Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

hankazamecnikova
23. srp 2010

Byli jsme dnes s malým na prohlídce a přibral za posledních 14 dní jen asi 150 g. Je mi jasný, že je to málo, že tolik by měl minimálně přibrat za jeden týden, ne za dva. Předtím přibíral dost, jenže minulý týden jak jsem v podstatě proležela v horečkách se zatvrdlýma prsama a o malýho se staral manžel, protože já jsem ve stoje přiomdlívala... A v těch horečkách jsem právě vůbec nejedla, tak jsem asi měla slabý mlíko. Pak jsem ty zatvrdliny rozehnala a mlíka mám teď ještě víc než předtím. Dnes mě ale doktorka podezřívala, že mám zase málo mlíka a snažila se mi vnutit umělou pěkně s flaškou. Tak jsem na ni hleděla a přemýšlela, že vytáhnu prso a stříknu jí mlíko přes celou ordinaci. Nakonec jsem šla do čekárny kojit, i když to byla chvilka, co se malej před prohlídkou pořádně nacucal. Tak najezenej znova pil, vypil asi 50 ml a při vážení už mu koutkem teklo mlíko a spal, jak byl přepitej. Tak mě teď doktorka nařídila v noci malýho budit častěji a kojit ho víc v noci. Jenže on má tak pěkně zaběhnutý, že pije v devět a pak až ve dvě ráno... a potom to všechno dožene, dopoledne kojíme co hodinu a neblinká, dojí se. Ale doktorka mi tvrdí, že určitě blinká a nemůže to prý dopoledne dohnat. Tak já nevím, jestli se mám snažit zavděčit a přebourávat mu režim? Odcházela jsem s pocitem, že jsem hrozná matka ☹

blka
23. srp 2010

@hankazamecnikova Tak v prvé řadě NEJSI HROZNÁ MATKA!!! Říkala jsi jí o těch zavrdlých prsách? Já, když jsem to měla, tak Mareček nedokázal vytáhnout tolik, aby mu to stačilo, tak mi plakal hlady, což mi docvaklo až potom 😔 . ale pokud Vašík neplače, tak je určitě spokojenej a mlíčko mu stačí 😉 .
Vždycky není jen dobře. Minule ti přibral hoooodně moc, tak teď prostě míň. Příště to bude zase dobrý, uvidíš 🙂 . A určitě to může být i tím, jak jsi měla horečky, že bylo mlíko míň tučné. Dej si mlíko nebo třeba vypij šlehačku 😀 a hned bude tučnější 😉
Buzení v noci - dělej, jak to cítíš. Já jsem budila dlouho, hlavně kvůli jeho váze a i dr. mi to říkala, ať ho budím. Ale já jsem ho asi po 3. měsíci budit přestala, protože byl v podstatě k nevzbuzení a skoro nejedl, tak to nemělo cenu. Dr. jsem párkrát řekla, že ho nebudím, že ho prostě vzbudit nejde, že nepije a pak už se neptala 😅 .

hankazamecnikova
23. srp 2010

@blka Díky... já bych taky neřekla, že jsem hrozná matka, protože se fakt snažím jak nejlíp umím a Vašíček je spokojenej... ale jak jsem od ní šla, tak jsem si tak připadala, fakt ty její pohledy podezřívavý mě vždycky dostanou! Už teď piju druhý mlíko a podmáslí a odstříkám mu přední mlíko, ať má víc toho zadního. Ale myslím si, že to je hlavně těma horečkama, co jsem měla. Příští týden musíme zase na převážení. Do toho nás teď čeká ortopedie a každý týden dvakrát do města na cvičení Vojty a jsme objednaní příští týden do Ostravy na to speciální vyšetření lebečních švů.... a do toho mám už odevzdat překlady, který ještě vůbec nemám hotový ☹

blka
23. srp 2010

@hankazamecnikova No, Hani, pěkně se ti to nakupilo do jednoho týdne 😔 . Jak pojedete do té Ostravy? Hodilo by se auto, co? Proč máte jít na ortopedii?

hankazamecnikova
23. srp 2010

@blka To je ta prohlídka po šestinedělí, jestli se mu to dobře vyvíjí, má nosit to široké balení, asi to tam nemá ještě nějak dorostlý... takže ortopedie, no. A Ostrava, tam právě nevíme, jestli jet vlakem nebo autem, co by bylo lepší. Na autě se mi nelíbí, že by malej musel být pokrčenej v té autosedačce. Ale vlakem je to zase na dýl...

