Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

salinka87
31. led 2010

blka: podle mě si nemáš co vyčítat.. šestinedělí je hodně citlivé období na všecko .. sice jsem ještě nezažila šestinedělí s mimčem, jen šestinedělí po sam. potratu a i tak jsem byla prostě někde jinde a doktoři mě na to i upozorňovali.. takže klídeček, hlavně že jsi to zvládla 🙂

crawler
31. led 2010

kate: to jsi machr - vydat se hned do školy ! já počítám, že budu moct být tak 2 týdny doma a učit se v klidu (teda záleží, jaký bude mimi🙂)

jinak já jsem už v 11měsících chodila, tak doufám, že naše mimi bude spíš hlemejžděk, páč o to míň by dalo hlídání, no ale uvidíme...případně si lupnu státnice na září 😉

blka
31. led 2010

Salinko, děkuju 🙂

salinka87
31. led 2010

já jsem ráda, že termín mám na začátku září, mělo by to vyjít tak, že šestinedělí budu doma s mimčem .. kate obdivuju tě že jsi šla hned do školy, to já bych nezvládla a po pravdě ani bych nechtěla 😀 .. plánuju šestinedělí hezky doma, v teplíčku, bez školy .. jinak práci bych ráda nějakou udržela, ale opravdu jen minimálně, abych stíhala a zvládala. Pracovat můžu buď z domova, nebo do kanclíku si malé můžu také vzít, tak uvidíme jak to bude realizovatelné ..

blka:není za co 🙂

milinoj
31. led 2010

já mám teda školu taky hodně z ruky - 2hodiny cestování jedním směrem 🙂
jediný co mě celkem uklidnuje je fakt, že už mám mamku v důchodě a bydlí pár kroků od nás 🙂

k.ate
31. led 2010

No s tím jití do školy chvilku po porodu to bylo celkem v pohodě, byly to jen první cvika (takže jen na chvilinku a pak jsem měla celej tejden volno - dala jsem si totiž všechny cvika na sudej tejden... 😀)... Pryč jsme byla vždycky maximálně tak 4 hodiny, mně to přišlo docela fajn, protože jsem neměla čas na poporodní deprese a podobný věci, prostě jsem měla tolik co dělat, že na to nějak nedošlo 😀 malej stejně většinu času, co jsem byla ve škole prospal, takže si ani nevšiml, že mu máma zdrhla a já se aspoň trošku odreagovala 😀

blka
31. led 2010

Salinko 😉 . Já bych to v šestinedělí do školy taky nezvládla. 3 týdny jsem si pořádne nesedla, po půl hodině stání mě tak šíleně bolelo šití, že jsem si musela lehnout a musela jsem se hodně držet, abych bolestí nebrečela. Do práce jsem taky chtěla chodit s malým (občas vypomoct), ale první 3 měsíce byl na mě hodně závislej (teda to je aji teď 😀 ), ale neuměl to s dudlíkem, takže jsem mu často dělala dudlíka já a hodně plakal, protože se neměl čím uklidnit a taky dost často spával na mě. Jak jsem ho položila do postýlky, byl hnedka vzhůru, takže jsem 3 hodiny poloseděla s Marečkem na břiše. Ale když se na to dívám zpětně, bylo to moc úžasné, už mi to i chybí 🙂

Mili, mamka v důchodě je hodně velká výhoda 😉

salinka87
31. led 2010

kate a kdopak hlídal ? ty máš kolu asi někde blízko domova, viď ? Já bych na denní nemohla, protože naši rodiče ještě v důchodu nejsou, ty by mohli pohlídat tak o víkendech, v týdnu jen minimálně a výjimečně, že by si to zařídili a manža dělá 2 denní, 2 noční a 4 dny volno .. takže hlídat bude on 🙂 ale jak se mu to točí, neumím si představit, že bych měla na 2 dny v týdnu školu .. navíc u mě by ty 4 hodiny znamenalo pouze cestu a jedno cviko a to by se nám ani finančně nevyplatilo .. a u nás v škole jsou na prezenci docela psi, máme povolenou tak 1, max 2 absence za semestr .. u toho kombinovaného se chodí většinou o víkendech jednou za čtvrnást dní, někdy i tři týdny, takže s hlídáním by problém nebyl. Ještě mě napadá, že by mohli hlídat prarodiče manžela, těm bych mimčo i svěřila, jsou strašně moc hodní a oba ještě v kondici 🙂

