Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

barbora_brambora
24. srp 2015

Obnovuju diskuzi...

Mám teď jednoho měsíčního prcka a v září mně čeká zápis do nMgr...strašně váhám jestli do toho jít. Chtěla jsem jít, a hodně se těšila, ať intelektuálně nezakrním, Bc studium mně dost bavilo a dala jsem mu hodně..vím že studium samo o sobě by mně bavilo a nejsem ten typ co by se musel extra nutit do učení. Do toho ale diplomka - u nás na přírodovědecké fakultě výzkum - která sfoukne hodně času, a hlavně: Chceme s manželem co nejdříve další dítě (děti), chceme pejska, do toho máme kocoura...
A hlavně: Nechci se vzdát sportování, cvičení, zahrádky. Školu beru taky jako zálibu, ale až po těch třech předchozích..
A teď právě přemýšlím, jestli se to dá časově zvládnout. Nevím tedy, jaké máte vy miminka, ale já s mou měsíční dceruškou kterou furt bolí břicho, tlačí prdíky, a podobně, mám někdy časový problém si i uvařit, abych neměla hlad (natož ještě stíhat ty koníčky. Natož ještě stíhat studium!) Do toho večer kňourá, že chce u někoho být a né ležet jak odloženec v postýlce, takže večer jsem ráda když ji můžu na půl hoďky šoupnout manželovi abych se stihla alespoň osprchovat.
Tak co, mám se na to vyprdnout, nebo do toho jít? Fakt nevím ☹ Hlavně nevím, jestli to bude časově horší, nebo lepší...kdo poradí? Nechci si zbytečně plýtvat roky na studium, mám ještě 2 a půl roku "zadarmo"...

izzybickerstaff
24. srp 2015

@barbora_brambora Děti ještě nemám, takže předpokládám, že radu chceš spíš od někoho jiného 😉 Záleží, jestli máš někoho, kdo ti malou pohlídá, když budeš ve škole, ale pokud jo, šla bych do toho. Určitě je lepší si školu dodělat "začerstva", dokud to máš v hlavě a jsi navyklá na studijní rytmus. (Mám po škole 4 roky a vím, kolik se mi toho z hlavy vykouřilo). Trochu mě zarazilo, když píšeš, že škola je pro tebe záliba? Mám štěstí, že jsem vystudovala něco, co mě baví, ale takhle bych VŠ asi nenazvala - spíš investice do mé "zaměstnatelnosti" po návratu z mateřské, příprava zadních koleček, pokud by se manželovi něco stalo...Z tohohle pohledu si myslím stojí za to se na 2 roky mezit a školu si dodělat (pokud studuješ nějaký "použitelný" obor).

lol27
24. srp 2015

@barbora_brambora
Ja bych do toho sla, dokud je ditko tak male a nez se narodi dalsi, tak uz muzes mit po studiu. Taky jsem dodelavala pri diteti a ani jsem nepomyslela na to, ze bych prerusila, protoze uz bych to nikdy nedodelala. S miminkem se da ucit celkem dobre, malej lezel u me nebo na mne a ja jsem mu cetla ze skript, ale je pravda, ze jsem se ucila prubezne, abych to mela pekne rozlozeny. Se starsim ditetem si to uceni nedokazu predstacit. Diplomka pro me byla nejhorsi, psala jsem, co to dalo, kdyz maly spal pres den, protoze vecer uz jsem se nemohla soustredit. Taky jsem si posunula statnice o pul roku dal, takze studium se mi protahlo na 2 a pul roku, ale ten posledni pulrok jsem se venovala jen diplomce a uceni ke statnicim.

nonnni
24. srp 2015

@barbora_brambora urcite bych nastoupila...treti dcera se mi narodila v rijnu ve druhem rocniku a neprerusila jsem, mala chodila na prednasky se mnou, akorat se nedalo s ni sednout, takze byla privazana na me a ja mela vyslapanou cesticku po strane ucebny....chodila se mnou i na zkousky, ted ve ctvrtek jde take...

