Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

tanuki
3. led 2011

@jasekd já mám před poslední státnicí, jinak bych si to nelajsla, ale i takové znám.. 🙂 Jsem z LF2, kde je celkově asi přístup přátelštější a myslím, že profesoři mají radost z potenciálně zdravých dětí mladých matek.. S břichem jsem žádnou zkoušku nedělala- dlouho nebylo, a pak bylo léto a dlouhé prázdniny.. Ale kamarádka se setkala s podobnou reakcí jako ty v HK ☹
Individuál spočívá v rozkládání ročníku- co stihneš, to stihneš, to další příští rok.. Sice pak platíš, když studuješ opravdu dlouho, ale myslím, že je to ta nejlepší varianta. My totiž od 4.ročníku vůbec nemáme semestry, ale bloky 1-3týdny..tak když máš pocit, že se chceš 100% věnovat dítěti, dáš si na týden, měsíc volno.. 🙂

tanuki
3. led 2011

@jasekd a je to plánované? 🙂 nebo kojení nebylo antiko 🙂

jasekd
3. led 2011

@tanuki Ja nastesti s brichem nestudovala, ale tohle jsem slysela, sila, co? Ale tam takovejch kecu bylo, jak 100 let zpatky, ale samo ze ne vsichni. Vy jste z Motola, ze, a specializ. na pediatrii, ne? Asi mate modernejsi pristup, mozna i na jednicce se leccos zmenilo, od promoce se teto instituci vyhejbam obloukem 😀 Nejdrsnejsi na udelani zkousek mi dle vypraveni pripadala 3.LF, tam je drsnej system, minimalne v prvnich rocnicich. Jinak u nas by to neslo, zubaru je malo, byli jsme dva kruhy, tudiz delat si tu praxi jinak nez zbytek moc nejde. Prece jen jsme to meli trochu jinak nez vseobecnaci. A statnice z pediatrie byla u nas nejvetsi hruza, ja ji jako zubar nemam, ale vim od vseobecnejch. Mam 3 nase spec. statnice a z vasich internu, chiru, hygienu a nejake to socialni lekarstvi nebo jak se to jmenuje, to byla pekna blbost.Tehotenstvi je neplanovane, i kdyz vzhledem ke vzdelani nepovazuju kojeni za antikoncepci 😀 Chteli jsme deti cca po 1,5-2 letech. Pak se potrebuju vratit do prace, RD mam na dva roky a s druhym dam taky dva roky. Pri otehotneni jsem kojila, prikladala kazde krmeni a pak teda dokrmovala Nutrilonem, takze ne 100%ne, Martinek je po roce snazeni, injekcich Agolutinu, ovarialni cyste, Utrogestan, cyklus s Clostylbegitem... Tohle dite je jedna jedina nedbalost 😀 Priroda dela divy. Jakou mas vlastne predstavu dal? Mas nejakej vysnenej obor nebo vezmes, kde bude misto? Ted by bylo misto vsude 😀 Jestli ty vypovedi skutecne budou, zaprve nemam kde rodit a za druhe Martin nebude mit nefrologa, coz me teda netesi 😝

tanuki
4. led 2011

@jasekd já slyšela, že staří profesoři dávají holkám dost najevo nelibost nad feminizací oboru. Nedávno jeden papaláš pronesl na gyn. kongresu, že největší problém české gynekologie je nedostatek lékařů-mužů. 😝
Nevíš náhodou, jak je to s nostrifikací? Máme jednoho známého, co by rád zubařil v ČR.. ale vůbec nevím, zda to jde přes ministerstvo nebo komoru.
A kde vy teda bydlíte? Přinejhorším v Motole na pediatrii se výpovědi nedávají 😉 Já se do práce chystám nejdřív za 2,5roku, tak spíš uvidím co a jak..ale k pediatrii mě to samozřejmě táhne🙂
Četla jsem, že 3.měsíc po porodu je takový hodně plodný 🙂

jasekd
4. led 2011

@tanuki Hele, to nevim, asi taky je rozdil mezi cleny a necleny EU, nikdy jsem to neresila... My jsme z Jablonce, tady mame naseho nefrologa a obcas jezdi k nam do spitalu doc. R. Kocvara z VFN, klinika Ke Karlovu, tam budem patrit v pripade operace, situaci tam samozrejme neznam, ani jsem tam nebyla, on docent ordinuje v JBC cca jednou za dva mesice a to nam zatim stacilo. Teda dedek pitomej, na tom kongresu, kdopak to byl?

