Studentka - mám nárok na mateřskou?

ellyem
14. pro 2020

Zdravím,
mám takový dotaz.

V červenci mám TP, v květnu/červnu státnice na Bc. Studuji tedy už x let vkuse + od prváku chodím na brigády a vydělávám si. Četla jsem, že abych měla nárok na MD, tak musím odpracovat 270 dní, ze kterých mi bude odečteno zdravotní pojištění. Loni jsem od května do září pracovala ve firmě, kde mi byla výplata zdaněna (místo 100/h jsem následně dostávala jen 85), od letošního září jsem přešla na nynější brigádě na DPČ, tudíž mi taky daní výplatu. Na brigádu chci chodit do zhruba března/dubna, uvidím, jak to bude možné skrze můj zdravotní stav i skrz školu.

Myslíte si, že budu mít na mateřskou nárok? Jasně, že se zeptám na úřadě, ale ještě, než tam půjdu, tak bych ráda zjistila co nejvíce informací a zkušeností 🙂

Moc děkuji! 😎

lachtanice86
14. pro 2020

@ellyem Ty dny pojištění jsou ale jen jedna podmínka, druha je, že v době nastupu na ppm si zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. A to si nejsem jistá, zda se vztahuje i na dpc.

rejalin
14. pro 2020

Ne zdravotní, ale sociální, pokud tomu rozumím dobře. Musíš za poslední dva roky mít odpracováno 270 dní, kdy si byla účastna na nemocenském pojištění ( peněžitý příspěvek v mateřství se bere z něj). Takže jestli tvá výplata přesahovala těch 10tis/ 3tis , tak asi i ten nárok máš. Ale stopro si jistá nejsem 🤷

ratajovska
14. pro 2020

@ellyem já Teda hned po škole šla pracovat . Odpracovala jsem od září do března(pak kvůli kovidu jsem do práce nemohla a potom kvůli rizikovému těhotenství jsem byla na nemocenské) a paní na úřadě mi řekla, že kdyby mi mateřská neprošla mám donést maturitní vysvědčení

j.a.n.i
14. pro 2020

@ellyem Dan neni zdravotní, takze to, ze si mela zdanenou brigadu nic neřeší. A dpc zari az duben je zak moc kratce, takze materskou mit nejspis nebudes.

somalicats
14. pro 2020

@ellyem Nejde o danění výplaty, ale o odvod sociálního pojištění. U DPČ je to při výdělcích nad 3000 Kč/měsíc, u DPP nad 10tis/měsíc, a nebo klasika pracovní poměr. Celkem musí být splněno 270 dnů odvodů za poslední 2 roky, plus být ke dni nástupu na PPM zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Na PPM se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu, takže pro Tebe ještě pravděpodobně v době, kdy nebudeš mít ukončené studium.

ellyem
autor
14. pro 2020

Ano, ale jakožto student prezenčního studia nemohu dělat na HPP, tudíž si myslím, že zde vzniká výjimka. Něco podobného jsem i četla. Z každé výplaty mi je odváděno x % pryč, včetně SP a ZP + vím, že v prváku jsem měla brigádu, kde jsem měla 110,-/h s tím, že těch 10 % se odvádělo. Snažím se už třetí den dovolat na ČSSZ, ale nikdo to nebere 🤐

jakreb
14. pro 2020

@ellyem ZP nemá nič spoločné s nárokom na MD. Je to davka z NP, ktoré sa odvadza do SP. Cize ak mas dohodu kde sa odvádzajú odvody na NPv potrebnej dlzke podla zakona mas nárok na MD. Inak nie.

lachtanice86
14. pro 2020

@jakreb jen upravím, neni to nárok na MD ale na PPM

jakreb
14. pro 2020

@ratajovska Co ma maturitné vysvedčenie s nárokom na MD😀😀😀 Prepáč. Môžeš mať aj červený diplom ak nemas potrebné dni NP mas narok len na RP.

somalicats
14. pro 2020

@ellyem Hlavní a vedlejší pracovní poměr už neexistují, můžeš pochopitelně dělat i na PP, je to o výši úvazku. Jinak ale pokud Ti z peněz bylo odváděno sociální pojištění, tak pokud splníš těch 270 dnů a v době, kdy máš jít na PPM, budeš ještě zaměstnaná (i když na DPČ), případně v ochranné lhůtě, tak Ti nárok vznikne. Pokud si schováváš výplatní pásky, tak se na ně podívej, tam odvody jsou, můžeš si tak spočítat, zda se vejdeš.

jakreb
14. pro 2020

@lachtanice86 Ano áno pardon. U vas. U nas je to MD-materska davka.😉

lachtanice86
14. pro 2020

@somalicats no ono s tou ochranou lhůtou je to u prace malého rozsahu dost sporné a tam jde o to, jak je napsana smlouva

somalicats
14. pro 2020

@lachtanice86 To ale nemusí být práce malého rozsahu, záleží na tom, zda její DPČ je na ČSSZ nahlášená jako práce malého rozsahu nebo ne. U studentů není potřeba ji dávat jako malý rozsah i při nízkých výdělcích, protože to jsou primárně státní pojištěnci a minimální výše ZP se jich netýká.