Zcela uprimne, pokud chces k diteti psa a dalsi dite a studium...jasne, ze nebudes mit tolik casu na konicky atd, ale je na tobe v sobe rozklicovat, zda ti to da neco jineho, mozna i nebo navic...nebo neda a pak naopak nema cenu se do toho vrhat.

evulina77
24. srp 2015

@barbora_brambora jdi do toho, malá poroste a bříško nebude bolet pořád. Poříď si šátek nebo egonomické nosítko a nos malou. Bude víc v klidu a nebudete třeba i bolet bříško. Myslím, že je dobré si školu dodělat. S pejskem bych určitě počkala až po škole, ať nemáš výčitky, že je doma sám (a ty třeba ve škole, nebo na kroužku s dítětem, nebo na dětském hřišti apod.) a i druhé dítko si ho může tak užít hned od štěnátka a třeba se i podílet na jeho výběru, pojmenování...
Jinak když to nepůjde, můžeš to vždycky vzdát, ale není potřeba "sundávat kalhoty, když je brod ještě daleko" 😀
Držím pěsti 😎

lucisuska
24. srp 2015

@barbora_brambora sla bych do toho 🙂 Maly ma pul roku a ja jdu taky na dva roky. Porad taky resime brisko a jine problemy, ale jdu do toho 🙂

jamia
24. srp 2015

@nonnni Můžu se zeptat, co jsi studovala a jak na to nahlíželi vyučující? 🙂

shine2015
24. srp 2015

@barbora_brambora pokud té studium bavilo i šlo, já bych to zkusila.....odejít nebo skončit můžeš vždy......ale to bych udělala až v nejkrajnejsim případě......navíc dva roky utečou.....a ve druhaku už můžeš v klidu tehotnet 😉

shine2015
24. srp 2015

@evulina77 přesně....navíc pejska bych pořídila deckam později, ono až začnou lézt atd nebude to úplně legrace.....když jim bude už tři roky tak jednak budou mít radost a i víc rozumu.....vím o čem mluvím.... 😉 my musely holky separovat.....

mamasara
24. srp 2015

@polkaklarka
Také využívám toho, že mám hlídací babičku a dodělávám si NMgr na Cevru, abych pak po mateřské mohla rovnou povýšit ;)
Dá se to dálkově zvládnout...někdy jsou zkoušky trochu nervy, ale zatím dobrý, vše jsem dala 😀

loc
24. srp 2015

@barbora_brambora ahoj, necetla jsem vsechny odpovedi, jen tvuj prispevek a napisu svou zkusenost. Maly se narodil loni v srpnu a me cekal posledni rok na VS- 5 statnic a 3 zkousky. Byl to extremni zahul a cim je dite starsi, tim vyzaduje vic pozornosti a narocnejsi to je. Hlidala ho mama a vse jsem zvladla, v cvc byla promoce. Byt tebou, dobre si zvazim priority a uvedomim si, ze vsechno dohromady skloubit urcite nepujde a pokud chces aspon trochu vidat malou a u toho studovat, na zajmy a zvirata opravdu cas nezbyde...

tarien
24. srp 2015

@barbora_brambora Věř, že s miminkem se studuje mnohem líp než s většími dětmi. Takže jdi do toho, za zkoušku to stojí. Já studovala dálkově, malá se mi narodila v půlce druháku, týden po porodu jsem dělala zápočty a postupně zkoušky 🙂 A šlo to mnohem líp zvládat časově s učením než za rok, kdy malá lítala, moc nespala a já do toho státnicovala (opět těhotná) 🙂 Bez pomoci manžela a babičky by to ale nešlo.