janeyzelvicka
31. led 2010

Koukám, že nás přibývá 🙂

mili, ahoj 🙂 koukám, že máš podobný termín jako jsem měla já a mě to naprosto vyhovovalo, jeden semestr jsem v pohodě ukončila a další v pohodě začala 🙂

salinko, tebe si odněkud pamatuju... ale nevím odkud 😅

Jinak mě přišlo šestinedělí úplně v pohodě 😀 malá furt spala, my s manžou čučeli na filmy a já přemýšlela, co je na tom rodičovství tak složitého 😀 😀 haha. Jediné, co bylo blbé, že jsem si asi dva týdny nesedla, tudíž cesta do školy dvě a půl hodky by mě asi zabila, ale pak už to byla pohoda 🙂 a pak čím dál horší 😀 😀

renat2
31. led 2010

Ahoj holky...mohu se přidat?
Mám 3M chlapečka a dokončuji VŠ, za týden a kousek mám poslední státnice a pak ještě obhajoba DP. Sice ještě nemám dokončeno, ale už teď si pohrávám s myšlenkou, že se pak (asi ale až za rok) přihlásím ještě na jeden obor...Když vidím, jak to hezky s prckama zvládáte, tak mi to dodává chuť.

janey: tebe já si taky pamatuji 🙂 psala jsem na dřívější diskusi, ale moc dobrou morálku tam ta docházka nemá 😀

janeyzelvicka
31. led 2010

Renat čaues 🙂 🙂 🙂 pojď radši sem, ta další diskuse už je někde v čoudu 😀 povídej přeháněj, jak to jde?

k.ate
31. led 2010

sali - my s manžou studujem oba, takže se střídáme, bydlíme na kolejích kousek od školy... ale budem se stěhovat, ale stejně to budem mít do školy asi 15 minut cesty... 🙂

renat - jé vidím, že máš jmenovce našeho malýho 🙂

renat2
31. led 2010

janey: děkujuu 😀 koukala jsem, že diskuse nějak nejede. Já koukala, co radiska, má teď nějak už rodit. Jsem byla zvědavá. U nás vše v pohodě, život s miminkem je úplně něco jiného, takový pocit štěstí. Porod super, Kuba hodný, nechá mě v klidu učit, problém je, že se spíš mě nechce 🙄 ...jsem línější...ale učím se už skoro dva měsíce, tak v té hlavě něco snad zůstane.

A co ty? Co Kristýnka?

renat2
31. led 2010

kate: Tak to zdravím našeho jmenovce 🙂

janeyzelvicka
31. led 2010

Já jedu furt dál, něco jak hlemejžď, pomalu, ale leze 😀 😀 tenhle semestr v podstatě hotový, ještě jeden, kdy budu dodělávat ještě předměty, abych měla potřebné kredity a psát bc práci, no a pak ještě jeden, a ten si nechávám už jen na bakalářku a učení se na státnice - takže za rok bych měla na bc končit.
Kristýnka je v pohodě, lítá jak drak, začíná mluvit, tak je to takové veselé 😀 přestala jsem konečně kojit, a řekla bych, že nám to oběma prospělo. s batolatama je sranda, jak se snaží napodobovat, pomáhat a tak 😅

renat2
31. led 2010

Janey: hlavně, že to jde, jak se říká, pomalu, ale jistě..ono to všechno dobře dopadne.