ellyem
autor
14. pro 2020

@somalicats Výplatní pásky některé schované mám z nynější brigády. Z té první nemám, to jsem ani žádné nedostávala, ale vím, že po odpracování 300 hodin jsem přešla na DPČ, stejně, jako na stávající brigádě.

somalicats
14. pro 2020

@ellyem Tak jinak: u DPP -šlo o výdělek nad 10tis/měsíčně? A po přechodu na DPČ o výdělek nad 3000 měsíčně?

ellyem
autor
14. pro 2020

@somalicats Když jsem byla na DPP, tak mi nevypláceli částku nad 10 tisíc, aby se to nemuselo danit (což je možná teď ta chyba), nicméně po přechodu na DPČ mám měsícně víc jak 3 tisíce.

mamikry
14. pro 2020

@ellyem Kdyz jsem cekala prvniho prcka, byla jsem studentka a zaroven zamestnana. V praci jsem byla pul roku a narok na materskou jsem nemela, misto ni jsem nastoupila na nemocenskou a po jejim skonceni hned na rodicak. Doba studia se mi do materske nepocitala. Tady je to cele docela pekne shrnute https://www.penize.cz/materska-dovolena/411517-...

lachtanice86
14. pro 2020

@somalicats výsledkem ale je, ze tohle nevíme, jak to má

somalicats
14. pro 2020

@ellyem Tak je to jednoduché. DPP do 10tis - žádný nárok, DPČ nad 3000 nárok bude, pokud tu DPČ nemáš na přihlášce na socku definovanou jako práci malého rozsahu - a v tom případě musíš být nemocensky pojištěna aspoň 270 dnů a ideálně být na DPČ s výdělkem nad 3000/měsíc i v době nástupu na PPM.

somalicats
14. pro 2020

@lachtanice86 Ano, to nevíme.

lenoulinkaa
14. pro 2020

@ellyem mohla bys mít nárok. Zřejmě budeš mít DPČ přihlášenou jako zaměstnání malého rozsahu. U nás jsou tak přihlášeny snad všechny. Takže v době nástupu bys měla mít výdělek alespoň 3.500,-. Jestli máš ELDP za rok 2019, tak se podívej, kolik tam máš pojištěných dob. Pokud jsi odváděla celý rok 2020 soc. poj. tak budeš mít 366. Plus musíš mít pojištění ještě v roce 2021.

ellyem
autor
14. pro 2020

Ještě mě napadlo, že bych se zkusila s vedoucí z práce domluvit, že když bych v květnu odstátnicovala, dala by mi v červnu smlouvu na HPP a pak by se mi do nároku na příspěvek počítala doba studia. Tím pádem bych byla zaměstnaná, než nastoupím na MD. Nebo by mi dala HPP od nového roku a já bych šla na nemocenskou?

somalicats
14. pro 2020

@ellyem Na PPM nastupuješ 6-8 týdnů před porodem, pokud máš termín v červenci, tak je otázka, zda Ti to vyjde. Proč na nemocenskou, pokud Ti nic není?

ellyem
autor
14. pro 2020

@lenoulinkaa V roce 2020 odvádím pouze od září, co jsem na DPČ. V předchozích letech jsem byla na DPČ na jiné brigádě, takže tam jsem tež odváděla něco málo. V roce 2021 budu také odvádět, protože chci pracovat alespoň do března, pokud to půjde.

@somalicats Protože budu stále student denního studia, tak skrze čas. Budu se připravovat na státnice.

mamikry
14. pro 2020

@somalicats Na nemocenskou muzete nastoupit pred porodem, kdyz nemate narok na materskou, taky jsem to tak mela, pak i sestinedeli.

somalicats
14. pro 2020

@mamikry @ellyem Nemocenskou indikuje lékař ze zdravotních důvodů, ne proto, že někdo nemá nárok na PPM nebo že nemá čas chodit do práce.

@ellyem pokud bys měla do dubna čas chodit na DPČ, tak bys mohla chodit i do normální práce, nikde není řečeno, že jako student nemůžeš mít klasický pracovní poměr. Výše úvazku může odpovídat tomu, co odpracuješ na DPČ. Navíc nevím, zda si uvědomuješ, že u nemocenské by prvních 14 dnů platil zaměstnavatel - no to už vidím, jak v tom zaměstnání jásají, že Ti mají platit nemocenskou. Navíc jsou omezené vycházky, takže pokud stále chodíš do školy, tak těžko můžeš na nemocenskou 😉

ellyem
autor
14. pro 2020

@somalicats Školu máme online, takže bych nikam chodit nemusela, a kdybych řekla na gynekologii, že dělám na poště s balíkama, tak by mi neschopenku určitě napsal. Takhle zatím mám směny s holkama, které ví, že jsem těhotná a balíky mi nosí, ale na to nemohu spoléhat celou dobu 😀

jakreb
14. pro 2020

@ellyem PN znamená práceneschopnost nie priprava na štátnice.

somalicats
14. pro 2020

@ellyem Ne, na balíky Ti neschopenku žádný lékař, co nechce podvádět, nenapíše. To není nemoc, to je překážka v práci.

ellyem
autor
14. pro 2020

@jakreb Jasně, že ano, ale bylo to myšleno tak, že bych ten čas alespoň využila.