Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

kukuca
1. zář 2008

Ahoj holky, já jsem to řešila tak hrozně dlouho(snad asi od prváku) ale pak už to bylo k nevydržení..A jsem těhule a 3.ročník-poslední před sebou a dítkose narodí 1.5 měsíce před státnicema.Nějak to dopadne.Ročník dokončím a státnice odložím o další termín..Zatím jsem šťastná, školu dokončit chci.

tanuki
1. zář 2008

Ahoj potenciální snažilky 🙂 člověku dodá vědomí mimča v bříšku sebevědomí a suverenitu, protože ví, že to porstě musí zvládnát - že už teď nejde jen o tebe samotnou... Já jsem dělala zkoušky do 23.tt, Janička tady z diskuze ještě mnohem později. Kdybych byla rozhodnutá pro mimi, udělala bych to stejně jako jsem to udělala - 2. trimestr je největší pohoda a teď v tom 3. jsem ráda za svůj klid, že si můžu dělat co chci kdy chci - že mám prázdniny.. že můžu spát a nemusím se učit 😀 Což teda obnáší, že jsme otěhotněli v lednu. Tak hodně štěstí v rozhodování a těhotnění!

eeefffaaa
1. zář 2008

Ahojky...Kdyz ja prave nevim jestli bych to zvladala.Chodit do skoly,ucit se na zkousky,psat absolventku,chodit na praxe.Mame skolu treba od 9 od rana do 5 do vecera a pokud nemam omluvenku,musim tam byt,musime mit na vsech predmetech 80% dochazku.No jak nad tim premyslimasi to jeste o nejaky ten mesic odlozime,ale vubec se mi teda nechce ☹ Mam navic celiakii a mam strach,ze to pak uz jit taky nemusi a nebo to uz ted nepujde vubec.Porad nad tim premyslim a prebiram si dokolea vsechno v hlave.

tanuki
1. zář 2008

Neboj, důležité je, že jsi mladá a pokud držíš poctivě dietu, tak to bude OK!!! 😉 Obzvlášť, když byste to zkoušeli ještě na škole, tak budeš mít co dělat a nebudeš se na to upínat, což dost pomáhá otěhotnění 😀 Hm, od 9do 5ti, to je celkem síla a co studuješ? To chápu, že dilema máš velké... Já jsem si taky nebyla jistá, zda do toho jít, ale nakonec jsme to nechali na přírodě - chtěla jsem tomu dát leden+únor a pak to odložit na neurčito...no a výsledek je, že balím tašku do porodnice 😀 a říkám si, že to prostě nějak zvládneme. Bude to záhul (zbývají mi ještě 2roky), ale nejsem první ani poslední

eeefffaaa
1. zář 2008

Studuju Socialni praci v Pardubicich.Navic denne dojizdim a stravim hodinu v buse tam a hodinu nazpatek.Cely dva roky ani poradne ve skole nejim,ziju jen ze svacin z domu,ale ted pritel ma jiny zamestnani a ma praci naproti moji skole,takze budeme spolu chodit i na obedy a budeme spolu jezdit autem domu.Takze aspon neco,ze se nebudu muset vecer kodrcat busem.Ja mam sice celiakii uz od mesicu,ale dietu nedrzim asi deset let,bylo to vsechno v poradku,ale ted mi zacina byt zase spatne a jediny co muzu delat,jist podle sebe,jak se citim a po cem mi je spatne a tak a doktor mi rikal,ze kvuli tomu pak nebudu muset mit treba ani deti,protoze to mam vlastne temer od narozeni.Takze ted se snazim jist co nejmin veci,kde je normalni mouka.A do toho ta skola...Rikam si,ze mi chybi posledni rok,tak to jeste asi par mesicu vydrzim a nebudu zbytecne stresovat mimco.Ja jsem navic strasnej nervak a podle me by mu to jeste ublizilo.Muzu se zeptat kolik vam je??Nebo teda spis v kolika jste otehotneli??Neni to sice nijak podstatny,ale zajima me to 😅

eeefffaaa
1. zář 2008

Tam jsem zapomela napsat,ze tu celiakii mam od 8 mesicu 😅

kukuca
1. zář 2008

eeefffaaa, já jem otěhoněla nedávno, v 25 🙂

tanuki
1. zář 2008

Já jsem otěhotněla cca měsíc před 23. narozkama.. To těhotnění je tak tajemná věc - doktoři celkem často straší zbytečně - mě říkala gyndr., že budu mít asi problémy s otěhotněním a hle 😀
No, jestli opravdu nemáš možnost odpočívat a jsi v jednom kole, tak bych asi ještě počkala. Přeci jen je to nápor na organismus...

