Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

k.ate
15. únor 2010

rampepurda - já si taky myslím, že by to mohlo bejt ono 🙂 Já když testovala a nebyla jsem těhu, tak v limitu nebyl ani náznak čárky... Když jsem čekala malýho, tak stíneček vidět by a pak to postupně sílilo (mám ještě obrázky v albu 😀 )

Jinak se školou se to zkloubit dá. Já jsem asi jsem hrozná matka, ale od začátku mi nějak extra nevadilo odejít od malýho... Je fakt, že první tejden to bylo jen jednou ani ne na dvě hodiny a pak to postupně přibývalo a byla jsem hned vedle, takže manža mi mohl kdykoliv zavolat. Ale učení a dokopání se k diplomce je pro mě problém, ale to není malým, já byla vždycky takovej flákač... 😀

blka - jdu vyplnit dotazník 🙂

k.ate
15. únor 2010

blka - ted jsem se u něj zasekla, jak tam jsou ty hodnocený odpovědi, je braná 1 jako nejlepší nebo nejhorší? 😀 Vím, že jsem asi blbá ,ale nějak mi to nemysli😀

janeyzelvicka
15. únor 2010

blka, jdu na to 🙂

knobloska
15. únor 2010

Holky potřebovala bych poradit...k přihlášce mám dát ověřenou kopii maturitního vysvědčení. Kde mi to jako udělají? To musím k notáři?
Děkuju 🙂

vorllinka
15. únor 2010

knoblos mně to udělali na obecním uřadu 😉

k.ate
15. únor 2010

knobloska - buď u notáře nebo na matrice na jakýmkoliv uřadě (tam to maj levnější 🙂 )

rampepurda11
15. únor 2010

blka: Dotaznicek jsem taky vyplnila🙂 Kdybys to poslala mýmu strejdovi a tete, to by ses divila. Ty si ze me utahujou, ze jsem na recyklaci jako prastena, ze oni petky palej hned jak ja odjednu... 😠

milinoj: Dekuju za odpoved. Ja tomu fakt uverim, az tam budou ty dalnice, jak rikas🙂 Snad se dockam🙂

knobloska
15. únor 2010

Díky, já věděla, že to budete vědět 😉

rampepurda11
15. únor 2010

Koukam, ze mi to dneska paradne mysli... Jsem si zapomnela docist posledni stranku (netusila jsem, že tu pisete tolik🙂) A nepodekovala jsem Kate🙂 Díky moc za rady holky, snad se ta smula i u me prolomi a budu patrit mezi vas🙂

blka
15. únor 2010

Rampepurda, díky 🙂 . No, tak to je teda hnus. Jako ještě snesu, že někdo netřídí, ale to pálení mi přijde šílené 🙄

janeyzelvicka
15. únor 2010

U manžela na vesnici, když jdem na procházku, tak to je taky někdy úžasné, co lidi vypouštějí z komína. Někdy mi nepřipadá, že lidi z vesnice mají blíž k přírodě..... 😖

k.ate
15. únor 2010

blka - u manži na vesnici to je kolikrát takovej smrad... ale já v tom cítím i to uhlí, to je jeden z důvodů, proč si říkám, že nevim, jestli bych tam chtěla bydlet :-/

blka
15. únor 2010

Jo jo, lidi chcou ušetřit, tak pálijou všechno možný. Ale myslím si, že to je spíš ta starší generace. Že nás by to už nenapadlo - aspoň doufám 😅

janeyzelvicka
15. únor 2010

Blka - no, blbci se najdou ve všech generacích, takže já myslím, že napadlo ☹

blka
15. únor 2010

Janey, jak jsem to napsala, tak mě to taky napadlo, že taková ta tmavší menšina národa nebo ti sociálnější to budou asi taky pálit 😒

rampepurda11
15. únor 2010

Tak moje pribuzenstvo je svetla cast naroda, ale v tomhle nepochopitelna... Zrovna kdyz u nas byli naposledy, tak si ze me utahovali... Ja uz ale nemam silu se s nima přít. Povazujou me pak za premodrelou a stejne jim to nevysvetlim... Tak uz mlcim a myslim si svoje... A co se tyce generaci - myslim, ze bratranci to budou delat stejne jako jejich rodice, pac je jednodusi hodit to do sklepa nez tridit a zajit s tim ke kontejnerum 😠

