Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

blka
11. srp 2010

@hankazamecnikova Já si tady o těch různých cvičeních myslím své 🤐 . Určitě to v mnoha případech pomůže, ale dneska je pomalu "moderní" cvičit s dítětem, tak to předepisují myslím i zbytečně.
Já s Marečkem cvičím, teda popravdě spíš necvičím 😔 a fyzioterapeutka nás teď poslední dobou chválí, jaké dělá pokroky. Ale ty dělá sám. Ze začátku, když jsem s ním cvičila, tak pořád říkala, jaká to je hrůza, že se ten vývoj vůbec nikam neposunuje. Pak jsem pomaličku polehoučku začala cvičení flákat, až jsme skoro necvičili (udělat cvik párkrát do týdne místo několikrát denně nepovažuji za cvičení), tak nás začala chválit. Ale Mareček všechny ty pokrokry dělá sám.

butt
11. srp 2010

@hankazamecnikova to je dobre, ze neni zadnej zasadni problem s tou hlavickou...a pridavam se ke skeptikum cviceni...zvlats preventivne mi to prijde na hlavu 😅 ale kdyz on ma clovek o to maly stvoreni strach, tak ze zacatku to nechce moc flakat to cviceni...se kdyztak otrka az casem 😀

blka
11. srp 2010

@butt Přesně tak, otrkala jsem se časem 😀 . Jenže když poctivě cvičíš a nikdo tě nepochválí, tak to nepovzbudí. Začaly jsme cvičit kolem 9. měsíce. To fyzioterapeutka řekla, že Mareček odpovídá 6 měsícům. Tenkrát jsem jakžtakž souhlasila. Jen se plazil. Ale když nám v 11 měsících řekla, že odpovídá 5 měsícům a to už si stoupl a obcházel nábytek (od začátku cvičení fakt velkej pokrok), tak jsem zapochybovala, jestli tomu vůbec rozumí 🤐 . A od té doby to tak nějak flákám a začla nás chválit 😅

butt
11. srp 2010

@blka co to je za fyzioterapeutku?od kdy deti v 5 mesisich obchazi nabytek? 😀

blka
11. srp 2010

@butt To právě nevím 😀 .

butt
11. srp 2010

@blka 😀 😀 a mate porad cvicit, nebo jak to s vama vypada?

blka
11. srp 2010

Jo, pořád máme cvičit a i cviky na podporu lezení, když už asi 2 měsíce lozí 😕 . Tak akorát sem tam dělám cvik, aby si sám sedl.

sussanah
11. srp 2010

@blka tyjo, tak kdyz mas takovou fyzioterapeutku, tak se ani tvemu skepticismu nedivim. Btw pokud v 9m se alepson plazi, tak je to ok podle me. Kamoska ma holcicku, taky ji je 9mesicu a ta se ani neplazi, jedine co, tak sedi a to jen proto, ze ji ta kamoska posazuje snad od narozeni. A dr zadny problem nevidi. My jsme cvicili asi v 2-3mesicich "otaceni" na brisko, protoze maly mel nejake silnejsi zadove svaly, drzel krasne hlavicku ale porad byl prohnuty do luku a to jakoze fakt silene. Takze jsme chvili cvicili (spis stimulovali reflexni body) asi tak mesic a maly krasne reagoval 🙂 Takze ono asi fakt zalezi na tom, na koho natrefis, nas cvicila a kontrolovala moje mamka, je fyzioterapeut 🙂

hankazamecnikova
11. srp 2010

@sussanah Tak to mi trošku připomíná Vašíka, ten je taky věčně prohnutý a podle mě teda má krk dost silnej, pořád tlačí hlavu dozadu jako blázen. Když ho dám na bříško, tak tu hlavu zvedne a drží, potom ji většinou i otočí na druhou stranu... ale jak leží na zádech, tak to nedokáže kvůli tomu, jak ji má protáhlou dozadu. Jako holky, já mám cvičit nožičky, aby je neotáčel dovnitř, a co myslíte - to taky flákám 😉

