedy jako tehu ale az pote, co 'to' vyleze - to si myslim, ze jsi ty a proto OK. Sestrenka takto stavila a nemohli si to vynachvalit - mohla tam byt vzdy, kdyz prijeli nejaci delnici a mohla kotnrolovat. Mozna negative - kdyz jsi na materske, finance nejsou nejlpesi...Snad to neco malo pomuze. Drzim pesti. 🙂

aneta0707
6. led 2013

stavime uz dva roky, uplne sami. do dokonceny 1 mistnosti, kuchyne, koupelny a zachodu sme se stehovali pred pul rokem a ted to jde docela rychle i kdyz v zime nestavime. na jare bude detskej pokoj a loznice a pak se vrhnem na dalsi patro 🙂 dite si rychle zvykne ze nekam nesmi a uz ani nebere naradi. na zacatku se snazila bouchat do zdi cimkoli, co "ukradla" 😀

ange_de_la_morte
7. led 2013

Nestawíme a rekonstruujeme - přes skoro 2 lety jsme koupili starý německý statek, w prwním roce jsme udělali nutné oprawy na wenku aby se zachowaly budowy, stáje apod. Letos jsme se pustili do postupné rekonstrukce interiéru ( jsou tu 2 bytowé jednotky - w jedné starší bydlíme tu nowější rekontruujeme k obrazu swému) - wše si děláme swépomoci, maximálně na nějaké dílčí práce si woláme odborníky ( woda, tesař na trámy, kontrola elektriky od elektrikáře, apod.) , jde to dost pomalu ale swým způsobem nás čas netlačí., nawíc trošku musíme tříštit síly a finance nejen do interiéru ale do prowozu celého statku ( dřewo, seno, oprawy ohrad, dáwali jsme nowé okapy, měnili trámy a látě na části střechy, apod., je toho hodněú) - bydlet máme kde tak to tak nějak moc neřešíme -dá se to . Letos jsme konečně dodělali nowou ložnici takže s miminkem už budem mít alespoň toto nowé, během zimy pokračujeme koupelnou a kuchyní - jsou wybíté zdi a uklizené sutiny, teď se chystáme na staré kachličky, a pak wsadíme nowé futra a začneme zase trošku ,,budowat,, .....

Co se týče financowání tak jedeme jen z toho co zbýwá z rozpočtu ( a že toho někdy není moc - po zaplacení hypotéky, wšech pojistek, spoření a inkasa, náklady na žití, peníze pro miminko , nawíc musíme myslet i na nemalou částku každý rok na seno a dřewo na celou zimu) ... takže někdy zbyde třeba jen 5 tisíc a s tím se žádné welké oprawy udělat nedají 🙂 🙂

tkanicka
7. led 2013

Stavíme a to opravdu svépomocí, trvalo to dlouho, před Vánoci jsme se nastěhovali, ale práce je tu ještě dost. Těsně před nastěhováním to malá odnesla šitím prstíku, protože ho strčila do trouby připravené k zabudování do linky.

anik.l
16. led 2013

@maxinkaa Ahojky, tak já nastupuju na mateřskou v květnu a teď vyřizujeme papíry, snad bychom měli dostat stavební povolení do konce února. Stavět budeme opravdu svépomocí, tak snad to nějak všechno zvládneme 🙂

maxinkaa
autor
16. led 2013

@anik.l A jaký máte vybraný domeček? My máme bungalov 468.

anik.l
16. led 2013

@maxinkaa no my jsme si ho navrhli sami. Je to docela velký barák, dole je garáž, velká místnost obyváko/kuchyň, sociálky, technická místnost a větší podkroví se třemi pokoji a koupelnou.

jancip
16. led 2013

@maxinkaa My taky stavíme...S demolicí a následnou stavbou jsme začali téměř zároveň s narozením syna. Takže kromě starání se o domácnost a syna jsem ještě vařila na stavbu. Na stavbě ale nepomáhám, to by se nedalo.

maxinkaa
autor
17. led 2013

@anik.l
@jancip My právě čekáme, jestli výjde 2 generační dům, kde bychom bydleli i s rodiči manžela mebo budeme stavět ten bungalov. Čekání je nejhorší! A dostali jste v pohodě hypotéku, kterou jste chtěli?

