Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

hankazamecnikova
9. črc 2010

@sussanah Já si fakt nepamatuju, kdy mě něco naposledy bolelo a jak jsem to rozdýchala, tak to podepíšu jakože chci a kdybych si to nakonec rozmyslela, tak je kdyžtak s tou jehlou pošlu k šípku a uteču jim z boxu 😉 Ale doufám, že to půjde rozdýchat, protože vedlejší účinky typu "zástava oběhu a smrt", co tu jsou vypsané, se mi moc nelíbí zrovna 🙄

hankazamecnikova
9. črc 2010

@blka To víš, že jsem hned klidnější, když vím, že do toho úterka to prostě nějak půjde... A že ta kontrola dnes byla v pořádku... Už si tady představuju, jaká to bude show 😅

blka
9. črc 2010

@hankazamecnikova S tím epidurálem nevím. Ale pokud ho nechceš, tak bych zaškrtla ne a kdyby to potom bylo šílený tak bych škemrala 😅

@sussanah U nás v porodnici se jíst ani pít nesmí.

blka
9. črc 2010

@hankazamecnikova A jak se na tebe tvářili, že se jdeš zkontrolovat, když tě neobjednali? Byli v pohodě?

Taky jsem chtěla napsat (zpět k učení 😀 ), že po včerejšku su na sebe strašně hrdá 😅 . Nikdy, za celou dobu studia, jsem nebyla, ale teď jsem. Vždy jsem to brala jako jo, zvládla jsem to, jede se dál, ale teď prostě, když vím, že jsem to zvládla s Marečkem, kterej v podstatě 24 hodin visí na mě, tak su fakt hrdá 😎 .
A konec vychvalování se nebo mi narostou ramena 😀

sussanah
9. črc 2010

@blka jen se vychvaluj, myslim ze mas na to plne pravo. Slovy moji kamaradky, je treba podivat se pravde do oci, jsi proste dobra 😀
Jinak teda tos me prekvapila, ze se nesmi v porodnici jist a pit, ja myslela, ze tenhle nesmyslny zakaz uz zrusili vsude 😕

blka
9. črc 2010

@sussanah 😀
Ne, mě řekli, že kdyby byl případný císařský řez, tak nemůžu. Hlad jsem teda neměla, ale žízeň jo. A dávali mi prášek na tlak, tak jsem se ptala, jestli ho můžu zapít, tak jsem mohla jen trošičku.

sussanah
9. črc 2010

@blka toz ja nevim, kdyby to bylo az tak akutni, tak to je striktne zakazane vsude, takhle to je asi jak kde. By me zajimalo, co by se stalo, kdyby ses napila? 😉 Jinak to ze do porodu placenty se pit nesmi, to beru, to je fakt max hodina, ale cely porod? to mi prijde silene 😖

blka
9. črc 2010

@sussanah Tak možná jestli to bylo u mě jiné tím, že to bylo vyvolávané a čekali rychlý spád. Nevím. Nebo že i dr. říkala, že neví, jestli malý unese ty kontrakce a nebude muset být císař tak i proto. Nevím, jak dalece předávají info porodním asistentkám.

sussanah
9. črc 2010

@blka hmm, to je mozne, ze u vyvolavaneho jsou jine podminky, kdo vi. Ale stejne by mohly nektere veci sjednotit, clovek potom aby se bal rodit jidne, nez je domuveny 😒

blka
9. črc 2010

@sussanah Jo, to máš pravdu.

hankazamecnikova
9. črc 2010

@blka Jen se pochval! Já tě tu taky chválila, že jsi to zvládla i s miminkem, tak mám víru, že to taky zvládnu, příklady prostě táhnou 😉

V porodnici se na mě tvářili tak jako copak mám za problém, ale nijak špatně, když viděli, že jsme tam ze strachu o miminko, tak mě hned ujišťovali, že lepší desetkrát jet než jednou něco zanedbat a byli na mě hodní. A jako vyptávali se mě vážně, co je, jestli je mi špatně a tak, sranda jako na normálních prohlídkách to nebyla, ale to je jasný, když jim tam jedu s tím, že máme možná problém.

blka
9. črc 2010

@hankazamecnikova Určitě to taky zvládneš 😉
Aha, ty jsi tam nejela jen tak? Tobě se něco nezdálo? To jsem nepostřehla.

hankazamecnikova
9. črc 2010

@blka No nezdálo se mi hlavně to, že jako přenášející bych měla jít na kontrolu až za 5 dní, když se všude píše, že prohlídky mají být každé dva dny... Jenže pak jak jsem se o tom bavila s mamkou, která mi to tam domluvila ještě na dnešek, mi došlo, že jsem včera večer měla strach, že málo kope a že dneska od rána se taky moc nepředvedl a že se mi ráno chtělo i zvracet. Prostě jak jsme se bavily o tom, co se všechno může během těch 5 dní stát, tak jsem to na sobě hned viděla všechny ty příznaky, co by mohlo být zle 😔

hankazamecnikova
9. črc 2010

Pak jsem tam taky z toho byla děsně nervozní... úplně mi i tlak stoupl a myslela jsem, že se jim tam svezu na zem. A sestra se tam divila, proč mám tak šíleně dokousané rty, že prý určitě vůbec nepiju. Ale já piju normálně, hlídám si ty 2 litry denně. Jenže mám zlozvyk, že si ty rty strašně škrábu, až do krve. A jak jsem teď nervozní, tak je to fakt šílený.