eximka
31. led 2010

ahoj holky, je mi 26 let, mám roční holčičku Nicol, vystudovala jsem VOŠ cestovního ruchu a v tomto oboru jsem také 2 roky pracovala. Nyní na mateřské dovolené zjišťuji že se tomu asi věnovat nebudu chtít. Za prací bych musela dojíždět a to se mi moc nechce. Již několik měsíců v sobě potlačuji myšlenku stát se porodní asistentkou a před pár týdny jsem se o tom zmínila doma a každý mě v tomto podporuje. Vím že se to někomu může zdát divné taková změna ale nějak mám pocit že bych ráda pomáhala a byla prospěšná.
Nemocnici máme přímo ve městě kde bydlím a tak by s prací neměl být žádný problém, navíc je to povolání podle mého názoru dosti specifické, které asi každý dělat nechce, proto je PA také málo.
V mém případě připadá v úvahu jen kombinovaná forma studia, bydlím na Kutnohorsku(Středočeský kraj) a žádné Vysoké školy s takovýmto zaměřením-hlavně dálkově tu nemáme. Co mi vychází nejlípe jsou České Budějovice- máme v jižních čechách příbuzné takže bych měla i kde přespávat. Studium je jednou za 14 dní(Pá a So) na 3 roky. Během studia musím splnit 1200 hodin praci v nemocnici protože nemám vystudovanou žádnou zdravotní školu- to už jsem si zařídila takže v pohodě.
Chtěla bych se zeptat zda nemáte zkušenosti jak to je v případě studia na VŠ po 26 letech, zda se něco platí nebo jak se to řeší
Dále by mě zajímalo zda tu není nějaká maminka, které na této škole toto studuje, nebo zda o někom takovém nevíte???????,
Děkuji za jakékoliv rady a připomínky

renat2
31. led 2010

eximka: kde bydlíš? já přímo v Hoře 😀 😉
Je hezké, že máš podporu, to určitě pomůže. Bohužel nikoho studujícího v ČB neznám, ale třeba se někdo najde. Držím palce, jdi za svým snem 🙂

janeyzelvicka
31. led 2010

eximka, taky nikoho studujícího neznám, ale ohledně studia po 26 letech, snad by to měl upravovat zákon o vysokých školách, najdeš ho třeba zde:
http://www.muni.cz/general/legal_standards/high...
tak zkus mrknout 😉 držím palce, určitě to zvládneš 🙂

crawler
1. únor 2010

eximka: já ještě studuju vš prezenčně, ale právě jsem taky chtěla dělat ještě jeden obor k tomu a to porodní asistentka🙂 Letos jsem si chtěla dát přihlášku a dělat to kombinovaně spolu s mgr studiem na fildě. Bohužel jsem byla vyvedena z omylu - dálkově PA nešlo - tak jsem se rozhodla, že dálkově mohu studovat všeobecnou sestru (dělala jsem i zdravotnický kurz a mám k tomu vztah), ale opět mi to překazili, že můžu jen pokud mám maturitu z SZŠ ☹ já mám gympl...tak mě to naštvalo - musím mít rodičovskou 4 roky kvůli tomu, že jsem ještě nepracovala a tak jsem ty 4 roky chtěla dělat i školu, aby ta mateřská nebyla taková flákárna 😀

jo a holky? na netu jsem včera vyčetla, že doba studia se započítává do těch 270dnů, páč stát za mě odvádí soc a zdrav. a tím pádem mám nárok na PPM...Není to nádohou pěkná blbost? Myslela jsem, že podmínkou je pracovat? Jak jste to měly vy? Kdyby jsem na to nárok měla, tak by to znamenalo, že za měsíc už můžu nastoupit na MD, ale podle mě mám nárok až na rodičák po porodu...?

eximka
1. únor 2010

renat: no tak to je kousek od nás, já v Čáslavi🙂 díky za podporu
zelvicka díky za ten odkaz až bude chvilka tak na to určitě mrknu 😉 doufám že to zvládnu, jsem do toho úplně zblázněná, hlavně si říkám že to bude něco nového a budu mít motivaci se učit a snahu to zvládnout co nejlépe, hlavně dneska už mám víc rozumu než třeba v 18 na střední kdy jsem na učení kašlala, pak na VOŠ jsem se už hodně učila protože jsem toho rozumu měla víc a ted ho mám třeba ještě o něco víc, takže by to nemusel být takový problém. Mám kamarádku co vystudovala zdrávku a ta říkala že většinou holky co studují obor úplně jiný než vystudovali původně se více učí než třeba vystudovaná zdr. sestra, které by se hlásila na PA.
Tak uvidíme
jinak crawler- málo škol s oborem porodní asistentka se dá studovat kombinovaně, to je ten hlavní problém, asi by sis musela najít jinou školu, já jsem si tam do těch Budějic přímo volala a prej není problém ani to že nemám zdravotku, akorát ta praxe je tam nutná, ale já mám v Čáslavi na porodnici hodně známých, navíc jsem tam rodila takže mám přislíbeno že by mě tam na tu praxi klidně vzali a o práci bych prej na 90% neměla mít strach
s tím že musíš mít zdravotku to je mi novinka, já ji taky nemám a studovat můžu, tak to teda nevím