jasekd
4. led 2011

@tanuki Navic nevim jak u vas, u nas se vsechno hrozne meni. Zrusili nam atestace na ten zaklad, zustaly atestace na chiru, ortodoncii apod. Kdyz ja odpromovala, pro vykon samostatneho povolani bylo potreba tri roky praxe u skolitele (podminky, kdo je skolitel, jsou dane), splneni minima vykonu a to se melo posilat na komoru a povolovalo to nakonec min. zdravotnictvi, ani nevim presne. Pak se minima zrusily a stacily ty 3 roky praxe, ty ja uz davno mam, ale nemam vyrizene papirovani, takze samostatnou cinnost zatim vykonavat nemuzu. Budu to resit pred navratem do prace. Ty minima se vyplnovaly do takovych karet, zacla jsem , ale nemam hotove, dalo to dost prace a najednou to neni treba. No a ty lidi, co vyjdou ze skoly ted, uz maji titul MDDr. (ja jsem jeste MUDr.) a pracovat sami muzou hned 😅 Proste bordel a ani my sami nevime presne, co kam poslat, vetsina mejch kamosek z fakulty to jeste nema, jsou vetsinou na MD. Jo a jeste mi chybi zkouska z rtg, abych byla opravnena s tim pracovat bez nadrizeneho pracovnika, coz je muj skolitel, ktery tu zkousku ma. Pak jeste existuje profesni zkouska misto atestace, ktera neni povinna, ale jsou za ni nejake bonifikace a skoro nikdo z mych spoluzaku ji nema a mit nebude, protoze se to nikomu nechce delat, priprava narocna a oni to pak zas zmeni 😅

tanuki
5. led 2011

@jasekd jojo, mužova kolegyně má kurz na ultrazvuky a přišel jí dopis, že to zpětně ruší a její oprávnění se taky ruší! To mi přijde fakt neskutečné. Od nás se jedna spolužačka rozhodla pro zuby 🙂 ale už zrušili tu nástavbu pro MUDry, tak jakoby chodí celých těch 5let s tím, že chodí jen zubní předměty, vše ostatní má uznané z všeob. lékařství. Jsem zvědavá, jak to doklepe, taky by chtěla mimi 🙂
V Jablonci na gyndě teď nastupuje jedna moooc šikovná spolužačka 😉

jasekd
5. led 2011

@tanuki No musis absolvovat vsechny nase predmety, to je jasne, ale myslim, ze to nedelali celych 6 let. Oni jak na nic jineho nemuseli, tak si chodili s vice kruhama najednou, teda myslim. Protoze my studovali 6 let, vy taky 6 let a bud si na medicine 12 let 😅 Dneska je MDDr. na 5 let, takze bude studovat 11? No fuj... No aby tam ta tva spoluzacka nebyla s primarem sama 😅 Zatim to vypada, ze cele oddeleni podalo vypoved. Kdybys mela nejake info od ni, jak to tam vypada, budu rada, kdyz mi napises, protoze ja bych tam rada rodila 😀

jasekd
5. led 2011

@tanuki A manzel je taky doktor, uz hotovej? To se doma moc nepotkate 😅 Co dela, jestli se muzu zeptat? Treba tu tvou spoluzacku potkam v dubnu, jestli se mi zadari tam rodit. Rodila jsem tam Martina a velika spokojenost, nastoupila na dobre oddeleni, teda z pohledu pacienta, zevnitr tam nevidim. Mam tam jednu znamou mladinkou Dr, je o rok mladsi nez ja, ale zas tak se nezname, abych mela info od ni. Kazdopadne lidi si tu porodnici velmi chvalej, personal, vybaveni, vsechno. Ja delala sesterskou praxi po druhaku v JBC na interne a jinak jsme prazdninovou praxi ve spitale nemeli, jen ve svym oboru. K vam do Motola jsme chodili na chiru a statnici delali u prof. Pafka, ja teda u docenta Schutznera (koukala jsem na netu, jak se jmenuje, nemohla jsem si vzpomenout a koukam, ze uz je profesor, za nas byl docent). Nic jineho jsme asi v Motole nemeli, byli jsme hlavne na Karlaku, internu na Strahove, infekci na Bulovce, ped. v Krci...