salinka87
16. únor 2010

ahoj holky,

rampepurda vítej,, věřím, že je vše na dobré cestě a za pár dní už na tebe bude koukat dálnice 🙂 když jsem těhotná nebyla, tak tam ta čárka prostě nebyla, ani po hodině, dvou .. první stín jsem objevila až dlouho po limitu 26.prosince, ale pak už čárečka jen sílila, za pár dní byla v limitu 🙂

hani, je mi to moc líto, že ve škole to máte takhle těžké .. u nás se naopak teď všichni bojí inspekce, po tom, co se stalo v plzni na právech .. takže všichni mají stažené půlky, aby náhodou něco něudělali jinak než je v pravidlech .. moc mě to mrzí, zvlášť když je to obor, kde je vás tak málo a učitelů také nebude přehršel ☹ tak držím palečky

blka: dotazník jsem taky vyplnila 🙂 akorát předevčírem jsme jeli domů a přemýšleli, že hodíme sousedovi na komín cihlu .. pálí snad všechhno .. my teda topíme na krbová kamna, máme teplo rozvedené do radiátorů a ve starém baráčku je teplo ze dřeva prostě "teplé" nebo nevím jak to říct, když jsme topili na elektriku, byla pořád zima, případně teplo hodně suché .. bydlíme v baráčku s 80cm silnou obvodní zdí 😅 a samo elektrika byla taky strašně drahá, že .. takže teď na ní jen přitápíme v zimě v ložnici. Ale pálíme čistě jen dřevo(případně dřevěné brikety) a můžu říct, že z komínů nám žádný velký bubáci nelezou .. abychom tam házeli papír, plast, tak to ne, to bychom nemohli na zahradu ani vyjít 😅

jinak o víkendu jsme o mrňouskovi pověděli i mým rodičům, manželovo to věděli od předchozího týdne, takže už je to venku.

blka
16. únor 2010

Rampepurda, to máš asi pravdu. Odkoukají to doma, tak proč by to nemohli dělat i oni 😖

Salinko, moc děkuju 🙂 A co rodiče, byli rádi?

salinka87
16. únor 2010

no manželovo rodiče brečeli, u nás sice slzičky neukápli, ale měli radost, sice to bylo takové neočekávané, ale při pohledu na fotečku obměkli 🙂 od té doby mi mamka volá dvakrát denně, jak mi je, jestli je vše v pořádku, včera jsme se viděli a nemohla jsem ani nést tašku, že je těžká 🙂 ale je to pěkné, mám radost, že se těší🙂

kukuca
16. únor 2010

Salinko krásný,ty začátky moje mamka taky takhle prožívala a bylo to dojemný 🙂
Vítám další příchozí 🙂
Mě je nějak smutno,na jedné diskuzi jsem se dočetla,že mít dítě při škole je vlatsně šizení dětí..Psaly to teda hlavně holky který měly Bc. a dodělávaly Mgr a většina toho nechala s tím že se budou věnovat miminku..ŠKola počká.Přiznám se že mě to dostalo.Mám totiž pořád vnitřní pocit že bych se malýmu chtěla věnovat ještě víc,a nenechávat ho hlídat babičkou..Je prostě ještě mjoc malinkej a manžel vždycky nemůže.Zkrátka ťaly do živýho,ty co tam diskutovaly.U nás se na škole přeruit nedá,jen z vážbých zdrav. problémů..Takže buď anebo.Nemůžu si pořád zvyknout když malýho někomu nechám a jedu do školy ☹ Jsem asi závislák ale chtěla bych být radši s ním ☹ A to už mám za sebou asi 5 odloučení.Nerada tady kazím všeobecnej optimismus že se dá všechno zvládnout ale muselo to ven 😖

blka
16. únor 2010

Sali, tak to je fajn 🙂

Kukuco, já jsem na malým taky závislák. Teď strašně dlouho jel se mnou někdo do školy a před školou vozil (nebylo to na dlouho). Takže teď když ho budu mět zase nechat hlídat, tak to bude pro mě taky asi hrůza. Že bych ho šidila takovej dojem nemám, protože vždycky když jsem se vrátila, tak jsem byla plnější elánu a o to víc jsem se mu věnovala 😉
Ale je zvláštní, že u vás nejde přerušit. Jsem myslela, že to jde všude...

kukuca
16. únor 2010

Blko, my patříme pod UTB Zlín,a studijní referentka mi narovinu řekla,že dovolují přeruišit jen na základě lékařské zprávy z vážných zdrav.důvodů 😖 Prý to tak zavedli poté,co přerušovalo studium hodně lidí ,,jen tak,, a většina toho pak nechala a několik semestrů tihle studenti blokovali místa dalším.