crawler
1. únor 2010

exim: no jo, když já jsem omezená tím, že chci studovat jen v Pardubicích - mám to půl hodiny vlakem a další půlhodinu pěšky na uni a i to je dost, takže dojíždět ještě někam jinam ani náhodou 😝 ...v pardubkách se dá studovat dálkově právě jen tak všeobecná sestra (pokud máš zdravotku) - myslím samozřejmě ze zdravot.fakulty, pak mám na výběr ještě množství oborů na ekonomické a správní fakultě a taky na dopravní...doporučíte mi nějaký perspektivní obor? Na gymplu jsem neměla vyloženě problém s žádným předmětem - na fildu jsem šla skrze to, že mě to bavilo nejvíc, ale teď chci myslet ještě na budoucnost a vystudovat něco prespektivnějšího, kde je vyšší šance uplatnění...BABO RAĎ 😀DD

renat2
1. únor 2010

Dobré ráno!

Crawler: ano bylo to tak...doba studia se započítávala do 270dnů úřasti na nemocenském pojištění, od roku 2009 to už tak není, studium je vyloučeno..ale neplatí to jen pro OSVČ?? Alespoň já jsem to tak měla, platí to pro OSVČ, já jsem teda pracovala na částečný, ale i jako OSVČ a z toho mám právě mateřskou, kde jsem právě těch 270 dní nasbírala jako student prezenční formy studia (ne dálkového, kombinovaného), snad to nepleto, ale takto to bylo...pokud zas neudělali nějaké změny.
Vím, že kolegyně, co studovaly a nepracovaly, mají opravdu až ten rodič. příspěvek.

eximka: tam jsem rodila 😀 a druhé třeba budu rodit v bud. s tebou 😀 😀Nemohu si na Čáslav stěžovat.
Jen to hezky nastuduj, pokud se rozhodnu zještě i já pro další studium, už se mě to bude týkat taky, budu nad 26...a bude to druhá škola, takže placené to je určitě. To abych začala už teď šetřit 😀
Pokud by to takhle hezky vyšlo a ttěch ČB to není problém, tak to zvládneš.

crawler
1. únor 2010

renat: moc díky za info - tak to nebylo na tom netu aktualizované - já si to hned říkala...🙂

renat2
1. únor 2010

crawler: není zač, ono to je strašně zamotané...já s tím behala snad dva měsíce, než mi to přiklepli...
Ale pro jistotu to ještě proberu s cthýni (dělá na MPSV), ale myslím, že opravdu jako studentka na mateřskou nárok nebudeš mít.

a já se zeptám, nestuduje někdo školský mamagement?? O tom právě uvažuji...