sussanah
11. srp 2010

@hankazamecnikova jakoze ma Vasik nozicky-slapky stocene dovnitr? Co ti na to rikali u utz kycli? My jsme to meli taky, v porodnici nam rikali, to musite cvicit 8denne, potom nase dr a na kontrole kycli mi rikali, proste to protahujte a zbytek se spravi samo a taky ze jo, jak zacal stat, tak si to srovnal sam 🙂 Protahovali jsme ty slapky jakoby do stran a stimulovali malikovou hranu chodila at roztahne prstiky na nohach a propne nozku (je to reflex u mimca). Ale to ti meli ukazat v porodnici 😕 To prohybani do luku, no jak pises, proste na brisku ma hlavu pekne zvedlou, drzi ale neopral se o ruce, spis se kolebal na brise, protoze to vsechno drzel zadama. Potom se zacal zkouset i pretacet hodne brzo (6-8t) akorat ze spatne - prohnul se do luku a tlacil tam brisko, misto toho aby skrcil nozky. Tak jsem mu prikrcila nozku a jakoby za rucku potahla, aby se reflexne opet pretocil. Ono se to tezko vysvetluje, bylo by dobre to ukazat na mimcu, ale asi bych tomu jeste dala cas, jak pises. Uvidis co ti povi dr 🙂

hankazamecnikova
11. srp 2010

@sussanah Aha, tak s těma zádíčkama to je něco jinýho. Ale s těma nožkama mi doktor v nemocnici ukazoval, jak je mám palcem protočit do správné polohy, aby se mu to protáhlo párkrát denně a nezatuhla mu achylovka... zatím mu to nezatuhlo, každý den mu to párkrát zmáčknu... ale 8 hodin? to teda ne...

sussanah
11. srp 2010

@hankazamecnikova ne 8hodin, ale 8x denne 😀 my jsme to delali pri kazdem prebaleni, krome noci

hankazamecnikova
11. srp 2010

😀 😀 nevim, proč jsem četla hodin, asi už švidrám 😵

sussanah
11. srp 2010

@hankazamecnikova to bude mliko na mozku 😉 😀

hankazamecnikova
11. srp 2010

@sussanah Asi jo 😀 Hele ale stejně, mám takovou šílenou radost z jakýhokoli pokroku, co malej udělá... a takový šílený strach z čehokoli, co by se mu mohlo stát... z tou hlavičkou prý nic nemá, jen ji máme radši cvičit a já už jsem chvílema celá špatná, jaký má chudáček problémy. Přitom jsou miminka, co musí na operace a mají velké problémy, jemu vlastně nic není... ale mě to tak bere. Každou noc se mi zdá o něm, jen o něm...

sussanah
11. srp 2010

@hankazamecnikova to je normalka, neboj 😉 ALe chapu te, ja se takhle klepala pred kazdym utz kycli, sama jsem mela reminky do 9m. Maly je nastesti ok. Taky kdyz mu brali krev na rozbor hormonu, tak jsem to obrecela (ja se lecim se stitnou zlazou). Proste mame o ty bnase spunty strach, to je normalka. Ba co hur, jak rika mamka, lepsi to nebude, spis horsi, jak porostou 😀

hankazamecnikova
11. srp 2010

@sussanah Přesně tak, bude to jen horší a horší... jak porostou, budou běhat - a padat... chodit do školy, kde na ně nebudeme vidět... brrr 😖 V těma kyčlema, neřekli mi v porodnici nic, že by mu něco bylo, jen že máme dávat široké balení. Ale řekli to tam skoro všem maminkám, tak nevím, jestli mám šílet, když mu to občas zapomenu dát a je pár hodinek jen tak navolno?