barbora_brambora
25. srp 2015

Díky za odpovědi... Tak to zkusím a kdyžtak opustím.... Záliba je to pro mně proto, že mně nic netlačí, jsme zajištění, máme byt, manžel, se kterým mám super skvělý stabilní vztah už sedmým rokem,pracuje v it sféře, chceme mít hodně dětí a já chci zůstat v domácnosti, kdyby to šlo... Ale uvědomuju si, že to nebude napořád a až děcka trochu porostou, tak co tu budu celý den dělat? Stačilo mi to, když jsem byla na mateřské dovolené- kousala jsem se nudou, jak jsem nemohla sportovat, shýbat se a podobně...no jako program by se našel, ale chybělo by mi něco produkovat, mít na něco vliv, prostě pracovat, víte co myslím...proto jšem už studium na rok přerušila - po bakaláŕi jsem šla dělat na půl úvazku a na půl úvazku podnikala a skvěle mně to bavilo, ale studium mi chybělo, jsem prostě šprt 🙂 i kdybych pak v tom oboru nepracovala, což je dost reálné, protože platy jsou tam tak malé, že se vyplatí dělat někde jinde. Ale o mou zaměstnavatelnost fakt nejde, protože tady v praze je práce habakuk.
Hlídací babičky? Jedna je 300 km daleko a druhá v práci od nevidím do nevidím, a ještě dlouho bude...
Po vaších reakcích asi toho pejska zvážím teda 😀 ať to v našem 50m " velkém" bytě nevypadá jak v cirkuse s tou vší drobotinou 😀
Tak jdu teda dělat na diplomce dokud malá spí... Se školitelem jsem už domluvená a když to bude čím dál horši tak je třeba co nejvíce udělat co nejdřív... Po zápisu požádám o individuální plán a uvidíme teda...

loc
25. srp 2015

@barbora_brambora a mas aspon nekoho jineho pobliz na hlidani? Ja teda nevim, co studujes a jak narocne jsou tam zkousky, ale ja bych to bez hlidani teda nedala... Urcite ti drzim palce, at to zvladnes, ale jak rikam, az mala poroste, bude potrebovat cim dal tim vic pozornosti a na uceni je potreba (alespon ja to tak mam) 100% koncentrace. Ale zase pokud tech zkousek neni tolik, lze to udelat tak, ze na par tydnu pred si bud manzel vezme volno nebo nektera z babicek prijede a intenzivne pomuzou. Drzim pesti, at to das 😉

verca988
25. srp 2015

@barbora_brambora
Ahoj, tak jsem na tom skoro podobně jako ty. S tím rozdílem, že mě prcek teprve čeká. A s tím jestli si chceš pořídit psa bych taktéž neváhala. Akorát bych si ho pořídila tak, aby si neměla zkouškový. Já už pejska a kočičku mám, taktéž se nechci vzdát svých koníčků, procházek atd. Což krásně skloubím s pejskem, když s ním jdu na procházku. Záleží tedy kolik máš koníčků, aby to nebyl každý večer jiný koníček.
Jinak by mne taktéž zajímalo, jak to maminy na škole dělají. Vím, že holčiny, co se mnou chodily na dálkové studium, byly více připravené než pracující.

barbora_brambora
26. srp 2015

@loc no mně zkoušky náročné právěnepřipadaly, odstátnicovala jsem s červeným diplomem aže bychse nějak moc drtila tak to né- studovala jsem biologii na UK a bylo to hodněo logice, teďbych chtěla dodělatučitelstvi biologie, a to hlavně taky z důvodů, abych měla pedagogické vzdělání které je ze zákona povinné na práci s dětmi- v kteréžto oblasti mám dost pracovních zkušeností, a nějak jsem se v té oblasti viděla. Ale platy v různých ekocentrech a podobně, kde bych se pak viděla, jsou fakt mizerné. Kdyz chce člověk mít slušně hodnocenou práci, tak aby dělal v IT, nebo byznysu....
Takže ohledně uplatnitelnosti takověho oboruto moc slavné není, ale otevře mi to dveře k práci s děckama... Minulý rok jsem si to ochutnala, když jsem si sháněla práci... Všichni bylinadšení z mé praxe, ale jelikož jsem neměla papír na práci s dětmi, nemohli mně vzít. Oni totiž chytří mocipáni zapomněli do zákonazahrnou pedagogické lyceum, které mám jako střední, ackoliv jsme měli maturitu stejnou jakonapedagogických sš, které už v tech zákonech zahrnuté jsou. To je ale zas jiné téma.
Prosté zkráceně, vystuduju li to, otevřou se mi dveŕe do oblasti, která by mne bavila... Sorry že totitakrozepisuju, to se mi spíš hlavou honí pro a proti 🙂) dneska mám totiž zase náladu se na to vyprdnout.... Mám už jen 14 dní do zápisu. Jéjé.... Právě nikdo na hlídání není. Ono to nevadí, učit si umím představit i s tím prckem - dát si nahrávku přednášky do uší, když spí, pročíst si skripta... Spíš se bojím nějakých těch vecí kde musi člověk fyzicky být, to bude ten největší problém. A takových se jiste najde spousty. Škoda, že v dnesní moderní době nejde všechno elektronicky.