sussanah
23. srp 2010

@hankazamecnikova to je fakt, dr se nezavdecis, jednou pribral moc, ted zasse mao. No ale v prumeru to je dobry ne? 😉 Pokud se ti zda, ze je maly spokojeny, tak delej to co citis. At maly pije a pokud alepson trrochu pribira, tak bych z toho nedelala hned zavery. Uvidis pristi tyden u prevazeni. Fakt ze ty horecky to urcite daly zabrat. S tim mlikem na piti to ale moc neprehanej, at maly z toho nema prdiky (u nas to tak bylo bohuzel) Spis treba kysane napoje. Ja mela vzdycky vicemlika kdyz jsem pravidelne pila ty jogurtove napoje a taky kureci a hovezi vyvary mi docela pomahaly. Jo a taky vzdycky po sexu se mi udelalo vice mlika, ale to u vas jeste nepripada v uvahu 😀 No mas toho ten pristi tyden fakt dost... 😒

blka
23. srp 2010

@hankazamecnikova Aha 😉 . Já bych jela autem, je to pohodlnější a hlavně můžete kdykoliv zastavit, když ho budeš potřebovat přebalit, můžeš na sedačce a ve vajíčku se mu myslím bude líbit. Jednou za čas to nevadí. Taky ho můžeš třeba v autě nakojit, takhle kojit ve vlaku. Sice jsem taky kojila na veřejnosti, ale no prostě auto je pro mě vítěz.

hankazamecnikova
23. srp 2010

@sussanah Však já piju spíš kefíry a podmáslí kyselý... i to čokoládový mlíko je takový kyselý. Snad z toho mít prdíky nebude. Já mám mlíka dost, až moc - z toho jsem měla ty retence právě. Ale kvůli těm horečkám a vysoké teplotě u nás doma (máme tu furt 30 stupňů) moje tělo produkuje asi hlavně přední mlíko a málo zadního. Nebo je prostě toho předního tolik, že se k němu malej nedostane, přepije se dřív...

hankazamecnikova
23. srp 2010

@blka Já právě auta moc nemusím, necítím se v nich bezpečně ☹ Už jsem kojila v parku, v restauraci na zahrádce, v čekárnách, na vlakovým nádraží.... skoro všude, nemám s tím problémy. Spíš ve vlaku mi přijde, že se tam můžem pohodlně natáhnout a nakojit za jízdy a navíc můžem vzít normálně kočárek a malej se může kdykoli normálně prospat. Ale zase nevím, jak se z nádraží dostat do nemocnice a tak... krize.

sussanah
23. srp 2010

@hankazamecnikova a do ktere nemocnice v OV jedete? Ja jsem puvodne z OV, takze rada ti popisu cestu z nadrazi az ke vchodu nemocnice vcetne linek MHD 😉

hankazamecnikova
23. srp 2010

@sussanah Na neurologii FN Ostrava Poruba...

butt
23. srp 2010

@hankazamecnikova ta tvoje doktorka je teda nejaka priblbla 😖 jinak teda na cestovani mam stejne nazor jako blka, jela bych autem, do vlaku by me s malou nikdo nedostal 😅 a buzeni na kojeni mi prijde taky na hlavu 😅 mala si dela parkrat za den relativne velky pauzy na kojeni a mezitim spi (tak jsem napr. vcera kojila ve 13,30, pak ve 21 a pak ve 3 /zbytek dne pauzu tak 3-4hodiny/) kdybych ju budila, tak se stejne neprisaje..a kdyz jsem ju vazila v mesici, tak pribirala normalne... a jak rika sussanah..podle me ma smysl sledovat delsi obdobi, co se pribirani tyce..jendou ti proste pribral vic, ted zas min...ale v prumeru to je urcite ok..moje doktorka zastava taky tenhle nazor, ze vahu nema cenu resit po kratsich intervalech..takze jsme byly na kontrole ve dvou tydnech a jdeme az v sedmi...

hankazamecnikova
24. srp 2010

@butt No, přesně, jednou jsem Vašíčka budila v těch dvanáct, aby mi odsál mlíko, ale on se vůbec nevzbudil a aby se přisál, tak to vůbec. A stejně prý kojený děti přibírají skokově, tak nevím, co ta doktorka šílí. A proč mě tak plaší ☹ Včera jsem na to pak celý den myslela, že malýho možná fakt týrám hlady ☹

blka
24. srp 2010

@hankazamecnikova Hani, kdyby měl hlad, plakal by, věř mi 😉 . Já jsem totiž kdysi kdesi četla, že tak malé děti to bolí, když mají hlad, proto pláčou. takže by určitě nebyl spokojený 😉 .
Kdy jdete na převážení? Za týden nebo za delší dobu? Ona asi plaší proto, že ti minule přibral tak krásně a teďka málo. Tak asi proto. Mareček přibíral pořád pomalu, tak to "neřešil", ale kdyby jednou přibral moc a pak málo, tak by se jí to taky asi moc nelíbilo. Ne, že by bylo něco špatně, ale že by mohlo být něco špatně 😉 .