blka
11. srp 2010

@sussanah Podle ní se ale neplazil, protože u plazení se musí střídat ručičky a on dal obě dopředu, přitáhl se a tak se posunul. Správně plazit se začal, až začal lozit.
Zdá se mi, že tomu rozumíš 😉 , tak se tě zeptám. Vadí, že Mareček při chůzi hodně "baletí" a někdy stojí na vnitřní hraně nohy. Fyzioterapeutka to akorát komentuje tím, že to není dobrý, že by mu mohla spadnout klenba (nevím, co to je 😅 ) a lítali bysme po ortopedech. Myslíš, že se to spraví?

sussanah
11. srp 2010

@blka no ja zase expert nejsem, vim jen to, co mi povi mamka jako odbornik 😉 Kazdopadne ta baletacka chuze je pri uceni chuze pry normalni. Jakoze jsou na spickach a tak a zjistujou, na jake casti nohy najdou tu spravnou rovnovahu. Pokud by ale tak chodil uz jako regulerne, tak to by chtelo asi trochu cvicit. Prave aby se spravne vytvorila a zpevnila klenba (to je v podstate vrchni strana slapky) Slapka bymela byt trochu prohnuta, proste opat plochych nohou, jestli tomu rozumis 😅 Jsou na to cviky, napr sbirani kulicek prstama u nohou (to uz pro starsi deti), chozeni po takovem "travnicku" (jakoby pichlava podlozka, aby se stimulovaly reflexni body) pripadne musi byt ortopedicka boticka (ja mela kdysi misto ortopedickych bot nasitou kulicku na vnitrni strane boty na vnitrni hrane). Kazdopadne to bych nepodcenovala. Mimochodem to jsem takyt mela, prave kvuli tomu dlohoudobym reminkum, takze si jeste pamatuju, jak jsem sbirala prstama u nohou ty kulicky kazdy vecer 😀

blka
11. srp 2010

@sussanah To jsi měla dobré zpestření večera 😀 . Každopádně, jako malé dítko jsi to asi neměla moc ráda,co? Popis jsem pochopila 😉 . Když ťape v botičkách, tak má nožku položenou. Možná ji sem tam zvedne na baletku, ale myslím moc často ne. Aspoň si to teď moc neuvědomuju 😅 . Ale vždycky ho pozoruju, když s někým ťapká.

butt
12. srp 2010

@sussanah to se hodi mit mamku s takovy vzdelanim, co? 🙂

k.ate
12. srp 2010

Ahoj holky, po dlouhé době jsem tady a vidim, že se tady řeší "baleťácká" chůze, náš malej se při tom, když ťapká s někým, taky různě kroutí, tak nevim ☹ Každopádně když chodí kolem nábytku nebo si stoupne sám v prostoru, je to v pohodě, jen když chodí (což teď chodit chce a když ho chcem nechat lézt po čtyřech, tak se vzteká, že chce chodit :-/ ) s někým za ručičky, tak se tak různě kroutí... My se ho snažíme v tý chůzi moc nepodporovat, přece jen je to sloník, tak aby zbytečně nenamáhal zatím klouby... Ale už to asi moc dlouho nepůjde.. 😀 No na roční prohlídce se MUDry asi zeptám...

hankazamecnikova
12. srp 2010

@butt Tak co, jak dáváš mateřství? 🙂 Taky jsi zamilovaná až po uši? 😉

Byli jsme všichni tři na tom cvičení Vojty. Paní terapeutka Vašíčka prohlídla a byla úplně nadšená, že v měsíci už skoro pase koníčky, prý je v mnoha věcech na úrovni 2měsíčního miminka 🙂 😎 A jak jsme dělali ty cviky na otáčení hlavičky, pěkně se snažil. Ale samozřejmě u toho plakal, no ☹ Budeme tam chodit všichni tři dvakrát týdně. Ta paní je tak milá a hodná, že se tam i těším 😀