kajalka
17. led 2013

@maxinkaa Ahojda, ještě teda nejsem na mateřský, ale stavíme výhradně svépomocí. Ještě než jsem otěhotněla, byla jsem na stavbě každý den a dělala jsem všechny práce. Teď tam chodím jen topit, aby tam muž měl odpoledne teplo, když je třeba, tak samozřejmě v rámci svých sil a s ohledem na těhotenství pomůžu. Doufám, že tak do 3 měsíců po porodu se budem stěhovat do novýho, to budem stavět rok a čtvrt.

jancip
17. led 2013

@maxinkaa My jsme hypotéku řešili těsně před mým nástupem na mateřskou, takže jsme příjem splňovali. Břicho jsem schovávala, aby nám to nebylo kvůli tomu zamítnuto. Naštěstí byla zima, tak to šlo. A Ty chceš spíš ten dvougenerační nebo bungalov?

maxinkaa
autor
17. led 2013

@jancip Spíše dvougenerační, má to své výhody i v hlídání dětí, poplatky napůl...

anik.l
17. led 2013

@maxinkaa no my jsme hypotéku ještě nevyřizovali protože to je zlodějina jak prase 😀 ... navíc máme nějaké úspory, takže to musíme prvně profinancovat a pak se s námi až budou bavit. Všechno sháníme už teď, takže to není taková pálka najednou a stíháme zase drobet našetřit, no ale až se narodí prcek, tak už asi nic nenašetříme 😅
Ještě máme v záloze stavební spoření, tak bychom to když tak vzali z toho, kdyby nám nechtěla dát penízky banka.

janesafari
30. kvě 2013

Ahoj holky,my začali plánovat stavbu i dítě skoro najednou...Sehnali jsme pozemek a začali vyřizovat uvěr...a i mimi se nám podařilo skoro hned po vysazení atikoncepce...Všechno by nám časově nádherně vyšlo-kdybychom netrefili na debila uvěráře,který nám 3 měsíce vyřizoval peníze a přitom nic pro nás nevyřizoval...Vše jsme si nekonec muselii vyřídit sami a zas trefa do ,,černého" s výběrem banky...Peníze nám dává po částech 😠 ,ikdyž nám o tom na začátku nikdo neřekla ptali jsme se x-krát jako debilové...Za pozemek zpětně ještě dlužíme.A banka?Napřed musíme něco prostavět a pak dostanem peníze,zase prostavět a zas dostenem peníze...pokaždé volat a platit odhadce pro banku....N o je to na zbláznění...Podle původních plánů jsme už tento měsíc měli bydlet v novém a krásně bych stihla dům nachystat,než se prcek narodí (TP mám 15.7.)...Ted sem měla ,,hnízdit" v novém 😢 chystat pokojík pro dceru a pro mimčo...a místo toho,se teprv dostavuje podkroví a čeká se na okna a vrata,pak se zavolá odhadce,zajdem do banky,počkáme na další peníze a pak teprv bude hrubá stavba!!!Můj dům je již od ledna prodaný a během června se máme stěhovat-peníze mě dojdou snad během tří týdnů a zrychlíme i stavbu(máme dřevostavbu) a firma nám to postaví tak ze 70-80% a zbytek už můj dodělá sám...Kdybychom hned na začátku netrefili na toho debila,tak bydlíme a já se ted-pár týdnů před porodem nestresuju ☹

nina100
20. zář 2013

Ahoj chtela bych obnovit diskuzi. Prave zaciname stavet dum a hledam nekoho na pokec kdo je na tom stejne. 🙂

marcinek
20. zář 2013

@nina100 ahoj, my stavime domek od letosniho jara. Taky jsem na materske, ale asi pujdu pristi rok do prace, protoze z tech financi, co zbyde, se moc stavet neda. Manzel se snazi delat hodne veci sam, aby nemusel platit remeslniky, ale stejne...
@janesafari prosimte pro kazde to cerpani musi byt dalsi odhad od banky? my si chteli brat taky uver od banky na dostavbu, ale je to teda strasne komplikovane, za vsechno poplatek za poplatkem...a to vam banka nerekla kolik bude tech cerpani? jinak gratuluji k Tobiaskovi, my mame taky Tobika 🙂

kajalka
20. zář 2013

@nina100 Ahojda, taky stavíme, ale už finišujem, malujem, děláme parapety, čekáme na podlahy, kuchyň a obklady. Všechno až na krovy, okna, vodu a topení jsme dělali sami.