eximka
1. únor 2010

crawler- tak to pak jo🙂 o pardubkách vím, že je tam dálkově jen ta sestra, takže já budu muset za studiem dojíždět, ted tam v únoru jedeme s přítelem na výlet, malou budou hlídat rodiče, domluvila jsem se tam s tou paní že mi udělají soukromý den otevřených dveří 😀
a v březnu si chci zaplatit dva přípravné kurzy takže pojedeme ke tchánovi do Strakonic na týden a já si tam v sobotu dojedu na 8 hodinek se vzdělávat, vymyšlené to mám teda geniálně co???? a jednou za 14 pojedeme ke tchánovi všichni na víkend, takže budu i s přítelem a s malou a pojmeme to jako rodinný výlet
mě ta vzdálenost vůbec nevadí, ted na jaře si chci udělat řidičák takže bych jezdila asi autem nebo vlakem(to je časově horší ale občas se to dá zvládnout), cestovat jsem zvyklá, do práce jsem rok jezdila do Prahy pak 3 roky studium v Hořicích v Podkrkonoší a jak jsem pracovala v tý cestovce tak jsem pořád někde lítala a jezdila takže si asi nemůžu dát chvilku pokoj, ale pracovat už chci doma v Čáslavi
Mě na tý PA láká hodně věcí, myslím že z nemocnice je to nejlepší odd. ještě s dětským ale tam je na můj vkus moc velkej klid, takovou práci bych já asi dělat nemohla, takže pro mě jasně zvítězila porodnice
hlavně budu doma a to je taky pak úspora času, nemocnice v Čáslavi je dobrá, porodnice docela vyhlášená, tkaže perspektiva práce je tu velká a rodit dětičky se budou pořád
renat tak to je super, že jsi tam rodila a pak se tam třeba v budoucnu potkáme, já se tak holky těším na svůj první porod, to bude asi silný zážitek. Na svůj porod vzpomínám jen v dobrém a dost často si na to vzpomenu, takže se těším že to budu moc prožívat z té druhé strany a poradit těm maminkám jak dýchat, jak si pomoct aspon trochu od bolesti, nevím něco se ve mě zlobilo a beru to jako poslání.
V naší rodině je nás hodně ve zdravotnictví takže to mám asi v sobě
Na zdrávku jsem dělala zkoušky) na zubní laborantku ale byla jsem třetí pod čarou a brali dvě a ta první si to podala a ta druhá byla s postižením takže musela automaticky být přijata takže mě nevzali, ale nemocnice mě vždycky lákala, z doktorů nemám strach vůbec takže si myslím že ani krev mi nevadí, a že se občas narodí mrtvé miminko, takovej je život a musím jít dál, i s tím jsem smířená
já mám nějaké korunky na lišce tak ji přinejhorším zruším a zaplatím to z toho, bratránek mi říkal něco o 10 000 ,- za rok. ale vůbec nevím kde na to přišel
raději si tam zavolám až si budu domlouvat tu návštěvu a budu to vědět hned 😀

renat2
1. únor 2010

eximka: no máš to hezky vymyšlené, je vidět, že si se do toho opřela a opravdu chceš...TO je potřeba, a budeš dělat to, co tě baví. A asi to máš i trochu v genech Já budu držet palce, ať to vše jde cestou nejmenšího odporu.
Ty si rodila asi taky v Čá, viď? kdo tě rodil? Já to tam znám i trochu od tety, dělá sice na chíře, ale znají se. ten přístup je tam opravdu skvělý, možná na výjimky, ale ty jsou všude, je to vždy o lidech. No a když tam bude takto cílevědomá nová PA...to bude radost 😀 😀

eximka
1. únor 2010

renat jojo rodila, rodila mě Hlasová, celý těhotenství jsem chodila ke Klumparovi, ale nakonec jsem tam měla Hlasovou, nemůžu si na ní vůbec stěžovat, hodně mi pomohla a je taková milá, lidská a cejtla jsem z ní něco pozitivního
jinak já tam znám taky hodně lidí, takže personál až na pár vyjímek super
tak doufám že to zmáknu

blka
1. únor 2010

Crawler, perspektivní obor na dopravě - logistika? Myslím, že v Pardubicích je katedra logistiky. Ale jistá si nejsu. Hlavně je to teda úplně něco jiného než filozofie 😅

crawler
1. únor 2010

exim:moc přeju ať to vyjde - je to taky můj sen, ale třeba se to po vlastním porodu zvrtne a nebo potom budu toužit ještě víc - uvidím, jaké budu mít zážitky z porodu 😀

logistika v pardubkách je 😉 Já nestuduju přímo filozofii - myslela jsem tím filozofickou fakultu - přesně dělám sociální antropologii se zaměřením na romistiku. Já jsem takovej všestrannej člověk - nemohla jsem se rozhodnou, páč mě bavilo hodně věcí a teď mám chuť studovat právě ten "druhej soudek" a chtěla bych to stihnout do 26 (je mi 22), tak uvidíme, zda něco objevím no...manža má dopravní fakultu vystudovanou, tak by mi třeba mohl i pomoct s doučováním 😀DD