Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

k.ate
16. únor 2010

tanuki - já to moc jako odreagování sice neberu, občas jsem teď fakt vyflusnutá a mám pocit, že lítám sem tam jak hadr na holi a mám kolikrát chuť se na tu školu vyprdnout, ale zas je mi to líto, když už zbývají jen semestry no... :-/

tanuki
17. únor 2010

to je jeasné, já bych se někdy na to taky úplně vy..no a te´d mám týden, který celý úplně podvádím 😕 tak jsem z toho trochu špatná.. no, ale jsme nemocné, tak by bylo stejně lepší zůstat doma 😉 ale v pátek mám zkoušku a tím, že tento týden chodím do ordinace..doufám, že se ěm zeptá na to, co sjem tam viděla a já budu muset úplně lhát 🙄 fuj..

rampepurda11
17. únor 2010

Ahojky holky,
procitam ty vase radky a fakt vam zavidim... Ikdyz vidim, ze je to fuska, tesim se na to a doufam, ze se dockam🙂 Teplotu mam zatim porad nahore, tak snad uz to vyjde🙂

My, jako zeny, to mame proste v tomhle tezsi... Chceme studovat, mit dobrou praci, neco dokazat, mit deticky a byt dobrymi mamkami... A ted jak... Me po maturite nejaky rok utekl, zjistila jsem, ze s gymplem fakt díru do světa neudělam a cely zivot prodavat, to bych se utrapila... A tak jsem si sla za svym snem, delám skolu, co me baví... Ale zaroven nechci tomu obetovat uplne vsechno... Tak jsem si rekla, ze dostuduju, ale je jedno kdy... Ono totiz dostudovat ve 30., pak jit na 5 let na kolecko do nemocnice a pak az po atestacich se snazit o mimco... Myslim, ze bychom zustali sami. Uz ted mi ve stole lezi zadanka do CAR a to je nam oboum 26. Co teprve za 10 let...

A to nemluvim o tom, ze jsem chodila na brigadku do jednoho pohybovyho studia hlidat deticky, kdyz maminky cvicily... A chodilo tam dost "starsich" maminek, ktere mely teprve prvni ditko a to se hooodne lisilo od odstatnich... Byli to premoudreli mrnouskove, nechopni moc zapadnout do kolektivu... Ja ani poradne nevedela, jakou hrou je mam zaujmout... No proste si myslim, ze je lepsi mit prvni dite kdyz je clovek mladsi (ne az ve 40) a to i za cenu, ze ho casteji hlida babicka. (Ted doufam, ze jsem tady nekoho neurazila🙂)

blka
17. únor 2010

Rampepurdo, tak držím pěsti, ať už to konečně vyjde 🙂 . Já jsem taky zastánce mladých maminek, moje šéfová má první dítko v 36, což mi přijde sakra pozdě. Ale každého věc, ona by třeba nechtěla dítko, jak já ve 24 😉

Ad gympl, taky su gymplová - prý nejlepší škola. No, pokud se nedostaneš nikam na vysokou, tak je podle mě nejhorší škola 😒

janeyzelvicka
17. únor 2010

Taky mám ráda mladé maminky, zrovna včera jsme s kamarádkou, taky mladou mamčou, řešily, že v čekárnách u doktora, na plavání atd. vypadáme poněkud nepatřičně 😀 😀

taky mám gympl 😀 třeba kamarádi z průmky říkají, že je to blbá škola (asi to pramení z toho, že pak na technické výšce gympláky trochu protežovali, my jsme měli o dost lepší matematiku, oni zas měli technický základ, no a vyučující na výšce počítali s nulovým technickým základem, takže tam se jelo od začátku, a s dobrou matikou, a tam se průmyslováci nechytali). Ale já bych neměnila, ny gymplu bylo fajně 🙂

janeyzelvicka
17. únor 2010

Všichni na gymplu počítají s tím, že půjdou na výšku - od toho ta škola je, s tím se nedá nic dělat. Kdybych na výšku nechtěla, jít na gympl je naprostá blbost. Ale blbý je taky, když se pak někteří na výšku nedostanou, to je fakt tak na prodávání v krámu.

blka
17. únor 2010

Janey, manža zase říkal, že gympláci se s matikou nechytali na elektru a on s elektro průmyslovkou jo. Takže asi jak kde.