Je to síla,jak Filípek roste,tak si mě čím dál víc získává a je pravda že malej bude jen jednou,krátkej čas a škola tady bude stát ještě hodně let..No jo,zas nějaká krize,snad mě to přejde.

milinoj
16. únor 2010

dobré dopoledne 🙂
Kukucka je to hodně smutné co píšeš i pro mě matku čekatelku. Je divné, že vám nechtějí přerušit studium, ale ty důvody jsou pochopitelné. Já sama nevím jak to budu zvládat, dvě zkoušky jsem musela přesunout na LS, měsíc před porodem - vedra, velké břicho, jízda busem 2 hodiny, nervy ze zkoušek.
taky zvádiím kamarádkám maminám, které jsou ma MD a nic jiného neřeší. Na druhou stranu si říkám, oni mají jen to mimčo,kde keterá si stěžuje, že jen utírá pokakané zadečky a nejde ani mezi lidi, nemá jiné zájmy.
Kukuc, malý má tři měsíce, je to ještě hodně čerstvé a zranitelné období, uvidíš, že až poroste bude líp. Kolik Ti ještě zbývá do konce studia?

janeyzelvicka
16. únor 2010

sali, tak to je dobře, že zavládla všeobecná radost 😵

kukuca, nevím, jestli máš na mysli stejnou diskusi, já čtu teď jednu o dítěti na slepičárně a právě tam jedna maminka psala, že jí to přijde nefér vůči tomu dítěti. Ta maminka měla víc dětí a jí na to někdo opáčil, že to by ale musela mít jen jedno dítě, jinak vždycky jedno "šidí".
Pokud máš pocit, že by vám oběma bylo líp, kdybys školy nechala, tak to udělej. To, že nemůžete přerušit z rodinných důvodů, je docela špatné, fakt se nedá ještě někde jinde zeptat, požádat o výjimku?

No a ted se vrátím ještě k té mamince, co psala, že to je šizení miminka - každý to asi cítí jinak. Já bych zas třeba nechtěla mít dvě děti brzo po sobě, třeba kamarádka měla holčičky od sebe rok a kousek a byla na ně sama, a říkala, že pořád musela vysvětlovat té starší, že teď ne, teď se musí věnovat mladší... a přitom to ta starší ještě nemůže pochopit, protože jí není ještě rok a půl, a tak brečí, žárlí... Možná je to blbá úvaha a někdo se tu na mě může sesypat, ale já to tak prostě cítím. Nevím, asi jsem alergická, když někdo rozvíjí úvahy, že škola nebo částečný úvazek na mateřské škodí dítěti, a přitom vím, že sám sice nepracuje ani nestuduje, ale třeba věčně plká na netu... pokud to napíše maminka, která s dítětem studovala, tak to je jiná, ale taky, každé mimi je jiné, vyžaduje víc nebo míň, každá škola má své nároky, někdo má hlídání, někdo ne...

salinka87
16. únor 2010

Kukuco, věřím, že to musí být těžké, malého opouštět .. ale nemyslím si, že je to šizení .. jasně, není to brnkačka a nejsi jen na mateřské s malým, ale máš vedle toho ještě školu. Ta ti zabírá čas, bere sílu, ale zse něco ti dává, a to i do budoucna. Lepší možnosti v práci pro tebe a tím i lepší možnosti pro malého. Pamatuji si, když mi bylo 6, nastoupila jsem do první třídy, byla jsem celý týden u babičky. Mamka dojížděla do práce daleko a tak se vracela hodně pozdě večer. Ale penízky jsme prostě potřebovali. Týden jsme si vždy jen volali, maximálně na chvilku se viděli, ale přespávala jsem u babičky. A nevnímám to jako šizení, nebo že by mě mamka neměla ráda .. prostě vím, že to bylo potřeba a o to víc jsme se užili o víkendech. Vím, že mi bylo 6 let a ne pár měsíců, ale de facto je to to samé .. jen malinkému to nemůžeš vysvětlit, je závislejší ael zase si toho tolik nepamatuje. Ber to tak, že škola je jako práce. Některé maminky musí při mateřské pracovat, nebo se alespoň snaží na pár hodin, aby přilepšily rozpočtu. U nich se to podle mě nebere jako šizení, ale jako nutnost, prostě obstarání financí. Ale škola je to samé - jen ty penízky z toho nejsou hned, ale až v budoucnu.
Já vím, ještě se mi to mluví, jsem těhotná jen pár týdnů .. a i tak vidím změny v hodnotách, změny v postoji ke škole .. s tím, že malého necháváš hlídat se budeš muset vypořádat ty sama, ale neber to jako šizení, opravdu ne ..
Také jsem četla, že mladé maminky nejsou vyzrálé a je vlastně nerozumné mít miminko tako "brzo", že mu nemůžeme dát to, co maminky po třicítce .. už nevím kde, ale i takové diskuze jsou. Prostě každý máme na věcx svůj pohled, každý jsme v jiné situaci .. jinak Bc. mám, teď pokračuji na Mgr. .. a právě jak pokračuji a už nějaký ten titul mám, tak mi to přijde jakoby zbytečné se takhle mordovat, nebo jak bych to řekla .. že už prostě nějaký ten titul mám a že jsou pořád přede mnou dva roky .. ale podle mě jde hlavně o psychologickou stránku věci, že je tu nějaký mezistupínek, který jsem splnila. Kdybych měla 5 let v kuse, ani mě nenapadne končit, přerušovat, nebo se nějak škole vyhýbat, protože jsem šla studovat vš, třiu roky mám za sebou a už mi zbývají jen dva .. ale takhle je to tak, že mám Bc. a ještě mi zbývají dva roky .. prostě máme na to jiný pohled a sama jsem si taky musel v hlavě srovnávat, že skončit jen tak prostě nemůžu, nebo spíš nechci .. i když jsem na to opravdu nálady také měla a určitě ještě mít budu