eeefffaaa
1. zář 2008

No ono uz treba ani nebude proc cekat...rekli jsme si ze to dvakrat zkusime a kdyz nic,tak pockame jeste nejaky ten mesic,ale kdyz se to povede,tak parada.Navic bydlime s mymi rodici,takze se vlastne skoro o nic nestaram.Moje nejvetsi starost je hlavne skola,ale jsem proste desnej nervak.Jak neudelam zapocet treba hned,tak brecim a jsem na celej svet nastvana 😅 Navic mam bajecnyho chlapa,kteryho si podle me ani nezaslouzim.Ono se to nejak vyvrbi.A kdyz z toho naseho nedavnyho malinkyho snazeni neotehotnim,tak pockam 🙂 Ale na pokec sem s vami muzu chodit ne?? 😀 Alepson se dozvim veci,ktery pak budou dulezity a jako kdyz je najdu.

janeyzelvicka
1. zář 2008

Júúú tady to žije, zdravím po víkendu 🙂
eeefffaaa: Teda já tu sice můžu machrovat, jak budu zvládat denní studium i s mimčem, pravda je ale taková, že kdybych neměla skvělou školu, kde si můžu překopávat rozvrh a různě posouvat a odsouvat předměty a skvělého manžela, který funguje soběstačně, asi bych už studentem nebyla...
Když jsem ještě byla těhu, šlo to, poslední zkoušku jsem měla cca měsíc a půl před porodem a dalo se, měla jsem pohodové těhu, akorát jsem se bála, že mi bude blbě (dělalo se mi na omdlení), což se nestalo, takže jsem úspěšně završila ročník.
Za 14 dnů mi začíná další semestr a nechala jsem si zapsat jen předměty s nepovinnou docházkou, takže mě ve škole moc neuvidí...
Co se týče tebe - nevyznám se v celiakii, takže nabízím pouze racionální pohled na to, jak jsi psala, že bys měla měsíc po porodu absolutorium. Kristýnce je teď skoro měsíc a když si představím, že by po mně někdo něco chtěl, tak ho asi kopnu... Jsem docela nevyspalá, protože si prostě nemůžu zvyknout na to, že se ve 3 ráno musím vzbudit, přebalit, nakojit a pak trochu uspávat, což zabere asi hodinu a já jsem z toho vycuclá... Přes den, když je vzhůru, se jí snažím věnovat, ať ji jen vždycky nešoupnu do postele jak trestance. teď má blinkací - slintací období, takže oblečky a různé plínky, co dáváme pod ní, mají obrovskou úmrtnost, takže často peru a když vidím věci, co čekají na žehlení, tak mi tu asi zachvíli začnou protestně stávkovat. No a pak nějaké ty procházky, kojení taky zabere čas... a když mám chvíli volno, plácnu sebou a buď spím, nebo čtu nebo koukám na nějakou oddechovku, pač potřebuju vypnout...
Takže studovat v těhu - dá se.. ale s tak malinkým miminkem se učit na nějakou důležitou zkoušku, nevím... leda že bys ho někde odložila a nechala si ho nosit jen na kojení, nebo rovnou nekojila...
Jinak jsem otěhotněla když mi bylo 19.

janeyzelvicka
1. zář 2008

Na pokec choď, to je jasný...
Jinak jak dopadl víkend - nakonec mi v sobotu ráno ruplo v bedně a když jarek, že teda jede za těma bývalýma spolužákama, tvářila jsem se jako pejsek co ho nevzali na procházku. tak on, jestli teda chceme jet s ním, když je to i pro rodinné příslušníky. tak jsem nakonec kývla, sbalili jsme snad půlku pokoje a jeli. Kristýnka byla strašně hodná, v autě spala, tam jsme ji s kočárkem dali na terasu, tak byla aspoň na čerstvém vzduchu (vsetínské vrchy). Dvakrát jsme s ní udělali procházku, a docela ji to všecko unavilo, jsme přijeli a nechtěla moc ani jíst, usla a nic ji neprobudilo. No a nejvíc z ní byl udivený jeden týpek, nějaký vzdálený příbuzný toho jarkova spolužáka, který byl již notně pod parou. Kojení nakonec taky šlo, konečně jsem přišla na to, proč se u toho tak zlobila - silný spouštěcí reflex... takže se přisála a najednou jí vyteklo tolík mlíčka, že se začla zalykat, všude jí to kapalo, takže se zase pustila a začla brečet... ale když už teď vím, v čem byl zakopaný pes, tak už je to v pohodě, akorát jí to furt teče kolem, takže po kojení vypadáme, jak by na nás někdo vylil polovinu krabice mlíka 😀

spetra
1. zář 2008

já chtěla mimi kvůli škole až po Bc. státnicích, příroda chtěla jinak a já státnicovala cca 25 tt, za sebe můžu jen doporučit - hrozně mi to těhotenství psychicky pomohlo. Jsem totiž hrozný nervák a vetšinou proletím kvůli nervům... a teď bylo pro mě mnoooohem důležitější mimi.... 😉 a " od října" nastpuji dálkově na magisterské studium, uvidím jak to půjde...