No právě, že se počítá s tím, že chceš jít na vysokou. Taky bych na gympl nešla, kdybych nechtěla jít na vysokou. Ale jde o to, že dostat se na vysokou není taková sranda.

hankazamecnikova
17. únor 2010

Taky se hlásím ke gymplu, i když jsem tam dvakrát šťastná teda nebyla (ale to bych asi v té pubertě šílené nebyla nikde), vypadá to dobře v životopisu, ne? 😀 Naštěstí jsem se dostala i na tu výšku, jinak by ze mě fakt nic nebylo, tipuju tak uklízečka, protože na prodavačku bych musela umět aspoň sčítat a odčítat a to jsou mé největší životní problémy 😀 😕

Mně je 23, tak jsem snad taky ještě mladá maminka (nastávající teda). Ale prý v ČR polovina žen rodí poprvé po třicítce, to je docela síla, co? Nedokážu si to teda představit...

rampepurda11
17. únor 2010

Děkuju moc🙂

Ja taky sla na gympl s tím, ze pak pujdu na vejsku... Ale kdyz se clovek nedostane, je to naprd... Proto mi pani na pracaku dala vybrat - bud k pásu nebo prodávat 😠 Ale jinak gympl byl moc fajn 😉

tanuki
17. únor 2010

Blko, 36, to je drsné..a jak dlouho s ním byla doma?
Rampepurdo a v kolikáťáku jsi? Já právě řeším 2.mimi. Ještě 1,5roku musím zůstat doma (+dostudovat 😀) pak Veru budou 3 takže se nabízí školka..a babi pak taky půjde do důchodu. Takže buď další dítě teď.a až mu bude cca 8měs, tak nastoupit na 0,5úvazku s tím, že si asi nebudu moci vybírat, budu ráda, když někde 0,5úvazek seženu(teda oni ho dávají rádi, když jim tam pak člověk pracuje 8hod denně...).. nebo mimi po písemném testu před atestací= věkový rozdíl mezi dětmi 5-6let nebo po atestaci=věkový rozdíl 8let 🙄 Takže nejlíp asi teď..ale nemohu se zbavit obav. Co byste udělaly vy? Naprd je, že zas bude rodičák na 4roky..muž začne pracovat až v létě, takže ty 2roky nenaženeme..ale zas kdyby sourozence hlídala babička, tak o rodičák nepřijdeme..ten bychom jí platili, protože z 10000důchodu při 7000nájmu by fakt nevyžila 😠

salinka87
17. únor 2010

Ahojky, taky se hlásím ke gymplákům 🙂 na vysokou je to fajn, ale když se člověk nedostane, tak je to škola úplně naprd .. ostatně jak jste tu už psaly 🙂

mně je ještě 22, v červnu mám narozky, takže taky 23letá maminka .. a je to dost brzo, podle dnešního modelu .. a když k tomu přičtu nedokončené stuudium tak to abychom se holky šly rovnou zahrabat 🙂) ta polovina prvních porodů po třicítce je docela hodně ...

jinak moc mě potěšila paní na sociálce, když jsem si tam šla zjišťovat co s nemocenskou a tak, protože na mateřinku nárok nemám, tak ta ze mě měla vyloženě radost, že mladí lidé mají mít děti .-) ale ty ordinace (zatím jen na gyndě), tak tam docela nezapadám ..

jinak Rampepurdo držím pěstičky

wjerushka
17. únor 2010

Ahoj holky, diskuzi už máte pěkně rozběhnutou, ale přesto, můžu se přidat. Já teda zatím uvažuju, že bych se na VŠ přihlásila, pořád váhám, jeslti to zvládnu, tak mezi vámi třeba najdu argumenty pro a poznám úskalí studentek s dětmi 😉

blka
17. únor 2010

Tanuki 4 měsíce 😅 , potom tatínek.
S tou školou nevím, o atestacích vůbec nic nevím, takže nevím, kdy je lepší ještě nebýt v oboru a pak se do něj dostat.

