Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

janeyzelvicka
11. led 2010

Souhlas s tan, já bych se totiž už asi nevrátila, pokud by mě k tomu někdo vyloženě nedokopal. Nevím jak vy, ale já strašně zakrním i přes blbé prázdniny, natož mít pauzu třeba rok.
Ale chápu, že když někomu předepíšou rozvrh a musí tam určitě chodit každý den, tak se asi jinak nedá. Dobrá varianta je rozložení, jak píše tan, nebo třeba možnost poskládat si víceméně vlastní rozvrh a třeba taky zvolnit tempo - to mám třeba já.

kukuca
12. led 2010

Tak mám za E!! 🙂 Moje nejmilejší E 🙂 Jak já jsem na něj hrdá.
Holky poraďte..Včera jsem zas uspávala cca 3 hodiny!Jsem už na nervy.Takhle to máme už asi 3 týdny.Jdu s malým po kojení večer okolo deváté si lehnout do ložnice.Já už jsem taky nachystaná,navečeřená,osprchovaná,abych vytuhla kdyžtak s ním.Protože vím že je to na dlouho.Dám ho postýlky a během chvíle řev.Včera např. ho tlačil vzduch i po odbrknutí,tak se kroutil asi hodinu.Pak to přešlo,pobrekával,plival dudlík,dám mu ho,párkrát potáhne zavře oči,vyplivne,řve,dám mu ho zas,pár minut spokojenost a vechno nanovo.Tak střídám chování, postýlku,dávám ho vedle sebe..Většinou do dalího kojení nic nezabere.Nakrmím a opadne buď poté,nebo pak ještě půl hodinky,hodinku to stejný,pak usne a v noci v pohodě.Po kojení usíná.To první uspáání je nejhorší..Proč?Mamka mi říká že budu otrokem až do jeho x let,když takhle s ním budu chodívat spát.Její teorie ho tam nechat a jít.Párkrátd dojít kouknout,poat dudlík,ale nechat.Já ho ale nemám nervy nechat vyřvat.Navíc vím že to není pro děti dobrý..ALe zas takhle dál taky nemůžu..Tolik hodin tam ležet s ním,večery celý v tahu a řev..Jinak přes den si nestěžuju,to je zlatíčko ,když nespí tak kouká,brouká,občas ho tlačí po jídl to mlíko,ale za chvíli je dobře.jen ty večer,jak se začne stmívat,chytám depku co zas bude..

crawler
12. led 2010

kukuca: nemám zkušenosti, ale od Ježíška jsem dostala knihu "Nejšťastnější miminko v okolí", kterou napsal velmi uznávaný americký pediatr a on tvrdí, že několikaměsíční miminka se namají nechávat vyřvat - je to pro ně stres a to, co říká tvá maminka podle něj není pravda - to se týká až starších dětí. On tvrdí, že hodně dětí pláče aniž by mělo prdíky, takže pokud vidíš, že je to bolením bříška, tak si sežeň maximum informací o nějakých masážích, olejíčkách na bříško, apod., ale pokud pláče a ty nevíš přesně důvod, tak tento pediatr tvrdí, že pláč miminka je většinou způsoben strachem - že někam může spadnout, tma, hlad, teplo, zima, cokoliv - prostě takovéto fyzické pocity. Takže doporučuje zkontrolovat mimi, zda není chladné, přehřáté, zda ještě nechce jíst, apod. a pak ho k sobě velmi pevně přivinout, pečlivě svázat napevno do zavinovačky a navodit mu pocity, jaké cítil v děloze - pohupování, aby nemělo kolem sebe volný prostor a broukat mu, apod. Není nutné se snažit být zcela zticha, protože miminka v břiše slyšely zvuky, které se hlukem vyrovnají hlučnému vysavači...