butt
24. srp 2010

@hankazamecnikova fakt tu doktorku ber s rezervou, zrovna dneska jsem cetla v knizce, ze jeden tyden muze dite pribrat napr. 350g a druhej 100g a je to uplne normalni... a navic nutit matce, kt ma nadbytky mlika UM je fakt vtipny 😀 a jak rika blka, on by se urcte ozval, kdyby mel hlad 😉 takze se tim nestresuj 😉 a jeste k tomu buzeni...vsude se pise, ze se fakt budit nema, ze to je blbost..a kdyz je teda nutny budit napr u nedonosenych deti, nebo u extremne malych, tak ne podle hodinek, ale podle toho, kdy jsou zrovna v tom lehcim spanku..ze z toho hlubokyho je vylozeny barbartsvi je budit a navic to je uplne k nicemu, jak potvrzujou moje i tvoje zkusenosti...tak kdybys ho prece jen chtela budit, tak zkus v tu dobu, kdy se tak mrska ze spanku, hejbe ocima atd. 🙂

sussanah
24. srp 2010

@hankazamecnikova ja myslim, ze nektere doktorky to plaseni maji proste v popisu prace no... Takze v klidu, maleho nebud, bud rana ze ti hezky spi. A navic uz to neni novorozene mimco. Nam rikali na predporodni kurzu ze prvni 2-3 tydny by se melo budit na kojeni po cca 4h (u deti nad 3kg a po 3h u deti pod 3kg a potom uz nechat spat, proste pokud uz jsou vetsi, tak uz se samy vzbudi, az bude potreba. Ja se tim ridila a kolem cca 7t jsme spali celou noc od cca 10 do 6 😵

hankazamecnikova
24. srp 2010

Holky, díky moc za podporu... mně už je z toho všeho fakt úzko a nestíhám ty doktory už sledovat... dnes jsme jeli na cvičení Vojty a já už se sotva vlekla. Jsem unavená, protože když malej spí, tak neodpočívám, ale makám -- musím už odevzdat ty překlady a přepisy na ty poslední dvě zkoušky. Jde mi to dost pomalu ☹

butt
25. srp 2010
blka
25. srp 2010

@hankazamecnikova Hani, už spinkáš 😉 ? Vypadala jsi ze všeho ani ne tak unavená, jako utrápená a tak nějak že funguješ už jen ze setrvačnosti 😅 . Tak si pořádně odpočiň 🙂

crawler
25. srp 2010

ahoj holky🙂
@hankazamecnikova Hani prosím Tě, neexistuje silný či slabý mlíko - je to jen o tom, kolik toho malý vypije. Na doktorku kašli. jsi dobrá máma. jinak vím, co je to za stres, protože mě Išek nepřibral vůbec nic (za 5 dní), kojila jsem plně a malej byl spokojenej, krásně spinkal. bohužel mudra měla pravdu s tím, že se mu stáhl žaludek a stačilo mu k nasycení málo. já neměla váhu doma a stresovat jsem se nechtěla, tak jsem mu UM dala vždy jako dokrm a pravdou bylo, že se i po tom dokrmu lačně vrhl ač při kojení usínal a já myslela, že už má dost. rázem Išek začal přibírat a já byla hned víc v klidu. Víš, ono je těžký zjistit, zda má mimi hlad - mě Išek vůbec nebrečel, tak mě to ani ve snu nenapadlo, ale bylo to tak 😔 Proto nechci Ti radit, abys nasadila UM, nepochybuju o tom, že máš hodně mlíčka, ale já ho měla taky hodně, nicméně si ho Išek nevytáhl a brzy usnul - některá miminka jsou prostě líná...kdybych byla na tvém místě, tak bych si ho vážila (váhu jste pořizovali, že?) a kdyby mi nepřibýval tak, jak má, tak bych UM nasadila - za ty stresy to nestojí a důležité je to, aby malej prospíval!!! toť má zkušenost - kojení by se nemělo tak přeceňovat a dokrm ti vůbec kojení nenaruší - to jsou z větší části jen fámy 😉
Jo, jinak já tu ted dlouho nebyla - už jsem napsala tu práci na starověkou indii - byla schválena, tak už jsem se začala učit na zkoušku. A Tobě taky prospěje, když se na to kojení trochu povzneseš a ty práce určo vyplodíš a bude vše ok 😉 budu moc držet palečky😉

jinak Išek měl teď hrozné noci...ruce mu pořád v tlamce a stráááášně slintá - myslím si, že se pomalu chystají zoubky 😅

hankazamecnikova
25. srp 2010

@blka Jojo, jak jsem přišla domů, tak jsem nakojila, uspala a spali jsme až do tří 🙂 Dneska do té školy asi nic neudělám, dám si relax u žehlení a půjdu zase spát... Tos vystihla, setrvačnost, ta mě drží při vědomí. Starat se o Vašíčka je v pohodě, ale musím si odpočinout, když spinká. A když místo toho dělám školu a navíc pořád jezdíme do města a na kontroly, tak to mi dává až moc zabrat.