tanuki
17. únor 2010

Blko, jak to myslíš? 😅
Salinko, zas i ten rodičák na 4roky je fajn 🙂 a třeba ještě nějaké soc. stipko.. no, podle toho, kolik vydělává manžel. Náš zatim nic 😀

salinka87
17. únor 2010

tanuki : my to nakonec udělali tak, že jsem si udělala živnostenský list (stejně jsem to měla v plánu) a začla podnikat .. hned jsem se přihlásila k nemmocenskému pojištění, a tak coo nejdřív nastoupím na nemocenskou, abychom si udělaali nějakou fin. rezervu, měli na výbavičku a tak .. nemocenské budu mít až do 6tineděl miminka, pak nastoupí na MD manža na pár dní, vybere 3letou variantu a pak převede na mě .. takže 3letou varinatu budeme mít ..

jinak na nárok na mateřinku a následně na výběr rodičáku stačí být nemocensky pojištěn před nástupem na mateřskou (což by u manžy bylo v šestinedělí, dříve nemůže) 270 kalendářních dní, což je 9 měsíců .. takže když byste se rozhodli pro druhé mimčo teď a začali se snažit v létě, současně s nástupemm manžy do práce, tak byste pak nárok na md měli (manža) a následně na výběr délky rodičáku 🙂

janeyzelvicka
17. únor 2010

blka, to mé info bylo ze stavárny. A k tomu dostat se na výšku... možná taky záleží, jak je gympl kvalitní, u nás se dostávají většinou všichni, občas se stane, že tak jeden dva ze třídy ne... anebo taky, kde se hlásí, na jak náročné školy....

tanuki, já se neodvažuju moc ti radit, hlavní je, jak to cítíte vy, jak moc chcete další mimi... rodičák 4 roky nic moc, i kvůli tomu se celkem bráním další mimi teď - i když u nás by to šlo nějak převést na chlapa, zpátky, takže by šly i ty tři roky... Jaký názor na to má M.?

wjerushka: welcome, klidně se přidej 🙂

Ještě k těm mladým maminkám, mě bylo 19, když jsem otěhotněla, a při potvrzující prohlídce na gyndě se mudr tvářil tak, že čeká, kdy se ho zeptám, jak je to s interrupcema... a já ho překvapila tím, že jsem vdaná a o ničem takovém jako potrat jsem ani na vteřinu neuvažovala 😅

janeyzelvicka
17. únor 2010

salinka - teď je to tak, že i manžel má nárok na mateřskou? A musí ji pak vybrat? Jak dlouho? Nevím, jestli se nevyjadřuju jako hotentot, ale jak by to teda probíhalo? Když můj manžel už dávno pracuje?

salinka87
17. únor 2010

janey - manžel může jít na mateřskou po šestinedělí a podle toho co mi říkala paní na sociálce, tak stačí jen na pár dnů, prý klidně jen jeden den. jen na to období nějak musíš ty nahlásit na zdravotku, že pečuješ o malého, aby za tebe pojištění hrail stát a manžel o ní musí zažádat z zaměstnavatele. Ale fakt stačí na pár dnů, pro něj je to vlastně jako dovolená. A podmínkou pro rodičák není délka vybrané mateřské, ale to, že na ní nárok má a bude jí čerpat, i když minimum času. Prý to tak jde🙂 my na to teda dost spoléháme 😀

salinka87
17. únor 2010

a zjišťovali jsme to teď na přelomu ledna a února, takže je to aktuální info

janeyzelvicka
17. únor 2010

Díky. Ještě poslední dotaz(y) 😀 😀
Jak velká by pak byla ta mateřská? Podle manželova platu? Podle mého - jak, když jsem studentka? Nebo podle dnů, kdy byl doma on nebo já?
Pak je tam, že na dvouletý rodičák má nárok ten, kdo má mateřskou alespoň 380 Kč za kalendářní den. Z čeho by se to pak počítalo nám? A kolik to je cca hrubá mzda, aby to dalo těch 380 kč za den?