Nevím, zda Ti tohle může pomoci, ale třeba alespoň malý podnět jsem Ti dala...

blka
12. led 2010

Kukuco, gratuluju 🙂 . S uspáváním neporadím, ale Crawler to napsala dobře 😉 a to ještě není maminka, ta bude dokonalá maminka 😎 . Zkus ho zavinout buď do zavinovačky nebo plínky (ta je lepší) a chovat, to u nás někdy zabralo. Pustit vysavač nebo fén praktikujem ještě i dneska někdy. A některá miminka pláčí jenom tak 😅 , prostě potřebují ze sebe dostat zážitky ze dne a jinak než pláčem to neumí.

ejkah
12. led 2010

Moc vám všem holky děkuji .Že jste mi odpověděly, ono dodá to novou odvahu.díky Eva

crawler
12. led 2010

blka: no to je tedy poklona🙂 jinak, kdybyste narazily v knihkupectví nebo knihovně na tu knížku, tak si ji pořiďte, je tam spoustu zajímavých tipů - jen jsem na sebe zvědavá, jak je zvládnu použít v praxi😀DD Sestry měly "štěstí" na zlobivce, co nespaly a tak se již psychicky připravuju ;-DDD

tanuki
12. led 2010

kuku, gratuluju! to je otázka, jestli je uspávání na dlouho, nebo to bříško..a nebo prostě chce chodit spát až o půlnoci. dost miminek to tak má.. Vyřvávání nepraktikujem 😉

ejkah
12. led 2010

Tak ješte jednou jsem tady dneska,než budu pokračovat v učení. Jedna z vás se mi ptala,jestli jsem ve druháku.Přiznávám, že nejsem takové inteligentní stvoření, už takhle jsem se se školou dost plahočila a energie na ní vydaná nikdy neodpovídala výsledkům. co se dalo dělat.V současné době jsem na prezenčním st.na veterině ve třet'áku,který letos opakuji a k tomu v prváku na bezpečnosti potravin, štěstí, že to je bakalář.Mám alespoň naději na dostudování v době budoucí.
A ještě jednou dík za odepsání vám všem.Eva

tanuki
12. led 2010

Jé, veterina je super pro ženskou-maminu 🙂 nemusí tam být člověk tolik času a dobře vydělá 😉

blka
12. led 2010

Crawler 😉 . Já bych si chtěla koupit i jin knížky, ale nemám kdy je číst ☹

janeyzelvicka
12. led 2010

kukuca, crawler to napsala perfektně, tu knížku jsem taky četla... VYřvat bych nenechávala, nedovedu si to představit... My jsme to měli tak, že Kika sice usla rychle, ale pak se asi dvacet minut nato probudila a řev - takže vlastně jako by těch dvacet minut nespala.
Ani nějaké uhoupávání by nezabralo, ona prostě nebyla ospalá, byla v plné síle. A tak jsme ji prostě nandali do nosítka a dělali věci jako normálně, vařili, kecali... a šla spát s náma, třeba kolem 11. Nešlo by to tak? Že si ho dáte třeba do šátku, nosítka... no a bude normálně s váma a pak půjde spát třeba později? Ono se to vykompenzuje zas ráno, bude dýl spát. Třeba se mu prostě v těch 9 ještě nechce... Nebo pokud to je tím bříškem, tak jak už tu holky psaly, řešit víc bříško...
Pak se to srovnalo, začla zas chodit spát dřív.

crawler
12. led 2010

ejkah: a v kolikátém týdnu jsi? Jinak já jsem taky Eva a taky studuju VŠ 3.rokem - takže taky bakalářka nebo máš 5 let vtahu? Chytáš nerva, jak to zvládneš? já jo ;-DDD

kukuca
12. led 2010

Janey a od kdy jste používali nosítko?Šátek u ná úspch měl jen chvíli,pak řval,chce se koukat kolem sebe a ne být zabalenej v šátku.Věřím že v nosítku se mui bude líbit víc.Od kdy se tam dá nosit?Prý je i nějaká novorozenecká vložka,ale ta zatím nikomu moc nevyhovovala.Nosítko jsme chtli kupovat až na jaře,ale kdyby zabralo,tak i dřív.Jaký máte?