jéé, to jsem se rozepsala .. takže abych z toho udělala nějaký závěr - nemusíš se nějak stydět, nebo omlouvat za to, že kromě Filípka máš ještě školu. Není to sranda, ale podle mě hodně lidí, které skončí navazující Mgr. s tím, že se budou věnovat miminku a školu dodělají pak, prostě nemůžou, nechtějí, nezvládají, a tak to "svedou" na to, že nechtějí malinké šidit. Tím ale nechci říct něco špatného proboha, jasně, škola se dá dodělat potom, ale návrat je už těžší. Navíc dítko bude už větší, ty budeš chodit naplno do práce a po práci se budeš věnovat škole .. na dítko ti také moc času nezbude .. teď bych řekla, že je to takové ještě rozložené ..

tak holky držím pěsti ať se držíte 😉 a omluvte mě za ten sloh 😅

salinka87
16. únor 2010

jen ještě dodám - pokud maminka školu zároveň s miminkem nezvládne, je to prostě náročné, tak to je jiná, ale podle mě pak není důvodem ukončení nebo přerušení studia šizení miminka, ale to, že se to prostě nedalo zvládnout.

k.ate
16. únor 2010

Kuku - neber si to tak... Já vím, že pokud musíš od malýho na delší dobu je to těžší, ale třeba já odejdu od malýho fakt jen na dvě hodiny a on kolikrát (třeba dneska) ani nezaregistruje, že jsem byla pryč,prostě to prochrní, ráno ho nakrmím jako vždycky, jdu do školy a většinou, než se vrátím, ještě spinká a je v pohodě. Jiný maminy chodí na kosmetiku, ke kadeřnici, na kafe s kamarádkama... Já u kadeřnice nebyla ani nepamatuju, na kosmetiku nechodím a od porodu jsem se bez malýho "bavit" nebyla nikde, jen chodím do té školy místo toho, abych si někde užívala volnej čas, zatímco malej spí.
Když je vzhůru v 90% případů se mu buď já nebo manža věnujeme. I ve zkouškovým to tak bylo na úkor školy. Rozhodně jsme se snažili, abychom se neučili na úkor mrňouse...
Je fakt, že kolikrát když jsem třeba myla nádobí, uklízela, zatímco malej spal a před tím jsem se učila, když taky chrněl, jsem si říkala "tak a teď si dám relax" a malej se zrovna vzbudil a nebylo z toho nic... Sice občas padám na hubu, protože mě to kolikrát vyčerpává a říkám si, že by bylo lepší se na školu vykašlat, ale zase až bude malej větší, bude té pozornosti vyžadovat ještě víc než teď a to bych fakt už školu řešit nechtěla...
Já u nás v tom vydím víc výhod než nevýhod. Ale možná je to i tím, že se u malýho střídáme pravidelně s manžou a prostě k němu máme hodně silnej vztah oba dva... Já si u nás říkám, že jen na málo dětí má táta tolik času, jako manža na našeho malýho... 🙂