rampepurda11
17. únor 2010

tanuky: Jsem bohuzel ve druhaku. Ale protoze to bylo problematicky, jsem ted ve dvou druhacich: na medine a na zdravce. Zdravku mam jako zadni vratka a mam tam individual, pac uz prodavat jit nechci 😠
Kdybych ted otehotnela, medinu bych pristi rok prerusila, dodelala zdravku a dalsi rok pokracovala na medine. Nad druhym jsem jeste moc nepremyslela, budu rada, kdyz se nam povede jedno🙂 Ale pocitala jsem, ze mezi detma bude spis vetsi vekovy rozdil...
U vas je tedy na materské tatka? Kvuli tomu abys zvladala skolu nebo ze vas to vyjde lepe? Ja pocitala s tim, ze budu na matersky ja, skoromanza bude vydelavat🙂 Doufam, ze muzu studovat denní a zaroveň být na 4-lety matersky? 🙂

janeyzelvicka
17. únor 2010

rampepurda: studovat denní a být na čtyřletém rodičáku (ne mateřské), můžeš určitě, naopak ti nic jiného ani nezbývá. Ledaže byste udělali tu kličku jako se chystá salinka, ale to je momentálně na mě moc složité 😅

salinka87
17. únor 2010

Mateřská by se počítala podle manželova platu, protože on by ji pobíral, ty pak jen rodičovský příspěvek. dvouletou variantu jsem nezjišťovala, ale mám pocit, že tu hranici říkáš správně - a když se mrkneš na stránky www..mpsv.cz Ministerstva práce a sociálních věcí, záložka nemocenské, tak je vlevo kalkulačka nemocenských dávek v roce 2010 - jak jsem to zkoušela, odpovídalo by to něco mezi 21 a 22000,- Kč hrubé měsíční mzdy. Ale rozhodným obdobím je posledních 12 měsíců, takže průměr z toho by tomu musel odpovvídat. Ale po pravdě výpočet mateřinky pod palcem nemám, takže tohle jsou jen takové postřehy .-) ale na tu kalkulačku mrkni. On se totiž denní vyměřovací základ ještě redukuje .. a vy tedy taky uvažujete o druhém stejně jako tanuki , Teda holky obdivuji vás ... jen mateřská, hranice, její výše a tak jsou do budoucna stejně dost nejisté, doufám jen, že pokud se po volbách něco změní, že to nakonec nenaruší náš "finanční plán" 🙂 takže přesně výši a tak zjišťovat až při začátku snažení a stejně, když by se lomil rok, tak stejně nemá nikdo jistotu ... sice jsou ochranné doby, ale v tomhle je ten náš stát prostě strašnej ..

salinka87
17. únor 2010

přesný postup papírově sdělím doufám v říjnu 🙂 ale ten převod na 3letou varinatu možný je a složitě to vypadá, ale zase když by to člověku vyhovovalo více, tak se to za to vyběhání vyplatí 🙂

jinak my jsme se o tom, kdy bychom tak chtěli druhé bavili zrovna včera večer 🙂 v rodině se totiž šíří otázky, jestli to náhodou nejsou dvojčátka, že by vše bylo při jednom (tedy manželova mamka a přítel mé mamky mají ten názor, my nee) .. tak odpovídám, že už by se druhé ukázalo, tak mě straší, jestli tam druhé někde není schované .. 😀 ten rozdíl věkově mezi dětmi vidím tak na 3 roky, ale uvidíme, klidně víc, méně asi ne,byloby toho moc .. ale ještě nemáme ani první, takže nemůžeme soudit 🙂 a pop pravdě vás obdivuju, že studujete, máte jedno mimčo a uvažujete nad druhým 🙂

janeyzelvicka
17. únor 2010

Salinka, my zas tak reálně neuvažujem... já jsem jen přemýšlela, že kdybych se po bc. dostala na mgr., tak budu doma a ve škole a další mimi by se možná dalo zvládnout... protože hned po škole mimi nevím, potřebovala bych spíš praxi. No a zas udělat školu, praxi a pak až mimi, to je zas moc daleko...
No a hlavní překážka, proč ne mimi na škole, je právě to, že bych musela mít 4letý rodičák, což se mi moc nepozdává. Takže kdyby to šlo jinak, už zas bychom mohli uvažovat jiným směrem...