janeyzelvicka
12. led 2010

My máme alpino, ze začátku bylo super - prvně jsme nosili v kolíbce, pak už nasvislo. Máme ho myslím tak od 6. týdnů malé. Tedka už mi ale nevyhovuje, jak je malá už delší a já jsem malého vzrůstu, strašně blbě se mi nosí, ona jakoby propadává dolů, když si to přitáhnu víc, zas mě bolí záda...
Takže doporučuju jiné. Nemám moc zkušeností, ale myslím v ergu se dá nosit v kolíbce? a manduca má zas novorozeneckou vložku, ale ta by se asi měla používat, až když mimi drží hlavičku. Beco zas má vrstvu mezi nosičem a nošencem, takže jde v klidu přehodit na záda...

tanuki
12. led 2010

do erga tu novovložku musíš koupit, ale asi je to pro malé mimi ta nej varianta.. manducu používáme až od začátku 4. měsíce, ale ono to vyjde nastejno, jako když vážeš s šátkem kříž s kapsou..jen je to rychlejší. Ale zkoušej to dál, já takhle po počátečních neúspěších šátek vzdala aa teď toho trochu lituju, začali jsme šátkovat až od 8. měsíce.

blka
12. led 2010

Já mám liliputi a šátek. Ale moc nenosím 😔 . A nelíbí se mu v šátku ani když ho dáš na svislo? To uvidí víc, jenom aby viděl, tak mu nesmíš schovat hlavičku do pruhu, ale držet ji rukou. Já jsem to tak dělávala, pruh přes hlavičku jsem mohla přetáhnout jenom až usl, jinak se mi z něho vždycky vykroutil 😀

k.ate
12. led 2010

kukuc - předně gratuluju... a teď dál... U nás je to podobný, my to zatím děláme tak, že jsme s malým prostě vzhůru, jak on potřebuje, takže na dlouhý spaní usíná až kolem druhé v noci... Ale já vím, že dát ho dřív do postýlky, bude to boj. My postupně to usínání posunujem na dřívěješí hodinu, nebo se aspň snažíme... Já vím, že dát ho do postýlky dřív, neusne budu k němu lítat jak trubka a on stejně usne až tak pozdě, takže zatím máme prostě posunutej rytmus, já vím, že to není ideální, ale já jsem tak spokojená a malej taky... 😉 Zkusila bych to prostě takhle, vysldovat, kdy malej usíná a postupně posouvat po 15 minutách na tu tebou požadovanou hodinu, bez řevu, bez stresu... 🙂

k.ate
12. led 2010

jinak náš malej svazování a těsný objímání nemá rád, už jako uplný mimčo se vztekal, když měl svázaný ručičky a nemohl si je "odvázat" 😀 Takže záleží taky na mimču 😀

janeyzelvicka
13. led 2010

kate, to je taky dobrá připomínka, my jsme taky mysleli, jak malou zavinovačkou dojmeme, prvně se celkem nechala, ale pak se z nich začla "vymrskávat" a používali jsme je vlastně jen chvíli.

kukuca
13. led 2010

K.ate,my jsme taky už zavinovačku vyřadili před 14 dny.Ze začátku spokojenost, pak jakoby chtěl svobodu a hrozně tam sebou začal škubat, jak píše Janey, ,,vymrskávat se,, 🙂

Včera usnul 0:30,a spal do osmi a pospává s pauzama na jídlo a chviličkama hraní do teď.Odpoledne je čilej a večer kolem osmé je nejčilejší.Takže to fakt vidím na nočního ptáka,po manželovi..