loc
26. srp 2015

@barbora_brambora on nejvetsi prusvih je to, ze cim je mimco vetsi, tim min toho pres den naspi a tim vic pozornosti vyzaduje. Ja studovala medicinu a 1 statnice byla 200 - 300 otazek - tj. Cca 700 stran uceni, clovek tomu musel min. Ty 3 tydny cisteho casu dat. Ale i pres to si pamatuju, ze u 1. statnice z gyndy, kdy bylo malemu 2,5 mesicu jsem se v klidu mohla ucit i s nim, kdezto u poslednich statnic, kdy mu bylo kolem 8 mesicu, ho musela hlidat babicka. A s tou prezenci je to taky hruza, medicina nejde dalkove a i kdyz mi vetsina vyucujicich dala prezenci i kdyz jsem tam nebyla, stejne jsem tam obcas byt fyzicky musela. Takze samozrejme zalezi na tobe, ale pokud nemas zadne hlidani, tak i pres to, co pises, nevim, jestli se ti to povede skloubit. Mozna by stalo za to zvazit studium v dobe, kdy mala pujde do skolky. Ale zase chapu, ze kdyz chcete dalsi dite, tak to taky neni uplne idealni reseni...

barbora_brambora
27. srp 2015

loc:
My chcem dětí jako smetí 😀 Minimálně tři, i když, teď po porodu jak jsem šitá všude, kdo víí kdy se podaří zadělat na další 😠
Díky za názor...nad medicínou jsem taky uvažovala, že si to dám znovu od prváku, ale jak jsem zjistila že jsem těhotná, tak jsem věděla, že bych to nedala. Vím právě, jaké to tam je...takže klobouček dolů před tebou. U nás na PřF jsem chtěla jít na nMgr neurobiologii, ale rovnou jsem se v prosinci poptala garanta, jestli by to podle něj šlo skloubit s dítětem a rovnou mi napsal že ne, že smysluplné studium je samá laborka a neumí si to představit. Ale na učitelství je to lepší..dnes mám zas náladu že to teda zkusím, miminko mi pěkně spí na bříšku a já mám klid. Ono pozoruju že ta nálada je podle toho, kolik prospí 😀 Předevčírem naspala přes den asi hodinu a já padala na hubu vyčerpáním. Včera naspala přes den tak 9 hodin a hned to bylo lepší 😀

janeyzelvicka
27. srp 2015

@barbora_brambora Jdi do toho 😉 Já šla na nmgr taky s jedním dítětem, v té době tříletým. Na nmgr jsem si pořídila další dvě (teda ne z nudy, že bych neměla co dělat, to zas ne 😅 😅 ), třetí dcerka se narodila 10 dnů po mgr státnicích. Měli jsme hodně povinně volitelných předmětů, takže jsem studium měla natažené a předměty seskládané do jednoho dne, od rána do večera, takže jsem normálně prezenčně vystudovala bez individuálního plánu a bylo to super 🙂 🙂
A jinak, máte fakultu friendly pro děti? Třeba nějaký hlídací koutek? Omlouvám se, jestli jsi to tu už psala, diskuzi jsem jen prolítla. Že bys tam frkla dítko a bylo by to jednodušší.
My jsme na fakultě měli, ale já jsem dojížděla a dítě (děti) pak vždycky hlídal někdo u nás doma.

santna
8. zář 2015

Dá se to, ale je to mazec...