janeyzelvicka
17. únor 2010

A díky moc za info 🙂 🙂 🙂

blka
17. únor 2010

Wjherusko, ahoj 🙂 . Jestli to zvládneš, musíš zvážit sama. Samozřejmě je to náročné, ale s podporou rodiny to jde 😉

Tanuki, co jak myslím 😕 ?

Janey, myslím, že jsem byla na kvalitním gymplu. Jak se dostali spolužáci v podstatě ani nevím - není kontakt. Ale i s tou náročností VŠ máš pravdu 😉

eveluska
17. únor 2010

ahoj spolustudentky 🙂 chtela bych vas poprosit o pomoc s tou moji diplomkou vyplnenim kratkyho dotaznicku :
http://prodejna-potravin-ve-vasem-okoli.vyplnto...

dekuju moc! a preju dobrou noc 🙂

tanuki
17. únor 2010

blko, ty 4měsíce 😀
salinko, díky za info, takže jen 9měsíců, to by se asi vyplatilo s tím počkat 🙂 Lyžování na týden do Alp si dovolit nemůžeme, ale jinak to ujde 🙂 to spíš od léta to bude masakr- manžel bude mít tak 14000nástupní plat a rodičák klesne na 3800..za byt dáme hodně 😔 ale kor, kdyby bylo druhé mimi, nejspíš proti vůli jeho rodičů, nemůžeme si dovolit si ještě nechat od nich přispívat.
Jinak studujeme oba, jen on končí v termínu, já si ještě nějakou státnici nechám na příští rok. Nebýt takhle u konce, tak další mimi neřeším..ale myslím si, že když to budu mít odchozené, tak se na státnice už nějak naučím 🙂 Sehnat trochu hlídání na jedno mimi jakš takš jde, na 2by to bylo nereálné.

Náš gympl byl v tomhle úžasný- v oktávě byly bloky- humanitní/přírodovědný/technický +normálně se třídou čj,matika,jazyky,zsv..výsledkem bylo, že např na medicíny se téměř každý dostal na všechny fakulty, na které se hlásil 😵 a to jsem se na vlastní zkoušky učila 5dní a byla jsem 10. z asi 1200, můž životní úspěch 😀 zajímavé je, že většina lidí, co byli v první dvacítce má fakt super známky, kromě mě 😀 já nad sebou potřebuju bič 😔 abych se učila průběžně, což na vš moc nehrozí

No, Martin už byl takový, že jo..a teď když já znejistěla, tak on úplně 😔 rozhodně to není, juchů, budeme mít další miminko 😀

k.ate
17. únor 2010

ahoj holky... Tak mně bude v červnu taky 23 😀 Takže mladá maminka podle dnešních měřítek jsem 😀

Já byla na osmiletým gymplu, v oktávě mi ruplo v bedně a šla jsem na střední, kde jsem čtyři roky měla flákárnu a na vejšku mě vzali bez přijímaček 😀 Ale s prospěchem jsme na tom s manžou stejně, on šel z průmky a měl průměr o dost horší, než já a ve spoustě věci toho věděl mnohem víc 🙂

Jinak mně dneska je nějak divně, byla jsem na přednášce, tam to bylo super, ale nějak mě bolí v krku a teď večer mě píchá pod hrudní kostí, netuším, co to je :-/ Snad se to srovná, manža to už zalomil, mrňous je zas nechutně aktivní, tak se mu jdu zase věnovat...