@marcinek Záleží jak která banka. My jsme u ČS a půjčili nám do začátku 80% z ceny pozemku+ půl milionu. Když jsme to prostavěli, posílali jsme foto odhadci a ten nám to nacenil na docela vysokou částku, takže máme hodně velkou fin. rezervu. V tom je výhoda stavby svépomocí, ohodnocení to má vyšší, než je jen cena za materiál.

xcere100
20. zář 2013

Ahoj, taky stavíme. Jednoho dvouletého prcka máme a další čekáme v březnu🙂 S mateřskou je to fakt hrůza. Ale naštěstí už finišujeme jako kajalka. Už čekáme jen na podlahové topení, obklady, malování, podlahy a kuchyn a v našem případě i sítě, které se budou dělat příští týden.

Stavět svépomocí je určitě levnější varianta. My jsme zvolili variantu "dodavatelskou" a nemůžeme si to vynachválit. I když netušíme, na kolik vyjde domek svépomocí, tak si myslíme, že jsme zase tolik neprodělali oproti tomu, že jsme začali v dubnu a teď se snad do listopadu nastěhujeme🙂

janesafari
20. zář 2013

@marcinek Nevím jestli to mají všechny banky stejně,ale ta naše HYPOTEČNÍ BANKA nám to tak dělá 😠 Pokaždé prostavěné částce musíme volat odhadce,ten nám nachystá papíry,pokaždé zaplatíme 1500,- a s těma papírama jdeme do banky žádat o další peníze...Ty nám dojdou na učet,peníze prostavíme a zase voláme odhadcea platíme....Pořád jen platíme a to je tolik věcí,o kterých se nikdo ani nezmínil-dokud sme se neupsali !!!A samotná banka kolik má skrytých poplatků-to sem teda čuměla...Ale dopředu nikdo nic neřekne a začíná se nám ta stavba docela prodražovat oproti lonskému roku a našim plánům ! 🙄 ...Zvedlo se dph a navíc je tolik nových zákonů-za co všechno se dříve neplatilo a ted je spoplatněno-až s toho jde hlava kolem... 😲
Dnes můj donesl zase další fakturu za nějakých 12500,-...
Sama sem zvědavá jak vyjdeme s rozpočtem-za nějaké 3 týdny bychom se měli stěhovat-tak to bude zajímavé...
A děkuju ke gratulaci 🙂 Tobík je poklad a hodné zlatíčko...jen sme ted po 7 týdnech po porodu skončily opět v nemocnici.Po propuštění s porodky mě začala zlobit jizva (akutní císař ) a nakonec sem zase skončila na sále a jizvu mě opět rozřízli-zahnisané vnitřní stehy a infekce !!!Tak snad za ty 3 týdny budu fit na to naše stěhování,které je už 2,5 měsíce ve zkluzu... 🙄

outeq
20. zář 2013

@nina100 my jsme začali stavět, když se malý narodil, tj letos na jaře. Všechno si dělá manžel úplně sám, já nosím svačiny, podávám drobnosti a dělám mu společnost, i tak je to pro mě dost náročný. Hlavně když bylo horko, já kojila, celý den na sluníčku. Přiznávám se teda, že manžel je do toho mnohem víc zapálený než já. Já bych radši jezdila s malým na výlety, procházky atd než byla každou volnou chvíli na pozemku...

kajalka
20. zář 2013

@xcere100 Ono má všechno svoje pro a proti. Taky jsme hodně přemýšleli, jestli sami nebo si nechat postavit a taky z jakých materiálů. Nakonec rozhodlo i to, že jsme se přestěhovali do mnohem levnějšího nájmu a taky to, že je lepší, když dům před dodělávkama nějakou dobu stojí, aby nezačaly praskat omítky tím, jak ještě pracuje podloží. Původní rozpočet máme na 2,5 milionu, zatím jsme se přehoupli přes milion, s tím, že teda nejsou podlahy, kotel, radiátory, kuchyň, koupelny. Teď to teprv začne skákat...