lakshmi
12. srp 2010

@crawler Ahoj, byla jsem teď mimo, tak jsem se dostala k počítači až teď... no já pořád nosím v kříži s kapsou venku, je mi to nejpohodlnější, on jak začně líp držet hlavičku, tak se zvládne i rozhlížet, teď je to takový období, že zvědavost už je, ale hlavička ne a ne pořádně držet 🙂 a zkoušela jsi na kolíbku střídat strany? to taky trochu uleví tomu zatíženýmu rameni... pak je dobrý nosit na zádech, ale to spiš řešíme teď mi, na to je ještě váš Išek malej prcek 🙂

butt
12. srp 2010

@hankazamecnikova materstvi si strasne uzivam 😀 nekdy bych ju nejradsi umackala samou laskou 🙂 vidim, ze to mame asi podobny 😀 a co tvoje prda, uz uplne dobry? a zadny jiny koplikace krom cviceni nejdou? 🙂 dobre, ze ta terapeutka je mila, to budes lip snaset 😉 a vasik je sikula 🙂

hankazamecnikova
12. srp 2010

@butt Ono to zatím nejsou komplikace, ale byly by, kdyby v šesti týdnech hlavičku na zádíčkách neotáčel a začaly se mu křivit záda. Ale zatím jsou mu čtyři týdny a už na tom makáme, tak snad žádný problémy nebudou 😉 Prevence je základ 😀 Ještěže máme takovou poctivou dětskou lékařku. Prsa už mám snad v pohodě, nechcu to zakřiknout 😕 Malej teď v tom vedru zase pije co hodinu, podle doktorky je to tak správně, podle mě: Au, chudiny bradavky 😀 😀 A v noci pěkně spinká, jen se vzbudí na kojení... někdy zapláče, ale nechá se zase uspinkat 😉 A přes den už začíná pěkně koukat, skenuje peřiny, potahy, postýlku, kočárek, prostě všechno 😵

blka
12. srp 2010

@hankazamecnikova To je fajn, že jsi s fyzioterapeutkou spokojená 😉 . Kam chodíte? Vašík je teda zvědavec, to mi Mareček pořád spinkal 🙂

@butt
@hankazamecnikova Zamilované budete čím dál tím víc, jak se na vás prcek poprvé usměje, jak se bude smát nahlas, jak k vám bude natahovat ručičky. Je toho moooooooooooc 😵

butt
13. srp 2010

@hankazamecnikova urcite zadny problemy nebudou 😉 vypada to, ze vasik je uplne zlaty miminko 🙂 taky sledju, ze uz mala vic kouka, tak s ni snad bude brzo nejaka zabava 😀

@blka tak tak, na vsechno to se strasne tesim 🙂

hankazamecnikova
13. srp 2010

@blka Na to se strašně těším 🙂 Cvičit chodíme na Fakultku do RL - Corpusu. Tam se přímo specializují na Vojtovku. Možná tam taky chodíte, co?

@butt Tak pozor, jak jsem včera doufala, že to nezakřiknu, tak jsem to silně zakřikla ☹ V noci se mi v prsu srazilo mlíko, Vašíček totiž zase pěkně spinkal snad šest hodin v kuse. A já kráva jsem samozřejmě neodstříkávala, levý prso se snažilo jako obvykle vytvořit co nejvíc mlíka, a tak jsem se k ránu vzbudila s naběhlým začervenalým prsem, zimnicí, vzala jsem se paralen, ale zabral asi tak, že teplota 39C, nemohla jsem se ani pohnout jak to bolelo 😢 Pak už jsem ale musela do koupelny shodit tvarohovej zábal... a tam jsem parádně omdlela. Ještě jsem stihla zavolat Jardu, chtěl mě odvést do postele, ale právě jak jsem vstala, zhroutila jsem se, málem mě nechytil a spadla jsem na pračku ☹ Ležela jsem tam pak na zemi a odmítala vstát, bylo mi tak zle... a celý den jsem ležela a mám pořád 37-38C ☹

blka
13. srp 2010

@hankazamecnikova Ne, my chodíme na Jánského 😉 .
Jéjda, ať je ti brzo líp 😉