A když to vezmu do důsledků, děláme to přece i pro ty mrňouse. S vejškou budeme líp hledat uplatnění, budem mít pravděpodobně vyšší plat a budem toho moct mrňousům dopřát víc, než když bychom se na to vyprdly a zůastaly jsme jen se střední, no nee? 🙂 Takže studování na mateřské zdar 😀

janeyzelvicka
16. únor 2010

kukuc, a tvůj manžel pracuje, že?
Někdy vám, kate, a taky tanuki závidím, že ještě máte taťky doma, teda že jsou ještě studujou... U nás to někdy ve zkouškovém bylo na hlavu, manžel přišel o půl páté odpo, což je ještě královský čas třeba oproti jiným, a já se musela učit po večerech... taky by mi to někdy vyhovovalo učit se spíš dopo, ale prostě to nejde 😖

kukuca
16. únor 2010

Ono to nebude tak horký,jetě nekončím 😀 Vždycky mě rozhodí nějaká diskuze,kde mě nahlodají že něco dělám jinak..Jinak Janey,ta slepičárna mě čím dál víc nebaví, fakt se tam rozcházím s názorama v čím dál víc tématech.Naposled mě nadzvedlo povinný očkování miminek(a zastánkyně proti,aneb my co očkujem,necháváme píchat dětem do tělíčka jedy=nemáme je rády)a pak naposled téma když dítě,tak 24hod.pozornosti =100% máma)s tím že většina je přesvědčená o opaku než já a to nepíšu,.jen občas čtu..A jinak jo,manžel pracuje.

S tím co psala Salinka souhlasím..A taky hlavně s tím,že jak jsem udělala Bc. to byl takovej mezník,nemít jen ,,blbej,, gympl tak jsem na to začla hřešit a brát Mgr. jako bonus.Ale asi je lepší mít.

K.ate,to je fajn že jste na něj dva,manžel chodí z práce sice ve 4,ale opravuje barák,tak malýho hlídá když nědělá.Ale taky ho moc zbožňuje 🙂 Jinak ten strach z hlídání ve mě asi koření od doby,kdy můj taťtka hlídal poprvé(já byla 2,5hod pryč) a Filípek od něj nechtěl flašku s mým mlíkem.Asi 40 minut hystericky brečel(taťka mi to volal)a naštěstí to vyšlo tak že jsem už byla skoro u něj.Byl chudáček rudej,hladovej a vystrašenej.Nakojila jsem a bylo mi to pak dlouho líto..Naštěstí další hlídání bylo už ok.Jinak se vypravujem s manželem všichni 3 po jeho práci,nebo musí kvůli mé škole končit dřív a to taky ždycky nejde.Bydlíme na vesnici,autobusy 1x za hodinu,tím bych se dostala za 15minut do města na vlak,30minut jízdy a v Brně 15 minut šalinou.Pak čas ve škole a štrachání zpátky.To bych musela odstříkávat litr mlíka 🙂 Tak je pro nás jednouší jet všichni tři a manžel buď jezdí s kočárem okolo školy když jsem tam chvíli,nebo je s ním u našich.Když musí být v práci zaveze mě k nim a naši hlídají.Uf.Román 🙂 dík za fajn příspěvky.

tanuki
16. únor 2010

kate, přesně tak k tomu přistupuju..manžel se diví, proč někam večer nechci a já mu vysvětluju, že je pro mě dost velkým odreagováním od díětte škola a že tu tudíž večer chci být s ní 🙂 ale jinak už to začíná vypadat tak, že nás třeba tchánovci prosili, abychom jim na den V. půjčili.
janey, jojo, vážím si taťky, ale nám už to bude končit 😢 no, jsem zvědavá..vlastně jsem opravdovou mateřksou..jen já a dítě na mnoho hod. za den ještě pořádně nezažila 😉
Jj, očkování je oblíbené téma..o tom nemá smysl se bavit, skupiny se navzájem nepřesvědčí..a já stále věřím teorii, že ty jejich děti neonemocní, ale ne díky tomu, že by tu ty nemoci už beztak nekolovaly, ale díky tomu, že jsou ostatní proočkovaní. Sem tam to někdo odnese..pro dobro celé společnosti. Na druhou stranu, je otázka, jestli všechny ty nemoci je nutné očkovat 😠
Už jsem ve svém okolí viděla pár řekněme AP matek, které své dítě hlavně "nosí" a ostatní formy "věnování" poněkud zazdívají..a mají pocit, že dělají to nej. Já hledá rozumný kompromis. Zas mi jsou spíš příjemnější ony než maminky, co mají 2roky vybraný kočárek..ještě ani nejsou těhu..pak možná spíš ne o dítě jde fakt o to se ukázat okolí 😔