@crawler Tak to je super, že jsi tu práci už napsala a máš to schválený. To já jsem teda mírně zaspala a mám teprve přeloženou jednu smlouvu a to ještě tu kratší. A transkripci mám taky jen tak z půlky... Jo a váhu doma máme a myslím, že teď zase přibírá v pohodě. Já vím, že se říká, že slabý mlíko neexistuje, tvoří se podle potřeb miminka atd., ale stejně, když si dám hodně jogurtů atd. mám pak mlíko přece hustší, tak na tom taky něco bude, ne?

hankazamecnikova
25. srp 2010

@blka Aspoň, že nás ta fyzioterapeutka uklidnila, že malej zatím není nijak pozadu a dělá každý týden pokroky. A že se mu páteř teda vůbec nekřiví, jak nás strašili na neurologii... A když dnes pak doma po procházce Vašíček v kočárku tou hlavinkou tak krásně otáčel a dokonce ji udržel na středu a koukal po mě, to mi bylo hned o moc líp. On ji má šišatou, že musí úplně balancovat, ale připadá mi, že to zvládne. Akorát musí posilovat. Ale rve mi to srdce, když u toho cvičení tak pláče. Proto se mi ani nedaří ho dost přimačkávat k podložce...

crawler
25. srp 2010

@hankazamecnikova Hani, to musí být strašný muset s ním cvičit, když víš, že se mu to nelíbí nebo že ho to doknce bolí 😢 ...Išek měl hlavu šíííleně šišatou, ale mudra to nehrotila, řekla mi ať ho polohuju, což nešlo, páč išek koukal do bílé zdi místo na druhou stranu, kde měl kupy plyšáků apod. ale prostě, jak rostl, tak sám od sebe se toužil rozhlížet a dnes má hlavičku téměř kulatou - vše se krásně srovnalo a bez násilí - zcela z jeho vůle...doktoři často přehání a zbytečně děsí ☹ budu držet pěsti na tu práci - je to asi hodně náročné studium, že? 😖

blka
25. srp 2010

@hankazamecnikova Tak to jste se moc krásně prospali, určitě ti to hodně pomohlo 🙂 . To mě mrzí, že Vašík u toho cvičení plače ☹ . Snad nebudete muset cvičit dlouho.

@crawler Super, že jsi to už dopsala a můžeš ke zkoušce. Ať ti jde učení 😉
Zoubky, už tak brzo? Ať ho dlouho netrápí a jsou brzy venku 😉

crawler
26. srp 2010

@blka děkují🙂 no já se jen domnívám, že to budou zoubky - u některých dětí trvá než vylezou mnoho týdnů a já si neumím vysvětlit, proč tak špatně spí a je nevrlý...a neustále si ty dásničky masíruje...no a jelikož jsem je já měla ve 4.měsíci, který už Išek končí, tak si říkám, že je to možný :-/ tak uvidíme, třeba jsem vedle jak ta jedle😀

butt
26. srp 2010

@hankazamecnikova taky te obdivuju, ze to cvicei zvladas...me trha srdce jen male strikat do nosu, pze vim, ze se ji to nelibi 😅

@crawler jsi sikovna, ze tu skolu tak hezky zvladas 😉

a kdy holky maji rust zuby? 😅 ja jsem v tomhjle nejaka nevzdelana 😅

crawler
26. srp 2010

@butt to je strašně indivindy - některé dítko je rádo, že je má v roce a jsou experti, co je mají ve 3m. 😝 jednou na dovolené jsme viděli batole - já nevím 9 měsíců? a smálo se pusu od ucha k uchu a mělo všechny zoubky kam až bylo vidět - no vypadalo to šíleně nepatřičně 😀

butt
26. srp 2010

aha 😀

butt
26. srp 2010

jinak si prave prepisuju do kalnedare, kdy budu muset do skoly a zjistila jsem, ze se uz strasne tesim 😀

blka
26. srp 2010

@crawler To jsi měla zoubky brzo 😉

@butt Jak píše Crawler, je to individuální. Mareček má 14 měsíců a pusinku bezzubou 😀
To je super, že se těšíš do školy. Já jsem to tak taky měla 😀 . Tešila jsem se, že vypadnu ze stereotypu. Jen ten první odchod jsem obrečela 😅