kukuca
1. zář 2008

Spetra, já budu státnicovat až s ročním miminem. Rodit bych měla totiž měsíc před státnicema..Vůbec jsem nepředpokládala že to půjde tak brzy, napoprvé 😅 Měla jsem totiž zdravotní problémy.Tak snad s ročním prckem to nárazové učení zvládnu..

janeyzelvicka
1. zář 2008

Já myslím že s ročním se to snad dá, pokud se někdy eventuálně zajistí hlídání nebo se tatínek vyšoupne na dlouhou procházku... a záleží taky na dítku...

kukuca
1. zář 2008

Janey, tatínek je na to připravenej a babička bydlí v ulici,ta by nejradši vozila už hned 🙂

tanuki
1. zář 2008

Hihi, no tak to vypadá, že na VŠ se těhotní všem snadno, tak Elfo, uvidíš, třeba budeš chodit na pokec s pupkem 😀
jani, tak to jste šikulky, že jste to zvládly! No jo, člověka v těhu ani nenapadne, co je za varianty při kojení 😉 Já teda nebyla na žádném kurzu, takže si naivně představuji, že položím dítko do náručí a ono bude sát 😀 😀 My jsme se zas konečně vrhli na to šití - mamča ušila povlečení pro malou do postýlky a já do kočárku 🙂 No a taky v týdnu udělám ty šátky, tak ti pak pošlu foto a uvidíš. Upřímně si nejsem jistá, zda ta látka nepruží až moc 😒 Ale prý to pružení je pro začátečníky dobré. No kdyžtak to ještě trochu prošiju, aby to tak nepružilo. Teď letím do lékárny, koupit konečně olejíček na masáž hráze - už je čas začít 😅 Muž se jistě už těší, já se bojííím, ale dokonce na webu naší porodnice píšou, že správně prováděná masáž má bolet, tak uvidíme.

eeefffaaa
1. zář 2008

No my to taky asi nechame osudu..a kdyz se to nepovede,odlozime to 🙂 ja nevim,jak se znam tak ja bych to asi nezvladla...napr.porodit a jit za mesic k zavereckam a jeste tesne pred porodem delat pet zkousek behem 14 dnu.My to na ty skole mame pekne postaven yna hlavu.Mame samy extreni ucitele,jeden je tam nastalo.TakzeMame treba dve hodiny rano pak dve hodiny volno no a pak se jede treba az do vecera kvuli externim ucitelum.Navic mame v pondeli praxi,takze se nam vsechno musi vejit do 4 dnu.A vsechny predmety mame povinny a musime mit,jak uz jsem psala dochazku,zadny si nemuzu vyskrtnout a nechat na jiny rok nebo tak neco ☹ Je fakt ze nekteri ucitele dochazku nijak moc neresi i kdyz ji mame mit,ale nekdo na tom fakt baziruje.Voska je pekne blba na tohle...je to neco jako stredni..v nekterych vecech hodne podobna.A kdyz se nam zadari bude to sice tezky,ale snad to ustojim.Urcite pro me skola neni vsechno na svete a nebudu na prasky treba kvuli tomu,ze bych se v poslednim roce na to musela vykaslat..sice by me to chvili asi mrzelo,ale co,mimco je dulezitejsi...A jak vas tady tak ctu,tak vam docela i zavidim...Nikdy jsem nechapala jak se nekdo muze na mimco tak strasne tesit a dodnes mi to tak jako porad nijak nedochazi,ale dokud to clovek nepozna sam,tak nevi 🙂 A jeste nedavno jsem byla presvedcena ze dite chci az tak za pet let min,ale nejak mi ruplo v hlave a uz me to chyta.Uz mi je prece jen 23 a myslim,ze je to tak akorat a zacinam si pripadat stara 😅