tanuki
5. led 2011

@jasekd ještě nedávno pro ně byla nějaká rychlejší "nástavba" ale teď opravdu těch 5let..ona při tom pracuje, tak se to snad jakš takš dá..já ale studuju 7.rokem a už jsem ohledně zkoušek zcela vyhořelá.
Infekci na Bulovce, to máme asi všichni 😀 jeden z nejzajímavějších a nejlépe organizovaných předmětů 🙂
Jojo, muž už pracuje, vydrželi jsme 2měsíce v Praze, ale přístup na klinice ho tak štval(hrozný přesčasy, malá pozitivní zpětná vazba z vedení, především malá tendence ho něco učit, což je faaakt potřeba), že jsme odešli na malé město, kde to celkem dobře funguje, pracuje 7-15:30 taky teda změnil obor.
Spolužačku snad uvidím v březnu na promoci. Mám taky jednu v Liberci 😝 ale chápu, že v Jbl je to asi příjemnější

jasekd
5. led 2011

@tanuki A co ta budouci zubarka dela ted? A manzel?
LBC porodnice ma horsi povest, ale muze to bejt "jedna pani povidala", nemam zkusenost, nemuzu soudit 😉 A hlavne ja jsem primo z Jablonce, tak jinam ani nemam potrebu jezdit.
Promoce urcite bude, musis uz se tesit. Ale zas tak to neprotahujes, medina je na 6 let a ty studujes 7. Vyhoreli jsme byli vsichni, je to narocne 😝

tanuki
6. led 2011

mám takový menší problémek..že když neudělám teď státnici..jakože momentálně to na to nevypadá, portože jsme obě s Veru nemocné... uvidíme.. tak nestihnu promoci v březnu. A další je v půli července a já mám TP 1.7. 😅 Jedna sice loni promovala v 9.měsíci, ale bylo to šílené, i netěhotní měli problémy s vedrem, dusnem.

hest
6. led 2011

tak na promoci nemusíš jít, u nás na ní nemusíš a diplom ti pošlou poštou-)) já zse nestíhám státnice, jsou 2 týdny po mém TP..to nebudu riskovat a zybtečně se tam hlásit..stejně bych tam nejela takovou dálku i kdybych přenášela-) a o šestinedělí minulém jsem jela na zkoušky a stačilo..škola počká-))

jasekd
6. led 2011

@tanuki Jo, v karolinu se blbe dejcha, kdyz tam stojis jak trotl takovou dobu. Na promoci nemusis, a pokud bys moc chtela, treba by sel zaridit jinej termin... Mne se tam ani nechtelo, ale je topekny pro rodice, babi, dedu, nakonec se mi to libilo.

k.ate
6. led 2011

@tanuki já byla na promoci v 7 měsíci v červenci a bylo to teda něco... :-/ Všichni měli strach, že tam sebou každou chvíli seknu, i ženský ze studijního tam pro mě měli nachystanou židli, abych kdyžtak mohla zmizet 😀

Jo jinak před prckem jsem si dělala srandu, že první promoval Bc. a druhej bude u Ing. Kdybychom tu školu nevzdali, fakt by nám to vyšlo 😀 😀 😀

janeyzelvicka
7. led 2011

tan, no buď bych na tu promoci nešla (škoda obřadu pro rodiče a tak, ale místo toho můžou mít třeba vítání občánků 😅 ), anebo si vymínit nějakou židli nebo co... Hehe, v těch papalášovských děkanských a dalších hábitech taky musí být pěkné vedro 😀
manžel jak měl promoci, tak bylo hrozné vedro a to byl listopad... děkanka měla projev, pak prorektor, oni tam stáli vepředu ve třech řadách a prý si mezi sebou na půl pusy šeptali: "Je mi hrozně, asi sebou seknu," "Potím se jak prase..:" a tak... 😅

tanuki
8. led 2011

Ale já bych tam chtěla 🙂 V létě jsem byla na mužově a moc jsme si to užila, jak se profesoři na začátku tvářili smrtelně vážně 😀 Taková fakt zajímavá atmosféra "sranda skončila, vítejte ve velkém světě, teď jste mezi náma, držíme Vám palce, ať děláte svou práci dobře a přináší Vám potěšení" Obzvlášť te´d v březnu by to bylo fajn, protože tam budou samí moji spolužáci- v létě bude nižší ročník.. No, jdu se učit, ať mám šanci 🙂