@outeq To znám, u nás je zázrak, když muže vytáhnu aspoň na hoďku s náma na prochajdu po okolí. Ani nevím, jaký období bylo lepší (spíš horší), jestli minulý léto, kdy jsme jeli na dvě směny - v práci a pak hned na stavbě do noci a nebo teď, když jsem s miminkem sama. Je to strašně náročný, už teď melem skoro z posledního.

xcere100
21. zář 2013

@kajalka my se asi dostaneme se vším vybavením na 2,7 mil., a jsou to opravdu obrovské peníze. Ale manžel je denně do pěti v práci a pak už moc času na stavení nezbývá, ael před všemi, co se do toho pustili sami smekám! 🙂 jj, právě ty dodělávky jsou nejhorší - nejdražší. Ale i tak už se děsně těším, až to bude za námi a v klidu si půjdeme na procházku místo oblítávání stavby s pytlem na odpadky apod. 🙂

nina100
21. zář 2013

My teprve zaciname, bohuzel se bojim ze toho do zimy mic nestihnem. Budeme mit domek castecne podsklepeny, myslite ze je realne to dat do zimy pod strechu? Asi ne co? Jak dlouho po vyliti zakladove desky jste zacali stavet? Je nutne cekat ty 4 tydny??

kajalka
21. zář 2013

@nina100 Být na vašem místě, udělám základovku a čekám do jara. Zrovna u baráku nemá smysl nic uspěchat. A od vylití desky k prvnímu šáru nám uběhlo 19 dní.

marcinek
23. zář 2013

@janesafari no to me ani nerikej, ze mate hypotecku. Tu my totiz mame taky (brali jsme si uver na pozemek v zari 2012 a fix na 5 let), tak jsme se tam byli informovat jak je to s penezma na stavbu, protoze kdyz jsme se upisovali k pozemku, tak rikali, ze s tim nebude problem. A ted uz to problem je, jelikoz nam ten uver nenavysi, ale byla by to druha hypoteka tzn. kdyz uz nic tak dalsich 150,- za vedeni uctu, ktery uz ted platime, takze jeste jednou a kdyz sloucit, tak pokuta cca 21000 co nam rikali.No a taky kdyz to vycerpas-poplatek, kdyz to nevycerpas-poplatek atd. Ja chtela stavet tak jak to placame ted z materske a vzit si hyposku pristi rok idealne zari 2014 s fix na 3 roky, abysme to pak mohli prefinancovat zaroven -zari 2017, ale to ti udelaji tak, aby to sloucit neslo...no jsem z toho uplne vytocena

marcinek
23. zář 2013

@janesafari jinak preji brzke uzdraveni a at jsi fit na to stehovani. S 2 detma to asi bude veci, ale ty uz mas vetsi holcicku, tak ta ti urcite pomuze 😉

marcinek
23. zář 2013

@nina100 my taky stavime castecne podsklepeny. zalezi kolik ma manzel casu, pokud stavite svepomoci nebo kdyz firma, tak to neni problem. Podle me 4 tydny se cekat nemusi, ale nejakou dobu bych to nechala vyzrat. A taky na to ma vliv ostatni veci, treba pocasi. My treba cekali na pripojeni eletriky a manzel si musel jezdit rezat cihly domu a to pocasi des. Na jare furt prselo a v lete v tom parnu se nedalo byt.