janeyzelvicka
1. zář 2008

tanuki: Hih vzpomínám na první "kojení", to jsem měla možná tak to mlezivo a to kdoví jestli, ale malá dyndala, asi půl hoďky, já spokojená, jak nám to jde, byla jsem asi takový živý dudlík... pak ji odendám, no, bradavka zajímavého vzhledu, což beru, ona se tak různě teď tvaruje, ale na dvorci normálně monokl! tak jsem mazala bepanthenem, pak to docela bolelo při dalším kojení, ale ten bepanten pomohl, takže to asi za 2 dny zmizlo...
taky jsem četla že ty pružné látky jsou lepší, onehdá jsem viděla maminu s mimčem a pružným šátkem, všichni vypadali spokojeně...
Jojo olejíček, třeba ti pomůže, ten maliník jsem pila tak od 36 týdne, no celkově jsem vypila 3 krabičky... a jeden sáček tu ještě mám, tak si ho někdy slavnostně vypiju 😀 Nám PA na kurzu říkala, že taky máme hráz masírovat, a pak v co se to vyvine 😀 mě to ale přišlo docela divné, nic moc erotického 😀 a dnes si nějak libuju v morbiditách, takže: kup si i dubovou kůru gel, ta nastřížená hráz se po něm líp hojí 😝 😉 ne dělám si srandu...
eeefffaaa: tak uvidíš jak to vyjde 😉 Já si představuju sebe u nějaké zkoušky měsíc po termínu porodu. Kristýnka se narodila 10 dnů po, 14 dnů po porodi jsem ještě byla nepoužitelná... Pardon pane profesore, nesednu si, mám nastřiženou hráz... ten flek co mám na tričku? to nic, to mi jen teče mlíko, kojím 😀
spousta mamin by to určitě zvládala líp než já, já jsem lenoch a spavec, takže mě taky nemůžeš brát vážně... a možná tenhle semestr taky ani nedojedu, kdo ví...

eeefffaaa
1. zář 2008

😀 promin,ale jak to tady popisujes tak si to uplne predstavuju a prijde mi to vtipny, i kdyz to moc vtipny a prijemny urcite nebylo,tak jak si to napsala tak to neslo se nesmat...a jak ste zjistili ze cekate mimco??Az podle toho,ze nedorazila menstruace nebo jak se rika,ze ste to tak nejak vycitili???

janeyzelvicka
1. zář 2008

Jak jsem to zjistila - jak někdo píše že taková jako intuice, tak něco podobného u mě bylo, když jsem nebyla těhotná. Ono totiž jeden měsíc jsme si nedávali pozor a já se pak začala strašně sledovat - připadalo mi, že mě bolí prsa, bylo mi divně, menstruace nikde, byla jsem unavená... tak jsem pak letěla pro test, jedna čárka. menstruace posléze dorazila. říkám si konec blbnutí. a pak za měsíc jsme si zas jednou nedali bacha, a pak asi dva dny potom jsme se rozhodli že mimi teda až po škole.
pohoda, nic mi nebylo, akorát jsem byla nějaká unavená, tak jsem nešla na přednášku, ale komu by se chtělo, že... a najednou menstruace nic, tak si říkám, at žije pravidelný cyklus... ale nijak jsem to neřešila. až po týdnu mi to začalo být divné, týdenní zpoždění jsem sice mívala, ale i tak... tak jen jakoby nic jsem si koupila další test, v pohodě jsem si ho rozložila na záchodě... a okamžitě vylezly dvě čátky!!! ještě že jsem dřepěla, jinak bych teda jela k zemi 😀
Takže někdo to určitě může cítit, ale já teda asi ne, a když, tak na nesprávném místě 😀

mili84
1. zář 2008

eeefffaaa: Ty jsi z Pardubic? 😉 Nebo tu jen studuješ?

eeefffaaa
1. zář 2008

mili- studuju ale bydlim kousek od Pardubic...

mili84
1. zář 2008

eeefffaaa: Já také kousek od Pardubic... 😉 Ale studuji v HK 🙂

nikolaf
2. zář 2008

ahojky_ holky

mohla bych se připojit k vám do diskuse. Také studiji VŠ při práci a pomýšlíme s manželem na mimčo. A přemýšlím jak bych to mohla všechno stíhat dohromady a byla bych moc ráda, kdy bych se mohla s někým poradit a popovídat o škole a snažení o mimi 🙂