Jinak Janey,zaserfovala jsem na netu a zamilovala se o nosítka do Beca!Si ce je to pálka,ale asi ho pořídíme.Mimo jiné že je krásný,tak bysme ho zkoušeli nosit vždycky večer a na jaře po venku a třeba by to bylo i praktický někam v létě na dovolenou,bez tahání kočáru,na vycházky..

janeyzelvicka
13. led 2010

kukuca, vítej v klubu maminek s miminkama nočníma ptákama 😀 malou to ale přešlo, nakonec sama začala být večer neklidnější a když jsme ji vykoupali kolem 9, uložili a manžel začal číst pohádku, usla - tak to funguje od jejích... typnu 9. měsíců? Nepotřebovala pak k usínání už ani prso.

FAjn žes našla nosítko, co se ti líbí 🙂 my jsme taky byli s nosítkem v Tatrách, a bylo to super, v albu mám možná ještě nějaké fotky, a pochodili jsme po horách, malé se to líbilo a nemuseli jsme se trmácet s kočárem 🙂 a třeba do mhd je to o mnoho praktičtější než kočárek.

adellaide03
13. led 2010

Ahoj holky
musím se pochlubit, dnes jsem byla na zkoušce z psychologie a dostala jsem B. Jednu otázku jsem nevěděla takže proto, ale mě to nevadí, červený diplom nepotřebuju, hlavně, že mám za sebou zkoušku. Akorát malý v noci zlobil, už jsem byla na nervy. Byli jsme vzhůru od čtvrt na jednu do čtvrt na čtyři a pak za hodinu opět kňoural, nevím co mu bylo, jestli vycítil, že se ráno někam chystáme, nevím tohle totiž neznám spinká me krásně.

janeyzelvicka
13. led 2010

Gratuluju 🙂 🙂 🙂 taky mám pocit, že miminka vycítí, když se někam chystám, před zkouškou byly noci naprosto příšerné 😀

kukuca
13. led 2010

U nás teda MHD není, jsme na vesnici,ale do lesa to bude určitě taky super..
JInak Tatry s manželem zbožňujeme!Byli jsme tam 2x na dovolené co jsme spolu a nepředčila to ani dovolená v Chorvatsku(ne válecí,ale i s výletama). Navíc jsem tam strávila dětství, měla jsem prababičku v Popradě.
Jen aby se mu líbilo být nošenej,šátek kolikrát bojkotoval.

adellaide03
13. led 2010

Jane děkuju. Já už v tu noc byla zoufalá, šla jsem spát v deset, jenže než jsem usla byla půl noc a pak to naše zlobidlo zlobilo. Ráno jsem naštěstí byla v pohodě, což se divím. Ještě jedna zkouška a mám uzavřený semestr, ta bude ale dost těžká tak uvidíme.
Malý má pořád zahnisané očičko, pořád mu ho otírám a máme na to antibiotické kapky tak jsem zvědavá kdy to zabere.

janeyzelvicka
13. led 2010

Válecí dovolená v chorvatsku pro mě byla děs - a to byla svatební cesta, chtěli jsme si odpočinout, ale nebylo tam vůbec co dělat a spíš jsme se nudili... Tatry jsou úžasné, s našima jsme hodně jezdili i do alp.

Já myslím že se mu to líbit začne, bude u vás blízko, bude mít lepší výhled 🙂

adellaide03
13. led 2010

Tak to já miluju i hory i moře, ale u moře mám spíš ráda výlety, moře mě baví první den a pak už mě válení na pláži nebaví. Ale sluníčko a teplíčko to můž.

janeyzelvicka
13. led 2010

Přesně tak 🙂 sluníčko je fajn, ale já se hodně spálím, o opalování u mě nemůže být řeč 😖 na svatebce jsme s chotěm vypadali děsně, mu vyskákaly nějaké divné pupínky a já měla na noze něco jako jaterní skvrny a k tomu jsme byli oba rudí a to jsme se ani neopalovali. 😀 😀 ostatní hnědí turisté na nás hleděli jako na blbce.

blka
13. led 2010

Adell, gratuluju 🙂

Jane 😀

adellaide03
13. led 2010

Jane tak to Tě potom chápu 🙂 já se naštěstí opaluju pěkně do hněda.
bllka děkuju 🙂