janeyzelvicka
8. led 2011

Tan, to věřím, v tom Karolinu je to fakt s takovou slavnostní atmosférou, to prostředí se prostě s nějakou aulou, jako máme třeba my, vůbec nedá srovnat. Tak zkus kdyžtak promyslet nějaký plán, co by se asi dalo dělat, kdyby ti zabylo nevolno nebo tak 🙂 Kdyžtak třeba bechneš soše Karlíka IV. do náruče 😅

chayanita
9. led 2011

Já jsem v druháku.... jsem z Prahy, ale studuju v Olomouci na FF.
A v březnu se mi narodí mimísek, jak to zvládáte?

janeyzelvicka
9. led 2011

@chayanita Ahoj, moje dcera už má hrubě přes dva roky, narodila se mi mezi prvákem a druhákem na výšce. Jsem z Ostravy, studuju v Brně prezenčně (ale většinou jsem jezdila jen jednou týdně) a už tak nějak spěju ke školnímu konci - v pátek státnicuju z jednoho oboru, v červnu z druhého. Takže to jde - nutno ale říct, že jsem měla ochotné lidi na hlídání 🙂 a co studuješ?

chayanita
10. led 2011

Já angličtinu a španělštinu v Olomouci na FF.
Ochotné hlídání budu mít taky, jen mám kolem sebe kupu lidí,kteří tvrdí, že to nepůjde🙂
Tak jsem moc ráda, že se tu dozvídám opak🙂
Držím Ti moc palce na státnice!! Co studuješ?

janeyzelvicka
10. led 2011

Ále, z lidí si nic nedělej, to jsem taky slýchávala, a nakonec to jde... někdy to chce sice pevné nervy a výdrž, ale jde... No a i kdybych to nakonec nezvládla, tak si řeknu, že jsem se aspoň snažila 😅
Já studuju na Masaryčce žurnalistiku a mezinárodní vztahy.

janeyzelvicka
10. led 2011

Jo a dík za držení palců 🙂

tanuki
11. led 2011

@chayanita a kde teda budete bydlet? V Praze nebo Olomouci? 🙂 a jak zvládáš s pupkem zkouškové, co učitelé? 🙂 Držím palce! Já začala chodit do školy měsíc po porodu, výčitky jsem neměla, Veru byla díky tomu hodně s tatínkem, případně někým jiným, kdo se jí snažil poskytnout bezpečí a lásku 🙂
A šlo to hezky..teď mě čeká poslední týden a půl školy! Akorát jezdím ráno na praxi v 6:40 a to se teda V. moc nelíbí- to se nikdy nestávalo, abychom spolu ráno nebyly-že by se probudila a já už byla fuč 😔

hest
11. led 2011

@chayanita to se teda taky nacestuješ, já jsem z Phy a jezdím do Brna a už mi to leze krkem..a to jsem zvědavá jak budu cestovat v letním semestru...abych se nerozsypala někde po cestě-))

tanuki
11. led 2011

@hest to mi pak musíš dát vědět, jak to zvládáš..já se přestěhovala z Prahy, ale gyn si nechávám, tak mě čeká taky dobré cestování..bohužel neřídím, takže i hodně busem 😝

aemmi
12. led 2011

Ahoj holky, státnicovala jste, nebo se chystáte některá státnicovat těhotná? Jak to zvládáte?

hest
12. led 2011

@aemmi měla jsem, ale státnice mi vychází asi dva týdny po porodu, tak jsem si řekla, že to nebudu riskovat a půjdu až za půl roku-)

hest
12. led 2011

@tanuki já sice řídím, ale jezdím busem, po D1 bych si to nelajzla, hlavně jsem po celém dni cve škole tak unavená, že si nedokážu představit, že bych ještě jela autem-)

aemmi
12. led 2011

@hest tak to je rozumný 😅 já nad tím pořád přemýšlím...kdyby to ted vyšlo, tak jdu v 6. měsíci...kdyby to nevyšlo, tak nevím, pořád přemýšlím, jestli se radši nepřestat snažit... ☹