kukuca
2. zář 2008

Ahoj holky, já jsem na to miminko myslela už od prváku a pořád přemýšlela jestli to zvládnu skloubit nebo ne. Ale pořád jsem to odsouvala do pozadí a pořád mě to trápilo..No a vydržela jsem to jen do třeťáku,takže se ten poslední ročník s tím budu muset nějak porvat. Ale aspoň jsem (zatím) spokojená.Ono je taky důležitý si říct jestli mátei další podmínky pro rodinu(pokud je to plánovaný) bydlení, rozumnýho manžela-přítele, plus třeba i nějakou praxi.To já mám, jen ta škola(kombinovaný studium)Ale jak to zvládat pak to neporadím, protože zkušenosti ještě nemám 🙂

tanuki
2. zář 2008

Ahoj, no kukuč, ono je taky podstatný jaké má žena těhotenství co se týče nevolností - aby zvládala studium. Já jsem v životě moc často nezvracela, nikdy v dopr.prostředcích..prostě nejsem blicí typ. Ale třeba si to vynahradím v příštím těhotenství 😀 A v 1.trimestru jsem zvracela jen jednou a to z vlastní blbosti (kyselý jablečný juice na lačný žaludek)
No a to zázemí, to je samořejmě nejpodstatnější otázka, u nás je to docela OK, krom hlídacích babiček - ty si ještě na důchod budou muset počkat.. Ale zas mám výhodu manžela, který studuje to samé a navíc tudíž bude chodit domů cca v 1 😵 😵 😵 Takže plánujeme rovnocenné rodičovství 😀

eeefffaaa
2. zář 2008

Ahoj holky...no ja toho mam plnou hlavu,porad premyslim a koumu jestli pockat nebo ne a tak jsme si proste s pritelem rekli,ze to nechame osudu.... Dneska jsem rano navic volala na gyndu a sestra mela nejakou"vybornou" naladu (byla prijemna jak trn v oku) a uz po ranu me pekne vytocila.Jsme si proste s pritelem rekli,ze to nechame osudu...Ja kdybych studovala na VŠ nevaham a jdu do toho hned,ale na vosce si to netroufnu.Mam vybornou mamku a hlavne skvelyho,uzasnyho pritele,takze bych nevahala a sla bych do toho.

nikolaf - byt tebou tak bych do toho sla,praci bych vubec neresila,pokud delas neco pohodovyho nebo neco ne moc zatezkavaciho a kdyztak te da doktorka na materskou driv 🙂 a skolu urco zvladnes, toho bych se nebala.Pokud zvladas praci a skolu, zvladnes to i takhle.To je teda muj osobni nazor a ja byt na tvem miste,tak do toho jdu 🙂 pokud mas manzela,ktery ti ve vsem pomuze,to je taky hoooodne dulezity.

eho
2. zář 2008

Ahoj, můžu se přidat? Mám ročního syna a od října budu dodělávat dálkově dva roky ekonomie. Školu mám ve městě, kde bydlím, chůvu zajištěnou, tenhle týden se s ní jdu seznámit, ale výhoda je, že škola je prý údajně jen jednou za měsíc jeden celý den. Jsem ze školy už pět let, dělala jsem bakaláře - jazyky a pak jsem šla do práce. Původně jsem chtěla jít už vloni, ale nevěděla jsem, jak by to bylo s kojením a tak, nějakou dobu nám trvalo než jsme se s malým zaběhli, tak na to jdu teď.

eeefffaaa
2. zář 2008

eho: ahoj..tak to ti preju at ti to ve skole jde a hlavne at to s malym zvladate v pohode.Drzim pesti!! 🙂

mili: a odkud jsi??A to studujes v HK ten socialni obor??Tam jsem chtela jit taky,ale az ted po Vosce,ale uz se mi na dalsi tri roky nechce..mozna to jednou zkusim dalkove,ale ted si po tomhle roce dam oddych.Mam pocit ze po kazdych zkouskach skoncim v blazinci 🙂

janeyzelvicka
2. zář 2008

Přeju dobré ránko nebo spíš poledne... uff to byla noc... od 7 večer zhruba do 12 Kristýnka pobrekávala, pak zas od 3 do 4 v noci... Už vidím manžu v práci - nejspíš dříme za klávesnicí...
Já jsem taky pro rovnocenné rodičovství 😀 a navíc mám chlapa, který by nejradši s prací praštil a šel na mateřskou, jak včera říkal 😀 (Uvidíme co bude říkat až mu ji tu nechám a zajedu do školy) Jenže z čeho bysme žili, že 😀 Fajn to má bratranec, dělá z domu, občas zajede do práce... škoda že nejsem jeho manželka 😀 Ale na druhou stranu si říkám, že na tom nejsme až tak špatně, když se Jarek z práce vrací tak před 4, to švagr dělá tak různě, dvanáctky a podobné chuťovky a o zákoníku práce u nich v práci asi ještě neslyšeli...