janesafari
24. zář 2013

@marcinek Nooo-tak s pozemkem byl taky problém...Ten náš vyšel na 480 000,- a kde na něj vzít?Můj dům sem měla sice ,,prodaný",ale s tím,že tam do konce června budeme ještě bydlet a tudíž i peníze došly až ke konci června.Tak na pozemek sem si v bance JÁ půjčila nejakých 270 000,- na které sem došáhla a zbytek sem měli půjčený po celé rodině !
A pak nás banka zase šokovala-že máme zahájit stavbu-jinak nemůžem čerpat...Tak nám firma zafinancovala základovou desku...A šli sme do banky a ještě ani to nestačilo,firma musela objednat dřevo udělat obvodové zdi (máme dřevostavbu )...No a banka nám dala asi nějakých 400 000,- že máme stavět dál,pak si nechat za 1500,- udělat u odhadce protokol,donést ho a dostanem další peníze... 😠 Takže my sme utratili přes milion a banka nám neproplatila ani tu základovou desku !!!!No jeblo by mě s toho už od samého začátku-sem netušila-co všechno to obnáší a kolik problémů to bude a kolik peněz nás to bude s tát navíc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A těch poplatků co si banka strhává-je šokující-není to jen splátka uvěru s vyčerpané částky,ale vedení učtu,pokuta,že sme nevyčerpali další peníze do určité doby apod...Asi 4 položky co odchází bance...A v bance?Pokaždé se od pána,co nám to celou dobu vyřizuje-vždy nám řekne něco jiného-pokaždé je vše jinak! Tak takhle se dnes komunikuje ?A to sem tak celou dobu chodila těhotná-pokaždé sem odcházela max vytočená...Po dlouhé době sem tam včera musela jít já odevzdat protokol-snad už je poslední a my dostanem zbývající částku pěněz !!!A taky sem se ptala,jestli už se pak konečně vše sloučí a my budeme platit jen jednu částku-splátku bance!!!Odpověd zněla ANO,tak sem zvědavá,jestli se ta odpověd nezmění !!!!
Kdybych tušila,co všechno to obnáší a co nás čeká za trable-tak do toho nejdu!!!Díky bance a počasí už máme skoro 3 měsíce zpoždění,starý dům sem musela vyklidit a předat a od začátku prázdnin bydlíme u mé mamky v bytě,věci s baráku mám uskladněné na několika místech v blízkém okolí a už sem zralá na Chocholouška!!!Firma by nám do týdne měla dům předat,ale ještě čekám na kuchyn,na okladače (aspon jednu koupelnu musí udělat hned !) a podlahy a dveře-které ted jedeme v sobotu kupovat do Polska-jako i všechno ostatní,protože sou tam ty samé věci jako sou dovezé tady u nás,s tím rozdílem,že tam ušetříme za vše opravdu moc peněz-už sme tam byli nakupovat jednou a je to velký rozdíl !!!Dám jen maličký příklad:vana tady 10 000,- a ta samá v polsku 4600,-...V polsku 2 geberity-tady za sty peníze by vyšel jen jeden...A tak je to se vším,takže to co je potřeba koupit-tak nakoupíme tam !

marcinek
24. zář 2013

@janesafari no tak ja podle toho jak jsem to pochytila (vecne jsem litala za malym nebo ho prebalovala, protoze jak je furt hodnej, tak tady se rozhodl, ze se predvede), tak taky rikala, ze snad 2 cerpani zdarma a pak za kazdy se plati a pokazde, kdyz to prostavis, tak odhadce a znovu. Takze bysme meli to samy co vy. Tak vubec nevim co, jestli do toho jit nebo to stavet z prijmu a bydlet az tak za 10 let. To je mi ale lito, ze deti odrostou, neuziji si to a vime jak to je v puberte, to se tam budou chodit jen vyspat a najist. My teda mame ten uver na pozemek dost vyssi, ceny za Prahou jsou desny, ale i tak bylo kolem toho litani, papiru, nervy...no a kdyz si mam predstavit to same 😝 jaka je ta kvalita vyrobku z Polska? jak to resite, kdyz mate reklamaci. Ja bych se tam taky vypravila, ale prave se bojim toho, ze kdyz se neco polame, tak tam budem muset furt jezdit. Sem se takhle napalila s kocarkem, ze jsem ho objednala z netu, nekoukala na to odkud je a pak pres celou republiku tam jezdit a stejne to neuznali, takze uz kupuji veci jen v blizkem okoli

janesafari
24. zář 2013

@marcinek No reklamaci bych řešila jen v případě drahé věci...Jinak ono je to tak,že u nás je stejně všechno s Polska-češi to tam nakoupí,tady přelepí etikety a prodávají za ty šílené ceny...A hlavně dlažby,obklady,podlahy,dveře...Skoro uplně všechno...Strávili sme na počáku spoustu času a hledali stejné výrobky a srovnávali ceny !!!Takže ušetříme fakt velkou sumu peněz,co nakupujem v Polsku...Tam např.obklad co sem si koupila do přízemního sprcháče-v Polsku 300-400,- za metr a tady uplně ten stejný s přelepenou etiketou 800-1000,- za metr...
Takže za nás Polsko ano...
A pravda je,že ani my nechtěli stavět nekolik let,ale maximálně do roka bydlet-což stihnem ! 😖 I s tím spozděním co máme,tak do roka bydlíme-jen venkovní upravy a fasáda příští rok...
Jinak-můj rád pracuje se dřevem,takže vestavěné skříně apod.věci kolem nábytku zmákne sám-jen koupíme lamino apod...A vůbec-spoustu věcí zmáknem sami-šetříme kde se jen dá.... 😝