barbora_brambora
1. říj 2015

No, díky za ty názory. Je to zřejmě o tom hlídání. Já nikoho na hlídání nemám, ještě k tomu bydlíme zatím 350km daleko od fakulty a stěhujem se až během podzimu. Máme spoustu povinnych cvičení, kde to s mimčem nejde. No zapsala jsem se, předměty, kde není povinný docházka udělám, ale jak to bude následovně, to fakt nevím ... Napadlo mně, že vždycky zaplatím nějaké studentce a ona bude hodinu a půl jezdit kolem s kočárkem, na kurzech, kde musím fyzicky být. Jinak fakt nevím. Tak uvidíme.

koordinatorka_odboje
1. říj 2015

ahojte,
mám už za sebou jedno studium - prezenčně Bc + Mgr, je mi 27 let. Kdybych chtěla se přihlásit na další, třeba jenom dálkově, musím to už platit? Jak je to teď?

tulikiss
1. říj 2015

@koordinatorka_odboje zalezi na tom jak si studovala to predesle, pokud radne tedy bakalar za max 4 roky a navazujici max za 3 roky, tak pak ted nic platit nebudes na bakalare mas pak zadarmo 3 roky a na navazujici 2 roky. ale pozor nektere skoly chteji za dalsi studium nejaky poplatek treba MU ale u vetsiny oboru ne. snad sem to napsala srozumitelne, jestli ne klidne se ptej delala sem na studijnim, tak o tom jeste neco vim 😀

michaela_2
1. říj 2015

Ne nezvládám 🙂. První a druhý ročník, ještě jako bezdětná, jsem studovala v pohodě a s přehledem zvládala zkoušky na první ( výjimečně druhý) termín.
Pak se narodila dcera, rok jsem přerušovala. Další semestry už s ní byly znát, ne že bych nezvládala časově, ale už mi učení nešlo tak, jak jsem byla zvyklá. Zcela neplánovaně ( neboli plánovaně, ale až tak za 5 let, ne tehdy 🙂) se za 22 měsíců narodil syn, a tím se mé studium korunovalo 😀 .
Horko těžko jsem nějak doplácala práci, odložila státnice z června na září a u nich jsem krásně vybouchla ( obhájila jsem jenom tu práci, odborné předměty ani ťuk). Takže další pokus v lednu.

Ale znám maminky, které vystudovaly VŠ se dvouma i třema dětma. Je to prostě individuální.

koordinatorka_odboje
1. říj 2015

@tulikiss jo, Bc i Mgr jsem ukončila v řádném termínu 🙂 kolik je prosím ten poplatek na MU?

tulikiss
1. říj 2015

@koordinatorka_odboje tak aktualne je to tak ze pouze lekarska chce poplatek za dalsi studium a to 200 mesicne, ostatni fakulty maji poplatek 0,-

koordinatorka_odboje
1. říj 2015

@tulikiss tak to je fajn, medicínu bych fakt nedala 😀 Díky!

tulikiss
1. říj 2015

@koordinatorka_odboje urcite do toho jdi, ono to s detma jde, jo je to nekdy tezky, ale jde to, prvni rocnik sem delala jeste bez deti, pak preruseni kvuli rizikovemu a kdyz sem se vratila, tak jsme za semestr zjistila, ze sem zase tehotna, takze ke statnicim sem sla uz se dvema detma. NO a pristi patek jdu poprve do skoly na navazujici, ale o tom rodina nevi, protoze by me mely za uplnyho blazna, ale me ta skola proste bavi a chybelo mi to ted ten pul rok co sem skolu nemela.

barbora_brambora
20. říj 2015

Tak nakonec to dopadlo s výškou "špatně".
Už jsem se těšila, pracovala na diplomce, učila se nějaké věci, ale před začátkem semestru jsem napsala profesorům zdali by mi nedali nějaké úlevy z docházky na chodící povinné předměty a moc vstřícní nebyli. A jelikož nemám žádné dopolední hlídání a nemůžu prostě fyzicky být třikrát týdně dopoledne bez mimča ve škole, bylo to pro mně prostě nereálné.
Tak si musím najít v budoucích letech něco kombinovaně, kdy může hlídat manžel a tchýně 🙂

Tak aspoň mám čas na zahrádku a jógu, což je fajn 🙂

janeyzelvicka
20. říj 2015

@barbora_brambora Jé, to je škoda... A nemáte na fakultě nějaký hlídací koutek?