sussanah
9. črc 2010

@hankazamecnikova je fajn, ze tam meli takovy pristup, alespon te zklidnili a to je dulezite. Ono ty horka ted na ten tlak jsou nic moc, ale neboj, nejpozdeji v utery budes mit Vasika u sebe 🙂

blka
9. črc 2010

@hankazamecnikova Aha, to jo. Ale hlavně, že je vše v pořádku a nevadilo jim, že jsi tam přišla 🙂
O rtech mi ani nemluv. To je můj zlozvyk. Furt si koušu tu kůžičku 🤐

tanuki
9. črc 2010

@blka hrdá buď a Marek bude určitě taky spokojený, že má mladou maminku 😉 která to všechno zmákla. Jaké jsou plány do budoucna? mně přijde nějaké nepředstavitelné, že už bych se pak neměla nic učit, mám v plánu se vrhnout na jazyky 😀

blka
10. črc 2010

@tanuki Zatím plány žádné nemám, jsem ráda, že mám konec. Ten konec byl pro mě strašně náročný. Sice je mi divné, že se nemusím učit, ale užívám si toho klidu, že nic nemusím. Ale nejspíš už nic.
Krátkodobý plán je ale ten, že tady musím pořádně uklidit 😀

butt
10. črc 2010

@hankazamecnikova tak jaks to vykoumala s epiduralem? (nebo uz rodis? 🙂 )

@sussanah ty jo, by me nenadlo mezi kontrakcema lustit 😀 😀 ale pravda asi je, ze pomaha se soustredit na neco jinyho 🙂

@blka urcite mas proc byt na sebe hrda, takze bud! a uzivej si tenhle pocit 😉

@tanuki ale taky ty mas zrovna obor, kde se da vzdelavat porad dal, ne? 🙂 ale jazyky taky dobry 😀

holky a vy kt, uz treba koncite skolu pomalu (nebo v brzke dobe budete) jak to mate v planu s praci?jako jestli chcete jit hned po skole do pracovniho procesu a nebo si uzivat materstvi na 100 % 🙂

blka
10. črc 2010

@butt Já půjdu do práce až po skončení mateřské. Sice si myslím, že pár hodin mimo by mi i Marečkovi prospělo, ale není hlídání a s ním pracovat to prostě nejde.

hankazamecnikova
10. črc 2010

@ butt Ještě pořád nerodím, v noci mě zase rozbolel celý spodek a ještě teď pořád bolí... ale jinak pořád nic. Tak doufám, že se zatím aspoň roztahuju třeba na ty 3 cm, kdy už prý by měly přijít fakt kontrakce. A s epidurálem si to dnes předvyplním, ale podepisovat to ještě nebudu, to teprve v porodnici. Ale počítám s tím, že jestli to bude fakt hodně bolet, tak do toho půjdu. Taky co řekne doktor, že jo. Třeba kdybych se nechtěla otvírat kvůli velkým bolestem, tak by mi to mohlo pomoct. Fakt jako uvidím na místě, no...

@tanuki Taky si nedokážu představit, že bych se nic neučila. A už teď přemýšlím, co budu dělat po magistrovi, přitom ho ještě nemám vůbec hotový 😅 Jazyky dělám už teď a vymýšlím právě, jak v tom co nejlíp pokračovat a že bych se pak přihlásila třeba na doktorát nebo do nějakýho kurzu? Jsem asi magor...

@blka Tak to já si ty rty okusuju i škrábu do krve, prostě jak jsem nervní, tak to jde hned vidět na těch chudácích, jsou celý krvavý 😔 Jo a taky si myslím, že to malej jednou ocení, že jeho maminka všechno zvládla, udělat vysokou školu s miminkem, to není jen tak 😉 Já bych se právě chtěla vzdělávat dál i s dětma, abych si udržela zdravý rozum a mozek v chodu 🙂

sussanah
10. črc 2010

@hankazamecnikova ja myslim, ze do pondelka to uz konecne prijde 🙂 S epiduralem je to dobra volba, proste uvidis 😉 Ja jak jsem lezela doma ve vane, tak nektere kontrakce byly docela maso a behem nich jsem si rikala, ze to nedam a ze hned po prijezdu do porodnice chci epi no a po kontrakci jsem si zase rikala, ze to nejak zvladnu 😉
@butt no to lusteni, ja totiz nevedela, ze uz rodim 😀 😀 Ja myslela ze to zas jenom poslicci, mela jsem je ke konci hooodne intenzivni a casto, tak jsem jen chtela zabit cas, nez to prejde a budu moct jit spat. No a on to byl nakonec porod 😀 Vedet, ze rodim, tak asi tak klidne nelustim 😉

sussanah
10. črc 2010

jo jinak dalsi uceni, i kdyz terve ted jsem s tim prastila, uz jsem temer presvedcena, ze na podzim zase neco zacnu a treba tentokrat i dodelam 😀

butt
10. črc 2010

@blka tak si budes uzivet jen "bezstarostneho" materstvi 🙂

@hankazamecnikova myslim, ze ses rozhodla dobre s tim epidrualem, ono takhle dorpedu fakt tezko rict, jak na tom budem... 🙂

@sussanah no vidim, ze jsi prvni dobu porodni mela fakt dobrou 😀 ja jsem taky hodne mivala takovy poslicky, ze jen cas ukazal, ze to jsou jen poslicci a ted vic jak tyden nic..tak az neco prijde, tak to uz budu asi povazovat za normal kontrakce 🙂

sussanah
10. črc 2010

@butt jo ja poslickovala tak mesic pred porodem, dr mi vzdycky rikala "do tydne porodite" a sstihla mi to rict 4x 😀 Posledni tyden jsem je mela vzdycky 2h po 7-8min tak 2x denne 😒 a pak jak ma clovek poznat porod ze 😅 😀

blka
10. črc 2010

Jo jo, budu si užívat mateřství 😀

@sussanah A co máš v plánu za školu?

Tý jo, já jsem poslíčky vůbec nezažila. Naštěstí 😅

sussanah
10. črc 2010

@blka no uvidim, bud pujdu znovu na mendlovku, ale na dalkove ekonomii (tam by mi snad i neco z udelanych zk mohli uznat) nebo vut na kvalitu. Ale zas nevim jak to vsechno rozplanovat, protoze s manzou zaciname vazne uvazovat nad dalsim prirustkem a zase nechci neco zacit a pak nedokoncit. Proste citim, ze chci skolu dodelat, ale nevim jak na to 😕

blka
10. črc 2010

@sussanah Aha, tak to musíš pořádně promyslet 😉 A vy už plánujete druhé miminko? To jste dobří, já si to nedovedu představit - teda, je to pro mě šílená představa 😔

sussanah
10. črc 2010

@blka no mame sice taky mamanka, asi jak ty, ale zas vime, ze chceme 2-3 deti 😅 A manzova segra ma 3 deti po dvou letech od sebe a ted jim je 12, 10 a 8 a je to uzasne, jak jsou blizko u sebe a tak spolu drzi a hrajou si a vubec. Asi bychom to tak taky chteli, ale bude to teda zahul, to je mi jasne 😔 A do toho jeste ty moje studijni choutky, no co dodat 😀

tanuki
11. črc 2010

@sussanah myslím, že ty 3děti takhel po sobě jsou ideál 😉 Přijde mi, že většinou to bývá 2..a někdy později 3 a) rozmazlenec b)trpící neb nemá parťáka na hraní. Ale je fakt, že znám jednu rodinku, kde jsou 2ségry+jedna ségra mladší a ty jsou úžasné 😵 Jak jsme letěli na dovolenou, tak na letišti u dětského koutku byla rodinka taky se třema holkama, ale rozestupy vypadaly tak na 5let, to bych teda nechtěla!

@hankazamecnikova já byla přesvědčená, že epi nechci, kvůli komplikacím... Hlavně, že by mi to mohlo ozhašit kontrakce. Říkala jsem si, že ani ty papíry nepodepíšu. Ale pak to po mně chtěla podepsat při příjmu, kdyby náhodou. Můj porodník mi to nabízel skoro hnedka 😠 Celkem mi ho nabízeli asi 5krát, ale mezi kontrakcema (=pohoda, jazz) Tak jsem pořád říkala nene. Jenže pak mi prdli vodu (měla jsem kontrakce od začátku po 5ti minutách i míň, takže že rodím jsem si myslela hned, jen mě nenapadlo, že budu ještě 3hodiny na 1prst 😀 ) Bez vody je to značně výživnější 🙂 Otvírala jsem se rychlostí 1cm/hod a představa dalších 4hodin..tak jsem podlehla. byla to nakonec jen hodinka, to vědět předem, tak to vydržim 🙂 Ale spíš z principu,že jsem si to chtěla prožít celé, bála se, že neucítím kudy to tlačit, jak zaznělo v jednom dokumentu... Kontrakce pak bolely podstatně míň a když se tlačí, tak to už nezabíralo, takže u nás to vyšlo ideálně 🙂
Jen to vlastní píchání nic moc-musíš být do klubíčka stočená, což přes pupek a konrakce (když je kontra, tak se nepíchá, udělá se "pauza")

Nevím, jestly by ty moje od začátku časté kontra nebyly třeba lepší kdybychom s M. pořád intenzivně nevyvolávali 😅 Jsem si tak představovala, že mě probudí kontrakce po 15ti minutách, které se časem začnou zkracovat a bum..po pěti, šla jsem do vany a byly po třech..bála jsem se, jestli nerodím překotně.

Toť trochu o mém porodu. Byl to takový zážitek (velkýýýýý a pozitivní), že si to stále dost dobře pamatuju 🙂